Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Illik, vagy kötelesség az...

Illik, vagy kötelesség az ilyen jellegű szívességeket viszonozni?

Figyelt kérdés

Él az utcánkban egy ismerős idős házaspár, pár háznyira tőlünk. A házaspár Anyósom kollégái voltak régen, és többször segítették szívességből a nehezebben mozgó Anyósomat, mikor hosszabb ideig egyedül élt a lakásban (özvegy volt, a fia - későbbi Férjem - pedig munka miatt messzebbre költözött). Akkoriban még egyik családot sem ismertem. Megismertem aztán a Férjemet, összeházasodtunk, Anyósomhoz költöztünk. Anyósom sajnos pár éve elhunyt. Az ismerős kolléga-házaspár pedig korosabbá vált, és most tőlem várják el, hogy viszonozzam feléjük azt a sok szívességet, amit régen ők adtak Anyósomnak. Nem azt mondom, hogy ne segítsük őket, mert ha tudunk, miért ne. Csak ez egyfajta elvárás lett részükről. Hogy ez jár nekik, hisz ha adták, most vissza is kell, hogy kapják. A régi szívességért fizessek most én szívességgel. Férjemnek ezt nemigen emlegetik, inkább nekem. Hiába nem ismertem őket akkoriban, úgy tűnik, örököltem egy ilyen "rejtett tartozást". És pontosan nem is tudom, mit. Mit lehet tenni ilyen helyzetben? Tényleg tartozom feléjük? Olyasmiért, amit nem is én kértem? Ne értsetek félre, persze hogy segítek ha épp úgy adódik, és tudok is, kötetlenül, kedvességből - de nem tudom, mennyire illik/szükséges elköteleződnöm feléjük... Mennyit vállaljak be feléjük? Kutyakötelességem gondoskodni róluk? Amit adtak (nem pénzben), azt vissza illik adni, kérés nélkül is? Úgy érzem, most a kezükben vagyok, és fogalmam sincs, hogyan egyenlíthetnék. Az idős házaspárnak egyébként van egy középkorú lánya, meg egy unokája, pár utcával arrébb laknak, napi kapcsolatban állnak, de mégis, mi vagyunk közelebb, mi vagyunk elérhetőbbek (ezt többször hangoztatják is), majdhogynem rokonokként kezelnek. S várják, hogy a régi szívességek fejében most önszántunkból kedveskedjünk nekik. Jogosan várják és kötelességünk viszonozni a régi szívességeket? Mi ilyenkor a teendő, mit diktál az illem? Közben én meg próbálok aszerint élni, ahogy tanítják: ha adok valamit, ne várjak viszonzást, semmit sem. Fura egy helyzet.

Köszönöm a tanácsokat előre is.



2020. júl. 25. 01:06
1 2 3 4 5
 21/46 anonymousreview60 ***** válasza:
89%

Érzelmileg zsarolnak. Nem vagy köteles segíteni. Ilyen segítséget szívességből adunk, aztán vagy mi is kapunk vagy nem. Lehet, hogy más segít majd nekik. EZ egy nagy körforgás.

Ez a rejtett adósság a férjed felé áll fenn, nem feléd. Valószínűleg azért téged abajgatnak vele, mert te vagy a nő és onnan is főleg a feleség segített.

Segítsen a lányuk, unokájuk, te meg amikor erődből és kedvességedből telik. Ezt mond is meg nekik!

2020. júl. 25. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/46 anonim ***** válasza:
26%
Hiába van igazad, ebből jól nem jöhetsz ki. Mindig a nőn van minden ilyen felelősség, az öregek rossz híreteket fogják kelteni mint hálátlanoknak a környéken. Nem jóindulatú emberek. Pokollá fogja tenni ez a "kis" dolog az életedet (mert a férjed nem törődik vele, ez nyilvánvaló). Ha nem akarsz beállni cselédnek az öreg házaspár mellé, menned kell onnan. A férjed nem képviseli az érdekeidet.
2020. júl. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 anonim ***** válasza:
82%

22: "Pokollá fogja tenni ez a "kis" dolog az életedet"


Föltéve, ha agyonstresszeli magát rajta.


Egyszer meg kéne mondani nekik, hogy a garázs használatával akkor és ott megvolt a viszontszívesség, úgyhogy senki nem tartozik a másiknak semmivel.

Lesz egy nagy sértődés, na azt le kell sz..ni. Ennyi a titok.


Kérdező, egy félmondatodat nagyon nem értettem:


"ami az övék, azt tiszteletben tartatják, ami a mienk, az meg "természetesen" közös"


Mit jelent az, hogy közös? Bejárkálnak hozzátok és használják a holmijaitokat?

2020. júl. 25. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 anonim ***** válasza:
81%
Csatlakozom Goldmund kérdéséhez, ez tényleg nagyon fura, ez a "közös" dolog.
2020. júl. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 anonim ***** válasza:
89%
A nagynéném szomszédai is támogatták a nénit utolsó éveiben, aztán a halotti toron előálltak, hogy akkor mit is kapnak ők az örökségből azért, mert a gyerekeik helyett gondoskodtak a néniről? Állati nagy botrány lett, a "segítő" pár pert is indított, hogy nekik jár az örökségből a támogatásukért, nem is tudom, hogy végződött a per, mert a rokonok nem beszélnek róla... Szerintem ez a házaspár is valamit örökölni akart volna, legalább pár százezret.
2020. júl. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/46 anonim válasza:
92%
Ezeket a dolgokat miért nem beszéled át alaposan a férjeddel? Ha ő úgy érzi, tartozik nekik, és kapóra jött a segítség anno, segítsetek valamennyit, de akkor ebben a férjed is vegye ki a részét. Én azért nem mondom, hogy csak ő, mert már egy család vagytok attól még, hogy akkoriban nem ismertétek még egymást. De semmiképp ne csak te. De azt nem kell hagyni, hogy a fejetekre nőjenek és elvárásokat támasszanak, azt gondolom az ilyesmit azért le lehet szerelni/kommunikálni, akár a gyerekükkel is, kultúráltan. Azért ez a "menned kell onnan" az utolsó kommentelő részéről erős túlzás, emiatt elköltözni és hátrahagyni mindent? Meg mi az, hogy "menned", még a férjét is hagyja el? :D Ott azért nem tart ez a dolog. Meg számomra az sem derül ki amúgy, konkrétan miben és hogyan támasztanak elvárásokat? Nem tudom, szerintem ki lehet ezt egyensúlyozni, ha úgy tiszta a lelkiismeretetek, valamennyit segíteni, és amúgy megmondani, hogy elfoglalt vagy, ez fér bele, hálásak vagytok, hogy segítettek anno, de van nektek is életetek. Max megsértődnek, de akkor már ők a hülyék, egyedül meg akkor sem maradnak. A férjeddel meg igen is beszélni kell erről, sokkal inkább, mint itt velünk.
2020. júl. 25. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 anonim válasza:
87%
(Utolsó vagyok, a 22-esre reflektáltam, akkor még az volt az utolsó komment.)
2020. júl. 25. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/46 anonim ***** válasza:
12%

férjed segítsen nekik. nem mint szívesség-viszonzás, hanem mint szomszéd, aki fiatalabb és erősebb. télen havat lapátolni, tavasszal ágat gallyazni, nyáron utcát söpörni/árkot takarítani, ősszel lombot söpörni. nem helyettük megcsinálni, hanem besegíteni nekik.

ennyi. nem több


a női munka meg maradjon a lányára/unokájára

2020. júl. 25. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/46 kovpet ***** válasza:
64%
A szívességeket illik viszonozni. Tehát ha majd szívességet tesznek neked, azt viszonozd.
2020. júl. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/46 anonim ***** válasza:
58%
Nem várhatják el Tőled, hogy te zokszó nélkül segítsd őket, hiszen nem a te szülődet ápolták korábban. Erkölcsileg persze illik segíteni nekik, de az már más kérdés, hogy ők mennyire etikusak azzal, hogy elvárják az ingyenes jótett kamatos viszonzását valaki mástól. Valószínűleg ők még abban a hiszemben élnek, hogy a férfi dolgozik, míg a nő a házimunkát végzi, kevesebbet dolgozik, és ezért nem a férjedet, hanem téged keresnek, ha valami gondjuk van. Mondd meg nekik, ha legközelebb keresnek, hogy ha nem dolgozol és ráérsz, akkor segítesz nekik nagyon szívesen, de ne sértődjenek meg, ha nem veszed fel a telefont vagy visszautasítod őket, mert olyankor otthon van valami teendőd. Akkor hívják fel a lányukat, végülis ő neki erkölcsi kötelessége gondoskodni a szüleiről, nem neked. Ha van szabadidőd, akkor gondolom, úgyis segítenél nekik, de azt nem várhatják el, hogy félretedd a munkádat vagy eldobj mindent a kezedből, mert nekik akkor és ott szükségük van valamire. Úgysem tudnának mit mondani arra, hogy azt mondanád, hogy dolgod van, főzöl, otthonról dolgozol és ezért nem érsz rá, maximum megsértődnek, de akkor meg tényleg az a pozitívum, hogy egy gonddal kevesebb.
2020. júl. 25. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!