Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet "túlélni" ha...

Hogyan lehet "túlélni" ha 14évesen elhagy valakit az anyja?

Figyelt kérdés

14/L vagyok.

szóval átlagos tini vagyok,jól tanulok,segítek a házimunkában,nem járok bulizni,szűz vagyok,barátom sincs,szóval a normális(abb) kategóriába tartozok..Viszont..Kb 10 éve elváltak a szüleim,lett egy nevelőapám,akitől egy mostmár 9éves öcsém.Nagyon szerettem a nevelőapám,a példaképem volt,felnéztem rá.Imádtam vele kisebb koromban játszani,szerettem mintha a saját apám lenne.Aztán ez az egész megváltozott,amikor kiment dolgozni külföldre (ahol 99%,hogy megcsalta anyát)2évre.Miután hazajött valami miatt megGYŰLŐLT.Most csak egy pár példa:1,5éven keresztül minden másnap megpofozott,általában hányingerem lett tőle,mert elég rendeset kaptam.Olyan dolgokért,hogy azt mondtam nem,most nem mosogatok el,majd később.Megmondta,hogy gyűlöl és mindent elkövet,hogy kikészítsen.(Amikor ez történt teljesen magambafordultam pszichologushoz is jártam..Nyugtatókat szedtem.11-12évesen.)Többször szájbavert,ínyem felrepedt,kezem eltört,iskolában az igazgató vette észre,hogy verésnyomok vannak rajtam,iskolába reggelente rengetegszer sírva,kikészülve mentem,(ekkor voltam hatodikos,abban az évben a félévim és az évvégim 2-es lett,matekbol 1,7-tel engedtek át.Azelőtt kitűnő tanuló voltam.)Volt olyan,hogy ettem (tényleg!) semmit nem csináltam,odajött elkezdett lökdösni,ordibálni velem,mikor visszaszoltam,hogy "hagyjálmár" mindent a fejemhez vágott ami az asztalon volt.Ez csak egy pár példa..Rengeteget felsorolhatnék sajnos még.Igazábol mindennek 2,5éve,még ma sem bírom teljesen feldolgozni.Sokszor ujraálmodom stb..A lakótelepen sem szerette/szereti senki.Mindenki tudta/tudja,hogy egy állat.Sokszor menekültem el otthonról vérezve,sírva,kikészülve este 10-11kor.Anya du 6ig dolgozott,sokszor du 2től(miután vége lett az iskolának) leültem a buszmegállóba és vártam,hogy anyával egy busszal jöjjek haza,mert féltem hazamenni.Persze ezért is kaptam.Anya sokszor próbálta leállítani,aminek 2× az lett a vége,hogy anyának is nekiment.Szóval anya mikor ezt megelégelte(akkor voltam 13) elköltöztünk.Kb 1,5éve lakunk itt.Nevelőapám naponta hivogatja/smseket küldözget neki,hogy megváltozott.Anyám bejelentette,hogy hisz neki.:( éshogy (mivel jelenleg külföldön dolgozik a nevelőapám,azthiszem 2vagy 3 hónap múlva jön haza végleg) miután hazajön,Ő és az öcsém visszaköltöznek hozzá az előző lakásba.Én semmiképpen sem megyek.Apuhoz nem költözhetek,mert amióta új családja van (3-4éve) ahonnan már közös gyerek is van,nem érdeklem.Az élettársa valami miatt pedig kifejezetten nembír.Tehát ez nem megoldható.Apu anyuja (mert márcsak a mama él) szűkösen lakik,tehát egész biztosan nem férnék el.1szoba+konyhás lakásban lakik Ő,az élettársa 2kutya,ráadásul utoljára 3éve beszéltünk TELEFONON.Kb 5évvel ezelőtt láttam.Anyu szüleihez egyéb okok miatt nem mehetek.Intézetben nem szeretnék.Most az a lehetőség van,hogy egyedül lakjak itt( bár félek a sötétbe :D :) ) és,hogy anya majd hétvégente eljön,meg ad mindig elég pénzt.Anya mondta,hogy mivel nem vagyok nagykorú elvileg nem lakhatnék egyedül,de majd Ő megoldja,hogy ide legyen bejelentve.Szerintetek ez jó ötlet?Persze nekem tényleg nehéz,mert szeretem az anyát,dehát nincs más választás.Fontosabb neki a (már hál\'istennek nem) nevelőapám.Végülis eltudnám látni magam,tudok főzni néhány levest,másodikat,meghát van szakácskönyv.A házimunkát amugy is én csinálom,szóval evvel nem lenne gond.Sőt egy barátnőm is itt lakik a mellettünk lévő házban,biztosan sokat segítene!Bocsi,hogy ilyen hosszú lett,csak mindent leakartam írni,hogy értsétek.Am anya nem rossz ember.Szóval én sem gondoltam róla,hogy tényleg képes lenne elhagyni!(bár régebben célozgatott rá,nem gondoltam volna,hogy megteszi.)És ugye a másik kérdésem,hogy hogy lehet ezt az ujabb számomra tragédiát feldolgozni?Próbáltam már Vele beszélni,hogy Nekem nagyon rossz,és fáj,hogy itthagy de a válasza mindig az,hogy Ő nem hagy itt,mert rajtam áll ez az egész,mert akár mehetek is Vele/Velük!(De én biztosan nem megyek.Örülök,hogy már kezdem feldolgozni az akkor történteket,de nem bírnám ki mégegyszer.)Igazából tényleg ellennék egyedül,mert ígyis anya már 11körül elmegy itthonról a barátnőihez,akikkel iskolába jár,hogy letegye az érettségit (onnan általában 9kor ér haza,aztán eszik/fürdik/alszik.Öcsémet is 9körül hozza a Mama haza,addig náluk vannak.Meg amugy sem volt sosem az az igazán jó anya-lány kapcsolat.Az oldalról és más oldalakról tudtam meg sokmindent a szexről/védekezésről stb. (nem mintha gyakorlatban érdekelne,de azért mégis jó tudni,hogy mi hogyan működik.Igazából a barátnőim anyui többet tudnak rólam mint Anya.Tehát ellennék végülis nem az a probléma,hanem,hogy mennyi időbe telik ezt elfogadni stb.Tényleg nem sajnáltatni akartam magam,és nem is nyafogni akartam,csak mint mást se,ezt sem tudom mással megbeszélni.Előre is köszönöm a válaszokat,és bocsi,hogy iylen hosszú lett.


ha valakit esetleg érdekel:azért vagyok fennt ilyenkor,mert magántanuló vagyok,és egésznap egyedül vagyok itthon,ezért inkább átalszom a napot :)


2009. febr. 25. 02:31
1 2 3 4 5 6 7
 31/64 anonim ***** válasza:
100%

Az előbb (00:02-ben)azt írtam, hogy a pszicológusnak titoktartási kötelezettsége van. Lehet, hogy részben tévedtem, és a dolog árnyaltabb ennél.


[link]


szóval a pszichológus mérlegelhet, és közvetlen, súlyos veszély esetén a konkrét eset súlyától függ, hogy miképp dönt, tartja-e a titkot, vagy nem.


Gondolom, sok függ az ő személyes beállítottságától is, tehát ha kiismered, akkor már talán érzed, megbízhatsz-e benne teljesen. Addig is sok mindent elmondhatsz neki, hiszen ami nem jelent közvetlen veszélyt, azzal kapcsolatban nem merül föl, hogy jelentési kötelzettsége lenne. Legalábbis úgz sejtem.

2009. márc. 17. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/64 anonim ***** válasza:
100%

Értem. Valóban valószínűtlen hogy megváltozott. (Előző előtti vagyok.)


Egyetértek Előzővel, bár nem tudom hogy egy jó pszichológust meg lehetne-e fizetni.


Egyáltalán nem úgy gondolom, hogy túlérzékeny lennél. Ellenkezőleg. Inkább erős vagy. Nagy erőre vall az, hogy 14 évesen képes vagy befordulás helyett kérdezni, beszélgetni, elmondani a problémádat, visszaemlékezni az életedre és végiggondolni.


Ami történt, NEM A TE HIBÁD.


Tehát NEM a Te hibád.


A szülő vagy a szülő szerepet vállaló felnőttek feladata és felelőssége, hogy jó szülők legyenek, és ha ezt elhibázzák, az sohasem a gyermekem múlott.


Vacilláltam azon, hogy megírjam-e egy gondolatomat, mert lehet hogy nehéz lenne vele szembenézned, de aztán úgy gondoltam, talán mégsem annyira, és jobb ha tudatában vagy egy lehetséges magyarázatnak, minthogyha nem.


Lehetséges, hogy miután két év után visszajött, akkorát nőttél, hogy kezdtél tetszeni neki (nem tudom a pontos évszám-adatokat, de létezik pedofília is). Ha pedig így van, lehetséges hogy azért változott meg Veled szemben, mert ezzel az érzéssel, vagy az érzés lehetőségével nem tudott szembenézni, és rosszul kezelte. Mondanám, hogy képzeld magad a helyébe, de nem a megfelelő embernek mondanám, de gondold bele, hogy ebben ha ő vonzalmat érzett irántad, de tudja hogy ez nem helyes, mit tehet?


Ha lélekben is felnőtt ember képes lenne egy ilyen érzést kioltani magában, de ilyen kevés van. Nem tehet mást, mint a kisgyerekek, amikor szerelmesek, de nem tudják mit kell tenni: bántani kezdik azt aki tetszik nekik, nehogy kiderüljön hogy tetszik nekik. Egy idősebb ember esetében pedig ez annyiban módosul, hogy próbálja egy rossz kapcsolattal eltakarni az érzéseit, hogy még a lehetősége se legyen meg annak, hogy újra érezze amit nem akar érezni.


Nem állíthatom hogy ez van a nevelőapád esetében is, csak annyi biztos, hogy a dolog jól illeszkedik ahhoz a történethez, amennyi átjött az alapján, amit és ahogy leírtál nekünk.


Akárhogy is, próbáljunk meg előretekinteni. Nem írtál arról, hogy anyukád segítene-e külföldről. Beszélgettetek már ennek a részleteiről? Segítenie kellene, ahogy belföldről is tette volna, de az hogy én mire következtetek, másodlagos. :)

2009. márc. 17. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/64 anonim ***** válasza:
100%

Sokat gondolkodtam azon, mennyire ,,kell tartanod'' a gyámhatóságtól, de most úgy sejtem, talán nem is kell annyira rosszra gondolni a gyámhatósággal kapcsolatban. Lehetséges, hogy nem is akarnának Téged intézetbe tenni. Most valószínűbbnek tűnik a számomra, hogy inkább a következő lépések sorozatát tenné a gyámhatóság:


- MEGTILTANÁK, HOGY ÉDESANYÁD KÜLFÖLDRE VIGYE AZ ÖCSÉDET, MERT A BÁNTALMAZÁS VESZÉLYE VALÓSZÍNŰSÍTHETŐ

- Édesanyádat köteleznék, hogy tartson fenn a Számotokra lakást, és gondoskodjék az anyagiakról is

- a szóba jövő rokonaid közül kijelölnének valakit gyámnak, aki tartaná Veled a kapcsolatot, látogatna.

- Az önkormányzattól időnként kijönnek Hozzád környezettanulmányra, ellenőrizni, hogy a kijelölt gyámod (vagyis valamelyik rokonod) odafigyel-e a gondjaidra, nem él-e vissza a helyzettel

- mivel a helyzeted sokkal nehezebb, mint Édesapád másik gyerekének a helyzete, ezért talán tartásdíjra köteleznék Édesapádat is


Előfordulhat, hogy ha Édesanyádat előzetesen szembesítik mindezzel mint lehetséges következménnyel, akkor ő inkább le is mond arról, hogy kimenjen külföldre a nevelőapád után, sőt, talán el is küldi magától végleg ezt az életed megkeserítő embert.


Mivel az egész ügynek sok szála van, persze sok minden más is lehetséges. Mindenesetre nem kell feltétlenül a legrosszabbra gondolni. Intézetbe szerintem akkor adnak valakit, ha semmilyen más megoldás nincsen.


Én azonban a leginkább azt kívánom Neked, hogy derüljön ki pontosan, miféle sötöt titkot is rejtegetnek Előled a háttérben. Mert akkor talán a gyámhatóság azt is el tudja érni, hogy Édedanyád végleg elküldje nevelapádat maga mellől, végleg szakítson vele. Ha Édesanyád tényleg beteg, vagy kodependens, akkor nagyon is van erre esély,hogy sikerül. Mindenesetre, mivel öcséd is veszélyben lehet, azért sok mindent igenis el tud érni a gyámhatóság. A pszichológus szakvéleménye nagy segítség lesz a Te számodra (és a gyámhatóság szamára is) mindebben.


Sajnos személyes tapasztalatról nem tudok beszámolni. Nálunk a kerületben, úgy láttam, a gyámügyi előadó jól szót tud érteni a ,,gyerekeivel'', és azok egyáltalán nem úgy mennek be őhozzá, mint egy hivatalba, hanem sokkal bizalmasabb a viszony. De igazából ezt nem tudom jól megítélni, mert csak felületesen láttam a dolgot.

2009. márc. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/64 anonim ***** válasza:
100%

...kihagytam a lényeget a gyámhatóság lehetséges intézkedései közül:


- öcsédet eltiltanák nevelőapádtól, csak a ,,Kapcsolatttartási központban'', szóval az önkormányzat valamelyik helyiségében, felügyelet mellett láthatná, hetenként pár órára

2009. márc. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/64 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez kapcsolódóan fontos megkérdeznem valamit. Ha zavaró, vagy kényelmetlen, nem kell rá válaszolnod.


Amikor nevelőapád bántott Téged, akkor ezt az öcséd SZEME LÁTTÁRA tette?


Mert ha igen, akkor tulajdonképpen öcsédet is bántalmazta ezzel. Valakit egy másik ember szeme láttára verni, az a másik emberrel szemben is súlyos bántalmazás. Mindenesetre traumát okozhat neki is. Ez -- ha pszichológus szakvéleménye is megerősíti --- már szerintem elég ok lehet ahhoz, hogy hogy nevelőapád felügyeleti jogát a gyámhatóság korlátozza vagy megszüntesse öcséd felett.

2009. márc. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/64 anonim ***** válasza:
100%

Mindebből látszik, milyen fontos szerep lehet a pszichológusnak. Eszközt adhat a gyámhatóság kezébe, hogy megvédjen Téged.


Nem feltétlenül kerül pénzbe apszichológus. Haa csalédorvos küld Tégedet oda, akkor ő valószínűleg olyan helyet fog mondani tudni, ahol tárdadalombiztosításos alapon fogadnak Téged. Ha az nemfelele meg Neked, vagy úgy érzed, nem értenek igazán hozzá, akkor kérd, hogy küldjenek át más szakemberhez, aki jobban ért az ilyen dolgokhoz.


Ha nem jön össze a dolog, akkor se veszítsd el a kedvedet. Ha nem jön össze a társadalombiztosításos alapon járó, ingyenes pszichológus, akkor még próbálkozhatsz fizetős alapon magánpszichológust keresni.Így aztán eleve olyan szakembert kereshetsz fel, aki kifejezetten az ilyen bántalmazásos, kodependens ügyekhez ért. Persze, ha fizetős, akkor nehezebb lesz Számodra összeszedni a dolgot, de nem lehetetlen. Például esetleg a gyámhatóság is segíthet: kötelezi Édesanyádat vagy Édesapádat, hogy biztosítsák a pénzt a pszichológus számára.

2009. márc. 17. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/64 anonim ***** válasza:
100%

Írtad, hog Édesanyád azt modnta, hogy mivel nem vagy nagykorú, ezért nem lakhatszegyedül.


Bár valóban nem vagy nagykorú, de már kiskorú sem vagy. FIATALKORÚ vagy, hiszen betöltötted már a 14. évedet. Ez azt jelenti, hogy már nem vagy ,,cselekvőképtelen''. Hanem immár ,,korlátozottan cselekvőképes'' vagy. Szerintem a gyámhatóság lehetőleg nem fog intézetbe küldeni Téged, hanem megpróbál valamiféle megoldást keresni.

2009. márc. 17. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/64 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Irhatok neked privit?Melyik városban laksz?Csak szeretném leirni, nekem,hogy is ment.Én is 15 évesen költöztem albérletbe.Azóta is itt élek, ennek már több mint 4 éve.Hátha tudok neked segíteni.

2009. márc. 17. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/64 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Előző!

Írd le ide. Én kiváncsi vagyok rá nagyon.


Egyébként én még mindig fenntartom amit még az elején írtam, hogy a pasas drogozik. Szerintem ez a sötét titok (hiszen előtte jó volt, és azért reméljük nem pedofil)

2009. márc. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/64 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ELVILEG megvan a jogi lehetőség rá, hogy Édesanyádat rávegyék arra, hogy ez a férfi tűnjön el a Te életedből örökre. Kis- és fiatalkorú veszélyeztetése súlyos bűncselekmény, és amit ők ketten tettek Veled, az már bőven az. Szerintem van rá lehetőség, hogy édesanyáddal (aki ,,csak'' elhanyagolta a problémádat, de ő maga nem bántott) egyfajta vádalkut kössenek: őt nem vonják felelősségre, de viszont ,,cserébe'' ő pedig örökre tüntesse el a nevelőapádat a Te életedből.


Sajnos, a tényleges gyakorlatot nem ismerem. Mindössze annyit akartam mondani, hogy a JOGI lehetőség szerintem megvan erre. Persze tévedhetek, is, és egyébként is, a részleteket tényleg csak szakember tudná jól megmondani.


Az az egyik ötletem, hogy próbálj meg -- akár névtelenül is -- egy ilyesmiben jártas emberrel beszélni (pl. e-mailben). Pl. írhatnál egy névtelen e-mailt egy biztonságos e-mail címről valamelyik gyámügyi előadónak (nem kell, hogy illetékes legyen, akármelyik települési, vagy budapesti kerületi gyámügyi előadó jó). A válaszból kiderülne, mi is jön szóba, miben tudnak segíteni. Ha esetleg marhaságot válaszol, akkor se keseredj el, kérdezz meg egy másikat, hátha tévedett, nem minden ember eléggé felkészült.


Ha ehhez nincs kedved, akkor oaddig is itt egy ingyenes és névtelen segélytelefon vonal:

[link]

talán tudnak értékes dolgokat mondani, ami utat ad a továbblépéshez.


Ezt azért írom, mert lehet, hogy a helyzet jobb annál, mint gondolnánk, és valójában igenis meg lehet oldani teljesen a problémát.

2009. márc. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!