Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csomózott kötőfékkel való...

Csomózott kötőfékkel való kikötés?

Figyelt kérdés

Pár napja voltunk a lovammal Felsőörsön egy természetes lókiképző táborban. (Csontó Zoltán oktatott) Korábban olvastam arról, h csomózott kötőfékkel nem szabad kikötni a lovat, de Zoltán szerint nyugodtan ki lehet kötni csomózottal. Nos, úgy is tettem. Pucoltam a lovam, és egyszercsak váratlanul megilyedt egy kutyától, ágaskodott, belefeszült a kötőfébe. Közben próbáltam eloldani a kötelet, hogy ne legyen nagy baja (elég csúnyán véresre lehúzta az orrát, de szerencsére hamar rendbejött) de Zoltán azt tanácsolta, hogy hadjam majd megnyugszik, ne oldajam el.

Nos visszatérve a kérdésre, ki lehet e kötni csomózottal lovat? Mert ott mindenki azt mondta h nyugodtan! (értenek hozzá) De ezzel szemben MINDENHOL azt olvastam, hogy nem lehet. Szóval nem tudom, de igazából jelenleg azzal szoktam kikötni a lovam, azóta szépen meg tanulta, hogy ha megkötöm nyugi van, mert különben sak magának okoz fájdalmat..


2014. júl. 12. 22:41
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
Az más ha bakkol és kirug,hisztizik mintha megilyed.Gondolom tudod mi a kettő között a különbség. Az "okosok" ha megilyed és nem engedik el és a ló teljesen bepánikol akkor a kikötőhöz az életbe soha nem akar majd ujból odaálni.Amugy van külön ismertető feladat hogy ne pánikoljon a ló azonnal amikor kikötik.
2014. júl. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:
2.1 Amugy ha meg te annak a szakembernek hiszel igyis-ugyis akkor mi a sz@rnak teszel fel kérdést a neten??
2014. júl. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:
Én a lovamnak inkább rendesen megtanítom hogy áljon nyugodtan minthogy csomózottal kikötöm és ha forgolódik akkor fáj neki azt majd megtanulha a saját kárán. Mert az biztos ahogy elottem is mondták hogy akkor nem lesz jó emléke a kikötéstől.
2014. júl. 13. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdésben nem arról volt szó, hogy hogyan korrigáljuk a lovunk kikötés-fóbiáját, hanem hogy általánosságban ki szabad-e kötni nem szakadó dologgal a lovat.


Én akkor sem kötném ki vele, ha parás lovam lenne, vagyis hogy akkor pláne nem. A te lovad is lenyúzta az orrát, csak mert megijedt egy kutyától (az már csak nem a ló hibája, hogy megijed, bár nem tudom, a lósuttogók mit mondanak erről). Ha bőr vagy gurtni lett volna rajta, nem lett volna sebes a ló feje. Én nem fogom neki hagyni, hogy megsebesítse magát csak azért, mert akkor majd jól megtanulja, hogy ne csinálja...főleg, ha ijedtségről van szó.

2014. júl. 14. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit off, de a témához tartozik, bocsi. Elmesélné nekem valaki, hogy mi értelme a drágán vásárolt csomózott kötőfékeknek?

Mert ahogy itt írjátok, durva, nem lehet vele lovat kikötni stb. Mit tud a csomózott kötőfék, amit egy normál, tisztességes kötőfék nem tud? S ha már az állítólagos természetes lókiképzésről beszélünk, akkor miért is használnak durvább kényszerítő eszközöket, mint a hagyományos kiképzési módszerrel dolgozók? Csak kíváncsi vagyok, hogy a sok álparellis lósimogató vajon mit mond erre...

Amúgy ha már lókikötés: tisztességes kötőfék plusz borjúkötél sem szakad, én magam ezeket használom. Plusz ki tudom kötni gyorsoldós csomóval a lovat, vagyis baj esetén el tudom engedni, hisztiből viszont nem szoktam elengedni soha. Akkor sem, ha lehúzza esetleg kicsit a bőrt a pofájáról. Majd megtanulja és máskor nem húzza le.

A kérdés kapcsán pedig annyit: a lovak legtöbb "ijedtsége" szimpla lovasidegesítés, a ló egészen egyszerűen hülyére veszi kis gazdáját. Igen, meg tud ijedni a ló, láttam már valódi ijedtségből tragédiát, de a kérdező lova állítólagosan egy kutyától ijedt meg. Nos, szegény ló biztosan nem látott még kutyát.... Ha jól olvasom a dolgot, az eb nem megtámadta, csupán megjelent. És igen, Csontó nem a szakbarbár kategória (még ha nem is vagyok mindenben tökéletesen egy véleményen vele) de valószínűleg jól ismerte fel, hogy a ló szimplán köcsög, aztán pedig a saját kárán megtanulta, hogy a köcsögség nem kívánatos magatartásforma.

Szeretem a lovakat, figyelek rájuk, gyerekkorom óta közöttük élek, meg tudom számolni, hogy harminc év alatt hányszor bántottam lovat (nem agyonverve akkor sem, csak röviden, határozottan büntetve)de vannak dolgok, amit egyszerűen nem tehet meg ló és kész. Egyelőre (még) nem a befőtt teszi el a nagymamát, legalábbis mifelénk.

2014. júl. 14. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
Na és szerinted kedves utolsó válaszoló akkor a ló azért ilyed meg hogy jól kiszurjon a lovasával? Majd a ló szépen átgondolja hogy ha szándékosan megilyedek akkor a gazdám elenged és akkor kiszurtam vele. A Honann tudod hogy a ló direkt ilyedt meg? Ott voltál? Lehet hogy a kutya hirtelen tünt fel a bokorból vagy bàrmi. A kérdésre a válasz pedig hogy nem szabad nem elszakadó anyaggal kikötni a lovat. Mert veszélyes a lóra nézve. Akkor se ugy tanulja meg hogy felhorzsolja a homlokát.
2014. júl. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:
Akkor azok, akik nem kötnék ki a lovat nem szakadó dologgal (marhakötél, kötőfék, akármi), mégis hogyan oldják meg, hogy mikor a ló elkezdi letépni magát a falról, ezt mégse tehesse meg? Nekem ugyanis már többször leszakította magát. Először tényleg megijedt, de utána rájön a drága, hogy ezt megteheti, mert képes rá. Akkor azok a lovak sose próbálkoznak be? Elég tehetetlennek érzi magát az ember egy 700 kiló ellenszegülés mellett. Legyen veled készenlétben kés, hogy el tudd vágni vészhelyzetben a szárat, vagy egy rántással oldódó csomóval kell kikötni.
2014. júl. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:

az én lovam pl ezt csinálta, beleült a kötőfékbe. kb 5 db pattant szét rajta (sosem a gurtni maga, hanem az elemeket összekötő fém karikák). aztán vettem olyan kötőféket, amit nem tud szétszaggatni (az a kötelekből font típus), a vezető száron extra masszív pánik karabiner.


nem arról van szó amúgy, hogy ne ijedne meg (és iJed, nem iLYed!!!), mert megijed, csak úgy próbál elmenekülni, hogy eltépi a kötőféket és menekül. azt kell megtanulni, hogy hiába ijed meg, most nem fog tudni elmenekülni, mert ki van kötve. más lovak is megijednek és megugranak, megrebbennek, toporognak, aztán lehiggadnak.


szóval az én lovamnak is olyan felszerelése van, ami atom biztos, bár még így is előfordul, hogy az egész kikötőt kitépi olyan helyeken, ahol nem olyan stabil. DE hiába nem tudja eltépni, mivel vastag a tarkó rész nem okoz sérülést! így, hogy tudom, hogy viszonylag gyakran bepróbálkozik no pláne nem raknék rá csomózottat!!!


egyébként meg tényleg igaz, hogy inkább tépje el, mint hogy megsérüljön, de azt mondom ez csak otthonra vonatkozik, mert ha épp nem otthon vagyok vele (ahol ha eltépi magát akkor se megye el) hanem mondjuk egy másik lovardában, vagy egy csárda előtt, akkor nagyon nem lenne jó, ha eltépné magát és elindulna haza a vasúton és országúton át...


szóval erre kell atom biztos kötőfék, ami nem szakad el, de attól még nem kell, hogy levágja a ló füleit...


én ezt használom, nem egy szépség, de nincs benne csat és karika ami törhetne:

[link]



túrázáshoz pedig ezt használom, ezt se tudja eltépni és ez nem olyan ormótlan a kantár alatt:

[link]

2014. júl. 14. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 A kérdező kommentje:
Úgy néz ki jobban járok, ha Zoltánra hallgatok. Látom sok olyan ember írt választ, akinek gőze sincs a természetes lókiképzéshez.És igen, ez a dolog sem erőszakmentes, hisz a ló a saját kárából tanul a legjobban. Amúgy egy kicsit hülyén fogalmaztam meg a kérdést. A baj oka az volt (nem szimplán a kutyától félt. (Futkozott, elég pörgös egy kutyu volt)Tehát épp elötte futott el a kutya, megilyedt és miután elment, behiztizett, hogy eloldozzam.. Egyébként nem tanácsokat kértem, csak hogy ti mit szóltók ehhez, kiváncsi voltam a közvéleményre. És persze parellisek válaszát vártam előnyben, de egész hasznos volt egy kicsit a dolog másik oldaláról is olvasni.
2014. júl. 14. 13:43
 20/54 A kérdező kommentje:

Kedves Gabka77!

A csomózott kötőfékkel nyomást lehet gyakorolni a tarkójára és az orrhátára, ezért célszerűbb ezzel idomítani, mint egy sima kötőfékkel.

2014. júl. 14. 13:49
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!