Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lányommal nagyon rossz a...

Lányommal nagyon rossz a kapcsolatunk, hamarosan betölti a 18. életévét és megörökli az elhunyt apja után a ház 25%-át. Jogom van-e öt kirakni ha kifizetem a részét? Félek hogy idegeneket fog be engedni a házba

Figyelt kérdés
2013. jan. 2. 20:45
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:

"A haszonélvezet vagyoni értékű jog. A haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn.


„A haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál”


A haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult az ingatlant a birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti, ez idő alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.


A haszonélvező tehát jogosult meghatározni, hogy ki használhatja a lakást, átengedheti másnak, viszont a tulajdonos számára is megtilthatja, ennek érdekében például a zárakat lecseréltetheti.


A haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba is be kell jegyezni. A haszonélvezet a dolog egészére, de annak egy részére (eszmei hányadára) is kiterjedhet. Alapítása után csak a haszonélvező belegyezése esetén szüntethető meg, a lemondásért ellenértéket is lehet követelni."


[link]

2013. jan. 3. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:

Elvileg ugyan a lány leadhatja a saját részét idegennek, a haszonélvezettel megterhelve, de nem sokan vesznek ilyen ingatlant.

Ugyanis teljesen mindegy, hogy KI a tulajdonos, a haszonélvezö dönti el, hogy ki lakhat benne, a tulajdonosnak csak arra van "joga" - pontosabban az kötelessége -, hogy a szükséges karbantartási munkák arányos részet kifizesse.

Ez alól a tulajdonos NEM kaphat felmentést, és éppen ezért épeszü ember nem vesz haszonélvezettel terhelt ingatlant, sem teljes egészében, sem részben.

2013. jan. 3. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:

23-as amit belinkelt, de nem másolt be teljes egészében ott is szó van az özvegyi jogon szerzett haszonélvezet korlátozásáról:


"Haszonélvezet korlátozása

A haszonélvezeti jog korlátozása akkor jöhet szóba, ha özvegyi jogról van szó."


24-es: tévedsz abban, hogy senki. Nem sokan, de van ilyen, és éppen ez a lényeg, hogy kevesen, és hogy ezzel mennyire nehéz helyzetbe hozta magát. Nekünk is sikerült eladni, és most a maradék tulajdonrészt próbálja az özvegy eladni, mert nem bírja fent tartani.

Elővásárlási jogot is érvényesíthetne a kérdező persze, ha el akarja adni a lány a részét, kérdés, hogy bírja-e anyagilag.

Új házasságot és bejegyzett élettársi kapcsolatot pedig elfelejtheti, ha ragaszkodik a haszonélvezeti jogához:

2013. jan. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
Kérdező, neked mennyi benne a tulajdonrészed, illetve a nem tulajdonrészedre van-e haszonélvezet?
2013. jan. 3. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:

Kedves 57%-os!

Bocsi, hogy a saját dolgomról írok, de a kérdéshez kapcsolódik. Nálunk az a helyzet, hogy apukám, amikor meghalt, akkor én lettem a tulajdonos, anyukám a haszonélvező.Ez volt lassan 23 éve, akkor még 6 éves voltam.

Most ott tartunk, hogy anyukám azóta is abban a házban él az élettársával, teljesen lelakják a házat, semmit nem csinálnak rajta. Én, mint tulajdonos pedig albérletben lakom.

Hiába van egy lakásom papíron, semmit nem tudok vele mit kezdeni.Ott lakni velük nem szeretnék, mert alkoholisták.

A hitelt így is én fizettem ki a házra, de mindig attól félek, hogy mást is nekem kell, mivel enyém a ház.

Pl. most ami foglalkoztat: van kutyájuk, de ők tuti nem fogják chipeltetni. S mivel az állandó lakcímem is oda szól, félek, hogy nekem kell a büntetést kifizetni.

2013. jan. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

Kedves 25-ös,

sajnos jogos a félelmed, a lakás felújítására a rendkívüli költségeket a tulajdonosnak kell állnia, akkor is, ha teljes egészében ki van zárva a saját tulajdonából. A haszonélvező csak a használatból eredő fenntartási költségek és rendes költségek megfizetésére kötelezett, ha ott lakik. Joga is van bárkit odaköltöztetni.

Rossz ilyet mondani, de annyi jó van benne, hogy ha édesanyád meghal, akkor az élettársat azonnal kiteheted.

Viszont egy kérdés ezzel kapcsolatban: mennyire van anyád tisztában a jogaival? Nem lehetne valamivel rávenni arra, hogy bejegyeztessék az élettársi kapcsolatukat? Azonnal elveszítené a haszonélvezeti jogát.

Amit az elején írtam, hogy felújítási költségeket neked kell állni, abban is van azért egy picike mozgástér, bár ezt annyira nem tudom, mert nálunk ez nem merült fel, de ha esetleg anyukád és alkesz élettársa kárt okoznak, nem rendeltetés szerűen használják az ingatlant, akkor lehet biztosíték adására kötelezni és amíg ezt nem teszi meg, addig a bíróság felfüggesztheti a haszonélvezetet. Gondolom nincsenek a toppon anyagilag, ha isznak...

Ha ilyen probléma is felmerül (van ilyen sajnos, ahol az ital a mérvadó), akkor ne habozz ezzel élni, keress fel egy ügyvédet, akár bírósági panasznapon is,ott ingyen is kaphatsz tanácsot.

A másik amit javasolni tudok, - ha olyan az ingatlan -, akkor hidd el, hogy el tudod adni befektetőnek haszonélvezettel terhelten is. (Te vagy az 1/1 arányú tulajdonos? akkor pláne nincs nagyon nehéz dolgod) Vannak akik most erre rámennek, mert nem gond nekik. Alacsonyan vannak sajnos az ingatlanárak még mindig, és ha kell is rá költeniük, nekik akkor is megéri, mert a haszonélvező mégis csak fent tartja, ha ott lakik, így alaprezsit sem kell fizetni. Így jutnál valamennyi pénzhez és talán egy kicsi, de tehermentes ingatlanhoz juthatnál és nem kellene albérletben élned.

Amit a kutyussal kapcsolatban kérdeztél, arra nem tudok mit mondani, nem vagyok érdekelt a témában. Esetleg annyit tudok mondani, hogy ha jóban vagy a főbérlőddel, akkor kérd meg, hogy átjelentkezhess oda állandóra (nem formálhatsz jogot azután sem semmire az ő ingatlanával kapcsolatban, ha ez lenne a félelme. Akár egy nyilatkozatot is kiadhatsz, hogy elköltözésed utáni 5 munkanapon belül ki is jelentkezel, hogy ne féljen a lakcímrendezési eljárástól sem, hogy neki kell megtenni)

De még egyszer mondom, kutya chippeltetésben nulla tapasztalom van, hogy kit lehet ezért büntetni.

Feltételezem egyébként anyád állandó címe is ugyanez az ingatlan, ha neked más a tartózkodási helyed, akkor nem lehet probléma, de ezt nem tudom.

Remélem tudtam segíteni, és elnézést a Kérdezőtől, hogy az ő kérdése alatt beszélgetünk, de hátha van benne olyan, ami neki is jól jön.

57 %-os voltam

2013. jan. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
16os, én vagyok a 9-es, és a 11-es is, és se nem vagyok éretlen tini, se nem aluliskolázott. mi abban a fura, hogy valószínűleg eddig nem jöhettek barátok se? kitől mástól félne az anyuka, hogy "idegenek?" igenis elég gáz, és szar, ha az emberhez nem jöhetnek a barátai.
2013. jan. 3. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
Az idegenek alatt érthet az anya OLYAN "barátokat", akik veszélyesnek tünnek szerinte, pl. csöves kinézetüek, drogosok, alkolisták, bünözök, stb. Ha az ÉN gyerekenek ILYEN barátai akarnának hozzánk jönni, én sem engedném. (Meg gondolom, te sem örülnél, ha ilyen alakok járkálnának a lakásodban...)
2013. jan. 3. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
0%
ja, nagyon valószínű, hogy ilyeneket akar bevinni a lány a házba..inkább üldözési mánia, kösz, volt benne részem, az én barátaim is (sőt, a szomszédok is) mind alkoholisták, meg drogosok, meg mit tudom én még, mik voltak, a mostohaapám szerint. marha jó élet, menjen a lány továbbra is azt mondom.
2013. jan. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:

ma 21:48 Attól, hogy nálatok mi, hogy volt teljes független lehet ettől.Nem ismerjük a fent említett leányzót, addig nem tudjuk biztosra mondani, hogy milyen barátai vannak. Találgatni meg felesleges időpocséklás.


Írod, hogy mehet, az jobb lesz. Lehet, csak 18 évesen nem egyszerű magát+albérletet fenntartani. Igaz ez is függ a lány hozzáállásától, mennyire talpraesett.

2013. jan. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!