Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan értessem meg a nagymamá...

Hogyan értessem meg a nagymamámmal, hogy anyukámnak lassan jó lenne valamilyen komoly felügyelet? (többi lent, bocsi hosszú)

Figyelt kérdés

Anyukám skizofrén. Kb 10 évvel ezelőtt kezdődött az egész. Volt olyan, hogy nem vásárolt be, mert szerinte az univerzum energiáin is lehet élni, vagy felébresztett éjszaka, mondván szellemet kell űzni. (ekkor olyan 11-12 éves voltam) Elköltöztem apuhoz, anyukám helyzete pedig egyre csak romlott. Elbarikádozta az ajtaját, olyanokat mondott, hogy idegenek ordibálják a nevét a lépcsőházban éjszaka, nem takarított, azt állította, hogy mérgezik stb. Nagypapám (az apukáját) nem engedte be magához, nagyim (az anyukája) pedig szívbeteg és nem igazán hagyja már el a lakást. Így hát én látogattam. Hiába mondtam, hogy segítség kellene, nagyim mindig rákezdte, hogy jaj, akkor el fogják vinni, ő pedig nem tudja majd látogatni. Végül kb 2 éve ki lettek hívva hozzá a mentők, mikor már többször késsel jött ajtót nyitni. Azonnal egy pszichiátrián kötött ki, ahol megállapították, hogy skizofrén.

Elkezdték a gyógyszeres kezelést, ami úgy tűnt kezdetben, hogy használ. Kitakarította a lakását, elintézett magának vmi segélyt stb. Aztán elkezdett belassulni, bizonytalanná vált a járása, vizelet tartási problémák jelentkeztek. Kapott új gyógyszert, aminél hasonló utat járt be.

Most már pelenkát hord, szédelegve járkál, értelemszerűen nem tudja se magát se a környezetét rendben tartani, sokszor percek múlva válaszol egy egyszerű kérdésre is (már ha válaszol).

Szerintem ez az állapot tarthatatlan, már sajnos anyukám nem képes az önálló életre. Én egyetemista vagyok, mellette dolgozom, nem tudom megoldani anyukám napi szinten való ápolását. Nagyim álláspontja az, hogy majd ráérek otthon után nézni, ha ő már nem lesz. De nem érti, hogy az otthonokba várólista van, plusz a jó helyet is nehéz megtalálni.

Ti mit tennétek?



2019. dec. 6. 21:21
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
37%
És te fizeted az otthont is?
2019. dec. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

Vmi minimális segélyt kap, illetve nagyimák támogatják.

Ha jól tudom vannak olyan otthonok, amik a lakásért cserébe vállalják a gondozást, èn ilyenre gondoltam, mert pályakezdőként nyilván nem leszek eleresztve anyagilag.

Szerintem is nekem kéne a gyámjának lenni, volt már több vitánk erről nagyimmal. Csak sajna ilyenkor bedobja az érzelmi zsarolást, amin nem könnyű túllépni. Szerintem a fő a probléma az, hogy a nagyim képtelen elfogadni, hogy a lánya beteg.

2019. dec. 7. 13:27
 13/13 Katona Dius ***** válasza:
100%

Valószínűleg így van, nem tudja elfogadni. Ne hallgass rá.

Amit most mondok, csúnya lesz, de sajnos igaz. A nagyidnak van még hátra X éve. A lelkiismerete nem akarja engedni, hogy otthonba küldje a lányát. Eljátszik a jó anyuka szerepben, amíg él, utána meg úgy van vele, majd megoldod, ahogy akarod. Abba nem gondol bele, hogy így anyukád is könnyen árthat magának, másoknak, vagy aláírhat valami olyan papírt, amit nagyon nem kéne.

Javaslom:

1. Helyeztesd gyámság alá, legyél te a gyámja. Nagyanyáddal ne foglalkozz, ha szemétkedik, állj neki te is az érzelmi zsarolásnak.

2. Ha megvan a gyámság, nyugdíjaztasd le a betegségével. Édesanyám is skizofrén és rokkant nyugdíjat kap. Nem sok, de több, mint a segély.

3. Keress egy olyan otthont, ahol a rokkant nyugit csak kicsivel kell kiegészíteni, hogy fussa az otthont, és így megmarad a ház is. Esetleg megegyezhettek mamádékkal, hogyha már úgyis segítik anyagilag, akkor az otthon fennmaradó részét felesben fizessétek ki.

Nem tudom, az ország melyik részén laktok és ott milyen árakon mennek ezek az otthonok. Keresztanyám van nálunk otthonban, ő szellemi fogyatékos és mozgássérült, őt 3 éve helyeztük otthonba, mert már 24 órás felügyeletet igényelt, amit nem tudtunk biztosítani. Neki a nyugija 100 körül van, az otthon 120, havi 20 ezret fizetünk be az ellátásba, plusz ha kell neki valami (ruha, törölköző, cipő, stb) vagy csomagot készítünk neki össze, akkor az még plusz költség. De így is olcsóbb, mint valakit 0-24be felfogadni és orvos is van a közelükbe, ha bármi baj lenne.

2021. máj. 20. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!