Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Folyton bakol a lovam! Főleg...

Folyton bakol a lovam! Főleg vágtában, de néha ügetésben is. Mit lehet tenni, hogy ne tegye ezt? Hogy lehet kiülni?

Figyelt kérdés

Egy hucul-hafflingi 11 éves kancáról van szó.

Decemberben van most 4 hónapja nálunk. Én 13 leszek 3 hónap múlva, apának van másik lova. Együtt szoktunk kimenni lovagolni hétvégenként, ha nincs nagy latyak.

Voltunk még szeptemberben kint vele a sóstói erdőben lovagolni, akkor már vágtáztam is vele.

Semmi baj nem volt vele, szépen ( rázósan) ment vágtába, ügetésben, mindenhogy.


Most meg az elmúlt 5 alkalomból 4 x bakolt vágtában, de egyszer ügetésben is. Az utóbbi 3 alkalommal, már futószáron voltam, és utoljára, a futószáron kívül nekem is a kezemben volt a kantár, szájában a zabla.

5-ből 2x leestem, máskor a nyakán kötöttem ki, vagy épp csodával határos módon a nyeregben maradtam.

A bakolása úgy néz ki,mint egy hintaló. Az első 2 lábáról a hátsó 2 lábára ugrál, előre-hátra! nem nagy bakolások, de épp elegek ahhoz, hogy leessek vagy nagyon megijedjek.


Fogalmam sincs miért csinálja. Nyeregtörés nincs rajta, heveder megfelelően szoros, és ha velem van baja, akkor a sóstói erdőben miért ment úgy, mint a kis angyal?


Nálunk van, NEM bértartásban, NINCS boxban, 3 kertnyi helyen a másik lóval annyit mozoghat, amennyit akar. Széna reggel-este odaadva, fél-fél vödör szilvalekváros doboznyi tengeri+ zab, mindkét lónak. És a legutóbbi 3 bakolás előtt futószárazva volt, rendesen lemozgatva/ kifárasztva, lecseszve, amikor ledobott.


Én mindent megteszek érte, tőlem kap enni szénát, abrakot, répát, én kefélem le, fésülöm meg a sörényét, nyergelem fel, lovagolok rajta, simogatom, beszélek hozzá, és igen, ha kell, és a szemem előtt csinálja, vagy amikor rajta ülök, akkor leszidom. Nem ütöm meg erősen soha, max a füle közé, vagy az orrára gyengéd, jelzésértékűen, ha rárúg a másik lóra, vagy harapdál. (nagyon ritkán harap, inkább nem is harapás, csak kis csipkelődés, az ajkaival kóstolgat)

Egyébként 2x lefeküdt velem, amikor rajta ültem, és egyszer egy kicsit felágaskodott, de az egy megijedés következménye volt.


Szerintem következetes vagyok, sokszor dicsérem, ha valamit jól csinál, leszidom, ha rosszat csinál, és mégis el akar távolítani a hátáról. pedig bakolás után mindig megyek vele tovább, nem az van, hogy ha bakol, akkor mentesül a munka alól, ezt nem akarnám , hogy megszokja. Kérnék pár hasznos tanácsot, véleményt, előre is köszönöm!



2017. dec. 10. 18:33
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egészen egyszerűen kérjétek szakember segítségét. Nagyon nem vicces hogy lefekszik úgy, hogy rajta ülsz, 11 éves lónak pedig a bakolás sem elnézhető. Mivel négy hónapja van nálatok könnyen lehet, hogy az előző tulajdonosnál szedett fel ilyen hibákat/ maradtak ezek korrigálatlanul. Tényleg csak azt tudom javasolni hogy ha nincs meg a kellő szakértelmetek - ráadásul mostmár jópárszor megcsinálta ezt és írtad is hogy megijedsz - , akkor keressetek valakit akinek sok tapasztalata van lovak képzésében.

Azt azért érdemesnek tartom leírni, hogy a lovak nem dicséretből és szidásból tanulnak, hanem a rájuk ható nyomásból és annak megszüntetéséből. Egyszerű példa: meg szeretnéd tanítani a lovat oldalra lépni a földről. Ehhez elkezded határozottan, de nem túl erősen nyomni az oldalát és amikor ellép oldalra, azonnal megszünteted a nyomást. Nekik ez a jutalom, amiből tudja, hogy jól csinálta. Azért az óvatos harapdálásért, amit leírtál (hacsak nem harap beléd tényleg erősen) én nem korrigálnám, mert az barátságos ismerkedés. Viszont ha olyasmit csinál ami nem megengedhető, azt a tudtára kell adnod, és ennek nem a szidás és óvatos ütés az eszköze. Félre ne értsd, nem mondom hogy üsd meg, semmi jóra nem vezet. Ilyenkor is a nyomás elv használható, kezdd el határozottan mozgatni, hajtani (ezzel okozva neki kényelmetlenséget).

2017. dec. 10. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%

A szakember bevonása jó ötlet volt, helyesen tettétek, biztos segít. Emellett szerintem tök normális dolog, hogy a lovad a téli időszakban kicsit bepörgött. Mindig frissebbek a lovak télen, kevesebbet mozognak, csak állnak a karámban, de ha kiviszed kiszaladja, kiugrálja magát. Nálunk is zizik a lovak, jobban kell rájuk figyelni ilyenkor.

Mi igyekszünk lekötni a figyelmüket sok feladattal, akkor nem az ugra-bugrára figyelnek, de így is néha vannak "vicces" mozdulataik. Meg kell szokni, motiváljon az, hogy attól leszel jobb lovas, ha megtanulod kezelni a mókás kedvű lovadat, és nem csak az életunt iskolalovakon vagy nagylegény.

2017. dec. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
100%

Az állandó bakolás mögött amúgy nagyon sokszor eü probléma áll, pl fáj a lába, háta, nyaki problémák, stb... Érdemes megvizsgáltatni a nyerget, jól illeszkedik-e, vagy kívülről megnézned magad, nem pattogsz-e túl sokat a hátába, stb-stb.


Ilyen idős, normálisan belovagolt lónál az, hogy jókedvű, ilyen mértékű lovaglási problémákat nem okozhat, ezt szögezzük le. Ha nem eü gond, akkor vagy a fejedre nőtt, vagy alapjaiban el van rontva...

2017. dec. 10. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

( eddig futószárazni se tudtad... A ló meg nem hülye, pontosan tudja, hogy le tud téged rakni...)


nem tudoTT futószáron menni, de most már megtanítottuk rá, és szóra, ostor nélkül is dolgozik.

Terepen futószárazunk, nem körkarámban, tehát mindig van ami ,, lekösse a figyelmét". És nem csak futószáron bakolt, hanem terepen is, amikor szabadon voltunk, szántóföldön, meg sima réten, tehát a sóstói esetnek nem ez a magyarázó oka.

Nem fog megölni!!! 1: Nem hagyom 2: nem is akar 3: azt kifelejtetted, hogy apa is ott van, és segít, ha kell, ha leesek, megütöm magam, vagy csak alapból futószáron, hogy ne bakoljon.

2017. dec. 11. 16:11
 15/28 A kérdező kommentje:

A többieknek köszönöm a válaszait.

November végén jött a körmölő, és a két mellső lábán talált egy nagyon-nagyon kezdetleges pata-irha gyulladást, de még cucli se jött ki belőle, meg semmi, csak büdösebb volt, mint a többi :D , meg kicsit más állagú, de egy bő heti minden napos ecetes vizes átmosás elmulasztotta, és most már jól van teljesen.

Elmúlt, tehát nem hiszem, hogy ez még neki fájna, meg akkor se fájt neki( nem rezzent össze, nem tette le a lábát) amikor a körmölő azt a részt pucolta ki.

2017. dec. 11. 16:15
 16/28 anonim ***** válasza:
73%

Látom, a szövegértelmezés még mindig nem az erősséged. Meg a kicsit őszintébb szó fogadása sem...

Az meg, hogy az ember mit akar, nem fogja érdekelni a lovat, amíg képes felmérni, hogy mennyivel erősebb nálunk. Erre kell a gyakorlat meg a tapasztalat, hogy észrevedd és kezelni tudd a jeleket. De amíg nem hallgatsz a segítő szándékú jó szóra... Majd megtanulod a magad kárán.

2017. dec. 11. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
87%
Elkezdett a fejedre nőni. Tudja hogy nem vagy határozott és érzi hogy sok mindent megtehet veled mert nem érted őt és nem értesz hozzá. Én a lovaimnak sosem adok csak úgy répát, almát vagy bármi mást. Télen kapnak 1,5 fangli zabot és ennyi, a többit csak érdemi munkáért, mert másképp a fejedre nőnek. És nem, nem soványok, majdhogynem kicsattannak.
2017. dec. 11. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
100%
A körmölő nyírrothadást találhatott, nem patairhagyulladást, de egyik sem magyarázat az ugrálásra. Szerintem simán jókedvű. Csak terepen csinálja, bent a pályán/karámban nem? Inkább a másik ló után indul meg és bakol, ha elöl vagy egyedül mész nem? Ha talált amit írtam akkor az sima jókedv és szemtelenség kombinálva. Ha nem illik rá a leírásom, akkor tényleg fájdalom lehet, pl. egy számára kényelmetlen nyereg.
2017. dec. 11. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

hát, egymás mellett szoktunk menni, de köztünk van bőven akkora táv, hogy ha leesek, akkor a másik ló ne taposson el. De mindegy neki, hogy hol megy, egyedül, vagy nem, bakol, utolsó futószárazásnál nem, mondjuk ahogy ment egy háromnegyed kört, úgy, hogy nem bakolt, rögtön abbahagytuk, és megdicsértük, hogy a jó maradjon meg benne, ne a rossz.


Pályánk, karámunk nincs, csak terepen megyünk, nem lovarda,hanem család, amugy.

2017. dec. 12. 17:12
 20/28 A kérdező kommentje:
lehet, nekünk patairha gyulladást mondott, de utána néztem a nyírrothadásnak, és mindenben megegyezik. Ill. megegyezett, mert úgye, már elmúlt.
2017. dec. 12. 17:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!