Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csomózott kötőfékkel való...

Csomózott kötőfékkel való kikötés?

Figyelt kérdés

Pár napja voltunk a lovammal Felsőörsön egy természetes lókiképző táborban. (Csontó Zoltán oktatott) Korábban olvastam arról, h csomózott kötőfékkel nem szabad kikötni a lovat, de Zoltán szerint nyugodtan ki lehet kötni csomózottal. Nos, úgy is tettem. Pucoltam a lovam, és egyszercsak váratlanul megilyedt egy kutyától, ágaskodott, belefeszült a kötőfébe. Közben próbáltam eloldani a kötelet, hogy ne legyen nagy baja (elég csúnyán véresre lehúzta az orrát, de szerencsére hamar rendbejött) de Zoltán azt tanácsolta, hogy hadjam majd megnyugszik, ne oldajam el.

Nos visszatérve a kérdésre, ki lehet e kötni csomózottal lovat? Mert ott mindenki azt mondta h nyugodtan! (értenek hozzá) De ezzel szemben MINDENHOL azt olvastam, hogy nem lehet. Szóval nem tudom, de igazából jelenleg azzal szoktam kikötni a lovam, azóta szépen meg tanulta, hogy ha megkötöm nyugi van, mert különben sak magának okoz fájdalmat..


2014. júl. 12. 22:41
1 2 3 4 5 6
 41/54 anonim ***** válasza:

Kedves utánam válaszoló, én is azt írtam, hogy egyelőre nekem sem fér bele a lelkivilágomba ez, de ha ezen múlna, hogy a gyerekeimet el tudom tartani vagy sem, akkor már más eset lenne.

Amúgy nincs egészen igazad, van szerencsém jól ismerni egy olyan lovast, aki rengeteget tett már le az asztalra, eredményekben is, meg tanítványai eredményeiben is, az ország merem állítani egyik legnagyobb tudású lovasa, mégis konkrétan egyik napról a másikra él.... Minden munkát elvállal, a lovaglásokon és edzéseken túl is (pedig éjjel-nappal nyomja az ipart és bármire hajlandó felülni, aminek négy lába van és kivétel nélkül mindig eredményes a munkája) csak hogy eltartsa a családját. Szóval nem egyszerű ez, nagyon nem...


Kedves kérdező, azt azért elárulod, hogy mit tett hozzá a tudásodhoz, vagy a lovadéhoz az, hogy meg tudod répabottal símogatni? Ettől jobban mozog, jobban reagál a segítségekre, átengedőbb, kevésbé ferde, jobban egyensúlyban van, vagy mi? Ezért akasztanak ki egyébként a "természetes" kiképzők. Humbug amit tanítanak, lovagláshoz nincs köze, nem lesz tőle jobb a kapcsolatod a lovaddal, nem fog jobban dolgozni, te nem fogsz ügyesebben nyúlni hozzá.... Tudod mihez hasonlít ez a répabotos dolog? Hagyományőrzők, amikor szoktatják a lovaikat ahhoz, hogy jól tűrjék a kardot ránts vezényszót, hogy ne féljenek a kardtól. Na ők szokták addig simizni kardlappal a lovat, amíg már egyáltalán nem fél tőle. A különbség az, hogy ebben az esetben ennek van valami értelme is.

A lovadnak az a jó, ha te pontosan meg tudod neki mutatni (segítségadások) hogy mit vársz tőle, jól tudod lereagálni a ló erre adott válaszait és úgy tudtok megoldani együtt feladatokat - legyen az egy pálya ugratása, vagy csak egy szimpla hobbi tereplovaglás - hogy az mindkettőtöknek élvezetes és hasznos legyen. Ajánlom figyelmedbe Endrődy Ágoston - A militaryló kiképzése c. könyvét. Csak az első pár oldalt olvasd el, megérted, miről hablatyolok.

2014. júl. 17. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 A kérdező kommentje:

Oké, az eredeti kérdésemre értelmes választ nem kaptam, csak lekezelő hangnemben megírt irományt. Továbbra is a szakértőnek hiszek. Gabka77, jobb lett a kapcsolatom a lovammal, és szerintem ezt én jobban tudom mint te. Igaz, még kezdő vagyok ebben, de egyre jobban érzem, hogy a lovam felnéz rám, és tisztel, bízik bennem. Életedben nem próbáltad még ezt a módszert igaz?

Igaz, a tudásomhoz nem tett hozzá a répabottal való simogatás, de több lett legalább a tapasztalatom, és lehet, hülyén hangzik, de azóta a lovam sokkal kiegyensúlyozozottabb. :)

Kedves 80%-os! Nem váltottam stílust, csak belekóstoltam a természetes lókiképzésbe. És én a lovamról beszéltem,és nem arról, hogy minden más módszerrel kiképzett ló fél a pálcától.

Figyeljetek, nekem ez az út tetszik jobban, mindenkinek más. A lovam is szívesebben dolgozik, mióta kipróbáltam ezt. (Nem minden lóról írtam most, csak az enyémről...hogy érthető legyen egyes embereknek)

2014. júl. 17. 14:38
 43/54 anonim ***** válasza:
67%

Valóban nem zavarásztam még a lovamat körkarámban, hogy "csatlakozzon", nem piszkáltam répabottal hogy jobb legyen a kapcsolatunk és nem rángattam sehová csomózott kötőfékkel. :-) Bár a karámban gyakorlatilag bármelyik lovamat simán ellovagolom egy szál kötőfékkel, megkockáztatom, még némelyiket anélkül is sikerülne, én maradok a jól bevált angol csuklós csikózabláknál, abban még sosem csalódtam. Minden lovam odajön hozzám, ha hívom, nem kell hozzá kötőfék, anélkül is követnek. Nem játszom parelli 7 játékot, ennek ellenére barátkozós játék nélkül is bárhol megérinthetem bármelyiket, sünijáték nélkül is ellépnek a kezemtől érintésre, az idősebbek anélkül is, elég ha mutatom vagy mondom nekik. Nem szoktam a vezetőszárat össze-vissza ráncigálni, hogy eltávolítsam vagy közelebb hívjam őket, de szoktam földről idomítani, többek között a hátraléptetést is először földről tanítom, így minden gond nélkül megy hátrafelé a ló, s egy szavamra jön is vissza, mint ahogy futószáron is egy szavamba kerül a jármódváltás, a megállás, a behívás vagy a kiküldés. Nem mellesleg körjáték helyett futószárazok, ami egyáltalán nem unalmas számukra, hiszen a futószárazás sem arról szól, hogy vég nélkül és ész nélkül rohangálunk körbe-körbe. Nem játszom rés-játékot, anélkül is bármikor felrakom őket mondjuk a lószállító futóra vagy a kamionra, végigjönnek problémamentesen egy szűkebb folyosón, sőt, fogadásból az egyik lovammal fölmentem öt lépcsőfokon, majd egy kis ajtón át bementem a kocsmába. Kólában fogadtunk egyébként meg fagyiban. :-D

Igen, kedves kérdező, igazad van, nem próbáltam még ezeket az állítólagos természetes kiképző módszereket, de érdekelt, hogy miben más vagy ugyanaz, mint a hagyományos, ezért eléggé utánaolvastam, videókat néztem stb. Nem szokásom ugyanis úgy véleményt alkotni valamiről, hogy nem tudok róla semmit. Az a meggyőződésem támadt, hogy az égvilágon semmit nem tud hozzátenni a dolgokhoz a természetes kiképzés, amit a hagyományos ne tudna.

Azt simán elhiszem, hogy jobb lett a kapcsolatod a lovaddal a tábor után, de ne gondold, hogy ez a kiképzési módszernek köszönhető. Arról van szimplán szó, hogy néhány napot együtt töltöttél a lovaddal, idegen helyen, ahol te voltál számára a "biztos pont", akit ismert, plusz a tábor alatt más dolgod se volt, mint vele lenni, vele foglalkozni. Ennek jótékony hatását érzed most. De ugyanezt éreznéd akkor is, ha az elmúlt hétvégén díjlovaglást tanulsz mondjuk Dallos Gyulától, vagy díjugrató edzőtáborban vagy valakinél, vagy akár csak részt veszel egy több napos lovastúrán, otthontól távol.

Jól érezted magad a táborban, úgy érzed, a lovad is fejlődött, ez szuper, örülök neki. Csak ne tévedjünk: nem azért fejlődött a lovaddal a kapcsolatod, mert pár napig répabottal hadonásztál neki, hanem szimplán azért, mert együtt voltál vele. De próbáld ki, menj el egy bármilyen sportlovas táborba, ahol hagyományos módszerekkel dolgozik egy jó edző és utána meséld el a tapasztalataidat. :-)

2014. júl. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/54 A kérdező kommentje:

Jólvan Gabka77, tudod, pöppet nem érdekel, hogy mi a véleményed a természetes lókiképzésről. Ezek szerint sok türelemmel van megálva a lovad.

Igen, jól mondod, idegen helyen volt és csak engem ismert, és én pedig csak őt. De úgyérzem, ez közelebb hozott minket. De bizony, a módszer is beváll nálunk. Egészen beleszerettem a természetes lókiképzésbe, és abba, hogy megértek bizonyos helyzeteket, amiket eddig nem. :) És az, hogy utánna olvastál, attól még nemtudhatod, hogy milyen ez élesben és hogy milyen érzés is ez. Ennyi erővel énis utánna olvasok a díjugratásnak és hasonlóknak és úgy írogatom az előítéleteket...

Tudod, engem mostmár nem érdekel a hagyományos módszer, sem a versenyzés valamint a díjugratás sem, ezért minden bizonnyal nem mennék el ilyen kurzusokra, valamint vesenyekre.

2014. júl. 17. 19:50
 45/54 anonim ***** válasza:
33%
Eddig még azt írtad, nem váltottál "stílust", most meg azt, hogy a "hagyományos" már nem érdekel. Nem ártana tudni, hogy a "természetes" = hagyományos. A különbség az, hogy a "hagyományost" nem sokan csinálják úgy, ahogy kellene. Pl. azért, mert a ló nem ép azonnal hátra és becsengetnek a szájába meg ütik elölről, az ugyan az, mint a "természetes", csak mivel ehhez "speciális" felszerelést "kell" venni, az emberek valahogy nem értik, hogy ugyan az a kettő és egyik sem épp ideális. Én úgy vagyok vele, hogy a lovamat türelemmel és tisztelettel tanítom, nem addig rángatom, míg megcsinálja, ha érti, ha nem, hanem rávezetem, megtanítom neki és megérem, hogy csinálja meg. És megcsinálja. Minden új dolgot (farat be, vállat be, egyenesen, körön, stb) földről tanítok. Puha, párnázott kapicánnal és nem egy három milis madzaggal. A pálcával nem verem és nem is fél tőle. Akkor ez most milyen stílus?
2014. júl. 17. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 anonim ***** válasza:
Utolsó, kezet foghatunk! :-)
2014. júl. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem egy lovam van, hanem sok. Ezek szerint mind birkatürelmű.... Nos, te biztosan jobban tudod. :-)

Az a baj, hogy semmit nem tudsz a hagyományos kiképzésről, ha ugyanis tudnál, másként beszélnél. Azért ha egyszer ráérsz egy kicsit, két répabotos mutatvány között nézz már utána, mit is lehet tudni az örkénytábori lovastanárokról, munkásságukról, módszereikről... Aztán gyere le hozzánk, kiveszünk két nyers csikót a legelőről és nézzük meg, melyikünk megy többre velük. :-)

2014. júl. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/54 anonim ***** válasza:
51%

Gabka, mi már elég régóta szinte mindenben egyetértünk... ;)


Türelmes lovasnak türelmes lovai vannak. Aki a lovat sietteti, nem készíti megfelelően elő, úgy kér tőle valamit, hogy az még nem érti a feladatot, ott jön a képbe a durvaság. A lovat csak egy dologra kell rávenni: hogy önként tegye azt, amit kérnünk tőle. Ha ezt sikerült elérni, akkor kérhetsz tőle bármit, meg fogja próbálni. De ne azért csinálja, mert különben kellemetlenség éri, hanem azért, mert ha megcsinálja, valami jó dolog történik (és ez nem azonos az előzőleg okozott fájdalom megszüntetésével). Nyomást persze helyezünk a lóra, hiszen azzal tudjuk irányítani, de a nyomás csak egy jelzés, hogy mit szeretnénk és nem fájdalom.


Példa: tanítok a lovamnak valamit, amit még nem ért. Próbálgatom, adom a segítséget, de még nem áll össze a kép. Egy idő után elfárad agyilag és kifejezi a nemtetszését ("ne pöcögtessél már a pálcával, mert nem értem"!). Ilyenkor visszalépünk, csinálunk valamit, amit tud és dicséretet kap. Ennek ellenére napról napra közelebb jutunk a megoldáshoz. Megtehetném, hogy bele húzom-vonom, ütöm a feladatot, de minek? Hogy azért csinálja, mert különben bajba kerül? Próbáltam azt is, de nem volt benne a ló lelke. Hülyén hangzik, de nem volt benne. A korrekt képzésből fakadó szép eredmények akkor jönnek, ha a ló élvezi, amit csinál. Én, ha ló lennék, nem élvezném, ha méteres ívben rángatnák a vezetőszárat csupán azért, hogy lépjek hátra.


Lehet, hogy pont lesz.rod, amit írtam, de nem érdekel különösebben. Nem csak te olvasod ezt az oldalt.

2014. júl. 18. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 anonim ***** válasza:
50%
Utolsó, pont úgy beszélsz, mint az Endrődy Ágoston. Pozitííív!! :-) Egyébként pont ezért tetszik a földről végzett munka: könnyebb megmutatni a lónak, mit várok tőle, s ha földről már érti, akkor megérti nyeregből is. És igen, az erőszak nem megoldás. Beleverhetem száz vizesárokba a lovat, a százegyediken is meg fog állni. De ha sikerül megmutatnom neki, hogy nincs mitől tartania, plusz még ott lesz a pozitív megerősítés (nem az erőszak megszüntetése) a végén, akkor a ló önként és örömmel fog beleugrani. És igaz ez mindenre. :-)
2014. júl. 18. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/54 A kérdező kommentje:

Hát, köszönöm a kioktatást bár nem kértem. Bizonyára, ha élesebn is ismernétek a módszert, nem írnátok így róla. A többi kommentetekhez inkább nem fűznék semmit..

Mindenesetre nem fogok elpártolni a természetes lókiképzéstől, pláne ha egypár módszerhez nem értő lovas okoskodik nekem a hagyományos módszerről. Kedves 80%os, nem váltottam stílust (ugyanúgy rendes zablával, angol nyereggel lovagolok) csak más módszerrel képzem a lovamat.

2014. júl. 18. 11:16
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!