Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csomózott kötőfékkel való...

Csomózott kötőfékkel való kikötés?

Figyelt kérdés

Pár napja voltunk a lovammal Felsőörsön egy természetes lókiképző táborban. (Csontó Zoltán oktatott) Korábban olvastam arról, h csomózott kötőfékkel nem szabad kikötni a lovat, de Zoltán szerint nyugodtan ki lehet kötni csomózottal. Nos, úgy is tettem. Pucoltam a lovam, és egyszercsak váratlanul megilyedt egy kutyától, ágaskodott, belefeszült a kötőfébe. Közben próbáltam eloldani a kötelet, hogy ne legyen nagy baja (elég csúnyán véresre lehúzta az orrát, de szerencsére hamar rendbejött) de Zoltán azt tanácsolta, hogy hadjam majd megnyugszik, ne oldajam el.

Nos visszatérve a kérdésre, ki lehet e kötni csomózottal lovat? Mert ott mindenki azt mondta h nyugodtan! (értenek hozzá) De ezzel szemben MINDENHOL azt olvastam, hogy nem lehet. Szóval nem tudom, de igazából jelenleg azzal szoktam kikötni a lovam, azóta szépen meg tanulta, hogy ha megkötöm nyugi van, mert különben sak magának okoz fájdalmat..


2014. júl. 12. 22:41
1 2 3 4 5 6
 31/54 anonim ***** válasza:

nekem csak egy kérdésem lenne!


mert ismerek én is sok természetes lókiképzést gyakorló embert, és elfogadom, hogy lehet találni hagyományos angol, vagy western lovasokról elrettentő videókat (ahogy parellisekről is ugyebár), de azon kívül, hogy a karámban "játszol" a lóval, mint egy kutyával, mire tudod használni még amit tanultál?


csak mert oké, hogy a szőr feláll a hátadon mondjuk az angol lovasoktól (pl tőlem) de én tudok menni a lovammal túrázni, reggel felülök rá és délutánra megteszünk 70 km-t, vagy más befogja kocsiba és mondjuk a gyerekeivel együtt elmegy a ló segítségével 3 faluval odébb és onnan elhoz egy szekrényt, tehát hétköznapi értelemben is tudja használni a lovat helyváltoztatásra.

de te pl egy répabottal és egy csomózott kötőfékkel elindulsz túrázni (nem gyalog!)?


mert én komolyan azt hiszem, hogy azok bohóckodnak a répabottal a pályán, akik fosnak felülni a lóra...

2014. júl. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/54 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem van értelme azoknak a dolgoknak, amiket csinálnak a lovakkal, de nem sok. Nem több, mint hogy a nyomásra megtanítják engedni a lovat, de ezt egyébként is megtanulja. Annak pl. nem látom értelmét, hogy a személyes térből kihátráljon a ló, vagy ne menjen bele és ezért igen keményen becsengetnek az orrhátába azzal a vékony madzaggal. Amikor ilyen durvaságot látok, az sosem tetszik és nem hiszem el, hogy ez a helyes út. Nem hiszem el, hogy azok a régi mesterek, akik olyan szintű tudással rendelkeztek, amit ma nagyon kevesen kapizsgálnak csak a legjobb lovasok közül, durván bántak volna a lovakkal, hiszen minden a könnyedségről szólt. Lehet, hogy tovább tart, de én sosem tanítok meg semmit a lovamnak durvasággal.


Egy példa: kézen tanítottam a vállat be. Az Istennek nem akarta megérteni, ezért elvesztettem a türelmemet és keményebben bántam a pálcával (nem vertem, de használtam). A ló erre úgy reagált, hogy megtagadott mindent, rúgott a pálcára és harapott a kezemre. Rájöttem, hogy az én hibám, hogy nem csinálja, mert nem érti. Nem készítettem megfelelően elő, túlköveteltem. Elölről kezdtem és ha jól csinálta, megkockáztattam, hogy adok neki egy szelet répát. Abban a minutuban megváltozott a ló és meg akarta érteni a feladatot. Nem azért, hogy elkerülje a fájdalmat, hanem hogy megkapja a jutalmat. Két nap alatt minimális jelre tökéletesen csinálta a feladatot, jutalom nélkül is.

Szerintem jobban jártam, mintha belekényszerítettem volna.


Véleményem szerint a dolgokat tágabb komplexusban szemlélve nincs ilyen, meg olyan stílus. Jó van, meg rossz, ami mindenféle stílusban megtalálható.

2014. júl. 16. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/54 anonim ***** válasza:

Nekem az nem tiszta, hogy mit tud a répabot X csomózott kötőfék, amit nem tud mondjuk (kezdő ló esetében) egy normál kapicán és egy futószárazó ostor???? A különbség nekem két dologban van: az egyik az ára (a répabot sokkal drágább), a másik pedig az elnevezésben.

Azt gondolom, hogy pl. Monty Roberts módszerének van létjogosultsága frissen befogott vadlovak esetében, de egy istállókörülmények között felnőtt csikónál nagyon nincs. Láttam már jó sok videót a témában, nagyon szerettem volna ugyanis megtudni, miért is olyan szenzációs és forradalmi dolog az úgynevezett természetes lókiképzés, de azon kívül, hogy a kiképző elmajomkodta a dolgokat a karámban, semmit nem tett. Egy emberközelben, istállózottan felnőtt ló el fog lépni a kezedtől érinteni se kell, hiszen százezerszer küldték már arrébb így, amikor mondjuk almoztak alatta, vagy vitték be neki az abrakot. Egy átlag normális ló bármikor követni fog a karámban, anélkül, hogy vezetőszárat kéne tenned rá, egészen egyszerűen ezt tanulta. De sorolhatnám napestig.

Egyébként elárulom: Csontó és társai nem azért csinálják a "természetes" lókiképzést, mert rájöttek, hogy mennyivel szuperebb, mint az angol, hanem mert szeretnének megélni. A színfalak mögött ugyanúgy dolgoznak, mint bárki, aki a hagyományos módszert használja. Csak élni akarnak, méghozzá viszonylag jól és amíg egy parellis kurzusra rengeteg jelentkező van és fizet nem kis pénzeket, addig ha azt hirdetné meg, hogy fiatal ló kiképzése hagyományos módszerrel, a kutya nem fizetne érte.

2014. júl. 16. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/54 A kérdező kommentje:

A tábor elött kb nekem is ez volt a véleményem az egész természetes lókiképzésről. Csak akkor keztem megszeretni ezt a módszert, amikor először megpróbáltuk. Kiderült, hogy a lovam annyira nem is bízik bennem, de ezen hamar tudtunk változtatni.

Répabot: répa;Jutalmazás (simogatás) Bot; tisztelet kivivás.

A természetes lókiépzést is lehet használni hétköznapi helyzetekben. Természetesen. Úgyanúgy, mi is felnyergelünk, elötte egy kicsit "bohóckodunk" a karámban, (Tehát játszunk) hogy meggyőződjünk arról, hogy a ló megfelelő érzelmi és fizikai állapotban van-e a kilovagláshoz. Ha megfelelő, már indulunk is. Attól még, hogy parellizünk, rendes zablát, nyerget használok.

Kedves 75%-os, ez mellesleg nem bohóckodás, ez egy kiképzési forma, és tudod, először a földről készítjük fel a lovat, és ha ott már jól megy neki, akkor mehet nyeregből is. Kedves 80%-os! A ló ezzel a módszerrel nemcsak a nyomásra való engedést tanulja a ló, hanem a maradéktalan bizalmat és tiszteletet az ember felé. A szmélyes térbe nem szabad beengedni a lovat, nem szabad, hogy rád másszon, mert ha megugrik azt az ember bánja.. A fázisok közé sorolható a "becsengetés" az orrhátába. Valószínüleg ezeket finomabb mozdulatok előzték meg.

Kedves Gabka77, mindenkinek meg kell élnie valamiből. :)

2014. júl. 16. 09:41
 35/54 anonim ***** válasza:

Így igaz, mindenkinek meg kell élnie valamiből. :-) Ezzel nincs is problémám. Az már kinek-kinek a maga döntése, hogy mennyire csinál bohócot vagy sem magából. Biztosan volna az a helyzet, amikor én is megtenném - ha kenyérre kéne a gyerekeimnek, nyilván nem válogatnék.

Egyébként azért is mondtam, hogy a Csontó sokat nem fog ártani, mert biztosan tudom, hogy ez a szabadidomítós dolog csak a pénzszerző akció nála, amúgy meg tisztában van a dolgok mikéntjével. Ezért is mondta azt neked, kedves kérdező, hogy nyugodtan kösd ki csomózottal. :-)

2014. júl. 16. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/54 anonim ***** válasza:
0%

Értem én, hogy mindenki pénzből él, de milyen érzés olyan embertől tanulni, elfogadni "etalonnak", akiről tudni mindezt?

(Nem konkrétan Csontóról beszélek, nem ismerem, nem akarok vádaskodni, vagy ilyesmi, hanem általánoságban).

2014. júl. 16. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/54 anonim ***** válasza:

Marketing az egész. Lovazásból ma már nemigen lehet megélni, de mégis mit tegyen, aki ehhez ért, ez az élete? Kínlódik, vagy kitalálja, hogyan adja el azt, amije van. Manapság akkora divatja van a parellinek és társainak, ráadásul mindez anélkül terjedt el, főleg a fiatal kislánykák körében, hogy bármit is konkrétan tudnának a dologról, hogy bizony nagyon könnyű ezeket a programokat eladni. Ugye azt sem gondolja senki komolyan, hogy aki ötvenezreket leperkál egy hétvégényi Pataki Kata kurzusért, az tanul is valamit? Kap a végén egy "bizonyítványt", hogy elvégezte a kurzust, erre marha büszke, még azt is elhiszi, hogy három nap alatt lóidomárrá vált. Ez a nagy magyar igazság. Aki ezeket a befolyásolható, lóhoz semmit nem értő, de fizetőképes kuncsaftokat meg tudja magának fogni, ám tegye, én nem ítélem el. Mindenki a saját útját járhatja, a saját cipőjében.

Nekem egyelőre nem fér bele a lelkiismeretembe ilyesmi, bár nemrég viccelődtünk az edzőm feleségével, hogy csinálunk rólam egy videót, ahogy körbemegyek szőrén, egy szál kötőfékkel egy 80 centis pályán, mert azt bármelyik ugrólovam megcsinálja anélkül, hogy valaha is képeztem volna erre őket, a videót fellőjük a youtube-ra, aztán én leszek a következő híresség. Meghirdetek néhány kurzust és legalább nem fáj a fejem azon, hogy miből veszem meg az egész éves takarmányt.

Megértem, ha valaki erre adja a fejét, nehéz kenyér lovaglással, lovasoktatással eltartani egy családot. A hülyéken meg nem szégyen pénzt keresni.

2014. júl. 16. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/54 anonim ***** válasza:
0%

Nekem nem veszi be a gyomrom, de nyiván én vagyok a kivétel. :)


Vannak jó kiképzők, hagyományos, klasszikus, western, bármilyen stílusban, akik meg tudnak élni a korrekt képzésből, legyen az ló vagy lovas. Persze olyanokra gondolok, akik nem egyszercsak "kitalálták magukat" és az ismeretlenségből kilépve "nevük lett", hanem akik le is tettek valamit olyat az asztalra, aminek a lókikpzés terén értéke van.

2014. júl. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/54 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy nála ez pénzszerző akció. Igazából ez engem nem igazán érdekel, fő, hogy tanuljunk a lovammal, amit ebben a táborban meg tudtunk tenni. Rengetek mindent tudtam meg, amit eddig soha. Megtanultam (vagyis elkeztem tanulni, még nem tökéletes) növényevő módjára viselkedni, vagyis a lovak nyelvét. A lovam eleinte a répabottal való simogatástól is félt, (az előző gazdája bántotta) de ezt már az első napon leküzdöttük. Igen, nem tartozik ez a tábor az olcsó dolgok közé, de szerintem megéri. Bár kinek mi.. :)
2014. júl. 16. 22:33
 40/54 anonim ***** válasza:
0%

Ezt most úgy írod, mintha bármilyen más stílusban normális és magától értetődő lenne, hogy a ló fél a pálcától... :)

Szerintem angol stílusban is lett volna még mit tanulni, a fejldőséhez nem feltétlen kell "stílust" váltani.

2014. júl. 17. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!