Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Illik, vagy kötelesség az...

Illik, vagy kötelesség az ilyen jellegű szívességeket viszonozni?

Figyelt kérdés

Él az utcánkban egy ismerős idős házaspár, pár háznyira tőlünk. A házaspár Anyósom kollégái voltak régen, és többször segítették szívességből a nehezebben mozgó Anyósomat, mikor hosszabb ideig egyedül élt a lakásban (özvegy volt, a fia - későbbi Férjem - pedig munka miatt messzebbre költözött). Akkoriban még egyik családot sem ismertem. Megismertem aztán a Férjemet, összeházasodtunk, Anyósomhoz költöztünk. Anyósom sajnos pár éve elhunyt. Az ismerős kolléga-házaspár pedig korosabbá vált, és most tőlem várják el, hogy viszonozzam feléjük azt a sok szívességet, amit régen ők adtak Anyósomnak. Nem azt mondom, hogy ne segítsük őket, mert ha tudunk, miért ne. Csak ez egyfajta elvárás lett részükről. Hogy ez jár nekik, hisz ha adták, most vissza is kell, hogy kapják. A régi szívességért fizessek most én szívességgel. Férjemnek ezt nemigen emlegetik, inkább nekem. Hiába nem ismertem őket akkoriban, úgy tűnik, örököltem egy ilyen "rejtett tartozást". És pontosan nem is tudom, mit. Mit lehet tenni ilyen helyzetben? Tényleg tartozom feléjük? Olyasmiért, amit nem is én kértem? Ne értsetek félre, persze hogy segítek ha épp úgy adódik, és tudok is, kötetlenül, kedvességből - de nem tudom, mennyire illik/szükséges elköteleződnöm feléjük... Mennyit vállaljak be feléjük? Kutyakötelességem gondoskodni róluk? Amit adtak (nem pénzben), azt vissza illik adni, kérés nélkül is? Úgy érzem, most a kezükben vagyok, és fogalmam sincs, hogyan egyenlíthetnék. Az idős házaspárnak egyébként van egy középkorú lánya, meg egy unokája, pár utcával arrébb laknak, napi kapcsolatban állnak, de mégis, mi vagyunk közelebb, mi vagyunk elérhetőbbek (ezt többször hangoztatják is), majdhogynem rokonokként kezelnek. S várják, hogy a régi szívességek fejében most önszántunkból kedveskedjünk nekik. Jogosan várják és kötelességünk viszonozni a régi szívességeket? Mi ilyenkor a teendő, mit diktál az illem? Közben én meg próbálok aszerint élni, ahogy tanítják: ha adok valamit, ne várjak viszonzást, semmit sem. Fura egy helyzet.

Köszönöm a tanácsokat előre is.



2020. júl. 25. 01:06
1 2 3 4 5
 11/46 anonim ***** válasza:
80%

Ahogy írták fentebb is, maximum jóindulatból segíts nekik olykor, ha épp nincs jobb dolgod.

De, nem várhatják el tőled, hogy segíts nekik! Főleg, nem ilyeneket, hogy még főzzél nekik meg süss rájuk!

Mert, ezért van a lányuk meg az unokàjuk, hogy segítsenek nekik a fontosabb teendőkben!

Szégyen lenne a lányára meg az unokájára nézve, hogy te mindenben segítesz nekik, ők meg otthon lógatják a lábukat.

Amikor meg ott lenne az örökség, akkor nem kéne nekik kétszer szólni, hogy jöjjenek!

Azt mondom, ilyen söprögetés a ház elől, és egyéb kisebb munkákat megcsinálhatsz, de nem kötelességből, hanem kedvességből! Ha van időd rá!

Nektek is van életetek! Nem a ti dolgotok róluk gondoskodni, hanem a leszármazottainak!

2020. júl. 25. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 anonim ***** válasza:
6%
Én ezt szomorúan olvasom. Mert én akkor is segítenék, ha ők annak idején nem teszik. De tudomásul veszem, hogy ma ez már nem szokás, egyre több az önző, csak magával törődő ember. Amit tökéletesen miatt pár perc múlva a pirospacsi...
2020. júl. 25. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 anonim ***** válasza:
94%
Utolsó, neki mi köze van ehhez, de őszintén? Max a férjnek. De persze mert ő a nő, hát neki kéne...kösz. Írta, h szívesen segít, de itt már elvárások vannak, meg felemlegetett évekkel ezelőtti segítségek. Nagyon önzetlen segítség volt az anno, ha most képesek egy kvázi vadidegent csicskáztatni érte, főleg, h van saját retyerutyájuk.
2020. júl. 25. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 anonim ***** válasza:
90%

NEM kell segítened. Szép is volna. rajtad van behajtva a szívesség amit akkor tettek mikor nem is ismerted a férjedet. Maximum, a férjedet KÉRHETIK meg, de nem várhatják el tőle sem.


"Mindig minden ápolási feladat a nőre van terhelve, akkor is, ha frissen érkezett a házasságba, elvárják, hogy elápolja a férj retyerutyáját. " Ez pontosan így van. Az meg már a nő saját döntesse hogy hagyja-e hogy csicskává aljasítsák.

2020. júl. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 anonim ***** válasza:
82%

Amikor anyósodnak segítettek, akkor ők már nyugdíjasok voltak? Magyarul unalomból tették szinte, mert ráértek neki udvart seperni, főzni? Ez lényeges infó lenne.

Azért egy családanyától, aki feltehetőleg még dolgozik is, ne várják már el, hogy kétfelé főzzön, sütit sütögessen, meg takarítson. Ugyanígy a férjedtől se! Meg kell nekik mondani kerekperec, hogy ők ráértek, köszönitek szépen, de ti nem értek rá. Ennyi.

2020. júl. 25. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/46 anonim ***** válasza:
84%
"Kár volt ennyit írni, mert nem derült ki a leglényegesebb dolog" De, kiderült. A férj családjának tettek szívességet, akkor maikor a kérdező még a családot sem ismerete. Mire föl kezelik úgy mintha tartozna nekik?
2020. júl. 25. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/46 anonim ***** válasza:
95%

"szívességeket viszonozni? "

Gondolkodj: ki vagy mi kotelezhetne rá? Törvény? Szerződés?

2020. júl. 25. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/46 anonim ***** válasza:
9%
Ha "szívességek"-ről van szó, a szivtelenseg az, ami felmerulhet...
2020. júl. 25. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/46 anonim ***** válasza:
60%

Figyelj!

Te ott senkinek sem tartozol és igazából a férjed sem!

Hogy mondjak neked példát...

A férjemhez amikor jön anyósom valamilyen ismerőse kuncsaftnak (kolléga, anyós barátja stb, szóval anyósomhoz van köze, de a férjem kb. sosem látta életében sem, nem ismeri), mindig megkérdezi az anyját, hogy ennek most tegyen e szívességet vagy sem? Azaz mennyire közeli hozzá? Én ezen fel vagyok háborodva mindig! Mert 1: anyósom nem keres minket, nem látogat minket, nem hív minket magukhoz soha és szívességet sem nagyon tesz nekünk. Teljesen semmi igénye ránk, vagy legalább a fiára. De rá sem! Miért kellene rá tekintettel lenni? 2: nehogy már szívességből rongáljuk az időt meg a gázolajat olyanokra akik segítenek esetleg anyósomnak!, de nem nekünk! Én megmondtam múltkor is neki, hogy az a valaki anyádnak tesz szívességet nem neked! Ne csináljon már úgy, mintha muszáj lenne ingyen mindent csinálni, mintha egyek lennének az anyjával aki amúgy le se szarja! Engem ez nagyon felbosszant mindig és hangot is adok neki.

Én, ha számon lennék kérve olyanokért amiket nem is én kaptam, de viszonozzam, beintenék! Egyébként ezek szerint csakis önös érdekekből segített anno, hogy majd hátha kap ő is valamit.


Manapság is ilyen az önzetlen segítség! Előadják, hogy jaaaj persze segítek én csak úgy is! Utána fejedhez vagdossák, hogy de te miért nem segítesz vissza!?

Anyósom amúgy pont ilyen. Rengetegszer hallottam tőle, hogy a fiát is erre buzdítja, hogy segítsen mindenkinek, mert sosem tudhatja kinek a segítsége kell majd később. 😑 És még rá hiszik nagyon sokan, hogy önzetlenül szokott segíteni! Én meg tudom az igazságot...

2020. júl. 25. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 anonim ***** válasza:
87%

Ez az ékes példája annak, hogy miért nem szabad senkitől se elfogadni szívességet...Látszik, milyen "önzetlen" volt, és ahogy leírtad, kaptak is ellentételezést! Akkor hol van itt tartozás? Azt kifejezetten pofátlanságnak gondolom, hogy egyrészt, Rád helyeznek nyomást, holott az égvilágon semmi közöd nincs ahhoz, ami annak idején lezajlott, másrészt, összehasonlítja két untatkozó nyugdíjas páros egymás közötti kapcsolatát (ami korntsem volt egyoldalú, hiszen a maguk hasznát megkapták akkor is, pl. garázshasználat), meg egy nyugger-dolgozó fiatal "segítési" viszonyait. A helyedben megmondanám nekik, amikor célozgatnak, hogy van saját cslaádod, akiről gondoskodnod kell, és ha úgy érzik, hogy a férjed családja tartozik nekik valamivel, akkor legyenek kedvesek a férjedhez fordulni és vele megbeszélni ezeket. A férjedet is elő kellene venni, hogy legyen olyan felnőtt és rendezze velük le ezeket a múltbéli dolgokat, ők tudják, mi volt annak idején a megállapodás, vagy akármi, vagy akkor közöljék, hogy mivel tartozik, de ne neked kellemetlenkedjenek! Itt szó sincs két segítségre szoruló kedves öregről, pláne, ha pár utcával arrébb ott a saját pereputtyuk, hanem két számító emberről, akik csicskának akarnak beállítani maguk mellé.

Sepregessen csak mindenki a saját portáján és oldja meg a dolgait!

2020. júl. 25. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!