Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szerintetek a szülők/nevelés...

Szerintetek a szülők/nevelés hibája, hogy ha a gyereknek nincs önbizalma és visszahúzódó stb?

Figyelt kérdés

Kíváncsi lennék erre,hogy ki mit mond. Nem tudom,hogy valaki így születik és kész vagy a szülőktől nem kap elég biztatást,hogy jó vagy ,jól csinálod stb.....Csak szidást kap esetleg és soha nem mondhatja el a véleményét.

Mert én,igaz már felnőtt vagyok (24 éves),de egyszerűen képtelen vagyok kilépni teljesen ebből. Nincs túl sok önbizalmam,mindig is csendes voltam és határozatlan. És a testvéreim is ilyenek.Próbálok változni,de nagyon nehéz.


2011. nov. 15. 18:22
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Engem is piszkáltak régen,főleg az általános suliban. Nem volt szerintem a külsőmmel semmi gond. Viszont nagyon csendes voltam,ami miatt bántottak.
2011. nov. 15. 18:56
 12/22 anonim ***** válasza:
76%

Az alaptermészete mindenkinek adott, de az igenis a szülők hibája, ha nem képesek lendíteni egy visszahúzódó gyereken, hogy nem lesz belőle közösségi ember és félénk marad. Én is ilyen vagyok sajnos, csendes kislány voltam, most sem vagyok túl nagyszájú, és bizony a szüleim sokat tehettek volna érte, hogy ez javuljon, ha bátorítottak volna, tippeket adtak volna, milyen szituációban hogyan viselkedejek, felvázolni, mire mit lehet mondani, példamondatokat, hogy hogyan adjak mondjak el egy történetet, mit válaszolja, ha zavarba próbálnak hozni, ha "húznak", egyáltalán hogyan ne viselkedjek félénken, hogy ne legyek aggodalmaskodó.

De semmi, sajnos nem épp támogató családban nőttem fel, sőt, az apám elég zsarnoki természetű, nagyhangú, kiabálós, ez még inkább eltiporta az önálló akaratomat, vagy hogy kiálljak magamért. Sosem lehetett semmi úgy, ahogy én akarom, ill. csak akkor, ha épp megegyezett a véleményünk. Így meg pláne kialakult bennem, hogy én csak egy utolsó senki lehetek, mindenben csak engedelmeskednem kell, mert nincs más választásom. Mert ugye, teljesen különböző személyiségek lévén, elég ritkán egyeztek meg a szándékaink, céljaink. Ez meg csak még zárkózottabbá tett, alig mertem már közeledni a többiek felé, és a mai napig ennek a következményét szívom. Mert ma már nyitottabb vagyok, de még mindig nem annyira, mint szeretnék.

2011. nov. 15. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Hát,utolsó,az én apám is hasonló... és a helyzetem is.
2011. nov. 15. 19:18
 14/22 anonim ***** válasza:
80%

Igen.


Az önbizalom alapja mindig az, ahogy a gyerekben megbíztak és megbíznak a szülei. Természetesen vannak veleszületten nagyon félénk, befelé forduló, nagyon érzékeny gyerekek, akiknek sokkal több bíztatás kell, és sokkal több dícséret, valamint már egészen enyhe kritikára is hamar megsértődnek és visszahúzódnak amaguk kis világába.


Az önbizalom hiánya vagy gyenge volta azonban mindig a szülői, környezeti nevelés eredménye - és legelsősorban a szülőé.

2011. nov. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat.
2011. nov. 15. 19:28
 16/22 anonim ***** válasza:
81%
Ez is, az is. Veleszületett, örökölt egy dopaminreceptor hossza, ami félénkké vagy újdonságkeresővé tesz. Erre az alapra jön rá a környezeti hatás. Egyik gyermekem születésétől sokkal félénkebb, mint a többi. Lassan javítható ez, de ha sikerül is az ilyen gyereket úgy nevelni, hogy ne legyen túl félénk, valószínű elég egy csalódás, gúnyolódás, és padlón van újra.Ellenben szerintem ragaszkodóbbak, alkalmazkodóbbak emiatt.
2011. nov. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
81%
Engem mindigis bátorítottak, apum még mostanában is mondja, hogy mennyire szeret, és hogy gyönyörű vagyok, tudom-e. Azt mondom, hogy tudom, de valójában nagyon nincsen így. Ayum is mindig megdicsér(t), ha valamit jól csináltam/csinálok, a környezetem se csesztet soha, hogy ronda vagyok, rosszul állnak a fogaim, olyan a hangom, mint egy 8 évesnek, etc., de én mégis nagyon önbizalom hiányos vagyok. Még az se segít, hogy járok színjátszóra, ahol a legtöbb lányról azt hittem, hogy lenéz engem, a hátam mögött kibeszélnek és röhögnek rajtam, de végül kiderült, hogy jófejnek, szépnek és értelmesnek tartanak. Van magamról egy kialakult képem, és ezen semmi és senki se tud változtatni, és erről tényleg nem tehetnek a szüleim.
2011. nov. 15. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%
velem nagyon keveset beszélgettek, alig játszottak -a bölcsiben, ovodában magányos sarokban ülő voltam, a suliban kamaszkorban jobb lett - voltak barátaim - felnőttem erre vissza esés - nincsenek barátaim :(
2011. nov. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Szerintem is kettős a dolog. Ráadásul aki hajlamos önbizalomhiányra, annál sok esetben életkor és élettapasztalat függvénye is.

Saját példa: én is önbizalomhiányos voltam (a környezetemben én voltam a 3-as, 4-eseimmel a legrosszabb tanuló, ezáltal az egész diákkoromat végigviselte egy kisebbségi érzés.) Szüleim nem zsarnokoskodtak, de nem is léptek ez ügyben semmit érdekemben. Szerintem nem is tudták, mi zajlik bennem...


Ma anya vagyok. Első fiam szintén önbizalomhiányos. Pedig sok megerősítést kap nemcsak tőlem. Tény, hogy szigorú vagyok, de nem igazságtalan, és nem megalázó. Tisztázottak az elvárások. De nem csak az elvárásokról szól az életünk, sokat beszélek vele erről, és ez mindig ad neki egy löketet. Agykontroll tanfolyamra is járt, ahol egy időre tényleg megerősödött az önbizalma. De valahogy mindig visszaesik, és újra és újra lépéseket kell tenni annak érdekébe, hogy megerősítsük.

Másik fiam pont az ellenkezője. Őt sem nevelem másképp. De ő neki teljesen más a habitusa. Ez van.


Szóval az én tapasztalatom, hogy elsősorban hajlam kérdése, amit a szülő vagy tovább erősít vagy valamelyest tud enyhíteni rajta. Idővel pedig szépen vagy "kinövi" az ember vagy hordozza, de ez már élethelyzet és szerencse kérdése lehet.

2011. nov. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
59%

Szeretném azt mondani, hogy a szülők felelőssége, de csak én maradtam "selejt", testvérem normális, pedig mindkettőnket ugyanúgy neveltek.


Az iskolában a legjobb tanulók közé tartoztam, sosem csúfoltak, a sportokban is jó voltam, sok cimborám volt, a szüleim mindig biztattak, mégis visszahúzódó és félénk vagyok. Meggyőződésem, hogy mindig mindenki rajtam röhög és hogy semmit sem tudok megcsinálni normálisan.


Talán annyiban "felelősek" a szüleim, hogy a géneket tőlük örököltem.

2011. nov. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!