Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Macskáknál kisebb gond a...

Macskáknál kisebb gond a szaporítás? Erről mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Természetesen nem arra gondolok, hogy jó dolog lenne, mielőtt valaki nekem esik. És tudom, a macska szapora állat, vagyis egyetlen ivaros kóborka sokkal nagyobb károkat tud okozni kvázi ilyen szempontból, mint kutyáknál. Szóval most nem erre a részére gondolok.


Itt a kutyás kérdéseknél mindig az szokott az egyik fő érv lenni, hogy szaporítótól megveszi az ember a kutyának kinéző szőrgombócot, aztán vagyonokat hagy az állatorvosnál - ez szinte borítékolható.


Na de, macskánál a házi macska, mint olyan, létező "fajta". Állatmentőknél 90% házimacska, a random gazdikereső almok is azok, mikor lefialt Cili, és el kell passzolni. Azért ez sokkal gyakoribb, mint kutyánál, nyilván a szabadabb életmódból adódóan.

Nekem is mentett, örökbefogadott cicám van, természetesen ivartalanított. Egészséges, boldog cica. De nem tudok semmit a felmenőiről, az előéletéről, stb, ez akkor is így lenne, ha Marinénitől fogadom be jófogáson.

Ha valaki random "fajtiszta" macskákat hirdet 10-15ezerért, akkor végül is nincs különbség. Ugyanúgy nem tudhatok róla semmit, mint RandomCirmi esetében.

Vagyis akkor, a macskáknál nem olyan kockázatos az occó szaporított fajta, mint a kutyáknál ez alapján, nem? Mert - ha csak a saját érdekeit nézi az egyszeri vevő, nem állatvédelmi szempontokat - nincs különbség, hogy ilyet szerez, vagy randomcirmit.

Vagy egyszerűen csak a cicabetegségeknek nincs olyan visszhangja?



2019. febr. 13. 23:14
 1/6 anonim ***** válasza:
50%
Egy keverék általában mindíg egészségesebb mint egy beltenyésztett egyed. A fajtákat beltenyésztéssel állítják elő. Csak amíg a tenyésztő (már a normális) leszűri az állatokat és az adott állatnak már a szülői és nagyszülői is mentesek voltak a betegsegektől, akivel pátosítják szintén, addíg egy szaporító ezekre nem figyel. Így lehet tönkretenni a fajtákat, megjelennek betegségek, rendellenességek. Persze sok rendellenesség alapból rögzítve van fajtajellegként (kopaszság, lógó fül, farok nélküliség, stb).
2019. febr. 13. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem erről az jut eszembe, hogy Gizi meg Józsi falun (bocsánat, nem a faluval van bajom, hanem az értelmi képességgel, viszont hirdetésben több ilyen vidékit láttam) vesz egypár bengáli macskát, mert divat, és mert szerintük ebből penz lesz, aztán uzsgyi. (80 ezerért)

Aztán amikor a kék / szürke házimacskát eladják orosz kéknek, az irombát meg bengálinak....

2019. febr. 14. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Én is láttam már sima cirmost britnek.

Mondjuk engem ennél sokkal jobban dühít az olyan, hogy vesz az egyszeri Gizi 4-5 fajta macskát, de nem ám párban, hanem egy-egy. És akkor az olyan kombók kerülnek eladásra, hogy "brit és perzsa kiscicák", mint keverék, és akkor adja őket 80-100ezerért, mert törzskönyves szülők. És adott eladótól 4-5 féle kombót is láttam különböző kutyulásokban, úgyhogy nagyüzemi...


Legutóbb olyanba futottam bele, hogy 10ezerért árult valaki fajtatiszta(nak látszó) cicákat. Ott legalább nem volt zsákbamacska, nem hazudott törzskönyvet meg "fajtisztát", meg nem volt túlspilázott hirdetés. És ennek kapcsán merült fel a fenti kérdésem, hogy mondhatni ez a hülyének is megéri, ha nem foglalkozik állatvédelmi szempontokkal...

2019. febr. 14. 06:16
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Már hogy ne lenne ugyanakkora baj? Nagyon sok cica pusztul el szaporítók miatt, akik túlfialtatják az anyamacskát, nem szűrik betegségekre az állatot, nem viszik állatorvoshoz, aki megmondja, hogy alkalmas-e az állat kiscicák kihordására, nem viszik kiállításra, ahol elbírálják, hogy egyáltalán érdemes-e tenyészteni azzal a macskával... arról nem is beszélve, hogy a szapik nem gyakran tartják minőségi tápon se a vemhes macskát, se a kicsiket később.


Itt a gyakori is teli van posztolva kétségbeesett gazdikkal, akik jófogásról vettek 20-30ezerért "fajtatiszta" macskát.


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__4937079-11-..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__6190982-bri..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__4547812-mit..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__5274065-nem..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__5805223-men..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__4951449-fon..

2019. febr. 14. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Fajtától is függ, némelyik felkapottabb fajtát már sikeresen tönkretették, más fajták még talán egészségesek és tartják magukat a szaporítás ellenére is, de sajnos náluk is csak idő kérdése, mikor rontják el őket is. A szaporító nem szűr, nem érdekli a beltenyészet, így simán gyárthat például HCM-es (szívbeteg), PKD-s (vesebeteg) szaporulatokat.

Elég látványos, mi lett a legnépszerűbb fajtákból. Szerencsétlen perzsacicák a lapos pofijuk miatt egyre rosszabb állapotban vannak: lyukas koponya (az agy folyamatos nyomás alatt van), légzési nehézségek, krónikus fájdalom. A skót lógófülű cicáknál állandó porcproblémák (gondolom, a szaporító "figyel" arra, hogy véletlen se pároztasson két lógófülűt egymással), a Maine Coon-nál az egyre nagyobb termet miatt ízületi problémák, a thai sziámiknál durva kancsalság és vele kettős látás, stb. De még az egyszerű házi cicáknál is jaj, de szép, hófehér cicus kék szemmel... nagy százalékuk sajnos siket, kint tartva pedig jobban ki vannak téve a laphámrák veszélyeinek is :( ("De hát olyan szép, hadd legyenek csak szép kiscicái, és amúgy is hadd tapasztalja meg a szex és az anyaság/apaság örömeit"... egy túrót!).


Szóval a cicák és a fajták egészségének, "minőségének" érdekében fontos a hozzáértés, a szűrővizsgálatok, az adásvételi szerződésben foglalt egészségügyi garancia. Egyszerűen nincs szükség sem háziszaporulatokra, sem megélhetési állatknízó szaporítókra, így is annyi cicusnak nem jut szerető gazdi :(.

2019. febr. 14. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
26%
Végülis igen. A macskák sokkal szívósabbak mint az agyontenyésztett kutyák. Amíg nincs súlyos betegsége addig a játszótéri cirmi is pont olyan mint egy külleme alapján pénzért vett macska. Mondjuk úgy érthető ha kér érte 5-10ezret mert szép de elismeri hogy nem fajtatiszta. Még meg is venném ha macskát akarnék mert tényleg szép,mondjuk félhosszú szőrű,amit utcán legritkábban látni. Az nem oké hogy eladja sok 10ezerért mint fajtatiszta.
2019. febr. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!