Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Hogy ne érezzek bűntudatot,...

Hogy ne érezzek bűntudatot, ha az eszem tudja, hogy nem vagyok hibás mégis a beszolasok miatt magam hibaztatom?

Figyelt kérdés

A lányom 4 éves, sni. Több területen le van maradva a fejlődésben. Nemsokára kivizsgaljak autizmus irányába, mert több embernek gyanús lett, hogy az. Leginkább a beszéde van elmaradva. 2 evesen tűnt fel nekünk, hogy nagyon nem olyan mint a többi gyerek. Azonnal felvettük a kapcsolatot a helyi pedagógiai szakszolgalattal es el indultak a fejlesztesek, vizsgálatok.

Tavaly már egyszer beszolt az anyos, hogy nem jól neveljuk es azért ilyen. Nem beszéltünk vele honapokig, en annyira magamra vettem, hogy pszichológushoz kellett forduljak. Ma újra elejtette ezt a mondatot, hogy ha mindig hordtam volna jatszoterre meg zenebolcsibe meg ilyen helyekre akkor nem lenne ilyen. Mert azért lett ilyen mert itt neveltuk a 4 fal között. En tudom, hogy kivittem a jatszora es foglalkoztunk vele. Valóban ringatora meg ilyenekre nem vittem el kiskoraban. Na most elég szarul érzem magam ujra, pedig már épp a feldolgozás útjára leptem. Nyilván elég nehéz feldolgozni önmagában azt, hogy a gyereked mas, hát még ha valaki kelti benned a buntudatot, hogy ha másképp csináltál volna valamit akkor nem lenne beteg :( nem fogom neki magyarázni, hogy ez nem rajtunk múlt, hogy ilyen lett. Csak nem tudom mit tegyek, hogy ne magam hibaztassam, hanem letudjam rázni magamrol ezeket a mondatokat?



2023. okt. 7. 18:04
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
98%

Ha a gyerek autista, azt nevelheted bárhogy, az marad. Anyósnak meg fogalma sincs a témáról, EGYSZER küldd el melegebb éghajlatra, ha ennyire hülye

A gyereket ha CSAK a szük családban (anya, apa, gyerek) neveled, attól sem lesz semmiféle baja.

2023. okt. 7. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Egyébként ez mindig is érdekelt, mert ezt még barátnők is mondtak nekem, nem csak az anyos, hogy több tarsasagra lett volna szüksége es akkor beszélne. De tényleg vannak gyerekek akik csak otthon vannak, mégis beszelnek. Meg pl a sok gyerekes roma vagy magyar családok ahol csak úgy születnek a gyerekek de le vannak sz.. Ok is szépen beszélnek es csinalnak mindent. Mi meg tényleg azon kivul, hogy nem sok gyerektarsasag volt neki, mindig foglalkoztunk vele
2023. okt. 7. 18:18
 3/28 anonim ***** válasza:
100%

Ez annak összetettebb kèrdès ,hogy egyszerűen azt mondja barki is hogy a te hibád.

Ne foglalkozz vele, ne beszélj az anyósoddal a tèmába , úgysem erti meg.

Koncentalj a gyerek fejlesztèsère. S ha anyós bekèrdez akkor jelezd neki hogy ez nem az ő dolga.

2023. okt. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
86%
Mikor anyósod gyereket nevelt, nem volt ADHD, Asperger, autizmus, SNI. Azóta sokat változott a világ, a tudomány, de ő ezzel már nem foglalkozott. Az ő fiatal korában tényleg így intézték el az ilyesmit.
2023. okt. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%
Hagyd rá, ha ezt csinálja.
2023. okt. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
91%

Hű, teljesen megértelek. Nekem is lemaradásban van a gyerekem, és fejleszteni kell. Nekem mióta megszületett, azt nyomta a családom, hogy úristen, mi lesz azzal a gyerekkel, biztos teljesen elszigelten nevelem, mert én olyan magamnak való vagyok (ez a fixa ideájuk rólam). Hülyeséget beszéltek, mert amikor nem az összes napi dolgomra cipeltem magammal a bevásárlástól az ügyintézésig, buszon (!), akkor örökké kint rohadtam vele az igencsak népszerű és forgalmas játszótéren, már onnantól, hogy tudott ülni. Őérte.

Mégis csecsemőkorától látszott, hogy nem lesz egy nyitott gyerek, mert a saját nagyszüleitől, akik minden héten órákig csak babusgatni próbálták, ordított mint a sakál, és vagy 2 évbe telt, mire úgy lehetett hozzájuk menni, hogy ne húzódozzon és sírjon még az elején se 10 percet. Ordított minden idegentől is, aki jobban megnézte. Tipegőként hiába vittem minden nap a gyerekek közé a játszótérre, mindig arrébb ment a többiektől a homokozóban, és félt attól, aki az arcába mászott.

Másfél éves korában lett annyira észrevehető a lemaradás, hogy elsőgyerekes laikus anyaként még nekem is feltűnjön, akkor bezzeg kaptam a környezetemtől, hogy szerintük nincs is vele semmi, minden gyerek másképp fejlődik, legfeljebb miattam kicsit jobban tejbetök, mert én biztos barlanglakó vagyok. Közben azoknak a gyerekei, akik kétéves koráig csak az anyjukhoz meg a két barátnőjükhöz vitték el (mást nem is láttak a gyerekek a világból), folyékonyan kezdtek beszélni.


Mégis sokszor belém hasított, hogy talán nem foglalkoztam vele eléggé, nem mondtam a f@szom mondókákat, és ezzel örökre tönkretettem az életét. Aztán jobban visszagondolok, és emlékszem nem csak az idegenfóbiájára, hanem arra is, mennyire nem figyelt rám, hiába próbáltam vele játszani, nem érdeklődött, oda se nézett, emlékszem, fájt is, csalódott is voltam, kétségbe is voltam esve. Emlékszem arra is, hogy kb. 21 hós korától, mikor megkezdődött a fejlesztése, annyi házifeladatként kiadott foglalkozást csináltunk vele, amennyi bőven túltesz a heti ringatón totyiklubbal együtt. És hogy én voltam az egyetlen anyuka, aki állandóan bemászott a homokozóba építeni. És akkor mindig rájövök, hogy nem miattam van. Ő ilyen volt, már mikor megszületett.


Most ő is 4 éves, sőt inkább közelebb az 5-höz. Kuszácskák a mondatai, de mondja, mint a veszedelem. És nemcsak hogy oviba jár, még barátai is akadnak, annak ellenére, hogy még mindig visszahúzódó típus. Sokszor nem érti azt, amit a többiek már igen, de mindig javulunk, haladunk előre. Autizmusgyanúval - lekopogom - még se a nevelők, se a fejlesztő nem hozakodott elő nekem. Még így is fel-feltámad néha bennem, mit kellett volna másképp csinálnom, mivel ronthattam el, mivel árthattam neki, hogy talán lehetne boldogabb, teljesebb élete is, és csak miattam nincs. De semmi extrémet nem tettem vagy mulasztottam; ha nem is voltam szuperanya, tutibiztos, hogy nem voltam rosszabb a teljesen átlagosnál. Te sem. Biztos vagyok benne.


Én az anyósomnak, ha ilyeneket mondana, teljesen őszintén sírva fakadnék, és ráönteném, mennyire magamban keresem a hibát, és mennyire mardos a tehetetlen fájdalom anélkül is, hogy a semmin nem segítő tökhülye véleményével még belémrúgna egyet; mert még csak nincs is igaza.

2023. okt. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
89%
Nem az anyóst kell nevelned, hanem a gyerkőcöt. Vannak maradi gondolkodású, kevésbé tájékozott és olvasott emberek. Régi beidegződések alapján sok minden máshogy volt. Ezen te nem tudsz változtatni. Értelme sincs, hogy ebbe energiát ölj. A gyerekeddel és a családoddal foglalkozz. Egy autista gyermek is lehet különleges és jobb sok mindenben, mint a többi gyerkőc. Ezt kell tudatosítása magadban és a gyerekben is. Mindannyiunknak nehéz az élet időnként, csak másképp. Tedd meg érte, ami tőled telik és nyugodtan alszol majd. Mindegy, hogy anyós vagy szomszéd, aki bírál, honnan tudhatna bármit, amiről nem tájékozódik. Én az ilyen embereket úgy kezelem, mint a gyereket, akitől még nem várható el az, hogy, úgy gondolkodjon, mint egy felnőtt. Épp ezért könnyebben nézem el a hibáikat.
2023. okt. 7. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
89%
Túl korán abbahagytad a pszichológust, még nem jutottál túl az anyós bántalmazó viselkedésén. Meg kell vele szüntetni a kapcsolatot. A saját veszteséged (mert egy eltérően fejlődő gyerek is az, a gyerekedről alkotott előzetes elképzeléseid, vágyaid beteljesülésének elvesztése) feldolgozásához is kell a pszichológus. A bűntudat általános, csak nem indokolt, a jelenség veleszületett, nem szerzett.
2023. okt. 7. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
83%

Őszintén beszélj anyósoddal, hogy mennyire bántanak a megjegyzései és javasold neki, hogy esetleg menjen el veletek a védőnőhöz, vagy kivizsgálásra, akkor lehet, hogy másképpen fog hozzáállni a betegséghez.


Ha a nevelésen múlna az autizmus, akkor egy anyának nem lehetne normál és autista gyereke is.


Ismerek több olyan családot, ahol van autista gyermek, de nem mind az: 4-ből 1, 3-ból 1, 2-ből 1, 3-ból 1, ill. aktuálisan 1-ből 1. 4 családban szuper anyák vannak, az egyikben viszont nem fordítottak kellő gondot a gyermekekre, egyikre sem.

2023. okt. 8. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
76%
Nem beszélek suttyó emberekkel, lehet az a saját apám, vagy anyósom. Nem érdekel, ignore, nem is járok olyan emberekhez.
2023. okt. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!