Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Illik, vagy kötelesség az...

Illik, vagy kötelesség az ilyen jellegű szívességeket viszonozni?

Figyelt kérdés

Él az utcánkban egy ismerős idős házaspár, pár háznyira tőlünk. A házaspár Anyósom kollégái voltak régen, és többször segítették szívességből a nehezebben mozgó Anyósomat, mikor hosszabb ideig egyedül élt a lakásban (özvegy volt, a fia - későbbi Férjem - pedig munka miatt messzebbre költözött). Akkoriban még egyik családot sem ismertem. Megismertem aztán a Férjemet, összeházasodtunk, Anyósomhoz költöztünk. Anyósom sajnos pár éve elhunyt. Az ismerős kolléga-házaspár pedig korosabbá vált, és most tőlem várják el, hogy viszonozzam feléjük azt a sok szívességet, amit régen ők adtak Anyósomnak. Nem azt mondom, hogy ne segítsük őket, mert ha tudunk, miért ne. Csak ez egyfajta elvárás lett részükről. Hogy ez jár nekik, hisz ha adták, most vissza is kell, hogy kapják. A régi szívességért fizessek most én szívességgel. Férjemnek ezt nemigen emlegetik, inkább nekem. Hiába nem ismertem őket akkoriban, úgy tűnik, örököltem egy ilyen "rejtett tartozást". És pontosan nem is tudom, mit. Mit lehet tenni ilyen helyzetben? Tényleg tartozom feléjük? Olyasmiért, amit nem is én kértem? Ne értsetek félre, persze hogy segítek ha épp úgy adódik, és tudok is, kötetlenül, kedvességből - de nem tudom, mennyire illik/szükséges elköteleződnöm feléjük... Mennyit vállaljak be feléjük? Kutyakötelességem gondoskodni róluk? Amit adtak (nem pénzben), azt vissza illik adni, kérés nélkül is? Úgy érzem, most a kezükben vagyok, és fogalmam sincs, hogyan egyenlíthetnék. Az idős házaspárnak egyébként van egy középkorú lánya, meg egy unokája, pár utcával arrébb laknak, napi kapcsolatban állnak, de mégis, mi vagyunk közelebb, mi vagyunk elérhetőbbek (ezt többször hangoztatják is), majdhogynem rokonokként kezelnek. S várják, hogy a régi szívességek fejében most önszántunkból kedveskedjünk nekik. Jogosan várják és kötelességünk viszonozni a régi szívességeket? Mi ilyenkor a teendő, mit diktál az illem? Közben én meg próbálok aszerint élni, ahogy tanítják: ha adok valamit, ne várjak viszonzást, semmit sem. Fura egy helyzet.

Köszönöm a tanácsokat előre is.



2020. júl. 25. 01:06
1 2 3 4 5
 31/46 anonim ***** válasza:
56%
Lepontozták a huszonkilencest, pedig korrekt választ adott a szívességet illik viszonozni-HA NEKED TETTEK szívességet.
2020. júl. 25. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 anonim ***** válasza:
82%
Én lehet, hogy leülnék velük beszélgetni, elmondanám, hogy a mukahelyem és az otthoni teendőim mellett nem sok szabadidőm van, ezért én annyiban tudom őket segíteni, hogy amikor hetente elmegyek bevásárolni, akkor ha szólnak, hogy mire van szükségük, akkor megveszem nekik, illetve ha mondjuk a ház körüli munkában kell nekik segítség, akkor szólok a férjemnek, hogy menjen át valamelyik délután, de máskülönben én sajnos nagyon elfoglalt vagyok, ezért nem érek rá mindig azonnal menni hozzájuk. A lényeg, hogy éreztesd velük, hogy nem fogsz azonnal a rendelkezésükre állni, amikor éppen valami gondjuk akad, hiszen arra ott van a lányuk és az unokájuk, akiknek tényleg több közük van az idősödő családtagjaikhoz, mint nektek. Ha mindig az ő akaratuk érvényesül, akkor nagyon a fejedre fognak nőni sajnos, ezt tapasztalatból mondom. Nekünk van egy szomszédunk, akivel anyukám régen egy iskolában tanított, aztán a nő nyugdíjba ment, és utána évekig anyukámat kereste mindig, ha valami gondja volt, mert a fiáék 150 km-re laknak tőle és egyedül él. A végén már odáig fajult a dolog, hogy ő elvárta volna, hogy anyukám anyanapot vagy táppénzes szabadságot vegyen ki és vigye fel Budapestre (ahol a fia él egyébként) autóval, ingyen és bérmentve, mert valami kórházi kezelésre kellett mennie. Na akkor állította le anyukám, hogy ezzel elég is volt.
2020. júl. 25. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 anonim ***** válasza:
71%
Még mindig használják a garázst?
2020. júl. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim ***** válasza:
87%
Anyósod meghalt, nem vették észre? Egyszerűen pofátlanok. Lehet, még jó viszony is lett volna közetetek, mint utcabeli, de így inkább elkerülném őket. Haszonlesők. Vicc kategória, amit előadnak.
2020. júl. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 anonim ***** válasza:
80%
A szívességért amit nem kérnek csak elfogadnak normális ember nem vár semmiféle viszonzázst. Sem sütit sem munkát. Az ilyet NEM ILLIK számonkérni.
2020. júl. 26. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim ***** válasza:
Nem kötelességed gondoskodni róluk, ne körülöttük forogjon az életed; de azért párszor rájuk nézhetsz. Mondjuk heti kétszer; meg még amikor látod őket pl kint az udvaron, vagy valahol összefuttok, akkor üdvözlöd őket; ha hallótávolságon belül vagy. A szívességet nem azért szokták adni, hogy majd visszavárnak valamit cserébe; hanem, csak úgy , tehát tényleg ilyen szivességből. Valaki nem pont ide szokta mondani, de a szívesség, az ilyen adakozó jókedv; én ezt most ide is csatolnám. Akitől hallottam mondjuk ezt a kifejezést; ő szóval a szeretetre szokta használni, hogy adakozó jókedv; de szerintem passzol ide. De szóval volt olyan , ismerek két kisgyereket, szomszédok, egyszer ház előtt árultak üdítőt (nem sokat kerestek vele), na , szóval , és akkor meg elosztották a pénzt; és volt, hogy el akartak menni fagyizni, egyszer mondta az egyik gyerek, hogy meghívja ő a másikat; meghívja, tehát szívességből ő állja; és akkor utána meg következő alkalommal mondta a másiknak, hogy "Most pedig hívjál meg te!", és szal mert multkor ő fizetett; és akkor ki lett okítva; hogy ez nem így működik; múltkor arról volt szó, hogy meghívod. (Tehát,hogy ingyen állod az ő fagyiját.) Tehát ezt így mondták neki, de tehát ő meg nem jól csinálta, mert úgy gondolta, hogy visszavárja azt, hogy múltkor ő hívta meg; de ez a "most pedig hívjál meg te" ez nekem túl erőltetős. Tehát az már egy ilyen nyögvenyelős, gyötrelmes, nem jó; nem szívből jön;nem okoz már örömöt annak , aki adja. - egyébkéntz nemtom, pont így mondta-e, pont így fogalmazta-e,de szóval az volt a lényeg, hogy "most hívja meg ő" És ott is ez szóval tehát egy elvárásként nyilvánult meg;és akkor pedig úgy volt, hogy a múltkor ő meghívja. Kisgyerek volt egyébként , nem kapott nagy leszídást; meg abban is volt logika, ahogy ő elképzelte ezt a szituációt; de szóval így ilyet nem illik, hogy elvárja, hogy visszaadd. Meg főleg, hogy nem is neked tette ezt a szívességet; neked a te anyósodhoz semmi közöd; maximum annyi, hogy a gyerekével házasodtál össze; de szóval amit nem is neked tettek szívességet; tehát ilyet nem illik, hogy követeli vissza;és egy kicsit uralkodni akar rajtad;mintha te tartoznál neki.
2020. júl. 26. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 A kérdező kommentje:

Hú, rég néztem rá a saját kérdésemre, mert nagyon nehéz a téma, keresetlenül is jönnek a nehéz helyzetek, hát még elmélkejdek rajta... :)


Ezt gyorsan ki is emelem, mert jól példázza a helyzetet. Persze negatív értelemben.

júl. 25. 06:13

"Én ezt szomorúan olvasom. Mert én akkor is segítenék, ha ők annak idején nem teszik. De tudomásul veszem, hogy ma ez már nem szokás, egyre több az önző, csak magával törődő ember. Amit tökéletesen miatt pár perc múlva a pirospacsi..."

Nem tudom, a hozzászólás írója mi a csudát olvashatott (vagy inkább képzeleghetett), mert arról szó nem volt, hogy nem szívesen segítek... Sokkal inkább arról, hogy valakik, a régi kapcsolatokra, régi szívességekre hivatkozva rátelepszenek kőkemény elvárásaikkal az emberre, és ha az ember ezt nem tudja vállalni, megfullad alatta, akkor megkapja az idézetben szereplő "önző, egoista, csak magával törődő, másokkal nem foglalkozó" és hasonló megbélyegzéseket, szidalmakat. Önzés, ha azt mondom, mindennek van határa, és túl sok elvárással vannak felém, felénk, olyasmi miatt, ami az anyósommal való kapcsolatukban történt? Önzés az, ha nem akarok olyan kötelezettségeket magamra vállalni, amiért úgy érzem, nem tartozom felelősséggel? Nem hinném, hogy én vagyok az önző.

Ez a házaspár valóban erőszakos. Főleg az idős úr. A néni szembe kedves, de tudom, hogy az ember háta mögött már nem, mert tapasztaltam egy másik oldalról. Nemigen tudjuk, pontosan milyen szívességekkel szolgáltak anyósom felé, mondtak olyat is, amire a férjem nem is emlékszik, hogy lett volna (kaptam már rajta őket füllentésen, túlzáson, itt se csodálkoznék ezen). Semmi ápolásról nem volt szó sosem, a lakásba sem nagyon jöttek be, csak a ház előtt, vagy kapu mögül, ablakból beszélgettek. Önszántukból ebédekkel kényeztették el anyósomat, süteményekkel, ha kaptak valamit (és nekik nem kellett), átpasszolták anyósomnak (később nekünk), takarítottak a ház előtt, de azt is inkább azért, mert arrafelé jártak, és nagyon nem viselték el a járdán a koszt. Nagyon érdekemberek. A bácsi amit mond, az úgy is kell, hogy legyen; ellentmondást nem tűr el, és olyanokra hivatkoznak kényesebb helyzetekben, hogy anyósommal való "régi jó kapcsolatra való tekintettel", legyünk már tisztelettel feléjük, vagy anyósom így meg úgy akarta, megengedte sok-sok évvel ezelőtt... Ami valamikor egyszer járt nekik, az mindig kell, hogy járjon. Van egy olyan sejtésem, arra számítottak, hogy ez majd befektetés lesz az ő idős korukra, hogy majd visszaadjuk a törődést, leköteleződésből. Mert nagyon ilyen felhangja van az egésznek. De mások felé is nagyon kemények, másokhoz simán bepofátlankodnak, a saját területüket viszont foggal-körömmel védik, még a házuk előtti közterületet is úgy féltik, mintha saját tulajdon lenne. Nem csak velünk csinálják, hogy szívességeket tesznek, aztán várják vissza adandó alkalommal, hanem másokkal is. Ez szerintem messze nem az én önzőségem bizonyítványa...

A garázs egy részét egyébként még mindig használják, tárolásra. Ragaszkodnak ahhoz, hogy ezt még anyósom megengedte, és nem vonta vissza, tehát érvényes, nekik meg marha jól jön az extra tárolási terület, persze ingyen. Eszük ágában sincs lemondani róla. Volt, nem is olyan rég, hogy szóltak, áthoznának valamit a garázsba. Nemet mondtunk rá. Figyelembe sem vették, mivel kaptak még anno saját kulcsot a kerthez és a garázshoz anno anyósomtól (és azt nem eresztik, nem adják vissza, ha visszakérnénk, vérig sértődnének, már próbáltuk...), szóval volt kulcsuk, hát áthozták. Kirakhatatlanok gyakorlatilag, a régi jó viszonyra való hivatkozás miatt.

Férjem nem veszekszik, mondván lehetne rosszabb is. Nem is értem, hogyan engedheti, hogy így ránk telepedjenek, bár mondom, a bácsi maga a veszedelem, nála nincs ellentmondás. Mindent kidumál. És ha valaki ezekből még képes azt kihozni, milyen tiszteletlenül bánok én az idősekkel - a fenti idézet után már bármi lehet - hát én visszakérdeznék: vajon az idős emberek bármit megtehetnek velünk, fiatalabbakkal? Nekik nem illene tiszteletteljesen viselkedni felénk, elfogadni azt, ha a saját területünkön, a saját éetünkre, saját tulajdonunkra vonatkozóan valamire nem-et mondunk? Szóval ki is az önző?

Egyébként nem is olyan rég úgy döntöttem, hogy én nem harcolok velük, ez az egész szélmalomharc, de nagyon rossz érzés, hogy a saját területünkön belül is félre vagyok tolva, és elvárásokkal vagyok telerakva, hogy ha szeretne ez az idős házaspár valamit tőlünk, nálunk, engedelmesen hagyjam, tegyék, amit elterveztek. Tényleg mintha anyósom helyébe léptek volna. Ellehetetlenítenek azzal is, hogy beszélgetés közben valamit épp csinálok mondjuk a kertben, és képesek rám szólni, hogy inkább hagyjam, ahhoz ne nyúljak, szegény anyósom azt így meg úgy csinálta, így meg úgy szerette elrendezni, vagy egyszerűen csak kioktatnak, ha nem úgy csinálok valamit, ahogyan azt ők jónak látják. Ha meg ellentmondok - volt erre is példa nem egyszer - megkapom, hogy szegény anyósom forog a sírjában (tudom, hogy semmi baja nem lett volna neki azzal, amit akkor csináltam, az idős házaspárnak volt baja valójában, mert sértette az érdekeiket...), azt is megkaptam már párszor, hogy őket mindenki tiszteli az utcában (vagy inkább félnek tőlük...?), én meg képes vagyok és vérig sértem őket, nem ezt érdemlik a régi jó viszonyra való tekintettel sem... Tiszteljük-segítsük egymást inkább - de ez náluk azt jelenti, hogy legyünk feléjük készségesek, és rendezzük úgy a dolgokat, ahogyan azt ők elvárják. Nagyon fura helyzet, ezt így kaptam már készen, és fogalmam sincs, ilyenkor mivel tartozom feléjük és mivel nem. Mert abban meg igazuk van, hogy vannak dolgok, amiket már jóval előttem lebeszéltek anyósommal, engedélyt kaptak rá a házban, és én csak beházasodtam ide, utólag csatlakoztam be a régi jó viszonyukhoz. Ja, és egyébként ha találkozunk az utcán, vagy találkoznak bárki mással, rendszerint csak az idős házaspár ügyes-bajos dolgai kerülnek szóba, mi minden történik velük, többnyire panaszkodnak csak, de mihelyt a másik beszélgetőpartner kezdene valamit mondani magáról, vagy témát váltanak, vagy eltűnnek. Szóval tényleg csak saját magukat tudják nyomatni, azért is nehéz eljuttatni hozzájuk bármiféle üzenetet is, amit mondani szeretnénk...

Ez az egész nagyon hamar bedarál lelkileg, energetikailag, főleg, ha megpróbálok velük tényleg kedves és engedékeny lenni, és engedni, hadd legyen, amit és ahogy szeretnének (nálunk, velünk kapcsolatban, ezt külön hangsúlyozom, a saját területünkön a saját dolgainkért megy a küzdelem, mi soha nem szólunk bele a bácsiék ügyeibe, nem lépjük át a - jogos - határaikat). De lassan már kezdek ebbe belefáradni, meg az érzés, hogy itt, a saját területünkön belül úgy félreállítanak, hogy csak na... a régi jó viszonyra hivatkozva. Hát, szerintem anyósom is túl engedékeny volt velük szemben, vagy talán ő sem tudott mit kezdeni az erőszakosságukkal, és mint a a kecskegidák a farkassal, ő is mindig engedett egy picit, aztán még egy picit, míg végül rá nem telepedtek.

És fogalmam sincs, mit lehetne tenni ebben a helyzetben, engem ez így ellehetetlenít és rabszolgává tesz gyakorlatilag, hogy nemet nem mondhatok, csak készségesen tenni, amit elvárnak.

Lehet, vállalnom kéne a terhét annak, hogy ha nemet mondok, megkapom újra, hogy így még senki nem beszélt velük ebből a családból, szétpanaszkodják a környéken, milyen akadékoskodó némber vagyok (pont én... és pont a saját területünkön belül?!), rossz híremet keltik, aztán még több rossz kapcsolatra teszek szert hirtelen... Olyan, mintha ez lenne a legkevésbé rossz, hogy engedek nekik, de így meg ezt a fajta leuralást én nem bírom, a saját, vagyis hát a férjem otthonában teljesen ellehetetlenít ez az egész. A férjem igyekszik távol maradni mindettől, meghallgatja a bácsiékat, ha úgy van, megteszi, ha kérnek tőle valamit, vásárol, utánanéz, gyógyszertárba megy vasárnap, családi ebédet otthagyja, ha kell, és rohan át, megjavítani, beállítani ezt-azt... ami kell. Ugyan mondja az idős pár, hogy ráér, majd valamikor, aztán pár perc alatt elmagyarázzák, miért lenne jobb mégis minél hamarabb. Sok ez már, nagy teher. Nem a segítés, inkább, hogy feladjuk az önrendelkezésünket, a határhúzási jogunkat. Mert én is azt vallom, hogy segítsük egymást, ahol tudjuk, adni valamit, amitől a másik élete jobbá válik, az jó dolog. De náluk messze nem azt látom, hogy a mi érdekeinket nézik, vagy hogy nekünk akarnának jót. Nem. Saját maguk érdekeit nézik, és saját maguknak akarnak jót. A másikkal meg se próbálnak őszintén törődni, csak magukat nyomatják.

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat, javaslatokat, véleményeket, támogatókat és becsmérlőket egyaránt.

2020. szept. 4. 12:30
 38/46 A kérdező kommentje:

Ugyanakkor azt is megértem, hogy idősek, látom, hogy tele vannak aggodalommal, megromlott az egészségük, szeretnének támaszokat maguk számára. De szerintem ezt is tisztességes kereteken belül kéne csinálni a részükről. Mert azt nem tartom fairnek, hogy valami tolakodó kérésükre nemet mondok, tisztelettel, és jogosan, és már szét is kürtölik, milyen otrombán bánok velük, nem ezt érdemlik azok után, amilyen jóban voltak a családdal... hát... tapostassam és kötöztessem meg magam, szívességtétel és kedvesség címszó alatt? És úgy tűnik, mindig lesz egy réteg, aki azt mondja, hogy igenis kötelességem megrugdostatni magam és lábtörlőnek odafeküdni, mert ők az idősek, régebbi kapcsolatok, stb. De könyörgöm, az idős kor feljogosít arra bárkit is, hogy tiszteletlenül bánjon a fiatalabbakkal, határaikat semmibe vegyék, s ráncigálják őket, mint a bábukat? És az a tiszteletteljes és önzetlen hozzáállás a fiatalabbak részéről, hogy mindezt engedik nekik? Nem tudom. De ezt úgysem fogom tudni nekik soha megmagyarázni... Sajnos. Abszolút jogos jussnak veszik, hogy beteszik a lábukat mások életébe, a miénkbe különösen. Szóval jól szerintem ezt nem lehet megoldani. Csak úgy, hogy méltatlan helyzetekbe megyek bele önként és dalolva. "Kedvesen".

júl. 26. 17:37-es: a fagyis sztorid nagyon jó példa!

2020. szept. 4. 12:49
 39/46 kovpet ***** válasza:
72%

Itt a férjed az igazi probléma, a fentieket olvasva, nem is az öregek.


Te meg mondj nemet és kész. Rossz híred keltik? És? Keltsék csak, attól nem lesz drágább a kenyér... aki értelmes, az úgyis átlát majd a dolgon, a többi meg tehet egy szívességet.


Ja és cseréljetek zárat mindenhol, ha eddig nem tettétek volna meg.

2020. szept. 4. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 anonim ***** válasza:
80%

Rettenetes sokat írtál, csak átfutottam.

A kertajtó és a garázs kulcsát lecserélném.

Közölném velük, hogy a holmijukat a jövőben nem tárolhatják ott. Egy héten belül vigyék el, vagy kirakom az utcára.

Ha belepofáznának abba, hogy a saját kertemben mit, hogyan csinálok, raknék fel egy két méter magas kerítést, amin nem lehet átlátni. Legolcsóbb a nádszövet, csak tanácsként mondom.


Igen, sértődés lenne belőle, nem is kicsi. Én vállalnám ezt is. Valóban piszok erőszakos emberek, ahogyan leírtad.

2020. szept. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!