Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mit tehetnék, hogy az új kis...

Gyümölcskosár kérdése:

Mit tehetnék, hogy az új kis hullámos papim, ne legyen "idegbeteg"?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 2 hete kaptam ajándákba, egy hullámos papit, aki hozta, annak azt mondták tojó, de szerintem him, mert inkább kékesebb a csőre felett! Vele egy szobában vannak, kecske papijaim is, egy költőpár, és egy 8 hetes, fióka, külön kalitban. A gondom az, hogy a kis hullámos, állandóan a kecskékhez akar bemenni, de az anya nagyon agressziv vele, mivel újra tojásokon ül. Ez érthető is, hogy védi a tojásait. Az apa nem bántja, sem a fióka, a hullámost, de a kis hullámos, ha este bemegy a saját kalitkájába, szó szerint " idegbeteg lesz" Fejjel lefelé lóg, a kalit. tetején, és a fenekét csapkodja, nemtudom mit tegyek még vele, amúgy aranyos kis papi, már mindenféle játékokat tettem be neki, de hiába, egyedül nagyon nyugtalan. Igazából szerettem volna, ha jóban lenne, a kecskékkel, de az anya nem engedi be a kalitkájukba,, amig nem voltak másodszorra is tojásai, addig beengedte. A kis hullámost egy tenyésztötől vették, úgy kaptuk ajándékba, de nagyon nyugtalan, látom rajta, hogy nem szeret egyedül lenni. Hozzá nem szeretnék párt venni, mert igy is van össz: 5 papim, (nimfalány egy másik szobában)Ja és a kis hullámosoom, enni sem nagyon akar, inni sem, de repked szépen, nem látom betegnek, de azt látom, hogy a kecskékkel akar egy kalitban lakni. Volt már nekem régebben is hullámosom, de több fajta papi, egy helyen még nem. És ugyebár azt sem tudjuk mennyi idős lehet a kis hullámos, mert aki vette, semmit nem kérdezett, sajnos nem ért a papikhoz. Én ha veszek papit, mindent megkérdezek róla. A Kérdéseim: Szerintetek, valaha is a hullámos, és a kecskék, megkedvelik egymást? ( A kecskéim, amúgy szelidek, nyugodtak, én bármikor benyúlhatok a kalitkájukba) 2: Honnan tudom megálliptani, hány éves lehet a hullámos? 3: Ha éjszaka a saját kalitkájában alszik a hullámos, mit tehetnék, hogy ne féljen ennyire, és hogy ne legyen ez a fura szokása, amit az elején irtam? Még az sem lehet gond, hogy nem reptetem őket, mert minden madaram, reggeltől, estig, mindennap kivannak engedve, kedvükre repkedhet mindegyik! Köszi a válaszokat! Kriszti
2014. júl. 10. 09:24
1 2 3 4
 11/32 A kérdező kommentje:
Csak egy fiókám van már, sajnos! Hát végül is ez sem tűnik rossznak, csak annyiból nemtudom jó ötlet e, mert az apa nagyon kötődik a párjához!
2014. júl. 11. 16:50
 12/32 A kérdező kommentje:
Ez is jó megoldásnak tűnik, csak az baj, hogy az apa, nagyon kötődik az anyához!!
2014. júl. 11. 16:53
 13/32 A kérdező kommentje:
Bocsi nem akartam kétszer ezt leirni, de úgy láttam, nem küldte el elsőre! :)
2014. júl. 11. 16:54
 14/32 anonim ***** válasza:

A tojások elvétele most semmiképp se jó ötlet mert a tojó be van indulva így mindig újakat tojna ami csak kimerítené.

Ha nem akarsz belőlük fiókákat akkor cseréld ki mindet műtojásra amikor már letojta az összeset(pl. galambaszkucko.hu-n kapható).

Az a lényege hogy hagyhatod a tojásokon ülni a tojót addig amíg magától meg nem unja a kotlást mert biztos nem lesz belőlük fióka. Ha megunta, nem foglalkozik a tojásokkal leveheted az odút.


Igen a sok főtt tojásból is kalciumhoz jutnak. De ha eddig se használták a szépiát(mármint költés előtt) akkor az a probléma hogy nem tudják hogy ehető. Tedd át etető mellé,fölé,kedvenc ülőrúdjukhoz,stb hátha valahol enni kezdik mert ezt rendszeresen enniük kéne amúgy is a benne található ásványi anyagok miatt.


Nem én ajánlottam de tényleg jó ötlet lehet hogy esténként beteszed a kalitkájába nem az apa hanem a fióka kecskét. A szülők most foglalkozzanak egymással,tojásokkal de a fióka még fiatal,könnyen alkalmazkodik és akár egész jó barátok is lehetnek a hullámossal.

2014. júl. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 A kérdező kommentje:
Igen, én is arra gondoltam, hogy nem jó ötlet elvenni, a tojást, igy nem is fogom, ezt a műtojást ötletet már olvastam a neten, szerintem beszerzek párat, am már van 3 tojása. Kb: 2 és fél hét van még, hogy kikeljenek a kicsik, ha kikelnek, úgyhogy igyekeznem kell szerezni műtojásokat. :) És nem fogja a tojó észrevenni, hogy mű? Nem lessz neki fura? Bár gondolom, eléggé élethű lehet a mű tojás. A szépiát használták azelőtt, de bevallom, én rontottam el, szerintem, hogy sok főtt tojást adtam nekik, de ezt most nem adok egy darabig. Egyépként, tegnap este a kis hullámosom magától bement este a kecskékhez, volt olyan bátor, bár ezt már 2 este megcsinálta. Most ki sem jön a kecskéktől, hiába kergeti az anya! Nem egy szivbajos kis papi, az biztos! :) Igy a tegnap este megoldva, de náluk úgy müködik, hogy egyik este beengedik, a másik este már nem, úgyhogy ez még nem végleges, szerintem. Lehet ma este megint nem akar majd bemenni, szerintem ez pár hétig még igy fog müködni, mert gondolom hosszú idő kérdése, mire teljesen megszokják, őt a "nagyok". Bár az apa, és a fióka, nem bántják, egyáltalán, bár tegnap nappal,a fióka belecsipett a kis hullámos lábába, gondolom, kötekedni akart a kis rosszaságom. :) De a hullámosom sem hagyja magát. Szóval zajlik velük az élet! Amúgy van a nimfa lányomnak, is 3 tojása, még ül is rajtuk, igaz nem lessz kis papi, mert mellette nincs him. Minden évben tojik, ő is kb: 3-szor. Kár, hogy az ő tojásait nem lehetne betenni, bár gondolom, mivel kb: 3 hete tojta őket, nem tanácsos, mert hamar bezápulhatnak! Mert műtojás helyett átmenetileg jó lenne, de nem merem, egészségügyi okokból! Jól gondolom?
2014. júl. 12. 09:52
 16/32 anonim ***** válasza:

Nem nagyon nézegeti a tojásait. Ha a fészkében van,tojás formájú,fehér akkor a saját tojásának tekinti. Ezért lehetséges az is a tenyésztőknél hogy ha valamelyik pár valamiért nem kotlik rendesen vagy nem eteti a fiókáit akkor át tudják tenni egy másik párhoz a fiókákat/tojásokat de csak akkor ha ennél a párnál is kb.ugyanakkor kelnek ki a fiókák vagy kb. egykorúak a fiókáik.


Hát igen ez a legnagyobb probléma az egyedüli tojó nimfákkal. Az én hozzám nagyon kötődő nimfám is tojó(most is itt tollászkodik a lábamon míg a többiek a kiülőn vannak). Ő is tojt már több tucat tojást sőt jelenleg is a hormonjaival harcolok.

Ez a szokásuk erőssége egyedenként változó. Gyakori az olyan eset hogy a tojó a végkimerüléséig tojik és nem lehet leállítani, nem használnak a szokásos dolgok. Pedig az ha utánozod a téli körülményeket és elkerülsz mindent ami tojásra ösztönözi a madarat a kevésbé súlyos esetekben hat a tojó ösztöneire így leáll de ez sajnos az én nimfámra nincs hatással. Leírom ezeket a dolgokat hátha nálad működik: naponta csak 10 órát legyen világosban, mindig csak aznapra(1napra) elég kaja legyen előtte hogy a többletkajából ne higgye azt van elég kaja a fiókaneveléshez, a játékai úgy legyenek hogy ha elmegy alattuk ne érjenek a hátához, ne simogasd a hátát,szárnyát mert eredetileg a vadonban csak akkor éreznek fogást a hátukon amikor elkapja őket egy ragadozó vagy amikor párosodnak ezért ha a hátát,szárnyát simogatod hormonossá teszed és beindul,tojni fog, ne legyen odúja és ne legyen semmilyen kis lyuk,odúféleség ahova be tud menni kint vagy a kalitkában.

Ezek betartása az év minden napján kordában tartják a hormonjait de csak a kevésbé súlyos eseteknél. Az én nimfám sajnos súlyos eset így ezek nem működnek. Saját módszerekkel kezdtem kísérletezni.

Rájöttem arra hogy ha átteszem egy kisebb kalitkába és leteszem a földre középre, nyílt térre akkor nem érzi úgy hogy egy fészekben van és a földön nem érzi magát annyira biztonságban így leáll a tojással illetve csak azokat a tojásokat tojja ki amik már készülőben vannak benne de nem kezd több új tojás érni benne. De ezzel a módszerrel vigyázni kell mert ha túlságosan fél a földön akkor előfordulhat hogy nem meri kitojni a már benne lévő tojásokat amibe belehalhat szóval ismerni kell a madarat hogy mennyire fél a földön.

A legújabb módszerem ami tényleg működik és veszélytelen az a repülés. Sok-sok repülés. Ez levezeti a felesleges energiáit amiket amúgy a tojásra fordítana.

Nem arra gondolok hogy legyen kinn sokat a szobában mert magától nem repül eleget hanem hogy reptesd. Tanítsd meg neki hogy ha hívod rád repüljön, ha bizonyos módon vagy bizonyos szó kimondása után eldobod repüljön vissza hozzád mint a bumeráng. Cserébe kap jutalomfalatot a kedvenc a kajájából és szóban is megdicséred esetleg megvakarod a fejét.

Én ezt csinálom. Mindennap van edzés és sok recall training nem csak vele hanem mindegyikőjükkel. Mindegyikőjük szereti csinálni.

Így nem tojik vagy ha tojik is mint pl.pár hete le tudtam állítani 2 tojás után.


Ez jó kérdés,ehhez nem értek. Kiskoromban a hullámosomat hímnek vettük(akkor még nem értettem hozzá) és eléggé meglepődtünk amikor tojni kezdett(összesen 3 tojást). Akkora meglepetés volt hogy hirtelen nemet "váltott" 4 év után hogy elraktam emlékbe az üres tojásait. Sok-sok hónap után se volt semmilyen szaga csak véletlenül összetörtem őket így ki kellett dobni. A mostani nimfám tojásait is átmenetileg el szoktam rakni mert ha esetleg miután kivettem tőle mindet újra elkezd tojni vissza tudom őket rakni.

3 hét nem sok. Gyakran ülnek a párok,egyedüli tojók akár 1 hónapig is a tojásokon amikor nem kel ki belőlük fióka. Tehát szerintem még nyugodtan berakhatod a kecskék alá ha a méretük megegyezik a kecsketojással.

2014. júl. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 A kérdező kommentje:
Na tessék, akkor a te nimfalányod, pont olyan, mint, az enyém! Pedig érdekes, mert egésznap kint van, és repked sokat, mondjuk jelenleg is ül a tojásain, ennyi idő után is, pedig ez fura, mert 3 hét után ott szokta hagyni őket. Mondjuk az a baj, a férjemhez ragaszkodik a legjobban, főleg rajta csüng, mert ő sokat ül a gép előtt, igy a nimfa elég apás lett, engem is szeret, meg rám is repül, de nem annyit, mint őrá. A földre, nemtudom letenni, mert ott nagyon fél, amugy is elég kis "parás" idegenektől, meg zajokra megijed. Sajnos a párom eléggé elkényeztette őt, igy nem hiszem, hogy ő már megváltozna, mondjuk a hátát szokta simogatni, olyankor felemeli a fenekét, és pározni akar a férjemmel, ez bután hangzik, de a nimfalánynak a férjem a párja! DE te mégjobban tudod, ha egyedül van a madár, akkor az ember a párja. De majd megmondom a férjemnek, hogy ne a hátát simizze, hátha igy majd leállnak egy kicsit a hormonjai. Sajnos a tojásai nagyobb méretűek, mint a kecskéké, igy gondolom akkor ez sem jó megoldás. A kis hullámosom, megint bement estére a kecskékhez, de az anya kergeti, de a kicsi sem hagyja magát! Mivel a kergetésen kivül, nem foglalkoznak vele a kecskék, szegénykém, nem érzi magát nagyon magányosnak? Egyépként érdekesek ezek a madarak! A kecskék, meg engem szeretnek legjobban, hozzám ragaszkodnak, komolyan olyanok, mint a kutyák, aki velük van legtöbbet, az a gazdi! Ez buta hasonlat volt, de szerintem igy van.:)
2014. júl. 12. 20:54
 18/32 anonim ***** válasza:

Olyanok mint a kutyák ilyen téren de velük(papagájokkal) nehezebb mert ha valakit túlságosan megszeretnek vagy megutálnak nagyon nehéz (de nem lehetetlen) változtatni rajt. A papagájok ösztönösen párt keresnek maguknak de egy egyedüli papagáj körül nincs más élőlény mint az ember így egy embert a párjának tekint a többi embert pedig a "fajtársának". Ezért nem jó ha madártárs nélkül tart az ember egy papagájt mert így "elfelejti" hogy ő egy madár és emiatt keletkeznek a viselkedésproblémák.

Az enyém is nagyon félt minden zajtól,idegen tárgytól de szocializáltam amiben a repülés training sokat segített sőt enélkül nem tudtam volna szocializálni. Mivel vele többet foglalkozom ilyen téren meglátszik a hím és a tojó közti különbség. Sok helyzet,tárgy van amit a tojó rendesen kezel míg a hím ugyanúgy megijed mint régen a tojó.

Egy fogságban élő papagáj csak úgy,magától nem repül eleget,annyit amennyi a fizikai,szellemi,lelki egészségéhez kell mert nincs rá oka. A vadonban van rá okuk mert sok repülés nélkül nincs víz, nincs kaja és fióka se. A fogságban viszont előttük van minden így miért repülnének sokat? A repülésnek köze van mindenükhöz, a reakciójukhoz,gondolkodásukhoz, tüdejük egészségéhez, immunrendszerükhöz, tápanyagok megfelelő felszívódásához,stb.

Training alatt ezt értem: https://www.youtube.com/watch?v=qmuygqqTDqg

Ez egy természetes viselkedés(a kaja megszerzéséért meg kell dolgozni) lakásba való megfelelője. Én mindenkinek ajánlom ezt mert ha megvan a megfelelő motiváció szívesen csinálja a madár és az egészségükhöz,felesleges szellemi energiák levezetéséhez is hozzájárul emellett kapcsolatépítő, bizalomnövelő. Jobb mintha csak úgy mászkálna a madár a lakásba egész nap mert az nem hasznos elfoglaltság míg ez hasznos is és szórakozás is.


Az hogy a hátát simogatja nagyban hozzájárul ahhoz hogy ennyit tojik mert mint írtad a madár reakciója is az hogy "oké akkor párosodjunk". Így elkezdenek termelődni a hormonok,érni a tojás.


Nem olyan mintha 3 hullámossal lenne együtt de már attól a ténytől hogy nem egyedüli madár nem magányos annyira. Persze örülne a hullámos társaságnak.

2014. júl. 12. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:
Tényleg annyi hasznos tanácsot kapok tőled, de meg is fogadom. A főtt tojást most nem adom, nekik egyenlőre, de szóltam este a páromnak, hogy ne simogassa a hátát, remélem betarja ezt. A kis hullámosom most 2 éjszaka is a nagyokkal aludt, de regggel hajnalban: 5 órakor arra ébredtem, hogy az anya vadul kergette őt, igy kiengedtem őket, pedig ilyen korán nem szoktam kinyitni az ajtajukat, de most muszáj volt, nehogy kárt tegyenek a kicsiben. Ha az anyának nem lennének tojásai, szerintem ő sem bántaná, ezért ahogy lehet, majd időben kiveszem az odút, és akkor talán megváltoznak a dolgok, addig marad a harc köztük, sajnos. Sajnálom szegénykét, mert nem törődnek vele, és igen én is gondoltam, hogy kéne mellé pár, csak sajnos még nem látni rendesen, hogy milyen nemű lessz, de szerintem fiú. Meg gondolom, igy még félősebb, és nyugtalanabb lesz, hogy folyton kergeti az anya, nem?
2014. júl. 13. 08:51
 20/32 anonim ***** válasza:
Attól hogy kergeti az anya alapból nem lesz félősebb. Max. megtanulja a kecskék testbeszédét és már előre menekülni fog,tudni fogja hogy mikor indul el felé az anya olyan szándékkal hogy elkergesse.
2014. júl. 13. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!