Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Egy családban vagy mindegyik...

Egy családban vagy mindegyik gyerek sikeres vagy egyik sem: mennyire gyakori ez?

Figyelt kérdés

A legtöbb ismerősünknél vagy mindkét/mindhárom gyerek sikeres a munkában vagy egyik sem, ezt a párommal vettük észre. Szerintem ez jórészt a szülőkön és a nevelésükön múlik. Sajnos nálam és a pároméknál a rosszabbik verzió áll fenn. Sem mi, sem a testvéreink soha nem tudtuk, mihez kezdjünk magunkkal, mindegyikünk állandóan őrlődik ezen a témán és egyikünk sem jut egyről a kettőre. Pontosabban 30 felé a párom már kezdi összekapni magát, de ehhez mindketten elég nagy áldozatokat hoztunk, és még így is jócskán le van maradva a legtöbb sikeresebb kortársától. Nekünk kettőnknek diplomája van (hogy minek végeztünk egyetemet, magunk sem tudjuk, mert semmi értelme nem volt, inkább a szüleink akarták, mint mi), az egyik testvérnek szakmája van (soha többé nem akar a szakmájában dolgozni), a másiknak érettségije (fiatalon besikerült nekik a gyerek, most gondolkozik az egyetemen, de egyébként mindkét testvér gyári munkás most).

A környezetünkben szinte minden családra igaz az állításom. Pl a pároméknál meg nálunk is mindkét gyerek össze-vissza csinál mindent, karrierünk nincs, nem tudjuk, hogy juthatunk egyről a kettőre, nem vagyunk képesek semmit elérni, gyengék vagyunk, nincs önbizalmunk, szakmailag sem vagyunk képesek előre lépni. Állást is nagyon nehezen találtunk mindig is, párom testvérét konkrétan már csak egy távolabbi családtag vállalkozásába sikerült benyomni kétkezi munkásnak, mert hosszú hónapokig nem talált munkát egy elég jó környéken. Párom is 3 évig betanított munkásként dolgozott (gyorsétterem) diplomával, jó nyelvtudással. Én úgyszintén, diplomával, felsőfokú nyelvtudással hol fél évig munkanélküli vagyok, hol 1 évig betanított munkás. Borzasztóan sok energiám megy el az álláskeresésre, sosem vagyok elégedett a munkákkal, amiket kapok. Mégis más részről meg úgy érezzük, egyszerűen ez való nekünk, nem tudunk összetettebb állásokat betölteni, irodán mindig feszengtem, kevésnek éreztem magam, páromnak 1 éve jobb állása van, de ott is mindig kevésnek érzi magát, folyton parázik, hogy nem tud megfelelni.

Ellenben ottvannak pl a párom unokatestvérei, akik ritka sikeresek mindketten, ők a "bezzeg gyerekek" a családban. Mindketten ugyanott végeztek, mint mi a párommal, csak ők még folytatták a tanulmányokat 1-2 évig, mindketten neves cégeknél vannak jó beosztásban, 2 nyelven beszélnek folyékonyan, elégedettek az életükkel és saját magukkal. Ha nem tetszett nekik az aktuális állás, pár hét alatt találtak jobbat, nekünk ez sok hónapba telik és mindig költözgetünk ide-oda a világban, míg ők helyben is megállják a helyüket. Erősek, magabiztosak, pedig ésszel felfogom, hogy semmivel sem tanultabbak (az az 1-2 év továbbképzés nem tesz ennyit) vagy okosabbak nálunk, csak nekik valamiért jobban sikerülnek a dolgok.

Vagy ottvannak a gyerekkori barátnőmék. Három gyerek három különböző területen dolgozik, mindhárom borzasztóan sikeres. A barátnőm huszonévesen már vállalkozó (pedig a szüleim szerint még csak nem is jó a szakmájában), házat vesz, gyereket tud vállalni, ami nekem még sok év, a nővére és a bátyja is jó állással rendelkezik, ritka jó fizetéssel, holott a legidősebb kivételével egyik sem tanult annyit, mint mi, sőt tök átlagos képességű emberek.

Mi meg a testvéreinkkel csak szerencsétlenkedünk az életben és hallgatjuk a szüleinktől, mások bezzeg milyen sikeresek, mi meg milyen bénák vagyunk. Holott rengeteg energiánk van a párommal abban, hogy sikeresek legyünk, mégsem jön össze semmi. Néha, elnézve a testvéreinket, majd a sikeres kortársaink szüleit, illetve a miénkeket, a szülőkben találom meg a választ a kérdéseimre, miért nem jön össze semmi. Kishitűvé, gyengévé, befelé fordulóvá, jellemtelenné neveltek minket, akiknek mindig meg kellett felelni a szüleiknek, mindig nekik kellett bólogatni, nem engedtek minket kibontakozni, visszahúztak minket mindentől. Szerintem nem csak mi, gyerekek, de az ő nevelésük is legalább annyira csődöt mondott. Mégis most minket hibáztatnak, mintha ők jó munkát végeztek volna. De akkor miért szerencsétlen mind a négy gyerek és miért sikeres a másik szülő mindhárom gyereke?!

Persze ez nem ment fel minket, tudom, hogy ettől még nekünk kell tenni a helyzet ellen, csak tisztázni akarom, vajon tényleg mi vagyunk annyira selejtesek és nem a szüleink nevelése.

Ti mit gondoltok erről?


2016. máj. 17. 09:31
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nem így van.

Legtöbb példát arra láttam eddig, hogy mindegyik gyerek teljesen más, mást tartanak fontosnak, teljesen eltérő utat járnak, és nagyon más a sikerük is. Sokszor látom a két végletet, egyik gyerek jól tanul, normális, nincsenek vele gondok, később sikeres lesz, másiknak semmi se jó, semmit sem akar csinálni, később gázos munkája lesz, ha egyáltalán hajlandó dolgozni.

2016. máj. 17. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%

Előre is bocsi, hosszú eszmefuttatás lesz.


Elsőként egy kérdés: mit tekintünk sikeresnek? A maradi megközelítést alkalmazzunk, ami szerint annál sikeresebb valaki, minél magasabb pozíciót ér el, és minél sikeresebben halmozza az anyagi javakat? Vagy inkább a személyközpontú megközelítést alkalmazzuk, és azt tekintjük sikeresnek, aki elégedett, boldog az életével, szereti amit csinál, és jól is végzi a munkáját? Sikeres-e az, aki a munkában törtet, de nem boldog? Lehetne ezt a kérdést hosszasan boncolgatni, pedig ez még csak a kérdésnek az értelmezése. :)


Az, hogy kinek hogy alakul az élete, mennyire motivált, milyen az értékrendje, jórészt otthonról, a szülőktől származik. Nem jelenti azt, hogy akit bénán nevelnek, az csak egy sikertelen lúzer lehet, mint ahogy ennek a fordítottja sem igaz. De azért lehet némi laza statisztikai összefüggést találni.


Pár példa: mi hárman vagyunk testvérek, ebből kettőnknek van diplomája, egyik testvéremnek meg szakmája. Mindhárman dolgozunk, bár jelentősen más utat jár(t)unk be. Én túl vagyok egy váltáson, amivel szerintem jócskán előbbre léptem, és valószínű, még egy hasonló horderejű váltás lesz az életemben, pedig már 30 fölött vagyok. Ettől nem érzem magam sikertelennek, a munkahelyemen az elvárt szintet jócskán túlteljesítem, és minden nagyképűség nélkül mondom, hogy mások is elismerik a hozzáértésemet. A keresetemen ez ugyan nem mutatkozik meg, de én mindig is azt vallottam, hogy a pénznél fontosabb, hogy élvezzem, amit csinálok, és jól érezzem magam ott, ahol vagyok. Egyik testvérem fizikai munkából él, heti 6 nap, napi 10 órát dolgozik egy maszeknál, és borzasztóan alul van fizetve. De szereti a munkáját, és jól érzi magát ott, és jól is végzi a dolgát. Másik testvérem diplomás, és bár egyetemistaként brillírozott (köztársasági ösztöndíj és társai), most borzasztóan elege van a munkájából, és még nem tudja, hogy hogyan tovább.

Ugynaz a két szülő, három különböző sors. Az viszont mindhármunkon meglátszik, hogy az értékrendünk középpontjában nem a pénz áll, illetve az, hogy a sorsunkat magunknak alakítjuk, és nem másoknak.

Unokatestvéreim szintén hárman vannak. Egyikük diplomás ember, a fél világot már bejárta, és egy elismert, sokoldalú személy. A másik kettő épp, hogy elvégezte a szakközepet, egyikük évet is ismételt, és mindketten betanított munkásként dolgoznak. Egyikük boldog, bár kicsapongó életet él, másikukat viszont a zsigerből jövő rosszindulat hajtja, és anyagi egzisztenciáját jórészt abból alapozta meg, amit a saját szüleitől lopott. Ismét három különböző életút, és három nagyon különböző értékrend.

Sorolhatnám még a példákat, tudok olyat is mondani, ahol szinte egymást másolják a testvérek, de olyat is tudnék, ahol minden tekintetben különböző pályát futottak be. Nyilván az ember élete, életrevalósága, értékrendje nagyban függ attól, hogy otthonról mit hoz, de függ az egyéni jellemzőktől és behatásoktól is.

2016. máj. 17. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:
A 10:12-es válaszolónak külön köszönöm a választ, én is épp így vélekedem ezekről a dolgokról. Általában azok az emberek hajtogatják ezeket a "mindenki a maga szerencséjének kovácsa" meg a "csak mi magunk felelünk a sorsunkért" mondatokat, akiknek minden bejött az életben, akiket a család nagyban támogatott vagy az a nagyon kis százalék, akik ki tudtak törni a megbetegítő vagy egyszerűen lehúzó környezetből. Barátnőm is szajkózhatná, hogy maga érte el a sikereit, miközben a szülei a vállalkozása indulásakor külön üzlethelyiséget alakítottak ki neki a saját ingatlanjukban, valamint sok százezer ft-ot adtak barátnőmnek kezdésként. Sőt még a szülei ügyfeleket is szereztek neki, mivel ismert emberek a környéken. Neki szinte csak dolgoznia kellett, a többit a szülei tolták alá. A szüleim engem nem támogattak, az egyetem alatt is dolgoznom kellett, a nyarakat külföldön töltöttem, ahol csak a megaláztatást és a szégyent tapasztaltam meg a pénzért cserébe, ott kezdődött a betanított munkás létem. Ha ott nem húznak le, talán sosem tartanék olyan lent, mint tartok, ugyanis egész előtte hittem, hogy nekem egyszer felelős és jól fizető beosztásom lesz (amúgy gazdasági területen végeztem). Akkor tapasztaltam meg, hogy csak egy senki csicska vagyok, akit körberöhögnek, ha kérni mer valamit azért (mondjuk normális fizetést meg megbecsülést), mert végtanult 15 évet és 3 nyelven beszél. És sajnos ezt látom a mai napig. A páromat sikerült ebből kiemelni, de ezt ketten, sok erőfeszítéssel és sok áldozattal sikerült elérni, amit mások, akik megfelelő családi háttérből jönnek, tized ennyi erővel megcsinálják, és nem 30 évesen, hanem 22 évesen. Sajnos ahogy a páromat felemeltük kicsit, az én erőm ezzel el is fogyott, sőt ahogy látom a rengeteg áldozatot, amit hozni kell egy jobb állásért, már úgy érzem, annak sincs értelme (messze kellett költöznünk, előreláthatólag soha nem tudunk hazaköltözni a szülővárosunkba, pedig ott akartunk élni, plusz a párom évek óta reggel 8-tól éjfélig vagy dolgozik vagy tanul, amire kezd rámenni a kapcsolatunk is).
2016. máj. 17. 11:52
 14/25 A kérdező kommentje:

Szívesen veszem a hosszabb válaszokat is. :)


A páromnál nagyon szembeötlő a különbség a párom szülei és az unokatestvéreinek a szülei között, innen is jött a gondolatmenet nálam. A párom szülei lehúzóak, mindig azt hajtogatják, hogy vállaljunk alacsony beosztást, egyszerűbb munkákat (párom programozó, de folyton a helybéli gyári munkákat hajtogatják neki, miért nem jó neki az), sosem támogatták egyikünket sem. A párom, mikor a gazdasági szakra járt egyetemre, az apja szakmabeli, de nem volt képes gyakorlati helyet szerezni a fiának, az én távolabbi rokonaim segítettek nekünk az utolsó pillanatban. Majd jöttem én pár év múlva, az egyetem után fél évig munkanélküli voltam, de a párom apja szakmabeliként egyszer fel nem ajánlotta, hogy beszél a főnökével az érdekemben. Soha semmit nem kaptunk tőlük, mindig csak kritizáltak minket, beszólogattak, lehúztak minket. Igaz, nem alkoholisták, nem verték a páromat, csak simán egy gyenge, önbizalomhiányos embert neveltek belőle, ahogy engem is lehúztak az évek során.

Ezzel szemben a párom nagynénje, akinek a lányai az említett unokatestvérek, szinte egy mintaanya. Mindig teljes gőzzel támogatta a lányait, fizette nekik az egyetemet, az egyiknek a másoddiplomát is, mindig meghallgatta őket, szinte legjobb barátnők ők hárman, teljes lelki és anyagi támasz volt a lányainak. Az idősebb lányát már lakáshoz juttatta, hogy ne kelljen albérletet fizetnie (ami azon a környéken nagyon drága). Pedig a két család közt anyagilag nincs nagy különbség, mégis a két lány ezerszer jobban támogatva volt.

A pláne az én esetemben, hogy tudom, hogy értékes munkaerő lehetnék, ésszel felfogom, hogy megbízható, művelt és tanult ember vagyok jó készségekkel, belül mégis azt érzem, hogy nekem csak az alja munka való. Lehet a párom szülei voltak rám is ilyen hatással, mert az én szüleim meg herótot kapnak a munkáktól, amiket képes vagyok elvégezni, ők azt akarták, hogy sokra vigyem (csak a támogatást nem adták meg hozzá).

2016. máj. 17. 12:09
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

11:52es kommentedhez:


Nagyon érdekes amit az első munkáddal kapcsolatban mondasz, középiskola alatt kezdtem el először dolgozni egy nyomdában és pont az ott kapott lenézés és megaláztatás ami megerősített abban, hogy felesleges törekednem, mert úgyis ezt fogom kapni. A testvérem pedig aki vezető lett a Mekiben szenvedett el hasonlót, de neki az jött le belőle (mint tapasztalatom szerint a legtöbb "normális" embernek), hogy "Ilyet sose akarok csinálni többet" és amikor összekerült a párjával középsuli után és meglett az értelme is, rögtön elkezdett tanulni munka mellett és raktári munkából tört fel irodába és feljebb néhány év alatt.


Nem szeretem azt a közhelyet, hogy ha párod lenne akkor minden megoldódna, de neki bejött.

2016. máj. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván vannak kivételek, de ez így van. Szerintem a nevelés mellett baromira fontos tényező a példamutatás. Ha azt látja a gyerek hogy a szülők küzdenek, hogy feljebb jussanak és jobb életük legyen a gyerek is ilyen lesz. Ha meg azt látják hogy megelégszenek azzal ami van nem tesznek semmit akkor az őket is visszahúzza.
2016. máj. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:
Pontosan ez az, mindkettőnk szülei megelégszenek azzal, amijük van, apám kisvállalkozó, már sokszor volt lehetősége feljebb törni, terjeszkedni, de gyávaságból/lustaságból soha nem tette. Mikor mi, a gyerekek kértük, hogy fejlessze a vállalkozást, ha neki jó is most, legalább értünk, akkor kiröhögtek, hogy majd mi teremtsük meg a magunknak kellő dolgokat, nem ők fogják. Mintha nekik mindegy lenne, hogy 200-at vagy 500-at keresnek. De a párom szülei ugyanezek, mint írtam, folyton gyári munkákat mutogatnak a diplomás, informatikus fiuknak, hogy miért nem jó neki az. Engem meg anyám folyton kávéfőző titkárnői szintre tenne diplomával, felsőfokú nyelvtudással, ráadásul minimálbér közeli összegekért. Akkor inkább külfldön vagyok betanított munkás, szerintem a másik állás sem sokkal jobb (sem a fizetés, sem a megbecsültség).
2016. máj. 17. 12:59
 18/25 anonim ***** válasza:
82%

A szülők nevelési módszerei befolyásolnak, de nem ennyin múlik csak, mennyire leszel sikeres.

Beléd nevelhetnek megfelelési kényszert, pánikot, szorongást... stb. De felnőttként már ha ezeket felismerted, könnyebben vagy nehezebben, de képes vagy változtatni. Valószínűleg egy önbizalommal teli ember, akit mindig bátorított a családja, hamarabb ér el sikereket, mint akinek le kell küzdenie a rossz beidegződéseit, de nem lehetetlen a siker egy hátránnyal indulónak sem.

2016. máj. 17. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Valaki olyan jól megfogalmazta ezt egy másik kérdésnél (ami szintén a szülők felelősségét firtatta a gyerekük életének alakulásában): azt írta, hogy az élet egy futóverseny, és akinek jó szülei vannak, azok felkészítik, edzenek vele, míg akinek sz*r szülei vannak, azok még pluszban súlyokat raknak a karjára, lábára, nyakára. Így is el kell indulni, amikor szól a startpisztoly, de senki sem fog vállon veregetni, hogy ahhoz képest, hogy x kilót cipelsz pluszban, egész jól haladsz.


Magam is azt tapasztalom egyébként, hogy azok hangoztatják főleg, hogy mindenki a maga szerencséjének kovácsa, akiknek minden megadatott az életben, és vastagon támogatták őket (ezt teljesen természetesnek is veszik, emiatt sokszor észre sem veszik, valamint el se tudják képzelni, milyen az, amikor nincs segítség); őrájuk szokott jellemző lenni ez a fajta fölényes biztonság.

És igen, az nem mindegy, hogy ami az egyik embernek adott, az a másiknak olyan napi küzdelem, ami akár minden energiáját fel is emészti, és így nem is marad másra, magasabb rendű, értelmesebb-értékesebb cselekvésekre ereje. És ezt így minden nap. A teher pedig, amit a szülei raktak rá, vele marad még akkor is, ha már nincs kapcsolat velük, akárhány évtized is telt már el. A szülei rakták rá, de ő viseli, az ő munkája valamit kezdeni vele.

Ezért szokott az ilyen emberek magánélete is csőd lenni, még ha anyagilag fel is kapaszkodnak: nem tudnak szeretni, mert képtelenek adni. Mert nincs miből. És olyan meg nem nagyon van, hogy valaki azt mondja nekik: én így is szeretlek, így is kellesz, segítek rajtad, megoldjuk együtt.

Olyan embert még nem is láttam, aki magától, teljesen egyedül, külső segítség nélkül ki tudott volna törni ebből. Egy testvér, egy barát, egy doktornő, de ha más nem, egy kutya, macska, nyúl vagy akár kiscsikó, de akkor is kell egyszerűen kívülről jövő energia. Mindenkinek a történetében ott van a külső segítség, akármennyire is hangoztatja, hogy de ő márpedig így meg úgy.

Persze ha szerencsések, és végül is kapnak megfelelő segítséget, idővel esetleg elérhetnek a jó háttérből indultak szintjére. Hát úgy évekkel, évtizedekkel később, mint ők. Az életüknek legalább a fele elvész.

2016. máj. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
69%

Szerintem olyan szempontból gyakori, hogy kimutatott összefüggés van a családi háttér és a gyerek leendő fizetése között. Meg lehet nézni a statisztikákat, ez sajnos tény. Ilyen megközelítéssel valószínűleg gyakori, de ez nem azt jelenti, hogy az egyénnek ne legyen felelőssége. Egy béna gyereknek hiába tolsz mindent a segge alá, mert úgyis el fog bukni. Nem olyan egyszerű a vállalkozók élete, mint azt a legtöbben hiszik.

Ha neked annyira jó képességeid lennének, akkor összejönne valami. Írod, hogy többet tanultatok, mint ők, szóval gondolom a szüleid támogattak titeket ebben. Ha egy diplomás programozó és egy másik diplomás felsőfokú nyelvtudással nem jut egyről a kettőre, az nem a szülők hibája. Programozást tanulok én is és jóformán hetente árasztanak el levelekkel az egyetemen így nyár előtt, hogy hova menjek gyakornoknak... Egyes cégekhez kb egy logikai teszt után felvesznek akkora hiány van. Átlagos képességű elsősök dolgoznak már az első év után nyáron a szakmában, nehogy diplomával ne menjen... Bocsi, de igenis a ti hibátok, hogy betanított munkánál nem tudjátok többre vinni diplomával.

2016. máj. 17. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!