Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Tigris VS oroszlán. Melyik...

Tigris VS oroszlán. Melyik győzne?

Figyelt kérdés
chuck Norrist és Bear Girlst kizárták a versenyből, tehát ők nem.
2011. okt. 15. 21:44
 81/98 anonim ***** válasza:

Biológusok kutatásai, elemzései szerint az oroszlán és tigris életmódját, harci technikáit és stílusát alapvetően befolyásolja a természetes környezet, amiben már időtlen idők óta élnek. Az oroszlán a nyílt füves terepeken, szavannákon bátrabb, nyíltabb (nyílt sisakos) mentalitást kényszerül alkalmazni (evolúciós nyomás, nem véletlen).

A hiénafalkák ellen szinte véget nem érő küzdelmet folytatnak a territóriumért. Emellett olyan nagyvadakat kénytelenek elejteni, mint pl. a zsiráf és kafferbivaly. Hatalmas termetű ellenlábasaik vannak, mint pl. a víziló, nílusi krokodil, afrikai elefánt, orrszarvú. A zebra sem könnyű zsákmány. A tigris is elejt nagy termetű állatokat, de az indiai dzsungelekben azért nincsenek olyan veszélyes ellenfelei, mint az afrikai oroszlánnak a környezetében. Az ázsiai bivaly súlyban, erőben is elmarad az afrikai kafferbivalytól. (kb. 200 kg súlyeltérés, de a kafferbivaly jóval agresszívebb, erősebb). Az ázsiai elefánt is kisebb az afrikainál. A tigrisnek nem kell a nagyon veszélyes hiénafalkákkal állandó küzdelmet folytatnia. Vadkutyafélék vannak Ázsiában is, de messze veszélytelenebbek a hiénáknál. A csíkos hiéna jóval kisebb termetű a többihez képest és messze nem él olyan idézőjelben szimbiózisban a tigrissel, mint nagyobb testű alfaja az oroszlánnal. Az oroszlánok társas lények. Egy család létszáma a 30-at is elérheti. A termetesebb zsákmány elejtéséhez a falka minden tagja részt vesz a vadászatban. Az oroszlánok együttműködnek vadászatkor. Az oroszlánok a küzdelemben tehát stratégiát alkalmaznak, s így nagyobb a tapasztalatuk a vadászat és a küzdelmek során.

A tigris a dzsungelek királya. Főleg magányosan él, a zsákmányát lesből indulva szerzi meg. Az álcázás mestere, lopakodva cserkészi be a zsákmányát. Nagy területet védenek a betolakodóktól. Egymás társaságát is csak párzáskor tűrik el. A tigrisnek nem kell osztoznia a zsákmányon, s így ritkábban vadászik.

A szibériai tigrisek a múlt század közepe óta fajvédő programon estek át, mert az iparosítás, erdőirtás miatt az életterük drasztikusan csökkent. (A korábbi évszázadokban megszokott több ezres egyedszám és genetikai sokszínűség elérése a cél, de ez nem biztos, hogy megvalósítható). Emiatt a zsákmányállatok, például a szarvasok és vaddisznók populációja is csökkent, ami korlátozta a tigrisek táplálékforrásait. A kisebb területű rezervátumokban a testsúlyuk (kb. 220-250 kg-ra 300-ról) és a genetikai sokszínűségük is csökkent. Manapság csak igen ritkán vannak 250 kg feletti példányok.

A két nagymacska testfelépítése hasonló, anatómiai szempontból szinte egyforma (kis különbségek lehetnek, de egy feltételezett harci végkimenetel szempontjából nem relevánsak), de a környezet a viselkedésüket eltérő módon alakította, és ez határozza meg az életmódjukat, a harci-vadászati technikáikat, illetve stílusukat, harcmodorukat. is. Tehát nem a méret, hanem a fauna specifikuma által kialakult viselkedés, mentalitás, alkalmazott stratégia, vérmérséklet, hímek közötti rivalizálás által megszerzett harci tapasztalat dönt egy hipotetikus küzdelemben. A tigris kissé nagyobb testtömegét, ügyességét, agilitását teljesen kompenzálják az oroszlán fent vázolt tulajdonságai, és ezért igaz az, hogy a lehetséges párharc kimenetele nem faj, hanem inkább egyedfüggő, de szerintem a természetes közegükből kiragadott nagymacskák párharcainak statisztikáját a fent vázoltak miatt 55-45 %-ra az oroszlán nyerné. Állatkertekben, cirkuszokban tartott állatok hipotetikus küzdelmei viszont teljesen egyedfüggőek lehetnek (50-50 %), mert a fauna specifikumának hatása itt már nem jelentkezne (esetleg enyhe tigris fölény).

A két nagymacska tehát egészen más stílust és technikát alkalmaz vadászat és küzdelmek során, de ennek ellenére egyenértékűek a feltételezett harcban.

máj. 4. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 82/98 anonim ***** válasza:

A történelem során egyetlen felvétel született oroszlán-tigris párharcról. 100 évvel ezelőtt az indiai brit gyarmatosító hatóság egy nagyon mély és sziklás gödörbe dobott le egy öreg, alultáplált ázsiai, indiai oroszlánt és egy bengáli tigrist! Youtubon megtalálható a felvétel. A küzdelemben az oroszlán megölte a tigrist.

Ez a két állat a természetben szinte soha nem találkozik, mert nem ugyanazon a területen élnek, és ha mégis összefutnak, általában elkerülik egymást – különösen a tigris próbálja kerülni az oroszlánt, mert az oroszlán természete konfrontatív, szereti a kihívásokat, bátor, kitartó.

Az oroszlán ütései erősebbek, hatékonyabbak – míg a tigris sok, de kevésbé hatékony ütést mér. Az oroszlán egyetlen ütésbe koncentrálja az erejét, ezért nem használja egyszerre mindkét mancsát – az egyik mancs a földön tartja, hogy ellensúlyozza a másik mancs ütéséből származó lökéshullámot – biomechanikailag döntő tényező volt az archív felvételen is). Mert ez az ütőerő volt az, ami miatt az oroszlán megölte a tigrist ebben a jelenetben.

A jelenet tehát bizonyítja, amit elméletben tudunk, hogy az oroszlán ütései koncentráltabbak, hiszen evolúciósan gyakrabban kerül közvetlen konfrontációba (pl. rivális hímekkel, területvédelmi harcokban). A tigris ütései gyorsabbak, többszörösek, de általában kevésbé erőteljesek egyenként. Az oroszlán robusztusabb, különösen az afrikai fajta. A régi felvétel azt is bizonyítja, hogy az oroszlán sörénye tényleg fontos védelmi funkciót tölt be: tompította a nyakra irányuló harapásokat, ami a tigris fő végzetes taktikája (zsákmányszerzési szokásából adódóan).

Az oroszlán koncentráltabb, hatékonyabb ütései, a nagy, sűrű sörényének védelme és a faunájának sajátosságai miatt kialakult konfrontatív harcmodora, nagyobb tapasztalata, kitartása, pszichikai dominanciája (mind együtt) döntőek egy feltételezett oroszlán-tigris párviadalban, és nem az enyhe testméretbeni különbségek!

Persze a tigris se becsülendő le: ha gyorsan és hatékonyan támad, lehet, hogy néhány esetben ő győzne, különösen, ha sikerül meglepnie az oroszlánt. De látni kell, hogy az oroszlán evolúciósan összetettebb és edzettebb harci szempontból, mint a tigris. A bolygónk evolucionalitásának törvényei ellen fellebbezni nem lehet, nem érdemes!

tegnapelőtt 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 83/98 anonim ***** válasza:
Sőt, úgy hallottam, hogy az az öreg, alultáplált oroszlán kölyök volt. :D
tegnapelőtt 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/98 anonim ***** válasza:
"The short answer: it depends on a lot of factors like size, age, and temperament. But generally speaking, tigers tend to have the upper paw. Tigers are not only larger on average, but they’re also more adept at fighting while standing on their hind legs, giving them an edge in combat. Some argue that a lion's mane might provide some protection for the neck, but the effectiveness of this is highly debated. Ancient reports claim that when lions and tigers were pitted against each other in the Roman Coliseum, the tigers usually came out on top. But thankfully, those barbaric times are long past."
tegnapelőtt 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 85/98 anonim ***** válasza:
A NatGeo lemérte a nagymacskák harapását és ütéserejét. Ütésben magasan a tigris nyert, harapásban a jaguár, de a tigris ~2x olyan erősen harap, mint az oroszlán. A tigrisnek nagyobb az izomtömege is, nagyobb a mancsa, hosszabbak a karmai és a szemfogai is.
tegnapelőtt 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 86/98 anonim ***** válasza:

"A harcot a barodai (indiai király) Gaekwadja szervezte, hogy kiderüljön, ki valójában az „állatok királya” és a „macskafélék királya”. A király ezért aréna-halálharcot szervezett egy hatalmas, nehéz sörényű berber oroszlán és egy hatalmas, emberevő bengáli tigris között. Ez kétségtelenül a történelem legkiélezettebb csatája oroszlán és tigris között. Mindkét állat hatalmas és vad példány volt, természetüknél fogva vad, erős testalkatú és harcra kész! A Gaekwad az oroszlán győzelmére fogadott, és ennek eredményeként 37 000 rúpiát kellett fizetnie, mivel az oroszlánt halálra szaggatta a tigris."


"Gunga, aki Oude királyához tartozott, harminc oroszlánt ölt meg, egy másikat pedig elpusztított, miután átszállították a londoni állatkertbe. Ezekről a harcokról beszámoló található az Egy keleti király magánélete című műben, amelyet néhai felsége, Nussir-V-Deen, Oude királyának egyik háztartásbelije írt (NY, Redfield, 1855, 180-82). Oude király tigrise állítólag 30 oroszlánt ölt meg, és még egyet, miután az állatot a Londoni Állatkertbe szállították (Harper's Weekly, 1859. június 11-i szám).

A két lényt egy nagy vasketrecbe helyezték, amelyet középen egy nehéz válaszfal választott el, hogy elválassza az állatokat, de látva immár közös ellenségét, a tigris nem sokáig maradt, kitépte a rácsokat, és betört az oroszlán rekeszébe. Azonnal kétségbeesett küzdelem kezdődött, amelyet a kísérők semmilyen ütéssel és lökdöséssel nem tudtak megállítani, így kénytelenek voltak tétlenül állni és végignézni a félelmetes összecsapást. Az oroszlán olyan nehéz sörényt viselt, hogy a torka jól védett volt, így jelentős előnyre tett szert, mivel a tigrisnek a támadását a saját... az ellenség lábait és hátsó részét. De néhány perc elegendő volt a tigris hatalmas fölényének bemutatására, amely bár a nyaka körül némileg megsérült, olyan szörnyű módon sebesítette meg az oroszlánt, hogy tíz perc alatt az állatok királya tehetetlenné vált, míg a tigris sérülései két héten belül begyógyultak."


"Azt, hogy a tigris erősebb, mint az oroszlán, az indiai Alipore állatkertjének vadállat-gondozói bebizonyították. Amikor egy pár kifejlett afrikai oroszlán érkezett a városba ajándékként a dél-afrikai kormánytól, az oroszlángondozók azonnal vitába keveredtek a tigrisgondozókkal arról, hogy a tigris felsőbbrendű-e az oroszlánnál, vagy fordítva. Kihasználva a felügyelő távollétét, a gondozók úgy döntöttek, hogy verekedéssel rendezik a vitát. A két rekesz közötti rácsos ajtót, amelyben az oroszlánt és a tigrist külön helyezték el, patkányok borították, és az állatok egymásra rontottak. Nagy zaj hallatszott, és amikor az angol felügyelők a helyszínre értek, haldokló állapotban találták az oroszlánt. A tigris győzött!"


1909 USA, Coney Island Zoo

Tigers almost kills Lion


2011 Turkey, Ankara Zoo

Tiger kills lion

tegnapelőtt 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 87/98 anonim ***** válasza:

Ez a kb. 90-100 évvel ezelőtt Indiában készített (azóta nyilván felújított) videó az egyetlen bizonyíték oroszlán-tigris párharcra:


www.youtube.com/watch?v=orddZE2vDZI


A többi mende-monda, mese habbal.

tegnapelőtt 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/98 anonim ***** válasza:

www.youtube.com/watch?v=orddZE2vDZI


TFA-77E TCR .... óra, perc, másodperc mutatása... Ezek a feliratok szerepelnek av fekete-fehér filmanyagon.


TFA-77E... egy archívum vagy dokumentumfilm-tár anyagára utal, amit valaki digitalizált. Ez valószínűleg egy archív azonosító kód, amelyet a filmek, híradóanyagok vagy más dokumentumfilmes felvételek sorszámozására használnak. A „TFA” akár „Television Film Archive” vagy hasonló intézmény rövidítése is lehet. A „77E” pedig lehet a tétel sorszáma.


TCR (Time Code Reader)... rövidítése, amely az időbélyeget (óra:perc:másodperc:képkocka) jelzi. A professzionális film- és videóanyagokon gyakori, különösen archív vagy vágatlan nyersanyagokon. Arra szolgál, hogy az egyes jelenetek pontos helyét könnyű legyen beazonosítani szerkesztéskor.


A „00:02:13:06” típusú felirat tipikus SMPTE timecode (pl. 00 óra, 02 perc, 13 másodperc, 6. képkocka), amit vágásra, katalogizálásra használnak. Ez archív vagy szerkesztés alatt álló felvételre utal.


A feliratok alapján archív vagy félig dokumentált nyersanyag lehet, nem modern újraalkotás.

tegnapelőtt 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 89/98 anonim ***** válasza:
Ez nem tudom mennyire van összevágva, viszont szemmel láthatóan kisebb a tigris. Vagy fiatal, még nem kifejlett egyed volt, vagy nőstény példány.
tegnapelőtt 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 90/98 anonim ***** válasza:
Igen, egy fiatal bengáli tigrist kényszerítettek harcra egy idős, 10 év feletti, meglehetősen sovány ázsiai oroszlánnal. A súlyuk közel azonos lehet: 190 kg körüli.
tegnapelőtt 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!