Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lehet-e felnőtt embert gyámság...

Lehet-e felnőtt embert gyámság alá helyezni akarata ellenére?

Figyelt kérdés
Olyan emberről van szó, aki nem tudja beosztani, kezelni a nyugdíját, és számlatartozásai vannak, azon kívül 100ezer forintos telefonszámlákat gyárt. Helyette sajnos nem tudjuk kifizetni a tartozást, mert nekünk sincs miből, mi is máról holnapra élünk, támogatásunk nincs, és félünk, hogy a hitelre vásárolt lakásunkból is kitesznek, ha így folytatja. Sajnos a telefonszámla a mi nevünkre érkezik, ezért azt ki kell fizetnünk, de nem tudjuk miből. Ezért érdekelne, hogy akarata ellenére, gyámság alá lehet-e helyezni, hogy a pénze kezelve és beosztva legyen, mielőtt még az ő és a mi lakásunkat is elárverezik. Köszi előre is annak, aki válaszol. Esetleg még annyit, hogy mi a menete ennek az eljárásnak.
2010. aug. 26. 07:02
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem nem lehet, ha csak nem elmebeteg az illető.Súlyosabb esetet ismerek, kettőt is, de ők sem tudtak tenni semmit.Gondolom vmi rokon lehet az illető, aki után még örökölni szeretnétek.Ebben az esetben találjatok ki vmi megoldást, pl.telefont kikapcsoltatni, v korlátoztatni.
2010. aug. 26. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem lehet. Ha bebizonyított, hogy nem beszámítható az illető. Ez az én véleményem. De nem 100%.
2010. aug. 26. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Lehet, de ezt nem gyámságnak, hanem gondnokságnak nevezik felnőtt ember esetében.

A gondnokság alá helyezés menete a következő:

Levelet írsz az illetékes Gyámhivatalnak. Leírod, kije,mije vagy az illetőnek, milyen mentális problémákat tapasztaltál (térj ki az önpusztító életmódra, illetve arra, hogy a környezetében élők anyagi helyzeti mennyiben veszélyezteti.)

A Gyámhivatal orvosszakértői vizsgálatot fog elrendelni, melyre beidézik. Kérdezgeti egy pszichiáter, felméri a pszichés állapotát stb. Javaslatot ad, melyet megküld a bíróságnak, akik végül döntenek az ügyben. Lehet cselekvőképességet korlátozó gondnokság, illetve cs-t kizáró gondnokság. Az utóbbit csak nagyon szélsőséges esetben adják meg. Persze, előfordulhat, hogy a bíróság úgy dönt a rendelkezésre álló adatok alapján, hogy nem cselekvőképtelen.

A gondnoka lehet családtag is, vagy ha nem vállalja senki, hivatásos gondnokot jelöl ki a Gyámhivatal.

Remélem, tudtam segíteni, ha kérdésed van, nyugodtan írj!

(egy szociális munkás)

2010. aug. 26. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó. Nagyon köszönöm a kimerítő, bő válaszodat, írok mindjárt priviben, ha nem haragszol. Köszi még egyszer.
2010. aug. 26. 08:05
 5/26 anonim ***** válasza:
100%

Annyival egészíteném ki a gyakorlatilag tökéletes választ, hogy csak egyenesági rokon (gyermek, szülő, testvér) kezdeményezhet ilyet.


Egy sorstárs

2010. aug. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm, jó tudni, abban nem lesz hiba. Nehéz ez a helyzet mindenki számára sajnos. Nekem is rossz, hogy így kell eljárni az anyóssal, de nem engedhetjük meg, hogy utcára kerüljünk vele együtt.
2010. aug. 26. 08:19
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
telefont köttessétek ki első körben, vagy tiltsátok le az összes kimenő hívást
2010. aug. 26. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%
ma 08:08 Szia! Én intézményben dolgozom (én írtam azt a hosszút :)) - tőlünk el szokták fogadni. De magánéletben még nem írtam ilyesmit, ebben biztos igazad van !
2010. aug. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

Gyámság alá szerintem azért nem helyeztethetsz valakit, mert nem tudja kezelni a pénzét. Sok ilyen fiatalt is ismerek.

A 100 ezres telefonszámlához meg annyit, hogy ha a te neveden van nagyon egyszerű, vezetékes telefont le lehet tiltani, vagy kimenő híváskorlátozást aktiválni, ha a net miatt van, lehet neki adni feltöltőkártyás mobilt, és ossza be 1 hónapra, ami rajta van.

2010. aug. 26. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%

"Gyámság alá szerintem azért nem helyeztethetsz valakit, mert nem tudja kezelni a pénzét." - Dehogynem lehet. Butaságot írtál, fiataloknál ez lazaság, nemtörődömség, de sok idősnél ez mentális problémára, demenciára épülő dolog.


Nagyanyámat nemrég helyeztettük gondnokság alá, ott tanúkat is meghallgattak, beidéztek minket, vagy lehetett nyilatkozatot mellékelni, hogy hozzájárulok-e a dologhoz.

2010. aug. 26. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!