Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csomózott kötőfékkel való...

Csomózott kötőfékkel való kikötés?

Figyelt kérdés

Pár napja voltunk a lovammal Felsőörsön egy természetes lókiképző táborban. (Csontó Zoltán oktatott) Korábban olvastam arról, h csomózott kötőfékkel nem szabad kikötni a lovat, de Zoltán szerint nyugodtan ki lehet kötni csomózottal. Nos, úgy is tettem. Pucoltam a lovam, és egyszercsak váratlanul megilyedt egy kutyától, ágaskodott, belefeszült a kötőfébe. Közben próbáltam eloldani a kötelet, hogy ne legyen nagy baja (elég csúnyán véresre lehúzta az orrát, de szerencsére hamar rendbejött) de Zoltán azt tanácsolta, hogy hadjam majd megnyugszik, ne oldajam el.

Nos visszatérve a kérdésre, ki lehet e kötni csomózottal lovat? Mert ott mindenki azt mondta h nyugodtan! (értenek hozzá) De ezzel szemben MINDENHOL azt olvastam, hogy nem lehet. Szóval nem tudom, de igazából jelenleg azzal szoktam kikötni a lovam, azóta szépen meg tanulta, hogy ha megkötöm nyugi van, mert különben sak magának okoz fájdalmat..


2014. júl. 12. 22:41
1 2 3 4 5 6
 21/54 anonim ***** válasza:

hogy nagyobb hatása legyen, ahogy a nehéz kötéllel cibálják a fejét. mint pl ebben a videóban:


https://www.youtube.com/watch?v=xIjDkqkNXFw

2014. júl. 14. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/54 anonim ***** válasza:
A magam részéről utálom a csomózott kötőfékeket, mert túl erős a hatásuk, de kinek mi, ugye. Egy jófajta kapicánnál nincs jobb, szerintem nem szükséges egy néhány mm-es madzagot belemélyeszteni a lóba ahhoz, hogy célt érjen el az ember. De ismét, kinek a pap, kinek a papné.
2014. júl. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/54 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, igen, pont ezt a választ vártam. :-) Vagyis: ha egy ló valóban olyan szuperul idomított, akkor elmegy egy szál bármilyen kötőfékkel (nyugodtan bevállalnám egy kisebb pálya ugratását az ugrólovammal egy sima gurtni kötőfékben, gond nélkül megcsinálná), ha viszont még nem tart itt (és valamiért nem akarom zablával lovagolni) akkor egy jó minőségű hackamore-t tennék rá, nem pedig csomózott kötőféket. Normálisan használva ugyanis a hackamore semmiféle sérülést nem okoz a lónak, még kényelmetlen érzést sem, tehát inkább ezt használnám.

Tiszteletben tartom, ha valaki másként választ, ha azt egyébként hozzáértéssel teszi. Csak sajnos itt az oldalon egyre többen vannak azok, akik kétszer láttak már lovat, három dolgot el is olvastak róla és most szabadidomítónak gondolják magukat. Ettől pedig falnak megyek.

Csontótól egyébként rosszat valószínűleg nem tanultál, én rá hallgatnék, mint itt bárkire, akiről semmit nem tudsz - beleértve saját magamat is, hiszen engem sem ismersz. :-)

2014. júl. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/54 anonim ***** válasza:
Ez egy kicsit más téma de a videóban abból a lóból egy jó kis fejféltős lovat csináltak. Ezek után probálja meg valaki megsimogatni a homlokát. Mer sokmindent nem értek el vele de ezt igen. Grat!
2014. júl. 14. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/54 anonim ***** válasza:
Szerintem attól, hogy nem ismerünk valakit személyesen, még elgondolkodhatunk azon, amit ír és akár igazat is adhatunk neki. Minél több oldalról ismeri meg az ember a témát, annál nagyobb valószínűséggel tud majd jó döntést hozni. Van elég sok híres kiképző, akiknek nem adnám oda a lovam és van sok olyan, témában jártas, akik esetleg a világ másik végén élnek, mégis adok a véleményükre.
2014. júl. 15. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/54 A kérdező kommentje:
Nekem semmi bajom a csomózott kötőfékekkel, nekünk bevált. Egyébként azért ilyen erősek, mert ha netán egy kicsit makacsabb, érzéketlen (erre jó példa az én lovam) lónál (eleinte durvább jeleket kell alkalmazni, és késbőbb finomítani azokat) eleinte kell a durvaság, a discomfort.
2014. júl. 15. 09:52
 27/54 anonim ***** válasza:
Nem is tudom, hogy képeztek ki "érzéketlen" lovakat a csomózott kötőfékek elterjedése előtt. Szerintem a durvaság sosem megoldás.
2014. júl. 15. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/54 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó válaszoló, ezzel a mondatoddal egyet tudok érteni. :-) Nekem pont azért áll fel a hátamon a szőr a parelli és hasonlók említésére, mert én ugyan mindig hagyományos módon képeztem a lovaimat, de még sosem kellett egyikre sem más, mint tisztességes kötőfék, normál kantár, csikózabla... Pedig nem kisbárányaim vannak, hanem lovaim, köztük mének, arabok, telivér is akadt már...
2014. júl. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/54 A kérdező kommentje:

Ha megfigyeltek egy ménest, ők is rúgják, harapják egymást.(Ők sem erőszakmentesek egymással) A lovaknak ez egyeltalán nem durvaság, nekik ez a természetes. Ha dominancia harcról van szó, ők így komunikálnak egymással, és a természetes lókiképzésben is ezeket utánozzák az emberek a lovakkal szemben. Aki többet használja a lábát, az az alárendelődött. Tehát az embernek kell megnyernie a dominanciát, amit nagyon erőszak nélkül nem lehet. Mi, emberek nemtudunk akkora fájdalmat okozni a lónak, mit amit ők egymásnak okoznak. És most ezzel nem azt mondom, hogy üssük-vágjuk a lovat, hanem mindent csináljunk türelmesen fázisokban. (Pl.: körjáték; *kiküldöm a lovat körre* 1.Fázis: Kisebb nyomást helyezek a tarkójára, és (mintha a kötél lenne a kezem meghosszabbitsa) mutatom neki a mutatóujjammal az irányt. Ha elindul, egyből engedek neki a nyomásból, komfort. De ha nem indul, folytatom a következő fázissal. Tehát a 2.: Felemelem a répabotot és leteszem, és ha mostsem indul, nem engedek neki a tarkóján lévő nyomás alól. 3.: A répabot segítségével csapok egyet a földre, a ló közelében, de ha mostsem indul, úgyanúgy kitartom a nyomást. 4.: Ha továbbra sem indul el, fogom a répabotot és rávágok egyet a farára, ha erre sem indul folytatom, ameddig el nem indul. Azok kedvéért akik nem ismerik a parellit, leirtam a fázisokat.) Tulajdonképp a parelli 7 játékból majdnem az összeset fázisokkal kell teljesíteni, és ennek köszönhetően fog a ló kisebb jelekre is reagálni. Nekem inkább a "hagyományos" módszertől áll fel a szőr a hátamon, igazából. De tiszteletben tartom, ha inkább valaki annak a pártján van. Igen, régen énis így képeztem a lovam, de mióta kipróbáltam a természetes lókiképzést, sokkal jobban megértem a lovakat, főleg a sajátomat. https://www.youtube.com/watch?v=XIqopriROww

https://www.youtube.com/watch?v=JxBB8grektg

2014. júl. 15. 20:07
 30/54 A kérdező kommentje:
És igen, néha kell a durvaság, különben nem tart tiszteletben.(belemegy a személyes terembe, átgázol rajtam) Egyik kiképzési módszerben sincs 0 durvaság, de gondolom azért ezt észrevettétek. A lóval szigorúan (és persze szeretettel) kell bánni, mert jóval nagyobb állat nálunk. De ha nem így járunk el, csak mi járunk rosszul, baleset lehet a vége.
2014. júl. 15. 20:22
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!