Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Legkésőbb elhunytról lehet...

Legkésőbb elhunytról lehet találni információt?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy pl. az 1702-es évben születettek közül ki volt az utolsó, aki elhunyt országos viszonylatban. Ha ilyen nincs, akkor kisebb csoport is érdekes lehet.


Vezetnek ilyenről információkat? Vagy ez csak úgy lehetséges, ha egyesével összevetem a születési és elhalálozási időket az anyakönyvekben?



2021. jan. 24. 01:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Valószínűleg van egy lista az összes elhunytról, így a szóban forgó évnek is kell, hogy legyen aktája. Az, hogy te ehhez mennyire férhetsz hozzá, kérdőjeles. Szerintem leginkább semennyire.
2021. jan. 24. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%
Esélytelen, tekintve, hogy 1702-ben még nem mindenhol volt anyakönyvezés, ráadásul az akkor született emberek nagy része analfabéta volt, nem nagyon tartották számon a születésük idejét se, tehát ha az 1805-ben elhunyt Pista bácsinál azt látod, hogy a halotti anyakönyve szerint 1702-ben született, az simán lehet valójában 1695, de 1710 is, és ha nincs meg az adott falu anyakönyve az 1700-as évek elejéről, akkor nem tudhatod, melyik igaz -- ugyanakkor simán lehet, hogy tényleg igaz az 1702-es születési év, és ő volt a legkésőbb elhunyt.
2021. jan. 24. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
74%

Világviszonylatban érdekel, vagy csak egy falban?

Kizárólag egyházi iratokra támaszkodhatsz. Erre kell kutatási engedélyt kérni, és tanulmányozni a fellelhető iratokat.

Hosszas kutakodás után lesz egy olyan 70%-os biztonságú eredményed.

És mire mész vele? Egyáltalán minek ez neked?

Mondjuk arra jutsz, hogy Sánta Mátyás jobbágy, 41 éves, elhunyt torokgyíkban, december 30-án.

És…

2021. jan. 24. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
24%
Valóban kérdés, hogy ez mire kell. Mint érdekes adat szerintem irreleváns. Akkoriban is előfordult 90-100 év élettartam, ha erre vagy kiváncsi.
2021. jan. 24. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Ha szerinted nem érdekes, akkor tényleg irreleváns adat, nagyot nem mondtál ezzel. 😅
2021. jan. 24. 15:53
 6/12 anonim ***** válasza:
Csak te kérdezted, azt meg nem mondtad neked mire kell. Én ha hülyeséget kérdezek legalább odairom minek
2021. jan. 24. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Írtam, hogy érdekes lehet.
2021. jan. 24. 16:37
 8/12 anonim ***** válasza:

Ehhez át kéne böngészned az összes 1702. évi születési anyakönyvet (ahány felekezet, annyit) - már amelyik elérhető, mert ennyire régi elég kevés településről maradt fenn. Ebből ki kéne írnod az összes születést és utána először országos szinten (nyilván a születési helytől kiindulva) végignézni az összes halotti anyakönyvet is az 1800-as évek elejéig. Persze közben nem árt figyelni a házassági bejegyzéseket sem, mert mondjuk egy nőnél nem biztos, hogy be fogod tudni azonosítani, ha a halottiban csak annyi szerepel, hogy Gipsz Jakabné, 86 éves. Lehet, hogy Gipsz Jakab a 3. férje volt, és ő is sokadik felesége volt Gipsz Jakabnak.

Nagyon bonyolult dolog ez, országos szinten több évtized is lehet a kutatása. Persze, nem lehetetlen, de nagyfokú kitartás szükséges hozzá. Én településszintű kutatást végzek 2 településen, és bizony már jó pár éve nyúzom, de még a felénél sem tartok.

Ebből az időből teljesen reális képet pedig biztosan nem fogsz kapni, mert pl. izraelita anyakönyvezés csak az 1850-es évektől van, de nyilván éltek már korábban is mindenfelé, csak nyilvántartás nincs róluk.

2021. jan. 24. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Halottiban amennyire láttam, mindig a lánykori név szerepel, csak odaírják mellé, ki volt a férje (férfinál is odaírják a feleséget, egyedülálló v. gyerek esetében a szüleit).
2021. jan. 24. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
#9: Sajnos, nem mindig. Több mint 20 ezer halotti anyakönyvi adatot folgoztam már fel, hidd el, nem a levegőbe beszélek. Gyerek esetében sem írják oda mindig a szülőket és egyedülálló felnőtt esetében kb. soha. Viszont igen gyakoriak az olyan bejegyzések, mint pl. "x település felől idevánszorgott koldusasszony" vagy "kereszteltem új magyar Pista újszülött fiát" (újmagyar=cigány). Na, ezekből állapítsd meg a nevét, korát, hovatartozást.
2021. jan. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!