Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet "túlélni" ha...

Hogyan lehet "túlélni" ha 14évesen elhagy valakit az anyja?

Figyelt kérdés

14/L vagyok.

szóval átlagos tini vagyok,jól tanulok,segítek a házimunkában,nem járok bulizni,szűz vagyok,barátom sincs,szóval a normális(abb) kategóriába tartozok..Viszont..Kb 10 éve elváltak a szüleim,lett egy nevelőapám,akitől egy mostmár 9éves öcsém.Nagyon szerettem a nevelőapám,a példaképem volt,felnéztem rá.Imádtam vele kisebb koromban játszani,szerettem mintha a saját apám lenne.Aztán ez az egész megváltozott,amikor kiment dolgozni külföldre (ahol 99%,hogy megcsalta anyát)2évre.Miután hazajött valami miatt megGYŰLŐLT.Most csak egy pár példa:1,5éven keresztül minden másnap megpofozott,általában hányingerem lett tőle,mert elég rendeset kaptam.Olyan dolgokért,hogy azt mondtam nem,most nem mosogatok el,majd később.Megmondta,hogy gyűlöl és mindent elkövet,hogy kikészítsen.(Amikor ez történt teljesen magambafordultam pszichologushoz is jártam..Nyugtatókat szedtem.11-12évesen.)Többször szájbavert,ínyem felrepedt,kezem eltört,iskolában az igazgató vette észre,hogy verésnyomok vannak rajtam,iskolába reggelente rengetegszer sírva,kikészülve mentem,(ekkor voltam hatodikos,abban az évben a félévim és az évvégim 2-es lett,matekbol 1,7-tel engedtek át.Azelőtt kitűnő tanuló voltam.)Volt olyan,hogy ettem (tényleg!) semmit nem csináltam,odajött elkezdett lökdösni,ordibálni velem,mikor visszaszoltam,hogy "hagyjálmár" mindent a fejemhez vágott ami az asztalon volt.Ez csak egy pár példa..Rengeteget felsorolhatnék sajnos még.Igazábol mindennek 2,5éve,még ma sem bírom teljesen feldolgozni.Sokszor ujraálmodom stb..A lakótelepen sem szerette/szereti senki.Mindenki tudta/tudja,hogy egy állat.Sokszor menekültem el otthonról vérezve,sírva,kikészülve este 10-11kor.Anya du 6ig dolgozott,sokszor du 2től(miután vége lett az iskolának) leültem a buszmegállóba és vártam,hogy anyával egy busszal jöjjek haza,mert féltem hazamenni.Persze ezért is kaptam.Anya sokszor próbálta leállítani,aminek 2× az lett a vége,hogy anyának is nekiment.Szóval anya mikor ezt megelégelte(akkor voltam 13) elköltöztünk.Kb 1,5éve lakunk itt.Nevelőapám naponta hivogatja/smseket küldözget neki,hogy megváltozott.Anyám bejelentette,hogy hisz neki.:( éshogy (mivel jelenleg külföldön dolgozik a nevelőapám,azthiszem 2vagy 3 hónap múlva jön haza végleg) miután hazajön,Ő és az öcsém visszaköltöznek hozzá az előző lakásba.Én semmiképpen sem megyek.Apuhoz nem költözhetek,mert amióta új családja van (3-4éve) ahonnan már közös gyerek is van,nem érdeklem.Az élettársa valami miatt pedig kifejezetten nembír.Tehát ez nem megoldható.Apu anyuja (mert márcsak a mama él) szűkösen lakik,tehát egész biztosan nem férnék el.1szoba+konyhás lakásban lakik Ő,az élettársa 2kutya,ráadásul utoljára 3éve beszéltünk TELEFONON.Kb 5évvel ezelőtt láttam.Anyu szüleihez egyéb okok miatt nem mehetek.Intézetben nem szeretnék.Most az a lehetőség van,hogy egyedül lakjak itt( bár félek a sötétbe :D :) ) és,hogy anya majd hétvégente eljön,meg ad mindig elég pénzt.Anya mondta,hogy mivel nem vagyok nagykorú elvileg nem lakhatnék egyedül,de majd Ő megoldja,hogy ide legyen bejelentve.Szerintetek ez jó ötlet?Persze nekem tényleg nehéz,mert szeretem az anyát,dehát nincs más választás.Fontosabb neki a (már hál\'istennek nem) nevelőapám.Végülis eltudnám látni magam,tudok főzni néhány levest,másodikat,meghát van szakácskönyv.A házimunkát amugy is én csinálom,szóval evvel nem lenne gond.Sőt egy barátnőm is itt lakik a mellettünk lévő házban,biztosan sokat segítene!Bocsi,hogy ilyen hosszú lett,csak mindent leakartam írni,hogy értsétek.Am anya nem rossz ember.Szóval én sem gondoltam róla,hogy tényleg képes lenne elhagyni!(bár régebben célozgatott rá,nem gondoltam volna,hogy megteszi.)És ugye a másik kérdésem,hogy hogy lehet ezt az ujabb számomra tragédiát feldolgozni?Próbáltam már Vele beszélni,hogy Nekem nagyon rossz,és fáj,hogy itthagy de a válasza mindig az,hogy Ő nem hagy itt,mert rajtam áll ez az egész,mert akár mehetek is Vele/Velük!(De én biztosan nem megyek.Örülök,hogy már kezdem feldolgozni az akkor történteket,de nem bírnám ki mégegyszer.)Igazából tényleg ellennék egyedül,mert ígyis anya már 11körül elmegy itthonról a barátnőihez,akikkel iskolába jár,hogy letegye az érettségit (onnan általában 9kor ér haza,aztán eszik/fürdik/alszik.Öcsémet is 9körül hozza a Mama haza,addig náluk vannak.Meg amugy sem volt sosem az az igazán jó anya-lány kapcsolat.Az oldalról és más oldalakról tudtam meg sokmindent a szexről/védekezésről stb. (nem mintha gyakorlatban érdekelne,de azért mégis jó tudni,hogy mi hogyan működik.Igazából a barátnőim anyui többet tudnak rólam mint Anya.Tehát ellennék végülis nem az a probléma,hanem,hogy mennyi időbe telik ezt elfogadni stb.Tényleg nem sajnáltatni akartam magam,és nem is nyafogni akartam,csak mint mást se,ezt sem tudom mással megbeszélni.Előre is köszönöm a válaszokat,és bocsi,hogy iylen hosszú lett.


ha valakit esetleg érdekel:azért vagyok fennt ilyenkor,mert magántanuló vagyok,és egésznap egyedül vagyok itthon,ezért inkább átalszom a napot :)


2009. febr. 25. 02:31
1 2 3 4 5 6 7
 41/64 anonim ***** válasza:
100%

Például itt van Kőszeg város polgármesteri hivatalának előadóinak e-mail címei. Közülük a legutolsó éppen egy gyámügyi előadó, és úgy látom, elég széles hatásköre van, tehát sok mindenben tapasztalata lehet már. Ha írsz neki névtelenül, talán szívesen válaszol Neked, mit is lehetne úgy tenni a Te ügyedben, hogy az Neked jó legyen.


Hátha van lehetőség rá, hogy Édesanyáddal egy kicsit komolyabban elbeszélgessen végre valaki. Szóval egy kicsit ,,megmossa a fejét''. Talán akkor Édesanyád abbahagyja ezt, hogy ezt a sok a szörnyűséget teszi Veled. Végül is törvényben előírt kötelessége édesanyádnak megvédenie Téged mindenféle szörnyű dologtól, még az emlékétől is.


Én sajnos nem ismerem őt, egy előadótsem ismerek, szóval nem tudom, milyen lesz

2009. márc. 18. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/64 anonim ***** válasza:
100%

... bocsánat, lemaradt a lényeg, a link:


[link]


Az oldalon szereplő előadók közül a legutolsóra gondoltam, mert elég széles hatásköre van, tehát sok mindenben tapasztalata lehet. Remélem, szívesen válaszol Neked (névtelen e-mail-re is).

2009. márc. 18. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/64 anonim ***** válasza:
100%

Írtad, hogy álmaidban újra meg átéled a bántalmazások élményét.


Nem értek hozzá, de előfordulhat, hogy ez arra utal: poszttraumás stressz (posttraumatic stress disorder). Szóval hogy ez alakult ki Nálad a hosszú és erős trauma miatt.


[link]


Írtad, hogy szégyelled, hogy magéntanuló vagy. Szerintem ne szégyenkezz. A poszttraumás stresszel (ha tényleg az), együttjár a szorongás, depresszió, önbizalomhiány. Persze hogy az ilyesmi tanulási nehézségeket is okoz. Ne legyen bűntudatod, nem Benned van a hiba.


A poszttraumás stressz nem minden esetben gyógyul magától, szerintem kezeltesd ki, mert nagyon beaérnyékolhatja az életedet, ha így marad. Majd ha túl leszel a sikeres terápián, érezni fogod, micsoda tehertől is könnyebbültél meg.


[link]


Nevelőapádnak pedig örökre el kell tűnnie az életedből, még akkor is, ha megváltozott volna, mert az ő puszta látványa, emléke is újra előhozza Benned a traumatikus emlékeket, ettől pedig mindenképp meg kell kímélni Tégedet.


Ha Édesanyád erre nem hajlandó, nem segít ebben Tégedet, sőt éppen ő tesz ki Tégedet újra meg újra nevelőapád ártó hatásának, akkor ezáltal Édesanyád is veszélyeztet Téged. Majd, remélem, egy jól felkészült gyámügyi előadó elmondja Édesanyádnak, hogy büntetőjogi következménye is lehet annak, ha nem hagyja azonnal abba a Te bűnös elhanyagolásodat. Remélem, képes lesz a gyámügyi előadó vádalkut kötni Édesanyáddal, észhez téríteni őt.

2009. márc. 18. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/64 anonim ***** válasza:
100%

... váadalkun azt értem, hogy a gyámügyi előadó eltekint attól, hogy feljelentést tegyen Édesanyád ellen a rendőrségen fiatalkorú veszélyeztetéséért, viszont ,,cserébe'' Édesanyád pedig eltávolítja az életedből nevelőapádat, soha többé nem kell látnod őt.


A fiatalkorú veszélyeztetésének vádja mindenkép jogos lenne, hiszen egy pszichológus bizonyára igazolni tudná, hogy valóban possztraumás tüneteid alakultak ki Nálad, márpedig ez bőven elég egy ilyen vádhoz. Szóval szerintem nem kell aggódnód: igenis van elég eszköz a gyámhatóság kezében ahhoz, hogy megvédjen Téged. Édesanyád bizonyára lemond nemcsak az utazásról, de a férfit is önként elküldi örökre, ha mindezzel szembesítik őt.

2009. márc. 18. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/64 anonim ***** válasza:
100%

.. igen, írtad azt is, hogy éjjel fenn vagy, a nappalt inkább átalszod, álmaidban újra átéled a bántalmazásokat. Egyelőre úgy tűnik számomra, tényleg poszttraumás tünetek is lehetnek ezek.


Van olyan is, hogy filmszerűen újra leperegnek az események Előtted?

2009. márc. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/64 anonim ***** válasza:
100%

...szoktál-e érezni általános, megmagyarázhatatlan eredetű szorongást?


Milyen az önképed? Kedveled Magadat? Jónak tartod Magadat? Mit szoktál gondolni, mások milyennek látnak Tégedet? Szoktál marcangoló önvádat érzezni? Mennyire érzed, hogy menni fognak a dolgok, vagy mennyire szoktál előre biztos lenni a kudarcban?


Gyakran érzel depressziót?


Nem muszáj válaszolnod. Ne ijedj meg, ha mindebből sok igaz. Valószínűleg ki lehet kezelni. Itt nem(csak) gyógyszeres kezelésre gondolok, hanem sokkal inkább kognitív (beszélgetős) terápiákra. Ne félj, a poszttraumás tüneteket általában ,,támogató terápiákkal'' szokták kezelni: senki sem fog vádolni Tégedet, nem fognak megszégyeníteni, épp ellenkezőleg, biztatást és segítséget fogsz kapni.

2009. márc. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/64 anonim ***** válasza:
100%

... úgy értem, két dolgot tudna megkövetelni a gyámügyi előadó a vádalkuval Édesanyádtól:


1. Édesanyád végleg tüntesse el a nevelőapádat az életedből


2. Édesanyád kezeltesse magát szakelmberrel (pszichológussal). Hiszen valószínűleg beteg. Erre is kell gondolni, ha mindez már idáig tudott fajulni. Gondolom, kodependens.


A második dolog azért lenne fontos, mert akkor nem fog újra meg újra előjönni a probléma, Ha Édesanyád meggyógyulna, vagy legalábbis a javulás útjára térne, akkor örökre megszabadulnál attól a gondtól, hogy Édesanyád időről időre ,,visszaessék'', SMS-eket fogadjon, visszafogadja nevelőapádat stb.

2009. márc. 18. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/64 anonim ***** válasza:
100%
... szóval az lenne a jó, ha egyszerre mindkét dolgot megkövetelné a gyámügyi előadó Édesanyádtól. Az 1.-sőt is és a 2.-ikat is.
2009. márc. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/64 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy intézetbe kerülnél, szerintem szóba sem fog kerülni ez,n nics rá szükség.


Az viszont lehetséges, hogy bizonyos időnként rendszeresen ki fognak jönni Hozzátok az önkormányzattól környezettanulmányt végezni: ellenőrizni, hogy Édesanyád betartja-e a vádalkuban kötött megállapodását a gyámügyi előadóval.


Szóval szerintem nem kell félned, hogy valahogy megtorolja Édesanyád Rajtad, hogy panaszt tettél a gyámhatóságon. Nem lesz rá lehetősége, ellenőrzés alatt lesz.


Persze, ha Édesanyád olyan nagyon beteg, hogy már a józan belátása is hiányzik, akkor más a helyzet, szólj, ha tényleg ettől kell félni már.

2009. márc. 18. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/64 A kérdező kommentje:

Megint köszönöm mindenkinek.


Őszintén, nemigen köt le semmi hobbiszinten.

Leginkább itthon vagyok, alszok,gépezek olvasok,tanulok.


Skóciáról van szó.


Igen,próbáltam már beszélni erről anyával, de azt mondja,hogy nem tud semmi mondani,meg hogy a pénz átutalása onnan nehéz.Ennél többet nemigen mondott.Vagyis csak annyit,hogy 3havonta hazajön vizsgázni(mert iskolába jár,elsőéves, érettségizni szeretne..)


Igazából anyáékat is féltem, hogy esetleg ha bántja majd őket, nem lesz annyi pénzük, hogy hazajöjjenek.Lehet,hogy csak paranoia,de akkor is. :/


Igen..Öcsém előtt..De volt,hogy anya előtt..Olyanis,hogy barátnőim előtt.


A privit megköszönöm.Hogy hol lakok nem szeretném itt leírni,hátha valaki ígyis sejti,hogy ki vagyok,na főleg ha a lakhely is egyezik.Privibe szívesne megírom.


És a további válaszokat is köszönöm.

2009. márc. 18. 19:12
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!