Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Cicatartók! Van/volt-e már...

Cicatartók! Van/volt-e már vesebeteg cicátok?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert szinte sosem látok ehhez kapcsolódó kérdést.

Pedig több állatorvosunk szerint is nagyon gyakori a macskáknál, elvileg minden harmadik cica veseelégtelenségbe hal bele, gyakorlatilag viszont minden macskánál kimutatható valamilyen mértékű vesekárosodás idősebb korára.


Vagy csak én vagyok ilyen szerencsétlen, hogy mindkét cicám vesebeteg volt? Az egyiket 8 évesen, a másikat 13 évesen kellett elaltatni. Kezelés és diétás táp mellett is csak romlott az állapotuk.



2018. jún. 18. 17:59
 1/6 anonim ***** válasza:

A macskáknál ez egy hajlam. Nagyon keveset isznak, ezért is nem ajánlott csak száraz kajával eteti őket.

Ajánlott továbbá vesebetegségre, húgyúti problémákra/megelőzésére készült eledelt választani a cicának.

Ivartalanított cicáknál fordul elő gyakrabban.

2018. jún. 18. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen és a vesebetegségre szánt száraztápra rá van írva, hogy csak hat hónapig adható a macskának. Utána folyamatos labor ellenőrzésre van szükség, állandóan veseértékeket kell mérni. Sajnos pont itt szembesültem azzal a gyiken, hogy a vesebetegségre való táp hosszú távon kicsinálja a macska veséjét. Az enyémnek húgyköve volt, az első állatorvos, aki kezelte, kapásból rávágta, hogy egész életében ezt kell ennie. Átkerültünk egy másik orvoshoz, aki azt mondta, hogy adhatom neki keverve normál száraztáppal, plusz kapja mellé az eredeti konzervét.

Egészen halkan jegyzem meg, hogy még az elején nem ismertem fel ezt a tápot tutira, és egy állatpatikában, ahol megkérdeztem, azt mondták, hogy az erősebbet adjam neki. Ahány orvos, annyi szemlélet, a felének, meg mindegy a macska, darab, darab.


Én azonnal elkezdtem utánaolvasni. Kiváltó okoknál fel van sorolva 6-8 és nem tudják a konkrét okát. Úgyhogy én elkezdtem a körülményeket javítani, mármint megpróbáltam a felsoroltak közül ami esetleg potenciálisan fennállhatott (nem bizonyosodott be túlzottan) megszüntetni, vagy többet tenni azért, hogy fel se merüljön.

Most költözünk lakásból kertes házba, és szerintem ez a legfontosabb, hogy levegőn legyen. Nem kinti-benti lesz, hanem ugyanúgy benti és zárt udvaron éppen tervezgetem hogy hogy legyen megoldva biztonságos és ellenőrzött módon levegőzhessen. Ami macskabiztos kerítést jelent, meg tervezek valami kifutófélét.

Én konkrétan fulladok a lakásban, ahol lakunk (még pár napig), meg egyébként is fulladok, szóval konkrétan tudom, milyen fontos és jó a szabad levegő. Nem értek vele teljesen egyet, hogy a macskának tökéletes a lakás, de én abszolút az ilyen "túlbiztosított" udvar mellett vagyok. Más is csinálja, csak sajnos itthon még nem sokan.

A vízfogyasztásra egyrészt a konzerv van, másrészt több itatótál meg ivókút. Most elegendő vizet iszik.

Jelenleg a cicám nem eszik vesekímélő tápot, kb. hat hónapig ette, később, vagy egy év múlva csináltunk újra egy kúrát, megevett vagy két kis zacskóval, és időnként vizeletvizsgálatot csinálunk, az orvos megnézi mikroszkóp alatt a vizeletet (1-2 e ft). A táplálkozását szeretném még megreformálni, de az macskánál nehéz, a gyógytáp miatt Royalosok lettünk, és én nem vagyok tőle elájulva (ő meg szereti), plusz eszik konzervet.

Vigasztaljon, hogy az infókat külföldi oldalakról szedtem, magyarul semmi épkézláb nincs a neten.

Tudtommal nevezhető gyakorinak,és általában az ivartalanított kandúrokra jellemző. Tudván, hogy a táp egy nagy biznisz, én azért nem hiszek el mindent, amit mondanak...

2018. jún. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes kifejtést, utolsó!

Nálunk sajnos pár hónap leforgású volt az egész, olyan súlyos veseelégtelensége volt mindkettőnek. Úgyhogy a 6 hónap diétás tápetetés tárgytalan volt.

2018. jún. 19. 00:46
 4/6 anonim ***** válasza:

Először is, meg kell különböztetni a húgyúti betegséget a vesebetegségtől, mert a kettő nem ugyanaz. Ugyanakkor sajnos a kettő összefügghet.

Nekem volt cicám, aki fél éves korától küzdött alsó húgyúti szindrómával, neki struvit kövei is voltak. Onnantól diétás tápot kapott (urinary), de több visszaesése is volt, ami tapasztalataim alapján stresszes alaptermészetével függött össze.

Sajnos 7 éves korában lett egy vesemedence-gyulladása és hiába kezeltettem, veselégtelensége lett, el kellett altatni.

Az összefüggést én sem tudom tudományos alapokra helyezni, de lehet benne valami.

2018. jún. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Sajnos, nekem is volt ilyen cicám. Bár ő mentett volt, -20 fokban fogták be, akkor már 2 hete látták az utcán. Szóval, én arra gyanítottam, hogy megfázhatott akkor, ami 3 év alatt elhatalmasodott, (annyi időt adott neki a betegség). Gyorsan, nálunk is pár hét volt, ami után nem volt tovább.
2018. szept. 30. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Volt egy fekete lány cicám, még a mult században, Ő 20 évet élt, majd vese probléma miatt kellett elaltatni.
2020. jan. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!