Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Neveletlen vagy csak fél?

Neveletlen vagy csak fél?

Figyelt kérdés
Elkezdtem (volna) foglalkozni egy lóval. Gondoltam első sorban megnézem hogy dolgozik futószáron, ha egyáltalán ismeri. Van egy másik ló (az én lovam), vele össze vannak nőve olyan szinten, hogy 5 méteres távolságban már megy a kétségbeesés és a nyihogás. Természetesen az én pacimmal ezt meg tudom oldani, terepre is járunk egyedül. Kint legeltek, megfogtam az "ismeretlen" lovat, elkezdtem vezetni, mikor kicsit meghúztam, hogy induljunk hátrált, de elindult, megdicsértem. Kb 5 mp múlva fogta magát, kitépte a kezemből a vezetőszárat és elrohant. Mikor odaértem hozzájuk és megfogtam a vezetőszárat nem csinált semmit, majd mikor picit meghúztam, hogy induljunk újra. Csak úgy tudtam a helyére visszatenni, hogy megfogtam a sajátomat és bevezettem, úgy hajlandó volt bemenni. Ilyen helyzetekben mit lehet csinálni? Még infó, hogy nagyon enyhén sodrott 12 éves kanca paci, és nagyon erősen p a domináns kettejük közül. Köszi :)
2014. aug. 30. 16:01
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Jaj és még az lenne a kérdésem, hogy megijedhetett valamitől, rossz emléke van a vezetéssel kapcsolatban vagy csak szimplán hülyére vett?
2014. aug. 30. 16:04
 2/11 anonim ***** válasza:

"hogy 5 méteres távolságban már megy a kétségbeesés és a nyihogás."

Mi a kérdés? Írásban három példányban közölje, hogy fél?

2014. aug. 30. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
de mitől fél? Saját területén van...
2014. aug. 30. 16:08
 4/11 A kérdező kommentje:
És hogy tudnám megnyugtatni?
2014. aug. 30. 16:08
 5/11 anonim ***** válasza:
A lovak amellett érzik biztonságban magukat, akik náluk dominánsabbak. Azért fél veled, mert ha még irányítani sem tudod őt hogy tudnád megvédeni? Egy rangsorban feljebb lévő lóval sem ellenkezhet, mert először figyelmezteti, aztán úgy oldalba rúgja hogy csak nyekken. Ne engedd, hogy megálljon, tolasson, hülyéskedjen, nagyon határozottan hajtsd, ha ilyet csinál. Pörgesd meg a faránál a vezetőszárat fenyegető testtartással, hogy érezze, hogy nem fogod még egyszer szépen kérni.
2014. aug. 30. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Semmitől sem fél. Ha félne, a másik lóval se menne arra, hanem figyelmeztetné őt is, hogy ott van az otoszlán falka, SOS.

A gond az, hogy összenőtt a másikkal, és dolgozik benne a csordaszellem, nem akarja hátrahagyni a ménest. A saját lovad elfogadott téged is a ménes tagjaként, és biztonságban érzi magát csak veled is, ert te is egy ilyen pont vagy az életében (a másik a legelőjük, hiszen ott él, ez a másik abszolút biztonság-pont). Meg kell győznöd a másik lovat is, hogy te is a ménes tagja vagy, sőt, az ő "feljebbvalója", akit márpedig követnie kell, és be kell érje a Te társaságoddal.

Ilyen nagyon összenőtt lovaknál ez nem mindig egyszerű, kitartás, határozottság és következetesség.

Én nem ajánlom azér, hogy szeneslapáttal küldj alá egyet, mert nem biztos, hogy az mindent megold. Pálcát attól még vihetsz magaddal, kicsit a farát, vagy hevederhelyen ocogtathatod vele, jelezve, hogy menjen előre.

2014. aug. 30. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :) Az a fura, hogy nincs egy hete sem, hogy együtt vannak, de fél óra után így viselkedtek :) Az egyik szemem sír (a kérdést idéző probléma miatt) a másik viszont nevet, mert az előző helyen a lovamat szinte enni nem hagyták :( És hogy ha megint el akarna futni azzal mi a teendő? Vagy kezdjem azzal, hogy amint kihozom kikötöm és így egy kis "fegyelmet" tanul? Bánt, hogy így viselkedik, félek, hogy ez az én hibám, mert "ráhagytam", de nem igen tudtam mást csinálni, egy 600 kg ló csak 600 kg.. :( A pálcától meg hihetetlenül fél, és nem tudom ennek mi az oka. Gondoltam arra, hogy kikötésnél azzal simogatom, "megismertetem" vele, hogy csak akkor bánt, mikor oka van..Köszi a választ! :)
2014. aug. 30. 18:48
 8/11 anonim ***** válasza:

Én hasonló lónál (mármint, amelyik nagyon félt tőle) mindig tartottam magamnál pálcát, de soha nem emeltem meg, csak látta, hogy ott van. Amikor már teljesen megszokta, akkor elkezdtem vele itt-ott megérinteni, majd megsimogatni. Ha el akart húzódni, akkor nem vettem el a pálcát, amíg rá nem jött, hiába akar lemenni, nem szűnik meg a dolog - ekkor kezdett el gondolkodni, hogy ez nem fáj neki, igazából akár még elviselhető is... Később jött, hogy kicsit suhogtattam a pálcát mellette, és nem engedtem elmenni, ha már megnyugodott, akkor hatalmasn agy simi, dícséret. Mondjuk én csak segítettem a kérdéses lónál, nem az enyém, de mai napig konkrétan suhogtatni lehet a pálcát a füle mellett, fara mellett, halál lazán elvan, meg se rezzen.


Egyébként az ilyen kötelék kialakulása tényleg így is mehet: kikötöd őket 20 percre, és máris örökre elválaszthatatlan best friends forever. Főleg a váasztás utáni csikó ilyen, kikötöd egy másik ló mellé, és ~20 perc elteltével egyből pótanyuvá fogadja őt. Ennek oka, hogy az anyjában látja az abszolút védelmet, biztonságot a csikó. Ahogy ezt elveszíti, új biztonsági pontokat keres magának, ilyen például a boksz, vagy a legelő, amit am agáénak tud, a saját kis biztonsági zónája. Ilyen most a te lovad is számára.

Fontos a határozottság és a következetesség, én még mindig azt gondolom, hogy a pálca jó megoldás lehet. Nem kell vele bántani, épp csak hozzáérinteni, hátha.

Ha nem megy, akkor akár külön is veheted őket, pl. a saját lovad kivezeted, kikötöd. Nézd meg, a másik, ha visszamész hozzá, így vezethető-e? Ha igen, akkor máris ott a lehetőség, hogy bizalmat építs vele, és egyúttal lefektesd azt is, ki vezet kit: hogy márpedig elvárod, hogy kövessen.

2014. aug. 30. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, nagyon sokat segítesz! :))) Hát az én pacim 20, a problémás 12 éves, és tényleg nem tudom, hogy jött ez a nagy barátság, 8 év alatt egyszer, ha nyihogott másik lónak, mos meg... :) Úgy szoktam csinálni, ha bent lovagolok, hogy kivezetem az enyémet és kikötöm.. Kezdődik a "segítség most tuti meg fogunk halni" ceremónia, holott tisztán látják egymást. A problémás ló ilyenkor a kerítés mellett üget folyamatosan. (Szerintem) Ha kikötném az enyémet és úgy próbálkoznék kivezetni a másikat, megint kitörne és rohanna az enyémhez. Ha őt vezetem ki először, akkor jönne egy darabig, de amint észreveszi, hogy a másik nincs ott megint visszarohanna hozzá. Azon is gondolkodtam, hogy úgy "szoktatták", hogy ha kiengedik őt (most már őket), akkor rögtön fut/futnak pár kört. De amikor én vezettem ki, akkor ugye ez a lehetőség nem volt meg. Minden esetre úgy tervezem, hogy legközelebb csak kikötöm őket egymás mellé, kicsit ácsorognak letakarítom őket (ha egyáltalán hagyja) és ennyi, és egyre távolabb és hosszabb ideig kötöm ki, addigra remélhetőleg én is megismerem jobban a természetét, "mutogatom" neki a pálcát stb. Ez tűrhetően hangzik? Köszi még egyszer! :)
2014. aug. 30. 19:42
 10/11 anonim válasza:
Szerintem megoldás, hogy amikor foglalkozol vele, külön legyenek. Elviszed a sajátodat nem látható helyre, visszamész a sodrotthoz, és csak te leszel neki, kénytelen lesz rád figyelni. Nyugodt, határozott, következetes munkával eredményt fogsz elérni, meg fogja szokni hogy te vagy a vezetője, és ha ezt elfogadja akkor biztonságban van, és a végén mindig ujra együtt lehet a társakkal.
2014. szept. 18. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!