Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A familysearch-ön az anyakönyv...

A familysearch-ön az anyakönyvi adatbázis lesz majd bővítve újabb anyakönyvekkel?

Figyelt kérdés
Több város, település anyakönyvét nem találtam, vagy nem abból az évből való volt ott. Ezért kérdem.

#anyakönyv #adatbázis bővítés
2022. júl. 25. 16:06
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
41%
A digitalizálás elég összevissza van meg, de ha konkrétan keresel valamit, akkor sokkal többre mész az anyakönyvekröl készült fotókkal. Ott minden anyakönyv megvan, illetve a digitalizálásból adódód hibákat is ki lehet így kerülni.
2022. júl. 25. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
A képek és a katalogus keresési opcióval is keresgélek de kevés anyakönyv van ott. Pl. Van olyan ahol 1830 es 1900 kozotti nincs de 1900-as évek eleje se. Illetve van olyan ahol csak Állami anyakönyvek vannak es nekem nem az az idoszak kene. Illetve van olyan telepules ami egyaltalan nincs ott.
2022. júl. 25. 21:16
 3/25 A kérdező kommentje:
* Illetve van olyan ahol csak Állami anyakönyvek vannak és nekem nem az az időszak kéne azon a településen.
2022. júl. 25. 21:38
 4/25 A kérdező kommentje:

És 1920-as, 1930-as Anyakönyvi bejegyzéseket se találtam. Valahol van kesobbi is, de nem a szuletesi anyakonyvek kozott.


Láttam, hogy vannak ilyen projektek. Azok már fent vannak a familysearch kutathato anyakonyvei kozott vagy meg nem? Mert ott indexelik a neveket az önkéntesek de nem tudom hogy ezek már a csaladfakutato oldalon kutathatoak-e.

2022. júl. 25. 21:42
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Születési anyakönyvek 1920-21-ig vannak fent (szerencsés esetben), de jellemzőbb, hogy csak 1909-18-ig. Oka, hogy csak addig engedték fotózni az akkori (fotózás ideje) kutatási korlátozás miatt.

Házassági anyakönyvek általában max 1948-ig vannak fent, néhány település esetében vannak későbbiek. Erre a két típusra jellemző lehet, hogy a korábban még elérhető képek letiltásra kerülnek. Ennek oka: jelenlegi kutatási korlátozás alapján a születési anyakönyvek 130, a házasságik pedig 86 éven belül nem kutathatók.

Halotti anyakönyvek sok esetben 1980-ig elérhetőek, ez korlátlanul kutatható. Azért csak 1980-ig, mert csak eddig készültek másodpéldányok az anyakönyvekről, amik a levéltárakba kerültek, és a fotók ezetkől készültek. Az eredeti anyakönyvi példányok az illetékes anyakönyvi hivatalban találhatóak meg (már amelyik nem semmisült meg a történelem viharaiban).

További okok: néhány levéltár annak idején nem engedélyezte a fotózást, ezért pl. Pest és Zemplén (ezeket biztosan tudomn) megyei állami anyakönyvek digitálisan jelenleg még nem elérhetőek, a kutatási korlátozásoknak megfelelően a levéltárban kutathatók.

Az is oka lehet, hogy nem találsz egy települést, hogy nem helyben vezették az anyakönyveket. Ezt az alábbi linken található helységnévtárakban ellenőrizheted: [link]

Az állami anyakönyvezés előtt csak egyházi anyakönyvezés volt, szintén a helységnévtárból tudhatos meg, hogy adott település melyik felekezetét hol anyakönyvezték.

Ezen kívül itt megnézheted, hogy esetleg nem semmisültek-e meg a keresett település anykönyvei: [link] + összevetheted ezzel is: [link]


Az indexelt adatok közötti keresést nagyon fenntartással kell kezelni, sajnos rengeteg a hibás adat, nagyon sokáig főleg külföldiek indexelték az adatokat, nagyon gyakori a névelírás, szülők helyett a keresztszülőket rögzítik fel, apa esetében sokszor találkoztam azzal, hogy a valódi családnév helyett az apa foglalkozását írták rögzítették.


Tudok javasolni FB-csoportokat, ahol hobbikutatók osztják meg egymással a tapasztalatukat, nekem is segítettek már ott és én is tudtam segíteni sokmindenkinek. Innen is írányítottam már mást is oda, és tudott is továbblépni a kutatásával. Ezek azok:

[link]

[link]

Ha a genetikai rész is érdekelne, akkor: [link]

2022. júl. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Ott is csak emberek dolgoznak ha lesz is bövitve rajtuk mulik leginkabb.
2022. júl. 26. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

5-ös köszönöm szépen nagyon jó hogy ezeket írtad. Nagyon köszönöm szépen, nagyon kedves vagy. ☺ Engem Pest megye pont nem érdekel az nem érint szerintem, bár az egyik ágat nem kutattam még, de szerintem ott sincs képben Pest. Leginkább külföld, bár abba az időbe voltak Magyarországhoz tartozó részek is, de a Magyarországhoz tartozó részekre is anno bevándoroltak, betelepítették őket, szóval engem leginkább külföldi anyakönyvek érintenek. És tudom a városok, települések nevei is más volt. Szóval x helyen csak x ideig éltek munkájukból adódóan is. Ergo nekem csak x időintervallum, ami lényeges egy-egy helyen. Történelmi dolgokat is kell kutatnom ahhoz hogy előrébb lépjek.


Ezt is akartam kérdezni, hogy az is-e oka hogy olvastam valahol hogy bizonyos anyakönyvek nem kutathatóak x ideig. Köszönöm szépen, hogy ezt is megválaszoltad kérdés nélkül. Ergo ha személyesen keresné valaki a levéltárat, hogy megtudjon infókat az őséről, akkor se?

2022. júl. 26. 07:10
 8/25 A kérdező kommentje:
5-ös a familysearch projektekről tudsz valamit? Ezek az önkéntesek által indexelt anyakönyvek a kutatható részen is megtalálhatóak? Vagy csak indexelés után? Mert kutatható részen is találtam már olyan bejegyzést ami nem volt indexelve.
2022. júl. 26. 07:12
 9/25 A kérdező kommentje:
1-es nem tudom miért pontoztak le én zöld pacsiztalak. Köszönöm neked is a válaszod és 6-osnak is. 🙂
2022. júl. 26. 07:13
 10/25 A kérdező kommentje:

1-es a lepontozók helyett nem tudok adni zöld pacsit, de ne foglalkozz velük, van egy réteg akik mindig ezt csinálják mindenhol, még akkor is ha értelmes választ ad az illető. De én zöld pacsiztalak, mert nem írtál hülyeséget, csak azt jelzem kedvesen udvariasan, hogy az anyakönyvi képek is digitalizáltak. Szerintem nem ezt a szót akartad használni.


Amúgy részben igazad van, kezdőként én sem láttam benne a logikát, és volt olyan anyakönyv amit féltem elkezdeni is, mert olvashatatlannak érzékeltem, de így már lassan egy év után már úgy ahogy magabiztosan tudom mit hol keressek, de még mindig van mit tanulnom, és mindig felfedezek valami újat ott. Azt is tudom, hogy ahhoz hogy tudja az ember mi hol van, ahhoz tudni kell, hogy akkor anno lehet egészen más neve volt a településnek máshova tartozott és stb. Szóval háttér ismeret is kell ahhoz, hogy valaki sikeresen és hatékonyan tudjon családfát kutatni. Pl. azt csak valamennyire tudtam, hogy csak x évszámos anyakönyvek vannak az oldalon, de 5-ös ezen nem kérdezett kérdésemre is választ adott a különböző anyakönyvekre nézve is.


De amúgy első időszakba mikor megláttam, hogy jaj de jó van ilyen oldal is ahol tudok kutatni kényelmesen itthonról is és pénztárcabarát módon, addig lapoztam míg el nem fáradtam, és olyan Mission Imposible-nak tűnt az a 700 és 800 oldal, mert gyakran kellett elölről kezdenem, mert elfelejtettem hol tartottam. :D Már az elején leragadtam mikor ilyen nevekkel találkoztam, hogy "de Hunyady". Aztán megtanultam tovább menni később egy-egy "Festetics" vagy "Eszterházy" nevet látva is vagy "Shrek" vezetéknevűt. Persze volt, hogy elcsábultam és google-n elkezdtem róluk olvasni, ami szintén segített az előre lépésben, vagy helyesen írva visszalépésben, mert ugye visszafele megy itt az ember az évszámoknál :D.


Na de az érdekes család, pl. többek között Hunyady család, akik miatt elcsábultam várostörténeti szerepük is volt, így hatékonyabban tudtam keresni a saját családom. De megmondom őszintén volt már az az elegem van érzés is többször is, amikor csak lapozgat az ember akkor is, vagy akkor, mikor talál valamit a mesélt dolgokról, nagyon-nagyon izgalmas, de nem tudja,hogy-hogy van kapcsolódás, és mikor már azt hiszi rájön, akkor mindig talál valami újat, aminél rájön az ember, hogy lehet még se. :D :) Egy párszor már voltam így. Gyerekkoromba szerettem kirakózni, most ezt a gyerekkori játék szenvedélyemet sikeresen alkalmazom itt.


Aztán a hetekben rájöttem hogy van olyan anyakönyv, aminek van ABC sorrendű évszámos név index tartalomjegyzéke is lapszámmal, azt nem tudom, hogy mindegyiknek van-e, mert nem figyeltem, mivel akkor nem ez volt a prioritásom a keresés során, hanem a lapok. Tudom, hogy van az oldalon kutatási segédlet is, de most még nem akarom ezt elolvasni,szeretek magam felfedezni dolgokat, de majd azt is el fogom olvasni.


Szóval mikor rájöttem, gyorsan megtaláltam amit kerestem anélkül, hogy lapozgatnom kellett volna, persze ez is lehet vicces pláne, ha vicces vezetéknevű embereket lát az ember. Pl. az én őseim oldalágán testvérnek is van viccesen aranyos vezetéknevű és keresztnevű férje.:) De amugy olyan, mint a sport, ha már x ideje lapozgatja az ember a több száz oldalas anyakönyvet. És nem árt utána ha sportol is az ember ez csak jó tanács. Kb. egy év kellett hozzá, hogy kapcsoljak, hogy hogy is működik ez az egész. Valahogy természetes, hogy az ember eleinte elveszik egy ilyen oldalon és van, hogy viccesen fogalmazva rút kiskacsa mód odatotyog bármelyik olvasott családhoz, akik úgy tűnik a családfához tartoznak. :D De ennek is van előnye is, és segítség is lehet. De aztán rájön az ember, hogy merre mi van, és meglesz nem csak a rokon, hanem már nem lesz elveszett, mert megtanulja mit hol talál és meglátja a logikát benne. Ez amugy olyan mint a bújócska játék.


Engem speciel a történelem soha nem érdekelt iskolában. Az ősök tanítanak meg rá most, akik ugye nem is tudnak róla, de ha tudnák, ha nem, büszkék lehetnek magukra, hogy ez sikerül nekik. Így amúgy ezerszerte izgalmasabb, mint a tankönyvekben, mert nem csak város történetet olvasok, hanem régi újságokat is olyan interaktív az egész, van hogy már elhatároztam, hogy kipróbálok egy-egy akkori ételt, amiket abba az időbe készítettek. Szóval ezzel nem csak város történeteket tanul az ember, hanem pl. ilyeneket, hogy akkor mik foglalkoztatták az embereket, mikért rajongtak pl. rejtvényekért. Milyen szakmák voltak, fényképészeket is érdemes olvasni, fényképezés történetét is tanul az ember és tényleg lehetne sorolni, néprajz, kultúra, antropológia és stb. Étkezési szokásoktól kezdve több mindenig bepillantást ad egy-egy anyakönyv, mire eljut a tényleges keresett bejegyzésig nem is gondolná az ember.


Illetve az 1700-as anyakönyveknél ejnye-benyéztem volna a pap bácsiknak némelyik olvashatatlannak tűnt, de lehet azért mert reumás volt a pap, és fájós kézzel nehéz szépen írni. Meg ilyen cikóriás egybeírások vannak névindexeknél, amiknél jojózik az ember szeme. Hát igen anno nem tanultak még a whitespace lényegéről, bár ott is van whitespace ha befejezte az ABC egyik betűjét, de a következő betűvel kezdődőek igen közeli ismeretségekről tesznek tanúbizonyságot, amitől az ember szeme bizony akaratlanul is elfárad. De természetesen van olyan város, ahol le a kalappal az anyakönyv bejegyzőjének, mert van aki meg olyan szépen írt, minta Kalligrafikus szakmája lenne.


Amiért nagyon, de nagyon nyűgös vagyok az 1700-as évekre, hogy van olyan anyakönyv ahol az anya keresztnevét írják csak, mert ugye az apa vezetéknevét viszi tovább a gyerek, de nem mindenhol szerencsére itt se. De pl. van olyan ország, mint Spanyolország, ahol mindkettő vezetéknevet tovább viszi a gyerek. Nekik könnyebb dolguk van, irigykedek is emiatt rájuk, na jó nem írigykedek, csak azt gondolom, hogy szerencsések és de jó nekik mert tudják az anyai ősük vezetéknevét is.:D Ezt csak érdekességképpen írom. De így, hogy csak keresztnevet írnak bizonyos bejegyzéseknél, így csak kb. Sherlock mód lehet kinyomozni mi volt a vezetékneve és következtetésekkel, vagy vannak még egyéb praktikák. Már ezt is kezdem átlátni, egyrészt az olvashatóságát, másrészt én anno tanultam latint. Bár ugyan már nem emlékszem semmire, de ez jó gyakorlat a latin nyelv fel elevenítésére is. Ettől függetlenül használom a latin-magyar családfakutatási szótárt is. Persze latin dokumentumokat még nem mertem olvasni azért.:D De már alapból van amit tudok, illetve ha elakadok félreteszem és foglalkozok másik családtaggal, utána mindig jön egy ötlet ami segít az előrelépésben.


Persze van amikor rám tör a herót érzés, amikor elakadok, olyankor senkivel és semmivel nem foglalkozok, mert muszáj olyankor pihentetni a dolgot. Amúgy névindexeknél is vannak elírások ahogy néztem.


És várostörténeti tanulmányoknál is találtam már elírást, nem régi kiadvány, de annak az lehet a magyarázata, hogy egyik ősöm, akiről olvastam nem Magyarországon született(magyar terület volt akkor), bár ezt a szerző szerintem nem tudta, mert vagy nem tudott utánanézni, vagy kavarta a fiával, bár több ősöm se Magyarországon született ezen az ágon, de volt aki magyar területen, de nem magyarok, se nem azoknak az akkori magyar településeknek az őslakói, hanem ide telepítettek azok az őseim, illetve volt aki szerintem bevándorolt. A másik ággal még nem foglalkoztam csak eggyel.


Na de visszatérve ennek az ősömnek a fiát ugyanúgy hívták, magyarán nem egyértelmű kire gondolt a szerző :D, de ennek kapcsán volt egy izgalmas felfedezésem is, aminél volt egy tippem,aztán felbukkantak még további oldalági ősök, így nem biztos, hogy az a tipp az amire gondoltam. Majd egyszer mikor már én is teljesen átlátom az egészet, megkérdezem a szerzőt, ha tudom, hogy az ősömre gondolt vagy a fiára abba a kiadványba. Mert ott két adat el van írva. Biztos ott össze volt zavarodva éjszakai munka közben fáradtságában a szerző ez ügyben, én ezt tippelném. Ezt már nem a familysearch-ön olvastam.


Familysearch-ön olyat tapasztaltam pl., hogy házassági anyakönyvekbe is volt hogy megadtak egy születési évet, de következő év volt ahol megtaláltam.


Van egy ősöm aki most viccesen írva, bújócskázik velem igen sikeresen, talált dokumentumi adatokkal is sikeresen nem találom. Csekkoltam a város történetébe, hogy mikor volt ott tűzvész, de több évszázaddal előtte, és írták, hogy ott bőven vannak anyakönyvek ettől függetlenül is, de majd megnézem amit linkelt 5-ös.


Ergo meg kellene találnom az adat alapján, mert ott az az év megvan, mindegyik egyházközség anyakönyvébe, de nincs ott a bejegyzésbe. Előtte való éveket is lapoztam, és utána való éveket is, de egyelőre nem találtam, bár azt is tippeltem, hogy az nem egy város, hanem egy másik település neve, amihez meg persze csak állami anyakönyveket találtam, amik persze pont nem azok amikre nekem lenne szükségem. Bár sanszos, hogy nem veszem észre inkább, mert egy másik bejegyzésnél egyértelműen a várost írják, vagy az is lehet, hogy a városhoz tartozó valamelyik kistelepülésről van szó, amit elfelejtettek írni.

Az előző dokumentumnál, meg latinosítva van egy betűvel a város neve, ami lehet egy másik megye településének a neve is, aminél csak a Familysearch-ön csak állami anyakönyv van, amit feljebb írtam. Van mikor azon gondolkodok lapozgatás közbe mi van, ha épp most lapoztam el az ősöm mellett anélkül, hogy észrevettem volna, mikor már elfáradtam és figyelmetlen vagyok. De ezt az ősömet elneveztem Bújócska családi Guinness rekordernek már.:) Remélem a többiek nem akarják ezt überelni és gyorsan megtalálom őket. Na jó nem poénkodok. Gyerekként már hisztizve bőgicséltem volna. :D De majd meg lesz.


A projekt meg azért is érdekelt, mert azt hittem először mikor odatévedtem, hogy ott újabb anyakönyvek vannak, és kíváncsiságból mert miért ne megnéztem az egyiket, mire aztán megköszönték, hogy részt veszek a projektbe :D, én meg tátva maradt szájjal kamilláztam, hogy hopszika eltévedtem, de nem találtam sehol leiratkozási lehetőséget. Bár lehet, hogy indexelek én is, csak fordítgatni kell a brief-et, amibe leírják, hogy kell indexelni. Mert így bonyolultnak tűnik ahogy először olvastam és nem akarom elírni. De amúgy speciel lenne olyan anyakönyv, amibe ősöket is találok azt szívesen indexelném. Szóval aki tud valamit az index projektről az írhatna arról is, azt nagyon megköszönném. Persze majd elolvasom a projekthez tartozó angol brief-et is újra, és majd nézek ilyen youtube-on található oktató videókat is, de aki már dolgozott önkéntesként projektbe és kedvesen beszámolna róla nagyon jó lenne.


Szóval 1-es aki kezdőként csöppen a familysearch-re az kb. ezeket a dolgokat mind megéli,amiket fentebb hosszabban írtam, és amiket te írtál, de nem muszáj elolvasnia senkinek, ha nem szeret olvasni. Aki meg szeret olvasni úgyis elolvassa. Annak gratulálok itt! :)

2022. júl. 26. 11:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!