Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ne "zaklassam" a páromat,...

Ne "zaklassam" a páromat, hogy időközönként menjen el kivizsgálásra?

Figyelt kérdés
Párom családjában sokféle betegség jelen volt/van. A nagypapája rákban halt meg, az apukája is fiatalon, 30 éves kora előtt rákos lett, szerencsére ő meggyógyult, de utána más miatt agyvérzése lett, az anyukájának is többféle betegsége van. Féltem őt, mert ugyan bárkinek lehetnek sajnos ilyen betegségei, de azért a hajlam öröklődik. Szeretném, ha időközönként elmenne kivizsgáltatni magát, "jobb félni mint megijedni" elven, csak hogy nyugodtak legyünk. Nyilván nem zaklatom ezzel, de néha szóba hozom, hogy nem ártana. De ő elzárkózik, beszélni se akar róla. Tény, hogy minden beavatkozástól fél, még a tűszúrástól is, de ennyi áldozatot szerintem megér ez. Egy közeli ismerősöm férje tavaly halt meg szintén rákban, az ő szülei is rákban haltak meg, ezért érzem most még jobban ennek szükségességét. Van egy fél éves babánk is, az ő érdekeit is nézem, hogy ne adj Isten félárva legyen, én meg elveszítsem a társamat. Persze tudom, hogy nálam is kialakulhat bármi, de azért ő mégis csak veszélyeztetettebb. Szóval még ne adjam fel, hátha sikerül rávennem? Vagy ez az ő dolga és döntse el ő?
2015. júl. 7. 10:52
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
67%

Ha nem gondolja, nem tudsz mit tenni.


Nagyon nem szeretem az ilyen viselkedest (nem a tiedet, az ovet). Mint amikor ott van egy szulo, naponta elsziv 2 doboz cigit, es nem gondolja, hogy talan nem a gyerek mellett kellene legalabb, hanem az ajto elott. Es megiszik egy uveg bort, mert nem gondolja, hogy azt a penzt masra is felre lehetne tenni. Mert az emberek nem gondolnak. Csak ugy.


Itt adtak jo otleteteket, hogyan lehet a koleszterint karban tartani es a daganatok kialakulasat a leheto legjobban megelozni dietaval. Illetve szerintem ha az ember tenyleg hajlamos, es raadasul csaladja van, akkor kutya kotelessege rendszeresen megnezetni magat. Valoszinuleg fel, nem csak a tuktol, hanem attol is, hogy beteg lesz, es azzal reagal, hogy nem vesz tudomast.

Nem lehet, hogy esetleg depresszios? Mert nem tunik tul motivaltnak, lehet ez az oka.


Viszont arra figyelj oda, hogy te se legyel hipochonder. Hogy ne nezz ra mindig felve, es ha furcsan viselkedik, vagy megfazik mondjuk, ne nezz ra ugy minthogyha a sajat halalos betegsege vette volna kezdetet. Ez a beteg-felto gondoskodas is megbetegit.


Talan nem csak celozgatnod kellene, vagy kerdezgetned, hanem leutnotok megbeszelni. Mit gondol? Mit erez? Mi a gond?


Sok sikert.

2015. júl. 7. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
82%

Á, ismerős helyzet, csak én a párod családi hátterét és a te betegségfélelmedet ötvözöm. Apukám alig 40 évesen egy ritka típusú daganatban halt meg, 2 hete fájt a háta, elrángattuk az ideggyógyászatra, mert pont a sérvénél fájt, viszont annyira durván, hogy semmilyen fájdalomcsillapító nem hatott rá. Ott jött a pofon, ez nem a sérve. Másnap operálták, de már áttétes volt, 1,5 hónappal később temettük. Igazából kb sokkot kaptunk tőle, mert világéletében sportolt, nem ivott, nem dohányzott. De stresszelt és szemét kaját evett (menza kaja, amit talált otthon és válogatós volt, semmi zöld), ennyi elég volt, előtte 10 évvel melanómával (rákos anyajegy) műtötték. Szóval én már kerülöm a napot és csak 50-es naptejjel megyek ki, valamint rendszeresen nézetem az anyajegyeim, mert tele vagyok velük. Csak a jobb karomon van 27, de szerintem megint van 2 új. Anyut méhnyakrákkal operálták, időben elcsípték, mert anno egy nőgyógyászati vizsgálaton hpv-t kapott (rosszul sterilezett eszközök) így azóta évente nézette magát és amiatt alakult ki nála, mármint a hpv miatt, én már védőoltást kaptam ellene anno mielőtt az első vizsgálatomra mentem volna. Én is évente nézetem magam, az ördög nem alszik.


Fogorvoshoz is évente járok ellenőrzésre (félévente kellene, de rendesen mosom a fogam és nem könnyen romló fajták). Vérvétel szintén évente, és mivel anyum háziorvos, ezért rendszeresen nézi a vérnyomásom is. Nővéremet anno 20 évesen pajzsmirigy daganattal műtötték, anyu nem lenne orvos lehet belehalt volna, mert ő nem gondolta problémának, hogy nőtt valami cseresznyeméretű valami a nyakán, időpontot se kapott csak 4 hónappal későbbre a nyaki uh-ra, ismerős ismerősének az ismerőse által sikerült 1 hónapon belül megnézetni és a csak mintavétel és megnézzük mi az műtétből azonnal kivesszük az egész pajzsmirigyet és a mellette lévő nyirokcsomókat műtét lett. De szerencséje volt. Igaz élete végéig gyógyszert kell szednie. A felsorolást folytatva nagypapám gyomorrákot túlélve tüdőrákban halt meg, nagymamám májcirózis (alkoholista volt), másik félen az egyik nagyszülő tüdőembólia (cukorbetegséggel fűszerezve), a másik egyszerűen álmában örökre elaludt, szívmegállás, nincs rá magyarázat, pedig csak 53 éves volt. (valószínűleg kezeletlen szívbetegsége volt, de a boncolás nem derítette ki, csak tippelünk)


Tehát akinek hajlama van, és ha a családban gyakori akkor nem szabadna homokba dugnia a fejét. Tény, nem kell rajta aggódni, hogy csak velem ne történjen meg, mert Murphyt ismerve tuti meg fog akkor, viszont egészségesen élni nem árt, néha a biztonság kedvéért megnézetni szintén. A bőrgyógyász, nőgyógyász (párod esetében persze nem, de bizonyos kor felett urológus prosztata vizsgálat miatt), háziorvosi vizsgálat szerintem elég alap. Én is rettegek a tűtől és elájulok a saját vérem látványától de akkor is kibírom az évi vérvételt, mert megnyugtat, hogy rendben vannak az értékeim.

2015. júl. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írták, egészséges étkezéssel - sok zöldség, gyümölcs, csak teljes kiőrlésű tészta, minőségi tejtermékek, olajos magvak, kevés hús, az is fehér vagy hal (a vörös erősen rákkeltő), rendszeres sporttal, stresszmentes élettel ezeknek a 90%-a megelőzhető.


A rák, szív-és érrendszeri betegségek, cukorbetegség az esetek többségében nem örökletes, hanem egyszerűen káros szenvedélyekből vagy nem megfelelő étrendből, életmódból ered.


A helyedben az évi 1 vérvételre kérnék időpontot két emberre, esetleg ha nagyon akarod tüdőszűrő. De a rák 1000 fajtáját nincs olyat kivizsgálás, ami egyszerre vizsgálja, azt meg megértem,hogy nem akar 10 féle orvoshoz rohangálni.

2015. júl. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!