Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan értessem meg a nagymamá...

Hogyan értessem meg a nagymamámmal, hogy anyukámnak lassan jó lenne valamilyen komoly felügyelet? (többi lent, bocsi hosszú)

Figyelt kérdés

Anyukám skizofrén. Kb 10 évvel ezelőtt kezdődött az egész. Volt olyan, hogy nem vásárolt be, mert szerinte az univerzum energiáin is lehet élni, vagy felébresztett éjszaka, mondván szellemet kell űzni. (ekkor olyan 11-12 éves voltam) Elköltöztem apuhoz, anyukám helyzete pedig egyre csak romlott. Elbarikádozta az ajtaját, olyanokat mondott, hogy idegenek ordibálják a nevét a lépcsőházban éjszaka, nem takarított, azt állította, hogy mérgezik stb. Nagypapám (az apukáját) nem engedte be magához, nagyim (az anyukája) pedig szívbeteg és nem igazán hagyja már el a lakást. Így hát én látogattam. Hiába mondtam, hogy segítség kellene, nagyim mindig rákezdte, hogy jaj, akkor el fogják vinni, ő pedig nem tudja majd látogatni. Végül kb 2 éve ki lettek hívva hozzá a mentők, mikor már többször késsel jött ajtót nyitni. Azonnal egy pszichiátrián kötött ki, ahol megállapították, hogy skizofrén.

Elkezdték a gyógyszeres kezelést, ami úgy tűnt kezdetben, hogy használ. Kitakarította a lakását, elintézett magának vmi segélyt stb. Aztán elkezdett belassulni, bizonytalanná vált a járása, vizelet tartási problémák jelentkeztek. Kapott új gyógyszert, aminél hasonló utat járt be.

Most már pelenkát hord, szédelegve járkál, értelemszerűen nem tudja se magát se a környezetét rendben tartani, sokszor percek múlva válaszol egy egyszerű kérdésre is (már ha válaszol).

Szerintem ez az állapot tarthatatlan, már sajnos anyukám nem képes az önálló életre. Én egyetemista vagyok, mellette dolgozom, nem tudom megoldani anyukám napi szinten való ápolását. Nagyim álláspontja az, hogy majd ráérek otthon után nézni, ha ő már nem lesz. De nem érti, hogy az otthonokba várólista van, plusz a jó helyet is nehéz megtalálni.

Ti mit tennétek?



2019. dec. 6. 21:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
74%
Mit,mit...önállósítsd magad és intézkedj.
2019. dec. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
úgy kezdődött hogy nem vásárolt be?
2019. dec. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
90%
Anyukádnak ki a gyámja? Nélküle nem lehet intézkedni. Ha nincs még gyámja, akkor először azt intézd el, és lehetőleg te legyél az, így magyid halála után nem kell újra végigvinni a folyamatot.
2019. dec. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Gyámság alatt van-e anyukád? Ha nincs, akkor elsőnek ezt indítsd el, és vállald fel, hogy szeretnél a gyámja lenni. Tudom, plusz teher egyetemistaként, de így intézkedhetnél önállóan a nevében.
2019. dec. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Még nincs gyámja.

Igen èn is gondoltam erre, hogy nekem kéne ezt bevállalni.


Nem teljesen emlékszem már mindenre, hogy kezdődött. De ez egy így megmaradt, hogy indultam volna suliba és nem volt mit enni reggelire. De mint írtam volt, hogy felvert az éjszaka közepén, hogy üzzünk szellemet. De 1-2 ilyen incidens után inkább apuhoz költöztem és csak látogatóba jártam anyánál.

2019. dec. 6. 22:41
 6/13 anonim ***** válasza:
77%

Miből fizeti a lakást?

Nyugdíja van?

Mielőbb intézd a gyámságot, nehogy valami maffiózó kihangolja és aláírasson vele valamit.

Ha te vagy a gyámja, akkor oda tudsz figyelni, hogy az egzisztenciája rendbe legyen. El tudod indítani, hogy otthonba kerüljön. Sürgősen kezdd el, mert nem két napig tart. Orvosinpapírok, stb.

2019. dec. 7. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
90%

Nagyanyád véleménye nem számít ebben.

Te vagy a leszármazott, szülőtartási kötelezettséged is van, ha úgy adódik.

Nem rajta van a megoldás terhe, hanem rajtad.

2019. dec. 7. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
27%

Az egyik megoldás, hogy ott hagyod az egyetemet és anyukád mellett töltöd azt a időt, amit lehet még.


Vagy egész egyszerűen elfogadod a helyzetet.


A végeredmény igyis úgyis egy otthon lesz. Magyarországon pedig nincs olyan sok választás.

Valóban elég bő várolista van.

2019. dec. 7. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
ezt már rég meg kellett volna oldani.. és ezt neked kell,1dül nem maradhat..
2019. dec. 7. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Gyámság alá kell helyeztetni, (nem egyszerű, és idő igényes) az mindegy ki lesz a gyámja, de onnantól csak a gyám intézheti az ügyeit. Itt az lenne a legészszerűbb, ha te lennél a gyámja. Nagyinak ezt meg kell mondani, h közlöd vele nincs ellenvetés, mert ha ő már nem lesz, réges rég késő minden..
2019. dec. 7. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!