Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A szüleim félnek elengedni...

A szüleim félnek elengedni Pestre továbbtanulni a rossz anyagi helyzetünk miatt. Van rá lehetôség, hogy mégis ott tanuljak?

Figyelt kérdés

Egész életemben úgy terveztük, hogy Szegedre (SZTE-TTIK) megyek majd tovább. Jobban tetszik a környék, a város, a barátaim is oda mennek és természetesen sokkal olcsóbb.

Viszont maga a szakirány sokkal inkább tetszik Pesten (BME-VBK), ha maga a város/nagyvárosi élet annyira nem is.


Pesttôl ~150 km, Szegedtôl ~50-60km-re élünk.


A pesti szak sokkal jobban a szívemhez nôtt (minél többet olvasok róla), szerintem a környezetet is meg tudnám szokni, de sajnos közbe szóltak az anyagiak.


Átlagos szakmunkás fizetéssel rendelkeznek a szüleim, de sajnos sok a hitelünk és Szeged is megterhelô lenne (államira megyek, ösztöndíjam is lesz remélhetôleg. Az összege különbözik a pesti és szegedi ösztöndíjnak?)

Folyamatosan arra gondolok, hogy dolgozok majd mellette, de nem tudom, mennyire fogom bírni az új környezetben, barátok nélkül (Szegedre mennek) és még dolgozni is..


Tudnátok esetleg tanácsolni valamit?

Nagyon szépen köszönöm. :)


17/L (2016-ban érettségizek)


2015. júl. 25. 11:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
82%
Felvehetsz diákhitelt. Annak a kamata alacsony, ha mérnök leszel, simán visszafizeted majd. Vállalhatsz nyáron munkát, hogy gyűjts pénzt, az egyetem mellett is lehet valamit dolgozgatni. Kialakul majd. Ne cseszd el az életed azzal, hogy nem a megfelelő suliba mégy most.
2015. júl. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
75%
Ha a továbbtanulás szempontjából nézzük,inkább Budapestet ajánlanám. Sokkal jobb a tanítás,és egy kicsit önállósodsz.Nem kell feltétlenül albérletben laknod,lehet koleszban is lakni,és sokkal jobban kijössz anyagilag.Megnézed,hogy mennyi a koli ára,de általában nem olyan sok.Megnézed,hogy mennyibe kerül a bérlet a BKV-ra/villamosra/metróra,amivel járni fogsz.Megnézed,hogy mennyibe kerül a jegy Budapestig,meg ilyenek.Majd még utánanézel,megérdeklődöd egyik ismerőst,rokont,bárkit,aki Budapestre ment továbbtanulni,majd ők elmesélik a tapasztalataikat,és akkor könnyebben tudsz dönteni.Remélem,hogy a segítségedre voltam.
2015. júl. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
91%
Hidd el a megfelelő szakirány választás megéri a kezdeti kellemetlenségeket. Ha már egy idegen városban vagy,szerintem mindegy,hogy 60 vagy 150 km a távolság. Budapesten valószínűleg több lehetőséged van diákmunkára is. Hogy hol vannak az ismerőseid,az ne legyen szempont,melóban és az évfolyamtársaid valamint kolis társaid között biztosan találsz barátokat,sőt,ha nem érzed a háttérszelet és hogy van egy ismerős,aki "fogja a kezed",akkor könnyebben is fog menni az ismerkedés és az önálló élet. Legalábbis nálam így volt.
2015. júl. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
91%

Én is Budapestet ajánlanám, hosszútávon tuti jobban jársz vele. Ha államira bekerültél, és papírokkal is alá tudod támasztani a szociális helyzetet, olcsón (~11k/hó) fogsz kapni kollégiumot. (Martos Flóra kollégium, keress rá.)

A BME-n van tanulmányi ösztöndíj, ezt mindenkinek az átlaga alapján automatikusan utalják, ha jól tanulsz 4-es feletti átlaggal, akkor ez akár 20-25e FT lehet per hó. Van ezen kívül szociális támogatás (szoctám), ennek részleteit nem ismerem, de sok ismerősömnek van/volt.

Egy főre jutó jövedelem alapján kalkulálják, meg a sulitól való távolságtól stb. Itt találsz információt:

[link]


Vannak ezen kívül állami, BME-s és kari ösztöndíjak is, bár ezek többsége jó tanulmányi eredmény esetén inkább a későbbi félévekben jöhet szóba. De megéri tájékozottnak lenni, nem lehetetlen elnyerni őket.


Utolsó lehetőségként pedig marad a Diákhitel, ami kedvezőbb kamatozású, mint ha sima hitelt vennél fel. Budapest amúgy nem annyival drágább, mint vidék, közlekedés olcsó diákként, ha a szállásod megvan, akkor még a kaja a kérdés, de nagyon sok hely van, nagy a verseny, nincsenek elszállva az árak.

2015. júl. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
84%
NEm félnek, hanem nincs rá pénzük. Különbség...
2015. júl. 25. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
80%

Nem kell megijedni a diákhiteltől, a környezetemben sokan felvették és akik épkézláb szakra mentek azok simán visszafizették(főleg, akik kimentek külföldre, szerinted havi 1,2 millió forintból mennyire volt nehéz kicsengetni azt a másfél milliós hitelt??:)).

Persze nem tagadom, sokan benne is ragadtak, de azt lehetett előre látni, mert olyan suliba mentek, ahol McDonalds előkészítő tanfolyam zajlik:D

2015. júl. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
74%
Lényegesen könnyebb dolgod lesz, ha sikerül összeszedned az állami finanszírozáshoz szükséges pontokat, nem kell költségtérítést fizetned. Kolesz elbírálásnál pont előny ha szüleid fizikai dolgozok, szerintem simán kapsz. Vedd fel a maximális diákhitelt, vedd komolyan a tanulást, ösztöndíj miatt is. Diákmunkát max. nyáron vállalj, év közben koncentrálj a tanulásra, középiskolásoknak adjál órákat.
2015. júl. 25. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Mindenkit hasznosra értékeltem. :)


#4-es

Támogatást nem hiszem, hogy kapnék, mert a szüleim fizetése nem olyan rossz, igaz, a hitelek és a számlák viszik el szinte az egészet..

Viszont majd utanáérdeklôdöm, hátha. :))


#5-ös

Elnézést, beismernem, felreérthetôen fogalmaztam, de azt hittem, a "rossz anyagi helyzetünk miatt" érthetôvé teszi a félelem milyenségét. :)


#7-es

Pontosan így képzelem el. :) Nyáron egész végig dolgozni (akár külföldön) és év közben tanulni. Szerintem felvesznek államira, ettôl szerencsére nem igazán kell félnem. :)


A többi válaszolónak is köszönöm a tanácsokat! :)

Tényleg félek egy picit a diákhitel gondolatától, mert sajnos csak olyan történeteket hallottam, amikor nem tudták visszafizetni. De ha más megoldás tényleg nem lenne, már nem félek tôle. :))

2015. júl. 25. 13:40
 9/13 kittikehh00 ***** válasza:
16%
Nem minden főiskola/egyetem kerül pénzbe. Ha nincs rá elég pénzetek, akkor menj el ingyenes továbbtanulásra.
2015. júl. 25. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
63%

A diákhiteltől ne tarts, annak fizetése diplomás fizetésből aprópénz lesz.

Itt a kalkulátor:

[link]


Pl. ha jövő ősztől 10 féléven keresztül félévente 400 ezer forint hitelt igényelsz, akkor 4,3 milliót veszel fel összesen, és kb. 5,1 milliót kell majd visszafizetned 2021-2032 között havi kb. 39 ezer Ft körüli részlettel.

2015. júl. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!