Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Milyen pszichológiával tudnám...

Milyen pszichológiával tudnám elérni, hogy az anyja ne tudja zsarolni?

Figyelt kérdés

Sokéves sztori. Sajnos.

Ezzel indult: http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..

Lényeg, hogy anyós belerángatta a páromat egy olyan adósságspirálba, amiből szinte nincs kiút.

Én próbáltam anyósnak tanácsokat adni, mivel pénzügyi területen és ingatlanszakmában is vannak tapasztalataim. Én így kívülről azt látom, hogy ha nagyon akartak volna anyósék, ki tudtak volna mászni, csakhát "hogy képzelem, hogy elkótyavetyélje a házát" (biztos jobb ha elárverezik), hogy képzelem, hogy eladja az autóját, amin már kevesebb a hitel, mint amit ér az autó, tehát jól jönne ki. Hogy képzelem, hogy kiadja a nagy házát és vegyen ki egy kisebbet. Stb stb. A párommal nem anyósnál lakunk, hanem nálam, így sajnos én is érintett vagyok közvetve. A párom fél fizuja odamegy a hitelük miatt és anyós míg így is csak sipákol, hogy "rahajta sehenki nehem sehegít".

Tények: nem vagyok az anyósom ellen, de méltánytalanul bánik a lánya jóhiszeműségéval.

Anya-lánya közti kapocsba nem lenne ildomos belefolynom, nem szeretném a lányt az anyja ellen hangolni, de nagyon utálom, hogy az anyja a saját felelősségét a páromra hárítja. Én nem akarok emiatt szétmenni a párommal, de egyre kevésbé tudom tolerálni ezt az állandó idegfeszültséget, amit anyós kever és átragad a páromra.


Az is segítene nekem, ha tudtok olyan pszichológiai portált, esetleírásokat, ahol ilyen hasonló eseteket dolgoznak fel vagy mediálnak. Az, ha én begurulok és veszekszem, azzal nem sokra megyek, de ha meg tűröm és mintegy kerülöm a konfliktust, azzal magamat is blamálom és nő a feszültség.


Ki mit tenne? Merre indulna? Köszi előre is, ha valaki hozzászól. (Mivel



2013. febr. 20. 23:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A legjobb amit tehetsz hogy leülsz a pároddal és teljesen higgadtan, segítő szándékkal elmondasz mindent ami zavar, mindent amit itt is leírtál. Hangsúlyozd ki hogy nem azt akarod hogy válasszon köztetek csak ne hagyja magát kihasználni az anyja által hisz nektek most már a saját közös életeteket kell építenetek.

Ha megsértődik (amire van esély) és azt mondja "ne bántsd az anyámat" akkor sajnos nem tudsz már mit tenni. Ugyanis ennek a kihasználásnak, érzelmi manipulációnak a párodnak kéne véget vetnie, de ha ő nem akar akkor nincs túl fényes közös jövő előttetek.

2013. febr. 20. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
ajanlom Eric Berne-tol Emberi jatszmak c. konyvet, az a pszichologia reszeben biztos segit. a tobbit igy nehez lenne megmondani. (elso benyomasra anyosek kisse butacskaknak tunnek, de az elso benyomas sokszor csaloka. csak azert mertem megjegyezni, mert nem ismerem es nem is fogom ismerni oket.)
2013. febr. 21. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha te abba akarsz belefolyni pszichológiai tudással, hogy két másik ember ne manipulálja egymást, ahhoz nagyon kevés vagy. Ha pedig elég sok a tudásod, akkor tudod, hogy ezt hiába is tennéd, meg, mert a családi kötelékek sokkal erősebbek annál, hogy azokba cdsak úgy bele lehessen nyúlni, egy két laikus vagy akár szakkönyv elolvasása után.


A legjobb, amit tehetsz az az, hogy beszélsz a pároddal, elmondod neki a kételyeidet, az aggályaidat, meghallgatod az ő véleményét és szép lassan kialakul valami. Vagy ellenük vagy mellettük, vagy csak benned, vagy mindkettőtökben.


Először mindig magunkon kell dolgozni és változtatni, nem másokon. Neked nagyon kényelmes volna, ha adnék könyvcímeket, mint egy repcetet, mert azzal "könnyen és gyorsan" meg lehetne oldani a problémát. Pedig nem. Könnyen és gyorsan valójában nem sok mindent lehet megoldani - a lélek problémáit peidg kifejezetten csak nagyon lassan.


"Anya-lánya közti kapocsba nem lenne ildomos belefolynom, nem szeretném a lányt az anyja ellen hangolni, de nagyon utálom, hogy az anyja a saját felelősségét a páromra hárítja."


Látod? Ez jelzi azt, hogy nem csak két emberes ez a játszma, hanem többes. Mindnek az a lényege, hogy anyuka magához kösse mindkét gyerekét és ne engedje felnőni és önállóvá lenni.


Ezek külön harcok: a lány harca az anyjával, a lány harca a testvérrel (tesvérféletékenység), a fiú harca az anyjával. Neked ebben nincs helyed, csak mint nézőé és szurkolóé.


Ha nem tudsz a pároddal ysemmiképpen sem zöld ágra vergődni, akkor hagyd ott. Ugyanis az azt jelenti, hogy az anyja erősebben köti magához, mintsem hogy esélye lenne felnövekedni, azaz önállóan veled élni.

2013. febr. 21. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A hármas jól írja. "pszichológiával" ezt nem fogod megoldani...A kérdésfeltevésből látszik, hogy ez nem a Te asztalod. A pszichológia nem arra való, hogy "majd megoldjuk vele a családi gondokat" stb. Legalábbis laikusként ez biztos, hogy nem fog sikerülni. Sokan mennek egyetemre pszichológia szakra, hogy "aztán majd redezik a családi gondokat" segítséével stb. Pedig elmondom Neked: nem. Nem sikerül ezeknek az embereknek, mert egyszerűen a "saját" életének senki nem lehet a pszichológusa, a saját családjának pláne nem. A pszichológusok etikájának az egyik pontja pontosan az, hogy házi nyúlra nem lövünk! Azaz se barát, se családtag, se rokon nem lehet "kliens". Mert nem tudsz objektív maradni és nemcsak.


De a problémát nem is látom pszichológiailag orvosolhatónak. Legalábbis nem azt látom, hogy lelki okok stb. húzódnának a háttérben. Egy ügyvéd, egy pénzügyi tanácsadó stb. lehetne a segítségetekre.


Tudok ajánlani egy könyvet, ami segíthet a kommunikáció hatékonyságának növelésében. De a pszichológiai mediálást, terápiázást otthoni környezetben felejtsd el:) És ezt mint barát, nem mint pszichológus mondom.


A könyv pedig:A szavak ablakok vagy falak (Az erőszakmentes kommunikáció)-dr.MArshall Rosenberg.

Üdv, minden jót! :)

2013. febr. 21. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki válaszát. A legviccesebb az egészben, hogy alapvetően egy olyan típusú pasi vagyok, aki nem szarozik, hanem pikk-pakk megoldja az eldöntendő kérdéseket és megy tovább az életben. Még én szoktam sokaknak tanácsokat adni (persze csak amikor kérik, sosem lefetyelek:)) erre belecsúszok egy ilyen évekig elhúzódó kutyaszarba.

A párommal jól vagyunk, ez egy majdnem 15 éves kapcsolat, tehát nem a második randira készülünk, amikor elküldjük a másikat a fenébe, mert más zenét szeret, mint én :P

Ugyanakkor őt is sajnálom, mert látom, hogy őrlődik, szenved emiatt. De nagyon nehéz vele megérttetnem, hogy nem ő a felelős az anyja nem felnőtt viselkedéséért.

Ma is beszélgettünk, egyik pillanatban egyetért velem, aztán vált, hogy és mi lesz, ha az anyja valami hülyeséget csinál... No igen, engem is megijeszt ez a labilitás, ha hihetünk a "nézd meg az anyját..." kezdetű mondásnak :/

2013. febr. 21. 18:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!