Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Nagyon kéne a tanács! Hogyan...

Nagyon kéne a tanács! Hogyan mondjam el egy 5 éves gyereknek?

Figyelt kérdés

Segítsetek légy szíves, hogy hogyan lehet elmagyarázni egy 5 éves gyereknek, aki imádta a Nagymamáját, hogy ő már nincs többé, pláne, hogy miért nincs ott karácsonykor, pedig pár napja még látta?


Nem akarom, hogy sérüljön, de tudom, hogy valahogy el kell neki mondanom. Főleg, hogy az utóbbi időben nagyon sokat bújt Anyukámhoz, aki sajnos elment!


Mesét mondjak, vagy csak mondjam el, hogy Angyalka lett a Mama,...


Hogy lehet egy ilyet egy 5 éves nyelvére lefordítani?


Nagyon köszönöm!


2011. dec. 22. 13:45
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
6 éves voltam, amikor megtudtam, hogy meghalt a dédim. Elfogadtam, és nem volt szükségem arra, hogy angyalka lett stb.:)
2011. dec. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget!


Az angyalkás történetre gondoltam én is. Sokszor le szoktunk ülni - sőt már a 3 éves kisebbik lányom is szokott jönni - beszélgetni. Anyukám ez a jó tulajdonsága átragadt szerencsére rám is. Mindig tudta, ha valami nyomta a szívem, én pedig mindig tudtam, hogy neki bármikor, bármit elmondhatok.


Még nem tudtam beszélni a lánykámmal, mert a másik nagyinál vannak egy picit. Amit őszintén most nem is bánok, mert így legalább én is talán össze tudom szedni magam, mire el kell mondani neki. Nagyon érzékeny lelkű, nagyon bújós, szeretetéhes lányka. Ami nyugtat egy picit, hogy ha egy gyerek el tudja hinni, hogy egy elefánt tud repülni, akkor talán tényleg el tudja azt is fogadni majd válasznak, hogy a Mami angyalka lett és fentről vigyáz ránk... Szörnyű leírni is! Hihetetlen! Néha úgy érzem, hogy egy rossz álom csak, amiből nem bírok felébredni.


Igen, beteg volt, de mint utólag kiderült ha talán máshogy döntenek az orvosok, akkor még most is itt lenne. Iszonyatosan küzdött. Azt mondták, hogy pár hónapig szokták bírni ezzel a betegséggel, ő pedig több mint két évig bírta úgy, hogy csak az utóbbi pár hónapban látszódott is rajta. Nagyon fiatal , még csak 51 éves volt, bár tudom a halál nem kor szerint válogat.


Iszonyatosan sajnálom a picit és Téged is, szörnyű lehet!


Köszönöm szépen a sok segítséget!!!

2011. dec. 22. 22:27
 13/20 anonim ***** válasza:
Nagyon sajnálom ami veletek történt! Erőt és kitartást kívánok hozzá!!!
2011. dec. 23. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Azt látta a gyerek,hogy beteg a mama akkor rá tudod vezetni,hogy logikus legyen a számára,hogy miért.

Ott most sokkal könyebb a nagyinak mert már nincsenek fájdalmai és gyógyszert sem kell szedjen.A felhök szélén ül és onnan vigyázz ezentúl rád.

Ès egyszer sokára majd újra együtt leszünk majd vele.

2011. dec. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek az együttérzést és a tanácsot.


A gyerek nem várt módon először tényleg enyhén szólva racionálisan reagált, mert közölte, ne mondjam, hogy a Mami felment az égbe mert nem tud olyan száz méter magasba felmenni és hogy a Mami kórházban van mert beteg. Mikor mondtam erre, hogy de sajnos a Mami már Angyalka lett... még az Apját is behívta és mondta neki, hogy a Mama nem az égbe ment, hanem a kórházban van. Majd még este megint odament az Apjához és mondta neki, hogy hidd el nekem Apa a Mama kórházban van.

Azóta eltelt pár nap és mivel a karácsonyi vacsorán sem volt Anya, így gondolom már érezte is, hogy tényleg elment a Mami. Ma odament a fényképéhez, majd odajött hozzám könnyes szemmel és mondta, hogy a "Mamit akarom!". Mondtam neki, hogy én is, de a Mami nagyon beteg volt, nagyon fájt a hasa és most már jó neki, mert nem fáj semmi, és fentről örökké vigyáz ránk és mindig szeretni fog minket.


Tehát végül úgy érzem, hogy sikerült úgy tudatnom vele, hogy a legkevésbé fájjon neki. Legalábbis remélem, hogy tényleg így van.


Már csak azt nem tudjuk eldönteni a húgommal, hogy elvigyük-e őket a temetésre. Apa szeretné, ha az unokák ott lennének, de a két legnagyobbnak - 5 és 4 évesek - nem tudom, hogy nem ártana-e. Van aki azt mondja, hogy ő elvitte és úgy fogta fel a gyerek van, aki meg azt, hogy nem oda való egy ekkora gyerek. A kisebbek még nem fognának fel semmit, de ők már igen.


Köszönöm mindenkinek!

2011. dec. 26. 16:37
 16/20 anonim ***** válasza:

Én vagyok a 3. válaszoló.


Azt tanácsolom semmiképpen ne vidd el őket a temetésre. Nagy megrázkódtatás érné a gyereket ha látná ahogy a koporsót engedik le a földbe.

Ha meg urnás temetés lesz, az is borzasztó főleg kis gyerekfejjel felfogni hogy is "került bele" a mami...

Óriási lelki traumát okozna ez nekik.

Neked éppen elég fájdalmas lesz a temetés, nem kell hogy közben a gyerekekre is kelljen figyelned.

Részvétem.

2011. dec. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Igen, ez az egyik ami miatt mi is inkább így döntenénk a Húgommal, viszont Apa szeretné, ha ott lennének az unokák. Arra gondoltunk köztes megoldásként, hogy elvisszük őket csak a ravatalhoz, de kint maradnak az Apukáikkal. Így mégis ott lesznek, de talán nem látnak minket sírni. Nem tudom, még nem döntöttük. Szeretném ha ott lennének, de nagyobbik lánykám ma is sírt, hogy a nagyon hiányzik neki a Mami. Nem tudom, mi is ilyen érettek voltunk ennyi idősen? Előttük sosem beszéltünk semmiről...


Még jó sokat fogok/fogunk szerintem ezen rágódni...

2011. dec. 26. 22:43
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

Részvétem!

Most találtam csak meg a kérdést, és bár gondolom már nem aktuális, megválaszolnám, mert eszembe jutott néhány gondolat.


Régen amikor az ember azt mondta: "Istenem, szép halált adj nekem!", akkor nem azt jelentette, hogy ágyban fekve, fájdalom nélkül... hanem azt, hogy otthon, a családunk körében, mniden földi dolgot elintézve. A halál természetes része volt az életnek, ott volt a nagyszülő halálos ágyánál a legkisebb kisunoka is. Ma sajnos a halál tabu, és legtöbbször személytelen, kórházi körülmények között, függő földi ügyekkel történik meg, távol a családtól. Főleg a gyerektől. Sajnos ti is ebben a gondban voltatok.


Remélem, már könnyebb mindannyiotoknak. Hogy zajlott a temetés végül, és hogy fogadták a gyerekek?


Némely gyerek a temetésen le tudja zárni magában, búcsút tud venni az elhunyttól, más meg nem érti, hogy mi történik. Őszintén, de kíméletesen kell a gyerekkel beszélni, a leírásod alapján édesanyád nagyon jól nevelt téged, tehát minden esélyed megvan, hogy egészséges lelkületű gyermekeid legyenek, akik tudni fogják: fordulhatnak hozzád. Meg fogjátok tudni oldani.


Sok erőt s türelmet, sok szerencsét kívánok!

2012. jan. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Nálunk az imádott nagypapa temetesére nem vittük el hanem a temetés után pár órával a sok gyönyörü virággal beborított sirhoz mentünk ott a kisfiam felsóhajtott és azt mondta "itt szép helye van a papának."

Ha pl urnás temetés egy gyerekben ezer kérdés merül fel:"hogy fér bele a ......" ott örül az ember ha egyáltalán felnöttként túléli ezt a szörnyen szomorú szertartást.Ès maga búcsút vesz.Ahoz külön erö kell a gyereket ebben támogatni és az esetleg jajgató rokon szereplésétöl megkímélni.

2012. jan. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy már régi kérdés, de én is pont 5 éves voltam, amikor a nagypapám meghalt. Először persze sírtam, és szomorú voltam (a mai napig hiányzik), de aztán el tudtam fogadni, hogy az élet megy tovább. Nem volt angyalkás mese, meg semmi. Ahogy ismerem magam, én inkább attól borultam volna ki, ha elkezdenek nekem ilyenekről magyarázni, valószínűleg meg sem értettem volna. Ahogy már többen írták: a gyerekek realisták, és lelkileg sokkal erősebbek, mint azt legtöbben hiszik.


Nem mondom, hogy az angyalkás megoldás rossz (sőt), de nem minden gyereknél jön be egyformán.

2012. febr. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!