Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Ezekkel a veszélyekkel tisztáb...

Ezekkel a veszélyekkel tisztában vagytok?

Figyelt kérdés

Sokan nem tudják ezeket pedig nem tesznek jót a madárnak. Kíváncsi vagyok hogy itt vajon hányan tudják.

Egy madár, melynek megadott a napi több órás repülés(friss levegőn[minimum 50% páratartalom]), kevésbé fogékony a betegségek ellen, sokkal jobb kondícióban vannak, és így immunrendszerük is erősebb. A madaraknak a repülés nem csak mozgás, hanem egyben játék, elfoglaltság is. A papagájok szeretnek sokat repülni, és szebbnél szebb repülési mutatványokat csinálni, esetleg társaival repülni, a levegőben játszani. Ezt megvonva a madártól, az életörömének döntő részét semmisítjük meg. A madár keserű lesz, agresszívvé válhat, unatkozik, sóvárog, és kis idő múlva tolltépővé válik! Így a repülés fontosságának nem csak fizikai, hanem pszichikai oka is van!

Aszpergilózis: Minden madárnál kialakul ha olyan lakásban tartják ahol dohányoznak,légfrissítőt,parfümöt,illatosító gyertyát,sprayt használnak,vagy főzéstől keletkezett hőmérséklet változás, teflon edény melegedésétől, égésétől keletkezett szag éri, vagy nincs minimum 50% páratartalom(télen is).

Kialakul még a földimogyorótól is ezért ne adjunk és nem lehet kifogás az hogy de szereti a madár mert káros és halálos. A földimogyoró kitűnő táptalajt jelent az Aspergillus sp. penészgombáknak, és elmondható, hogy a földimogyorók 80-90%-a fertőzött. Ezek nem mindig láthatók, hiszen a spórák szabad szemmel nem láthatók, így az a módszer, hogy csak úgy kiválogatjuk, nem megoldás. Ha az eleségben volt fertőzött földimogyoró, akkor a spórák rákenődhettek már a több magokra is.Ez a betegség nem kizárólag a helytelen etetés következménye, mert erősen közbejátszik a száraz levegővel kapcsolatos tartási hiba is. Ha a madarakat kint tartjuk röpdében akkor adhatunk nekik mértékkel mogyorót.A trópusi madarak párás levegőt igényelnek, sok tulajdonos ezt viszont figyelmen kívül hagyja, mikor kedvencként ilyen fajokat tart lakásban. A lakás levegője rettenetesen száraz, átlagban olyan 10-30%, fűtési szezonban még az 5%-ot sem éri el sokszor. Ezek drasztikus adatok egy olyan madár számára, akik minimum 55%-os páratartalmat igényelne. A száraz levegőben könnyebben száll a por, emellett a madarak nyálkahártyáját irritálja, ami kitűnő fertőzési pont a penészgomba számára! Sajnos sok magkeverékben és vitaminrúdban van mogyoró ezért is fontos a madárnak a nagy páratartalmú levegőn való repülés. Az aszpergilózis kezelhető, de gyógyíthatatlan betegség és kezeletlenül gyors romlás következtében a madár hamar és kínok között pusztul el! A kezelés hosszútávú és költséges!


A mageleségekkel a másik probléma a túl nagy mennyiségű napraforgó. A fekete színű napraforgó a legegészségtelenebb a madarak számára a nagy olajtartalma miatt. A napraforgó(csíkos,fehér) kis mennyiségben nagyon jó, mivel sok B- és E-vitamint tartalmaz, viszont nagy mennyiségben nagyon veszélyes, mert elhízást, tolltépést, máj és vesekárosodást okozhat! Egy szobában tartott nimfának 20 szemnél nem kell több naponta.


2011. márc. 5. 22:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, tisztában vagyok ezekkel (még többet is tudnék erről mondani...) mert ornitológus vagyok. Vajon mi volt a célod ezzel a - talán nem ide illő - szakcikkel? (Ez nem kérdés, hanem felvilágosító információ.)
2011. márc. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Azért írtam ezt mert itt szinte csak olyan válaszokat olvasok amiben ezeknek az ellentéte van(pl.nyugodtan adj neki mogyorót,levágattam a papagájom szárnyát,stb) ezért kíváncsi vagyok hogy hányan tudják ezeket.
2011. márc. 5. 23:26
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is tisztába vagyok vele ,de nem tudok mit csinálni mivel nem kertes házba lakok nem tarthatom voilerbe a szabad levegőn őket. Nekem 2 nimfapapagájom van, egész nap kint vannak a szobába, repülnek stb.. Nyáron levágatom a szárnytollait természetes fényt, friss levegőt kapnak.Hetente 5x kapnak tojást,salátát,és szoktam nekik köles fürtöt is venni. Mindig a legjobb minőségű eledelt veszem. Akkor én jól tartom őket? Vagy sem?
2011. márc. 5. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
nem voltam tisztában és most sem vagyok tisztában.
2011. márc. 5. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

23:35- Én se kertes házban lakok ezért azt csinálom pár naponta hogy kinyitom teljesen az ablakot és addig nyitva hagyom amíg az egész szoba meg nem telik kinti levegővel(esetleg letakarom a madarakat és huzatot csinálok) majd becsukom és kiveszem a madarakat repülni így nem teljesen de a kinti levegő kerül a tüdejükbe. Ettől nálam mindig minimum 50% páratartalom van. Ne vágasd le a szárnyukat nyáron se!! Ha ki akarod vinni őket az utcára akkor inkább szoktasd hámhoz őket de ha csak azt akarod hogy kint legyenek akkor kalitkástól rakd ki őket az erkélyre.

Tojást heti 5 alkalommal csak 1 hétig kell adni a tojó tojásra felkészítése végén. Ha azt akarod hogy tojás legyen akkor remélem tudod hogy kell felkészíteni a tojót azaz hogy hogyan kell a lágy eleséget adni? Ha nem akarsz tojásokat akkor elég 2-3 hetente tojást adni nekik.

Salátát remélem nem boltban veszel mert az tele van vegyszerrel ami mérgező nekik.

Néha adj nekik sárgarépát(ami a lágy eleség része is). Almát, körtét, banánt, száraz kenyeret, pár szem főtt rizst, háztartási kekszet, főtt krumplit is adhatsz nekik.

Még a legjobb minőségű magkeverék is válogatásra szorul mert rengeteg benne a szotyi.

Szerintem pár dolgot leszámítva jól tartod őket.

2011. márc. 6. 00:32
 6/12 anonim ***** válasza:

Köszönöm a választ csak van 1 kis problémám erkélyem sincs :( se terasz, ezért nem tudom ki tenni őket. Ja és 2 hím nimfám van. Megkérdeztük az eladót és ő azt mondta nőstény de kiderült, hogy hím. Egyébként itt 1-2 kép róluk kicsit régebbiek már a szürkének sárgább a feje.


[link]


[link]


[link]

2011. márc. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ha nincs erkélyed akkor nyáron a kitárt ablak elé tedd a kalitkájukat de ne érje őket se napfény(közvetlenül) se huzat.A 2 hím madaradnak elég 2 hetente tojást adni. És ne hagyd a már megszáradt,megbarnult gyümölcsöket,zöldségeket a madarak közelében.
2011. márc. 6. 16:35
 8/12 anonim ***** válasza:

Ne haragudj de nem bírom ki hogy ne jegyezzek meg pár dolgot.

Engem iszonyatosan zavar az a mondat, hogy „pár naponta kinyitom teljesen az ablakot”. Már ne haragudj, de a pár naponta lévő szellőztetés az egy kicsit kevés. Minden nap ki kell teljesen szellőztetni a szobát.

A másik pedig hogy „ne érje közvetlen napfény”. Már megbocsáss de ez is butaság. Kell nekik a napfény, csak azt kell megoldani, hogy legyen árnyékos rész is a kalitkába. A kalitka egyik része legyen árnyékos, a másikba pedig nyugodtan süthet a nap. És ha napozni akar akkor kiül a napra, ha melege van akkor bemegy az árnyékba.

2011. márc. 12. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
És még 1 dolgot had jegyezzek meg. Attól hogy pár naponta kinyitod az ablakot, attól nem lesz mindig 50%-os páratartalom. Ha ez így lenne akkor senkinek nem lenne szüksége párásítóra, illetve páramentesítőre. Minden lakás más, de egy biztos. Pár naponkénti szellőztetéstől nem lesz állandó 50%-os pára. Arról nem is beszélve, hogy a naponta történő alapos szellőztetés mindennél fontosabb a madárnak. (az embernek is, de mi már igénytelenek vagyunk ilyen téren)
2011. márc. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Most hogy újra elolvastam a hozzászólásaimat rájöttem hogy fogalmazhattam volna jobban és akkor nem értesz félre.

Nem csak pár naponta nyitom ki az ablakot hanem minden nap többször is de csak pár naponta engedem ki utána egyből az összes madarat repülni. Azt hogy ne érje közvetlenül napfény a saját madaraimból kiindulva írtam. Az eddigi papagájaim közül egyik se szereti/szerette a közvetlen napfényt. A mostaniakat ha lerakom az ablakon besütő napsugár mellé vagy bele egyből elmenekülnek. És tavaly amikor kitettem a hullámosomat az erkélyre akkor hiába volt a fele kalitkája árnyékba mert csak össze-vissza ugrált,menekülni próbált és nem jött rá arra hogy nem mindenhol süt rá a nap ezért mindig úgy rakom hogy sehol ne érje a kalitkát napfény. Mielőtt ezt is félre érted elmondom hogy nem csak a hullámosom van friss levegőn nyáron mert a nimfáimat hámmal leviszem az utcára de csak az árnyékban tudok sétálni velük.

2011. márc. 12. 16:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!