Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Cica gondozási kérdések?!

Cica gondozási kérdések?!

Figyelt kérdés

(pár év múlva akarok cicát tartani, ezért akarok felkészülni)


Milyen táppal kell etetni?

Naponta hányszor és mennyit?

Mindig ugyanazt a tápot?

Kandúr vagy a Nőstény a jobb?

Elég neki egy olyan kaparófa, ahol alul egy doboz van, és rajta egy kaparó?

Hogy kell almot cserélni és mennyit?

Kell vágni a karmukat?

A fülüket kell tisztítani?

A szőrüket kell fésülni?

Milyen gyakran kell őket tisztítani?

Mennyi idő, amíg elnyerjük a bizalmukat?

Igaz, hogy a macskák nem szeretnek inni, ha az ételük közel van a vizes tálukhoz?

Miért nem szeretik ha fürdetik őket?

A fogukat kell mosni?

Jobban szeretik a meleg ételt és italt?

Ha azt szeretném, hogy olyan kinti-benti -féle legyen, akkor mikor vigyem ki-és mikor be? - úgy terveztem, hogy este mindenképp bent lesz, de amikor munkába/egyetemen vagyok, akkor engedjem kijárni a macskaajtón keresztül?-

Ivartalanítsam?

A cica ajtón legyen zár?

A tápigénye havonta mennyi pénzbe jönne ki?

Vannak dolgok, amiket NEM ehet? (mint például a kutyáknál a csoki)

Hogy kell felemelni, megfogni őket?

Ölbe szoktatni, hogy kell?

Egyből tudni fogja, hogy hova kell ürítsen?


2014. aug. 18. 10:02
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

ja és:

Az alomtálcát házilag is el lehet készíteni? (asztalos kézzel)

2014. aug. 18. 10:14
 2/12 anonim ***** válasza:
városban vagy faluban élsz?
2014. aug. 18. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
város. miért?
2014. aug. 18. 10:25
 4/12 anonim ***** válasza:

Egy macska nem hímes tojás, nincs rá recept, nincs két egyforma. Nagyjából neked kell majd dolgokra rájönnöd. Azért a saját tapasztalatomat meg tudom osztani.

-Teljesen mindegy h száraz vagy konzerv, a drágább (ilyen-olyan mártás stb) nem mindig jobb, inkább legyen változatos + házikoszt (nem fűszeres) a miénk a zöldséget is szerette

-A mieink reggel kaptak tápot, este meg maradékot. Nyáron kevesebbet esznek, főleg ha kint vannak sokat

-A kandúrok hajlamosabbak elcsavarogni, verekedni, a nőstények ragaszkodóbbak de ugye jöhetnek a kiscicák...

-A kaparófa nem garancia arra hogy használni is fogja, amúgy igen, elég.

-Különféle almok vannak, van ami hosszabb ideig jó. Kiűríted a dobozt, kimosod (nem erős szagú szerrel) és teszel frisset. Ha kinti macska, akkor sokáig elég egy alom. Ne rakj sok almot mert csak szétkaparja.

-Nem kell karmot vágni, csak ha folyton bent van és nem koptatja, de úgyis fogod látni

-Fültisztítást nem csípik, egyszer próbáltam.

-Hosszú szőrűt kell, rövidet érdemes mert jobb ha nem hullatja mindenfele

-Tisztítják magukat, a macskák ebben különösen jók

-Kis korában vedd magadhoz, mikor már tuti eszik szilárd kaját. Hozzád fog szokni kb 1 hét alatt (nem ijedezik, bújik). A kíváncsiság előbb-utóbb hozzád vonzza. Játssz vele, de ne hagyd nagyon vadulni, karmolni mert olyan marad.

-Szerintem akkor isznak mikor szomjasak, mindegy hol a víz

-Nem szeretik a vizet, nem is kell őket fürdetni

-Nem kell a fogukat mosni

-Nem igénylik a főtt ételt, lehet langyosítani pl tejet, de a forrót nem ismerik, megégetheti a szájukat!

-Szokatni kell a kinti élethez, autókhoz. Hadd járjon amikor akar, amúgy éjjel aktívabbak mint nappal.

-Érdemes ivartalanítani, simulékonyabb lesz, illetve nem harcol/fiadzik. Viszont hajlamosabb elhízni.

-Biztonsági okokból igen. Ha kizárod, kint is legyen víz neki. KAja nem kell mert odaszoknak a szomszéd macskák.

-Tőled függ hogy mit veszel neki

-Nem ehet fűszerest, édességet, mérgező szobanövényeket! A macskák húsevők, ezt tartsd szem előtt.

-Meg fogni, felemelni a mellkasát átfogva érdemes. Nem a lábánál húzni, nem a hasát nyomni, főleg ha tele van. Míg kölyök, a tarkóján a nyakbőrnél fogva felemelheted, olyankor leállítja magát, behúzza a lábát. Nem kell sokat fogdosni, nem mint szereti.

-Ne erőltesd, úgyis oda fog jönni ha akar és kényelembe helyezi magát. Ha le akar szállni, engedd.

-Ha az anyjától megtanulta, akkor keresni fogja az almot. Ha nem, akkor is ösztönösen a virágföldbe vagy papírra végzi a dolgát. Azonnal mutasd meg neki az almot, 1-2 nap és biztos oda szokik.

Remélem segítettem :)

2014. aug. 18. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Lehet otthon is alomtálcát készíteni, de fából nem érdemes mert büdös lesz.

Egy műanyag alomtálca pár száz forint.

2014. aug. 18. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Igen :) nagyon sokat segítettél. :)

Köszönöm :D

2014. aug. 18. 10:37
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha csak pár év múlva lesz cica, addig még pár szakkönyvet is átfuthatsz, főleg, ha még nem tudod pontosan milyen fajta cicát szeretnél :)


Etetés:

- Száraztáp esetében érdemes elvetni minden tápot, ahol nem a hús szerepel az összetevők felsorolásának első helyén, a fennmaradókból pedig a neked legszimpatikusabb összetevőjű, áru, specializációjút megvenni.

(Ha bevált érdemes minél nagyobb kiszerelésben megrendelni, úgy mindig olcsóbb)

- Ami a konzerveket illeti, a legtöbbnek több, mint 80%-a víz, ez nagyjából pénzkidobás, ha ilyesmivel akarsz kedveskedni, akkor lehet nekik a hentesnél venni húst, farhátat, néha belsőséget, és főzni, vagy ami alkalmas rá, azt nyersen adni. (Állatoknak való nyesedékhez a legtöbb helyen olcsón hozzá lehet jutni)


- Nálam a cicák előtt van egész nap száraztáp, és kétnaponta kapnak mellé húst a fent említettek közül. Annyiban szerencsés vagyok, hogy ezt megtehetem. Ha a cica hízni kezd, akkor be kell állítani az adagját, és naponta egyszer vagy kétszer kimért adagot adni neki nagyjából azonos időben.


- Érdemes ugyanazt a bevált tápot, de ha váltani akarsz, azt fokozatosan érdemes. Először a régihez egy kevés újat keverni, és szépen lassan változtatni az arányokat, míg csak az új marad végül :)


- Hogy kandúr, vagy nőstény, az csak a te ízléseden múlik. Sokan mondják, hogy a kandúrok bújósabbak, de mivel ez egyedfüggő, tuti hamar találsz cicagazdit, aki a lánycicáját nem is tudná kivakarni az öléből. Mivel mindkét nem képviselőjét érdemes ivartalaníttatni (kandúr ivarérés után körbespricceli neked a lakást, a nősténytől pedig megzavarodsz, mikor ivarzik, olyan hangos), így majdnem mindegy a neme.


- Szerintem elég neki egy ilyen kaparófa, mondjuk nálam a cicák a kaparószőnyeget szeretik, szóval ez is egyéni ízlés kérdése.


- Alomból is kismillió féléből válogathatsz.

A szilikátosból pl csak a kakit kell kiszedni, és akkor cserélni, ha elszíneződik, netán büdös lesz, a csomósodó almokból a gombócba állt pisit is kell szedni, azokat nagyjából 5 cm vastagon teríted a ládába, takarítások után ha kell utántöltöd, és akkor cseréled az egészet, ha büdös.

Naponta egy takarítást azért igényel a dolog


- A karmot nem kötelező vágni, de ha kényesek a bútoraid, akkor érdemes lehet, mert felugrásnál megkapaszkodnak, és akkor lyukas lehet a bőr tőlük, ha nem is szándékosan rombolnak (Vágni csak benti cica körmét szabad, kijárósét sosem!)

Vágni csak speciális karomvágóval, és óvatosan szabad, hogy a karomban futó erekbe ne csípj bele vele.


- Fültisztítást egészséges macska nem igényel.


- Fésülni érdemes, ha benti (hosszúszőrűt szinte kötelező). Ha jó fésűt veszel, ami szépen kiszedi az elhalt aljszőrzetet még mielőtt kihullana, akkor sok takarítástól kíméled meg magad.


- A fésülés gyakoriságát macskája válogatja. Rövidszőrűt max hetente egyszer áthúzod, és kész. legfeljebb vedlési időszakban mész át rajta többször a fésűvel. (Én a Maine Coont is csak heti egyszer fésülöm)

Fürdetni szerintem félévente egyszer bőven elég, hacsak nem lesz bolhás, vagy dzsuvás valamiért...


- A legtöbb macska nem szeret vizes lenni, a miérteket én sem tudom, de szelíd, ám határozott következetességgel (Vagy véres állóháború útján :D) minden macska fürdethető.

Minél szelídbbre sikerül magaddal nevelni, annál egyszerűbb lesz.


- Macskája válogatja, mennyi ideig illeszkedik be. Ha emberek között, lakásban nevelkedett, akkor max pár nap általában. Befogadott cicánál egy perctől hónapokig is terjedhet ez az idő. Legyél türelmes, nem ijesztgetsd, és ne erőltesd, de legyél a közelében, esetleg csábítgasd valami nagyon ínycsiklandóval.


- A fogukat nem kell mosni! (Ha rághatnak - száraztáp, csontos hús, mint pl a farhát- tiszta marad a foguk


- Nem hiszem, hogy jobban szeretnék a meleg ételt-italt. Szobahőmérsékleten minden tökéletes.


- Ha kinti-benti, akkor te szabod meg, mikor jöhet -mehet, csak legyen rendszeres. Pl éjszakára mindig engedd be, vagy ki. De ha kijárós, akkor mindenképp érdemes chipezni, oltatni veszettség és kombinált vakcinával, valamint macskaAIDS ellen, és ivartalanítani, mert a nőstény évente 2-3 alkalommal is szülhet neked, ha nem teszed, a kandúr pedig nagyon csúnya sérüléseket szedhet össze ivarosan


- - Ivartalanítás: IGEN és igen!


- A cicaajtón legyen zár, ha megszabott mikor mehet, és mikor jöhet. Ha szabad mozgást engedsz neki, akkor ne.


- - Nálam a nagytestű cica havonta átlagosan (prémium kategóriásban) nagyjából 4500 Ft-ban jön ki. Ha csak azt eszik, illetve néha kap jutalomfalatot, az kb 600 ft havonta. Alom 1500, illetve ha kap húst kevesebb tápot eszik.


- Macska sem nagyon ehet fűszereset, nagyon szilánkosra törő csontot, főzéssel megkeményített halszálkát, és tehéntejet, kenyeret (Bele jó eséllyel nem hal a legtöbbe, de érmdemes kerülni)


- A legjobb, ha úgy emeled fel, hogy a mellső lábai mögött közvetlenül a hóna alá nyúlsz az egyik kezeddel, a másikkal a fenekét emeled.


- Ölbe szoktatni mondjuk a kedvenc nasijával (becsalogatod vele az öledbe, ha már egyébként szelíd, jutalmazod, utána sismivel elandalítod. Vagy simán az öledbe veheted, és simizheted, de ha menni akar engedni kell. Az ölbeülés a bizalom felsőfoka, türelem kell hozzá...


- Előfordulhat pár baleset az első napokban főleg kicsi cicával, de ha kell megmutatod neki az almosládát, és menni fog. (Előfordulhat, hogy a fedelesbe nem megy be egyből, vagy valamelyik alomtípus nem jön be neki. Le kell venni pár napra a fedelet, vagy alomtípust váltani ha gond van)

2014. aug. 18. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

7-es: Köszi neked is :) hát, öö nekem a fajta nem igazán lényeges. Menhelyről szeretnék menteni :/

Amúgy valaki írta, hogy tejet kéne adni..ez tényleg szügséges? (azt olvastam laktóérzékenyek)

És reggel-este mennyit adjak nekik? az egész tálat tömjem teli, vagy mi? :DD

azt hiszem ivartalanított lányt választok :D

De úgy jó lenne-e neki, ha pl. nem lenne macskaajtó, és amikor otthon vagyok 4-5 órát kiengedem (felügyeletem mellett) ? Ez így jó lenne? Vagy kevés vagy inkább sok lenne neki?


(valami kertecskébe szeretném vinni)

2014. aug. 18. 11:08
 9/12 anonim ***** válasza:

Szívesen :D


A menhelyi cicák szuperek, ott úgyis tudnak neked valót ajánlani. Ha szelídet szeretnél olyat adnak :D


Én nem adok nekik tejet, én is ezt olvastam. Amúgy állatboltban lehet cicáknak való konzerv tejet venni, illetve kecsketejet ihatnak, ha mindenképp tejet szeretnél nekik adni. A tehéntejet én nem javaslom.


A tápok csomagolásán rajta van a napi ajánlott adag életkorra és testsúlykg-ra lebontva. Ha kétszer adsz, az ajánlottat felezd meg, és kétszerre kapja meg.

Ha hízik tőle, akkor csökkentsd az adagot, ha soványnak látod, akkor növeld. Egyébként megpróbálhatod azt is, hogy adsz neki enni, előtte hagyod, és ha elfogy, adod a következő adag szárazat. (Ha sokat eszik, vagy szó szerint zabál, akkor kénytelen leszek kiszabott adagokat adni)


Természetesen ha a táp mellé mást is kap, kevesebb tápot adj neki. Hamar ki fogod tapasztalni :)


Szerintem felügyelet melletti 4-5 óra bőven elég neki. Az enyémek benti cicák, sosem mennek ki, mi bent játszunk :) Figyelj rá, ha jól érzitek magatokat kint együtt, akkor hajrá :)

2014. aug. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

*kénytelen leszel...


Nem megy már ez a gépelés :D


és lemaradt az is, hogy #7-es voltam :D

2014. aug. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!