Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Nemrég tudtam meg, hogy...

Szasziiiii kérdése:

Nemrég tudtam meg, hogy örökbe fogadtak a szüleim, zártan. Fel lehet e így is kutatni a biológiai szüleimet és ha igen akkor hogyan?

Figyelt kérdés

2012. dec. 12. 10:00
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Fel, ha betöltötted a 14. életéved, a helyi gyámhivatalhoz fordulhatsz, akkor ők - ha még nem vagy 18, akkor az örökbefogadó szüleidet is tájékoztatva - felveszik a kapcsolatot a vérszerinti szülőkkel, hogy ők hozzájárulnak-e a kapcsolat felvételéhez. Ha igenleges a válaszuk, akkor a gyámügy átadja neked a személyes adataikat, ha nem, akkor csak arról tájékoztatnak, hogy élnek-e, illetve az ismert egészségügyi adataikról, amire akkor lehet szükséged, ha pl. öröklődő betegségekre vagy kiváncsi.
2012. dec. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
42%
Ha 18 eves leszel, bemesz a körzeti gyamhivatalba es kerelmezed, hogy a verszerinti szüleidet ertesitsek, hogy fel akarod venni velük a kapcsolatot. Ha ok nem akarjak, nem fognak neked adatokat kadni.
2012. dec. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
86%

TIZENNÉGY... hányszor kell ezt a kérdést még helyre rakni itt???

[link]

2012. dec. 12. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
18 alatt csak akkor engedik, ha abba az örökbefogadó szülők is beleegyeznek. Ott van az általad linkelt oldalon is, hogy meghallgatják őket. Es bizony, ha ok nem akarjak, akkor nem kutatja fel őket a hivatal.
2012. dec. 12. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

De beteszem inkább az egészet, hagy szokják, akik lepontozzák azt, hogy egy embernek 18 éves kora előtt is vannak jogai...


Tájékoztatás a vér szerinti szülő adatairól


Az eljárás jogi alapja:

Csjt. 53/A. §, Gyer. 53. §

Hatáskör:

Városi Gyámhivatal

Illetékesség:

Kérelmező lakóhelye


Kérelem előterjesztésére jogosult:

14. évét betöltött örökbe fogadott gyermek, vagy örökbe fogadott nagykorú.

A kérelem benyújtásához nem kell a kiskorú törvényes képviselőjének hozzájárulása.


Eljárás menete:

1. Vizsgálat:

Gyermek érdekében áll-e a felvilágosítás, ehhez igénybe vehető a Szakszolgálat pszichológusa

2. Meghallgatás:

Ha még kiskorú az örökbefogadott: - a vér szerinti szülő(ke)t,

- örökbefogadót

Ha már nagykorú az örökbefogadott: - csak a vér szerinti szülő(ke)t

Nincs szükség a meghallgatásra, ha a vér szerinti szülő

cselekvőképtelen,

ismeretlen helyen távol van,

meghallgatása elháríthatatlan akadályba ütközik.


A tájékoztatást nem lehet engedélyezni, ha

a felvilágosítás nem áll a kiskorú érdekében,

különösen akkor, ha a szülő felügyeleti jogát a bíróság azért szüntette meg, mert a szülő magatartásával súlyosan sértette, vagy veszélyeztette a kiskorút, vagy szándékos bűncselekményt követett el a gyermek vagy testvérei ellen és ezért szabadságvesztésre ítélték.


Titkos örökbefogadás esetén a vér szerinti szülő sem a gyermekről, sem az örökbe fogadó szülő adatairól nem kaphat tájékoztatást!

2012. dec. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mindenképp csak akkor engedélyezik, ahogy az 1. válaszan írtam is... "- ha még nem vagy 18, akkor az örökbefogadó szüleidet is tájékoztatva - felveszik a kapcsolatot a vér szerinti szülőkkel, hogy ők hozzájárulnak-e a kapcsolat felvételéhez. Ha igenleges a válaszuk, akkor..." - ez ennyi.
2012. dec. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ja nem, bocs #4, félreolvastalak... az örökbefogadó szülőket meg kell hallgatni, ha az örökbefogadott még nem nagykorú, de nekik ebben NINCS DÖNTÉSI JOGUK. Véleményük van, amit azután a gyámügy elbírál, hogy osztja-e vagy nem.
2012. dec. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
43%
Meghallgatják a örökbefogadó szülőket es ha ok ugy vélik, hogy a gyerek kárára válna a kapcsolatfelvétel, a gyamhivatal nem engedélyezi. Igenis fontos a véleménye annak, aki tízen akárhány évig sajátjaként nevelt egy gyereket.
2012. dec. 12. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom hány éves vagy. Ha még kiskorú én várnék vele egy kicsit. A szüleid nem tudom miért nem mondták el, sokkal könnyebb úgy az egész, ha a gyereknek kiskora óta fokozatosan el van magyarázva. Én is örökbefogadott gyerek vagyok, mindig is tudtam róla. Talán a szüleid féltek vagy nem tudom, nem jól reagáltak az biztos. Ha még most tudtad meg hagy egy kis időt magadnak feldolgozni, a szüleiddel beszélgess, hogy miért nem mondták el.

12-13 évesen voltam kíváncsi a biológiai felmenőimre, akkor megbeszéltük csak akkor lehetséges ha nagyobb leszek, megértettem, és mire oda jutottam elszállt a kíváncsiság. 40 múltam, azóta sem jött elő.

2012. dec. 12. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
78%

#8-as, így van, meghallgatják, fontos a véleménye, de nem ő dönt, hanem a gyámhivatal, vagy értelemszerűen másodfokon a bíróság. (ez nincs odaírva, de általános szabály, hogy ha valaki nem fogadja el egy hivatal döntését, akkor a bíróságra mehet)... nem tudom, nyilván egy másik 74%-os fórumtárs idiótázott le oly kedvesen ennél a kérdésnél is,

http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..

de szerintem nagyon fontos dolog annak tudatosítása, hogy a fiatalkorúaknak igenis vannak jogaik, nincsenek kiszolgáltatva a szüleik elveinek és akaratának, ha vér szerintiek, ha örökbefogadók, tök mindegy. (én is örökbefogadott vagyok egyébként:))

Annál a kérdésnél ugye azt kellett volna megérteni, hogy pl. hogy se abortuszra se terhesség kihordására nem kötelezhet szülő fiatalkorút hanem végső soron az ő döntése, itt meg azt, hogy a vér szerinti szüleitől való kapcsolattól sem tilthatja el. Ahol komoly kérdésben vita van a szülő és a fiatalkorú gyerek között, ott általában a gyámhivatal dönt mindkét fél meghallgatása után, és nem az van automatice - szerencsére - hogy "a szülőnek van igaza, és kész". Ilyen a terhesség, a pályaválasztás, az örökbefogadás és tsai... szóval általában a komoly dolgok.

2012. dec. 12. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!