Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Hogyan lehet megértetni...

Hogyan lehet megértetni anyóssal, hogy ebbe nincs semmi beleszólása?

Figyelt kérdés

A sztori röviden: terhes vagyok, kisfiunk lesz és már megvan a neve. Mindkettőnknek volt egy kedvenc fiú neve, mikor megtudtuk, hogy fiú a baba, egyből tudtuk hogy ez lesz a neve. Kicsit különlegesebb, ritkább névről van szó, de nem is ez a lényeg. Hanem, hogy párom vezetéknevével hülyén hangzik, az enyémmel viszont tök jól összecseng, így hát abban maradtunk, hogy az én vezetéknevemet kapja meg. Na hát drága anyósom ezen felháborodott, hogy milyen dolog egy gyereket az anyja nevére íratni?? Mintha én nem lennék szülője a fiunknak. Na mindegy is. Igazából már ott kiakadt, hogy én nem vettem fel a férjem nevét. Aztán azon, hogy nem a férjem vezetéknevét kapja a baba, mert náluk ez volt a szokás. De ez már tényleg sok, betelt nálunk is a pohár és összevesztünk. Nem tetszett neki, mikor közöltük, hogy az ég világon semmi köze nincs se ehhez, se máshoz a gyerekkel kapcsolatban, ahogy nem volt köze ahhoz se, hogy megtartottam a nevemet és ahhoz se, hogy nem visszük tovább a férjem keresztnevét. Bedurcizott és most áll a bál, mert annak ellenére h kristálytisztán és határozottan elmondtuk, hogy akadjon le a témáról, továbbra is lovagol rajta.. Rokonoktól halljuk vissza, hogy pörög a témán és ki van akadva.

Tudom biztos volt már hasonló kérdés, de tudtok bármit tanácsolni? Azonkívül, hogy összevesznénk? Nem értem miért nem tud névtől független örülni a saját unokájának...:(


(Ja és előre szeretném leszögezni, hogy nem véleményekre vagyok kíváncsi azzal kapcsolatban, hogy az én vezetéknevemet kapja a fiunk! Még mielőtt letámadna valaki anyóshoz hasonlóan. A problémát szeretnénk orvosolni valahogy.)


2019. aug. 2. 12:41
1 2 3 4 5 6
 21/53 anonim ***** válasza:
39%

Közel 50 évesen lehet másképp gondolkodom mint régen amikor annyi idős lehettem mint te.

Teljesen természetes az, hogy a születendő gyermek nevét az anyja és apja döntse el. Ez nem a nagyszülők, rokonok, barátok feladata. Ha a szülők úgy döntenek, hogy a gyermekük második neve márpedig vacakpacak lesz, ebbe sem szólhatnának bele a nagyszülők (tudom az MTI nem engedélyezné)

Így a ti állaáspontotok, hogy ti jogotok dönteni a gyermek nevéről nagyon is helyénvaló.


Másrészről viszont a nagyszülőket is megértem. Ők teljesen más generáció. Az ő idejükben hagyomány volt, hogy a gyermek viszi tovább az édesapja vezetéknevét, sőt régen az elsőszülőtt fiú a keresztnevét is. A régi rendszer is erre épült. Ha megfigyeled minden ügyintézésnél az anyja neve rublikát kell kitölteni.

A régi generációnak a vezetéknév az, amivel a gyermek jelképezi azt, hogy a család nem halt ki.

Anyósod még abban a korban, rendszerben élt amikor ez a hagyomány erősen élt.

Te most a világát, a féltve őrzöd hagyományát tiprod el, és ezért dühöng. Azzal, hogy nem a férfi leszármazottak nevét viszi tovább a gyermeked, neki olyan mintha kést szúrnál belé. Régi gondolkodással semmire sem fogsz menni, hogy megváltoztasd az anyósod hozzáállását. Csak akkor lesz béke, ha engedsz neki, és közlitek velük, hogy "Rendben a fiúnk mint az apja Szabó lesz" Akkor megnyugszik az anyós.

De mivel ez az opció fel sem merül , így a harag tartós marad.

Nem tudsz mit tenni, talán annyit, hogy elnegeded a füled mellett, nem foglalkozol a pletykával, a hisztijével, és reménykedsz, hogy idővel megbékél majd.

De most mondok valamit.

Nem fog megbékélni vele soha. Nem ismerem az anyósodat, de ismerem az ilyen típusú embereket. Ne csodálkozz, hogy a fiadtól vagyis az unokájuktól is teljesen elfognak zárkózni. Ne lepődj meg amiakor rájössz, hogy a kisfiadnak nincs apai nagyszülei, mert nem kiváncsiak rá. Sajnos az ilyen viták elszenvedője mint a gyermek lesz. Ő fog felnőni úgy, hogy a nagyszülei sértődésük, és a te/ ti vagyis szülei makacsságuk miatt nincsen nagymama, nagypapa.

Orovoslni akard a problémát? Kössetek kompromisszumot, a fiad érdekében. Mondom ezt úgy, hogy teljesen jogosnak tartom, hogy a szülők döntsenek a gyermekük nevének választásában.

2019. aug. 2. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/53 anonim ***** válasza:
21%

Időpont ma 14:04 vagyok

Miért lettem lepontozva? Mert az igazat írtam?

2019. aug. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/53 anonim ***** válasza:
69%

Utolsónak:


Egy nagy lópikulát generációs különbség! Az én anyámnak eszébe sem jutna a gyerekem vezetéknevén izélni, pedig ő is elég idős már.


Egyébként úgy beszélsz, mintha a kérdező okozná a problémát, és neki kéne kompromisszumok kötni vagy valahogy megoldani. Pedig pont fordítva van: a kérdező az ég világon semmi rosszat nem csinált, a probléma az anyós, és neki kéne visszavenni a hisztiből.


Az unokás rész meg béna is és zsarolás is. Egyrészt ha nem látják az unokát, azt a nagyszülők csak és kizárólag maguknak köszönhetik. Másrészt az unokák ezzel csak nyernek. Mi például nem tartottuk a kapcsolatot az apai nagyszülőkkel, mert rossz fejek voltak (és még enyhén fogalmaztam). Csodás gyerekkorom volt, az anyai nagyszüleim imádtak, kösz, jól vagyok, semmi hiányérzetem nincs.

2019. aug. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/53 anonim ***** válasza:
22%

" Egy nagy lópikulát generációs különbség! Az én anyámnak eszébe sem jutna a gyerekem vezetéknevén izélni, pedig ő is elég idős már."


Az ugye feljut az agyadba, hogy ahány ember annyiféle gondolkodásmód van. Lehet a te anyád olyan amilyen, de vannak akiknek nagyon nem mindegy.


Nem vagyunk egyformák.. Ha ezt nem fogod fel, akkor sajnálnom

2019. aug. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/53 anonim ***** válasza:
29%

Időpont ma 14:18

Még valamit. Leghközelebb olvass, és értelmezd is amit írtam.

Sehol nem írtam, hogy a kérdező a hibás, vagy mindenképpen kössön kompromisszumot.

Leírom, mert lehet gyenge a felfogásod: Teljesen egyetértek, hogy a szülők joga, dolga a gyermek nevének megadása. Vezeték és keresztnév esetében is (ezt kétszer is leírtam)

Leírtam, hogy orvosolni csak úgy tudná ha valahogy kompromiszumot köt, de ez már a kérdező dolga, hogy milyen kompromisszumot. Mert lehet need újat írok, de nemcsak a névváltozás lehet kompromisszumkötés.

remélem ezt már normálisan fogod értelmezni..

2019. aug. 2. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/53 anonim ***** válasza:
77%

A férjed mit mond?

Gyerekeik férjem vezetéknevét kapták, így saját példát nem tudom írni.

Viszont az egyik ismerősöm úgy oldotta meg, hogy mindenki egy vezetéknevet kapjon, hogy a férj vette fel a felesége vezetéknevét. Az ritka volt és a lány volt az utolsó, így tovább tudták vinni.

Ott is volt ebből "nemtetszés", de elfogadták, mert senki idegen nem tudta, hogy ez a nő neve. Bizony, ott az anyósnak az volt a fontos, hogy egy vad idegen mit gondol.

2019. aug. 2. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/53 A kérdező kommentje:

"De az tuti, hogy Párszor biztos meg fogja kapni a gyerek ha nagyobb lesz, hogy elváltak-e a szülei, vagy mi van az apjával, hogy az anyja nevét viseli. Megkérdezhetem, hogy a kötőjeles verziót miért vetettétek el egyébként?"


Van olyan ismerőse anyukáméknak, ahol a gyerek szintén az anya vezetéknevét kaptam és soha, sehol nem volt ebből semmiféle probléma. Nyilván kérdeztek már rá, hogy hogy-hogy nem az apa nevét kapta, de röviden elmondták, hogy ők így látták jónak és mindenki élte tovább az életét. Én úgy gondolom értelmes emberek ilyenen nem akadnak fent, hogy valaki miért nem az apja vezetéknevét viseli. Egyébként azért vetettük el, mert belegondoltunk abba, ha pl felnő a fiunk és feleségül vesz egy lányt, aki mondjuk kötőjelesen szeretné felvenni a fiunk nevét a sajátjával, akkor ez már ott megbukna, mert neki már eleve 2 vezetékneve lenne, 3 pedig nem lehet. De elég ha azt nézzük, hogy pl a gyereküknek ők kötőjelesen akarnák adni mindkettőjük vezetéknevét. Ez is élből bukott a fiunk dupla vezetékneve miatt. Meg igazából baromi hosszú lenne. Hát nagyjából ezek miatt. :)


Anyósom amúgy 54 éves, nem mondanám olyan nagyon idősnek, de persze az egyértelmű, hogy más generáció, de más dolgokban pedig meglehetősen fiatalos, modern a felfogása, szóval nem számítottunk arra, hogy ezen a név dolgon így kiakad. Bár itt jegyezném meg, hogy speciel az én édesanyám ebből nem csinálna problémát.


De azt azért nehogy már ránk fogjátok, hogy a mi hibánk lesz, ha anyósék nem akarnak kapcsolatot tartani az unokájukkal!! Azért az több, mint vicc, hogy érzelmileg zsarolni próbálod a másikat ilyen piti dolgokkal. Az nem a mi szegénységi bizonyítványunk, ha egy nagymama azért nem szagol az unokája felé, mert annak nem az a neve, amit ő szánt neki... Azért ami vicc, az vicc. Ha valaki azért tojik az unokájára, mert nem dönthette el a szülők helyett a nevét, az szégyellje magát.


Ja és 21-es, ezt írtad valakinek a kommentjére:

"Sehol nem írtam, hogy a kérdező a hibás"


Miközben a legelső hsz-edben odaírod, hogy:

"Ő fog felnőni úgy, hogy a nagyszülei sértődésük, és a te/ ti vagyis szülei makacsságuk miatt nincsen nagymama, nagypapa."


Egyik szavaddal ütöd a másikat. Hisz azt írod a MI makacsságunk miatt, mert ugye a nagyszülői sértődés is amiatt van. De elmondom még egyszer, egyáltalán nem tartom fair dolognak a szülőket, jelen esetben minket, de lehetne szó bárki másról, azzal zsarolni (vagyis próbálni zsarolni), hogy az ő makacsságuk miatt nem kíváncsiak az unokára a nagyszülők!! Pláne nem egy ilyen esetben, mikor az egyetlen "vétkünk", hogy mi döntjük el a gyerekünk nevét.


#26: A férjem ugyanúgy be van rágva az anyjára, hogy miért kell balhézni és maximálisan egyetértünk, hogy ebbe nincs joga beleszólni.


#27-#28: A kérdés pedig nem kamu, de örülök hogy ti jobban tudjátok ezt nálam. :) Nem volt kötelező válaszolni, ha csak ennyire futja.

2019. aug. 2. 14:42
 28/53 anonim ***** válasza:
33%
A keresztnév örök, a vezetéknév nem. Ha megnősül, lehet, hogy felveszi a felesége nevét. Szóval mindegy, mi a v.neve.
2019. aug. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/53 anonim válasza:
82%

Én csak egyet tudok tanácsolni: ha engedtek, akkor örökké ez lesz. Ha kitartotok amellett amit elhatároztok, ha könnyebb nem is lesz, de nehezebb se.

Szomorú, de ő már nem fog megváltozni, a probléma majd a halálával oldódik meg.


Gyakorlati tanácsként nem tudok mást javasolni, mint azt, hogy ordítani vele. Az ilyen ember ebből esetleg ért, de szép szóból aligha...

2019. aug. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/53 anonim ***** válasza:
30%

Ha másik vezetéknevet akartok sdni a gyereknek, mint ami a házasságkötéskor bekerült az anyakönyvbe, ahhoz be kell menni az anyakönyvvezetőhöz ( mind a két fél együttes megjelenése szükséges) és nyilatkozni kell hogy más vezetéknevet szeretnétek afni a leendő gyerekeknek. Ennek meg kell történnie az első gyerek megszületése előtt.

Ugyanabban a házasságban minden gyerek vezetékneve csak ugyanaz lehet.

2019. aug. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!