Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért az apa vezetéknevét...

Miért az apa vezetéknevét adják általában a gyerekre, ha legtöbbször különválás esetén úgyis az anya neveli?

Figyelt kérdés

2017. dec. 9. 22:04
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
62%
Ez a hagyomány.
2017. dec. 9. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
66%
Patriarchális társadalmi rend van, amit az alakított ki, hogy a férfi tudni akarta, hogy az övé a gyerek. Most ez változóban van már, de egyelőre ez a szokás megmaradt. A gyereknek joga van tudni a származásáról, joga van apához és anyához, akik felelősek érte és akik gondoskodni kötelesek róla, ezért a gyámügy is sokat tesz, hogy egy újszülött esetében megtalálják az apát.
2017. dec. 9. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
57%
A spanyoloknál az apa és az anya vezetéknevét is megkapja a gyerek.
2017. dec. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
80%
Mert az anya altalaban egyertelmu, mivel az o laba kozul csusszan ki a gyerek, es regen avval "vallalta el" az apa a gyereket, hogy az o vezeteknevet kapta
2017. dec. 9. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
91%

Most abból kéne kiindulni, hogy úgyis különválás lesz a vége?...


Egyébként meg számtalan oka van, hogy a történelem során így alakult. Amit persze el lehet intézni röviden annyival, hogy szigorú patriarchális társadalmi rend volt a világon szinte mindenhol évezredeken át, de azért ez túlságos leegyszerűsítés szerintem...


Például az egyik ok, hogy a gyereknek kicsi korában sokáig az anyjához volt szorosabb kötődése: ő szülte meg, ő szoptatta, ő nevelte. Azzal, hogy a férfi a nevét adhatta neki, kapcsolatot létesített közte és a kisgyerek között, ami egyébként sokáig hiányzott volna.


A másik praktikus ok, hogy a gyerekek, főleg a fiúk az apjuk nyomába léptek általában. A nemesek örökölték a kastélyt, uradalmat, illetve magát a nemesi címet és a hozzá tartozó nevet. De a közembereknél ugyanígy, ha az apa mondjuk cipész, szabó, kovács, akármi volt, akkor a mesterségét és konkrétan a műhelyét általában a fiai vitték tovább. Nyilván az volt a praktikus, ha a gyerekek az ő nevét is viselik kezdettől fogva.

2017. dec. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
57%

Milyen nagyokos lehetett, aki lepontozott?

Manapság semmi más, csak hagyomány, megszokás, hogy általában az apa nevét kapja a gyerek.

2017. dec. 9. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
62%
Kedves hármas, ez nem mindíg igaz :) Én Spanyolországból jöttem mégsem kaptam meg édesanyám vezetéknevét.
2017. dec. 9. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
58%

Ugyan, nem filozofálgattak ilyeneken...


Egy-két nemzedékkel ezelőtt úgy volt, hogy míg az ember evett az asztalnál, az asszony állt mellette, leste az ura parancsát, és kussolt. Nem volt annak se tulajdoni joga, se szavazati joga, se gyerekéhez joga, se válási joga, se tanulási joga, se szerelemhez joga, se beleszólása semmibe. Eladták 200 holdért. Vagy 30-ért. Bekötötték a fejét, aztán jöttek sorban az ember gyerekei, mint az orgonasíp.

2017. dec. 10. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
39%

Éppen azért.

Amúgy megbeszélés kérdése.

Az által, hogy az anya hordja ki, sokkal erősebb a kötelék, a kapcsolat. Az anyáé az anyaság érzése, az apának szinte semmi marad, csak hogy megkaphassa a nevét.

Törvény adta lehetőség, hogy bárkinek a nevét vegye fel a gyerek, akár egyszerre apai-anyai vezetéknevet.

Nálunk ez a kérdés felvetődött anyósom által, kb a párbeszéd:

- Miért ne lehetne a gyerek neve az anyjáé? (anyós)

- Övé az anyaság életérzése, hogy kihordhatta a gyermeket és megszülhette. Az enyém pedig hogy viseli a nevemet. (vő)

- De ettől még miért ne lehetne a neve a lányomé? (anyós)

- Természetesen lehet, de csak ha a 3 lányát is átkereszteli a saját nevére. (vő)

- Na de akkor még más volt... (anyós)

- Ma már ennek viszont semmi akadálya, tehát... (vő)


Szóval gyermekeim viselik a nevemet. Ha ne adj isten különválnánk és annyira utál az a volt feleségem majd - hát megváltoztatja a nevüket.

De azt hiszem, ahhoz nagyon nagy szemétséget kell elkövetnie a férjnek, hogy a feleség ezt megtegye.

2017. dec. 10. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
53%

Ha lenne gyerekem, mindenképpen szeretném, ha az enyémet viselnék, de ha az apja is tovább akarja örökíteni, felőlem megkaphatják az övét is. Lényeg, hogy MI beszélnénk meg, sem az én szüleim, sem az övé nem szólhatnának bele (nem is értem, előző kommentelő anyósának ehhez mi köze).


Ez az "övé, hogy kihordta és megszülhette" viszont engem nem hatna meg, ennyi erővel akkor építsen nekem egy házat a párom, de csak az én nevemen legyen, mert neki ott van az érzés, hogy hordhatta a téglát meg pakolhatta egymásra... :D

2017. dec. 10. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!