Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Milyen esetekben adták az...

Milyen esetekben adták az anya vezetéknevét a született gyermeknek az 1800-1900 -as években?

Figyelt kérdés
Családfakutatást végzek, és több egyházi feljegyzés alapján a családfámban több olyan személy van, ahol az anya vezetéknevére anyakönyvezték a gyereket. Olyan is előfordul, hogy nincs feltüntetve az apa, ezen esetekben gondolom ezért történt így, de ahol apa is van, sőt, házastárs, ott miért nem vehette a gyermeket a nevére az apa?

2020. dec. 21. 08:32
 1/8 anonim ***** válasza:
92%
Elképzelhető, hogy a nő rangosabb volt, esetleg házasságon kívüli gyermekről volt szó, amit így próbáltak kozmetikázni.
2020. dec. 21. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
96%
Házasság esetében el sem tudom képzelni. Viszont régen nem volt apasági nyilatkozat, így a házasságon kívül született gyerekeket mindenképp az anya nevére anyakönyvezték akkor is, ha az apa nagyon is ismert volt, sőt, akár együtt is éltek. Ilyen az en rokonságomban is volt, több is.
2020. dec. 21. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 PetheD ***** válasza:
89%

Nagyon érdekes a kérdésfelvetés. Válaszom az 1800-as évek elejétől az 1900-as évek első néhány évtizedéig terjedő időszak római katolikus anyakönyveire vonatkozik, más vallásfelekezetek anyakönyvezési gyakorlatára nem tudok érdemben reflektálni.


Az egyházi anyakönyvezés gyakorlata, az anyakönyvek rovatai is többször változtak. Ha a szülők rovatban csak az anya neve szerepel, és nem tüntették fel az apa nevét, annak oka rendszerint az volt, hogy a gyermek házasságon kívül született, és korabeli szóhasználattal élve, "törvénytelen" (fiúgyermek esetén illegitimus, lány esetén illegitima) származásúnak tekintették - akár kiderült, ki az apa, akár nem. Ha szülők később házasságot kötöttek, az anyakönyvet vezető lelkipásztor ezt rendszerint feljegyezte az észrevétel (észrevételek, observationes) rovatba, és a gyermeket, gyermekeket törvényesíttették (legitimus, legitima). Az állami anyakönyvezés bevezetése utáni időszakot érintő kutatásnál (1895 október 1. után) érdemes párhuzamosan kutatni az anyakönyveket, itt azonban számolni kell a (részben a személyiségi jogokból adódó) kutatási korlátozásokkal. Többször tapasztaltam, hogy az egyházilag "törvénytelen" gyermek bejegyzésénél az állami anyakönyvben sem szerepel az apa neve. Ebből következőleg elvileg valóban az az anya vezetéknevét kapta a gyermek, de hogy a gyakorlatban is így volt-e, annak megválaszolása további kutatásokat igényel.

Csupán érdekességként jegyzem meg, hogy az 1988-ban kiadott "Egységes Katolikus Anyakönyvezési Szabályzat" szerint: "A származás rovatba csak egy bejegyzés kerülhet: „törvényes". A másik lehetőség, hogy a rovat üresen marad." (23. §.)


Elképzelhető, hogy találkoztam olyan feljegyzéssel is, ahol akkor is az anya vezetéknevét kapta a gyermek, ha feltüntették az apa, illetve a házastárs nevét, de erre most hirtelen nem emlékszem. Hogy miért nem az apa vezetéknevét adták a gyermeknek, nem tudom. Érdemes lenne utánanézni a korabeli anyakönyvezési szabályzatoknak és a vonatkozó egyházjogi előírásoknak.


Elnézést kérek a hosszú válaszért.

2020. dec. 21. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
92%

anyám 1938-ban született, a saját anyja vezetéknevét kapta. apját nem ismerte. anyjával se tartotta a kapcsolatot, sajnos én is azt gondolom, hogy a nagyanyám amolyan "megesett" lány volt, vagy erőszak áldozata lett.

sajnos anyám soha nem tudta feldolgozni, hogy lényegében nem voltak szülei

2020. dec. 21. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 PetheD ***** válasza:
89%
Időközben eszembe jutott egy eset, amikor a XIX. század második felében egy nemesi származású, nagy múltú történelmi család egyetlen leánygyermekét "fiúsították" jogi értelemben, hogy így biztosítsák számára a családi előjogok, vagyon stb. öröklését. Ebben az esetben a későbbi férj elfogadta, hogy a gyermekek a felesége vezetéknevét viselték. Hogy ez mennyire volt gyakori a rangosabb családokba történő beházasodásnál, más kérdés.
2020. dec. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 PetheD ***** válasza:
73%
* Pontosabban nem az öröklése, hanem az örökíthetősége biztosítása érdekében.
2020. dec. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyan is előfordul, hogy hivatalosan az anya néven van, viszont melléknévként mindenki az apa nevén ismeri. Persze ez a 19. századi születés esetén nem ellenőrizhető.
2020. dec. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A másik dolog ami elő szokott fordulni,az hogy apa nevéből több is volt az adott helyen az adott időben , ezért az anyja nevét adták a gyermeknek ,így különböztették meg.
2020. dec. 23. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!