Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szerintetek a nyugdíjba...

Szerintetek a nyugdíjba vonulás csak az adott ember döntése vagy a családnak is van beleszólása?

Figyelt kérdés

Anyukámról van szó, már csak durván egy éve van hátra a nyugdíjig. Eddig mindig úgy tervezte, hogy ottmarad a munkahelyén és nyugdíj mellett dolgozik tovább, viszont most a fejébe vette, hogy ő inkább itthon marad. Világ életében ez volt a munkája és amúgy szerette, folyton képezte is magát, itthon is sokat foglalkozott vele stb., csak szerintem esetleg belefáradt és mostanában a munkahelyén is voltak változások. Úgyhogy azt meg is értjük, ha változtatni szeretne és inkább máshol vagy más jellegű munkát szeretne végezni, ki akar tanulni valami mást vagy pihenni szeretne egy kicsit vagy akármi, de mi (apukám, testvéreim) azért azt túlzásnak tartjuk, hogy ne is dolgozzon semmit. 55 éves, fiatalos, energikus, nincsen semmi baja, szóval nem egy beteges, félig rokkant néniről beszélünk. Itthon sincsen semmi olyan tényező pl. nagy kert, állatok, unoka, kisgyerek stb., ami igényelné, hogy otthon legyen. Nincsen semmi hobbija vagy valami speckó baráti köre, ami mondjuk szintén lefoglalná. Úgyhogy el sem tudjuk képzelni, hogy mégis mit csinálna egész nap, mert lehet pihenni, szórakozni, magaddal foglalkozni, dolgozgatni a házban stb., de minderre napi 24 óra azért sok. Ő is azt mondja, hogy nem tudja mit csinálna, nincsen semmi terve.

A másik meg az, hogy apukám fizetése és anyukám (valószínűsíthetően azért nem túl magas összegű) nyugdíja mire lenne elég. Szeret vásárolni mindenfélét, napi szinten jár boltba, a házunk is nagy (pl. a fűtés így nem egy olcsó dolog), folyton újítgatni akarja azt is, két kocsink van, szeret utazni is és én és az egyik testvérem még tanulunk, ami szintén költség. Ez azért nem megy két fillérből, de ő ebbe sem gondol bele.


2019. máj. 23. 23:05
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 31/81 anonim ***** válasza:
93%

Honnan tudod, hogy nincs vágyott hobbija, amit eddig nem tudott művelni a munka és a TI felnevelésetek mellett. Most pedig végre lenne rá lehetősége, hogy azzal is foglalkozzon.

A gyerekeknek nem lehet beleszólása ebbe, sőt még apukátoknak sem, de vele meg lehet beszélni, hogy hogyan tovább.

Ha szerinted nem várható túlságosan magas összegű nyugdíj, akkor jó eséllyel most sem keres valami sokat; még az is lehet ebben az esetben, hogy a nyugdíja több lesz, mint a mostani nettó fizetése, mert régen jobb jövedelme volt, magasabb szorzóval veszik figyelembe a nyugdíjszámításnál. Nagyon sok ilyet láttam 22 évnyi nyugdíjmegállapítási múltam során.

Ha nem kamu, szándékos provokáció a kérdés (gyanús, mert a kérdező semmire nem reagált eddig), akkor azt kell mondanom, hogy ritka önző családja van anyukádnak.

2019. máj. 24. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/81 anonim ***** válasza:
12%

Kedves Kérdező!

Legyél egy kicsit rafináltabb! ;)

Ha most mindenféle direkt és indirekt módon próbálod anyukádat arra ösztönözni, hogy ne menjen nyugdíjba, akkor csak azért is dacból nyugdíjba fog menni. Ilyen esetben többet ésszel mint erővel.

Mondd neki, hogy ha úgy érzi elfáradt már, nyugodtan menjen nyugdíjba, mutassátok neki, hogy támogatjátok mindenben, így nem lesz ellenvélemény ami ellen dacból dönthetne.

Figyelj, eltelik 2-3 hónap és mikor minden egyes nap azt látja, hogy reggel apukád, te és a testvéreid elmennek dolgozni, ő meg egyes egyedül otthon marad és főzés/takarítás után nem lesz mit csinálnia, garantálom neked, hogy egy ilyen pörgős és munkáját szerető személyiség rohanni fog vissza dolgozni, hogy újra hasznosnak érezze magát.

Szóval Kérdező ilyenkor a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem csináltok semmit! ;)

2019. máj. 24. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/81 anonim ***** válasza:
7%

Sejtettem hogy le leszek pontozva! :D

Nem tudom, ti melyik országban éltek, de idehaza a legtöbb család két keresetből tudja fenntartani magát. Lehet, hogy a kérdezőék éppen jobban élnek, de nem tudhatjuk. Egyáltalán honnan szeditek, hogy csak a luxust veszítenék el? Honnan szeditek, hogy bármilyen luxus egyáltalán jelen van az életükben? Nekem is vannak gyerekeim. Nem tenném le a lantot, amíg tanulnak, az biztos. Persze lehet dolgozni iskola mellett, bla-bla... dolgozzanak majd a tieitek. :D

2019. máj. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/81 anonim ***** válasza:
71%

Fognak is dolgozni.

Apam nekem is inkabb munkat szerzett mint keszen penzt adjon a kezembe. Es utolag, sokkal nagyobb segitseg volt, mint ha mindent a fenekem ala tolt volna.

2019. máj. 24. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/81 anonim ***** válasza:
91%

Apukám május 1-vel nyugdijas, alig várta stb. NEKÜNK semmi beleszólásunk nincs, nem is volt. Mi jogon lenne?!

Valóban TE az életszinvonalotokat félted... hálistennek rohadtul semmi közötök /közöd nincs hozzá h anyukád hogy dönd! De el mehetsz ám diákmunkázni nyugodtan

2019. máj. 24. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/81 anonim ***** válasza:
96%
40 év munkaviszony után nem csodálom ha kicsit megpihenne, lehet pár hónap és elunja magát otthon, vagy rájön, hogy kellene még egy kis nyugdíj kiegészítés, akkor majd keres nyugdíj mellett munkát.
2019. máj. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/81 kovpet ***** válasza:
87%

"de ő ebbe sem gondol bele"


Mekkora mázli, hogy itt vagy neki te!

2019. máj. 24. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/81 A kérdező kommentje:

A munkahelyén kifejezetten örülnének, ha maradna még a nyugdíj mellett. Nagyon sok nyugdíjas kolléga van még ott most is és tényleg várják őket, mert ez nem egy személytelen, monoton, gürcölős munka, hanem nagyon nagyon sok múlik a dolgozókon, a személyiségükön, tapasztalatukon stb., így a "bejáratott" dolgozó a legjobb.


Senki sincsen az ellen, hogy pl. más munkát válasszon, elmenjen egy másik munkahelyre, rövidebb munkaidőben dolgozzon, a tanulásban is támogatnánk vagy, hogy pihenjen egy kicsit stb., de szerintünk azért az, hogy csak úgy otthon üljön, a mi helyzetünkben egy kissé luxusnak számítana. Nem ő az egyetlen a világon, aki ledolgozott 40 évet, hanem még nagyon sokan mások is, sőt. Se fizikailag, se szellemileg nincsen leépülve vagy megrokkanva, ő nem egy 80 éves néni, hanem ennyi idősen ő még egy teljesen jó munkaerőnek számít, fiatalos. Nem is minket kell kiszolgálnia vagy ilyesmi, csak azért írtam le, hogy nincsen pl. se gyerek, se állat, se nagy kert stb., hogy ezt is tisztázzuk, hogy nincsen olyan tényező a családban, a háztartásban, ami mondjuk igényelne egy egész embert a nap minden percében és indokolná, hogy itthon maradjon. Ezeket azért írtam le, mert pl. azt abszolút meg tudom érteni, ha valakit tényleg megviselt a munkája, már nehezen dolgozik, nem bírja stb., akkor ő persze, hogy otthon szeretne maradni és nem akar a nyugdíj mellett továbbdolgozni. Valamint a környezetemben nagyon sok olyan ember van, aik pl. örül a nyugdíjazásának, mert akkor pl. több ideje van ellátni az otthoni teendőket, tud unokázni, tud segíteni a gyerekeinek, tud kertészkedni stb., stb., szerintem ez sem egy egyedülálló eset. Viszont nálunk egyik sem áll fenn.


Apám szintén dolgozik, ugyanúgy mint bárki más. Viszont neki még messzebb van a nyugdíja, szóval ott ez a kérdés egyelőre még nem merült fel.


Lehet, hogy más családokban az anyuka csak egy szolga, de nálunk nem. A főzés anyukám feladata és nem is engedi ki a kezei közül (ha nincsen otthon, nem ér rá, nincsen hozzá kedve stb., akkor más is megfőz helyette, csak anyukám ezt nem szereti), viszont inkább csak hétvégente szokott főzni (ő meleg ételt eszik a munkahelyén és apukámnak is tud hozni, mi pedig hétközben nem vagyunk otthon). A másik két tevékenység, amit megtart magának az a vasalás és a bevásárlás. Viszont a többi pl. a takarítás meg van osztva. A saját szobáját mindenki karban tartja és a közös helyiségekről is mindenki közösen gondoskodik, mindenki söpör, felmos, porszívóz, ablakot pucol stb., ahogyan a mosás, mosogatás is közösen megy. Az egy darab háziállatról apukám gondoskodik, ő nyírja a füvet és úgy a kinti teendőket igazából inkább ő végzi.


Én és az egyik testvérem még tanulunk (mindketten a 20-as éveink elején vagyunk), még jópár évig. Diákmunkát szoktunk vállalni évek óta, ha van rá lehetőség, mert szeretnénk pénzt és némi tapasztalatot is gyűjteni, illetve én mindig próbálok hozzájutni valamilyen ösztöndíjhoz (de ez sajnos nem túl nagy összeg). Ezt leszámítva a szüleink tartanak el minket, ez így van (ezt is ők vállalták, előre le volt tisztázva, mielőtt bárki jönne azzal, hogy kikövetelem vagy bármi ilyesmi, a szüleik őket is támogatták és ugyanígy ők is szerettek volna minket). A másik testvérem pedig már évekkel ezelőtt végzett, dolgozik és külön él (ő már 30-on felül van, őt szintén ugyanígy támogatták, mint minket). Szóval igen, a mi eltartásunkra is fordítanak pénzt, de nem csak "nekünk kell", pláne nem több, ahogyan az egyik válaszoló fogalmazott. Anyámnak és apámnak is ugyanúgy az érdeke, mert ő az életükről is szó van. Anyámnak az egyik legtermészetesebb dolog, hogy két autó áll a ház előtt, napi szinten több ezer-tízezer forintot otthagy a boltokban, folyton kitalál valamit, hogy mit kellene lecserélni vagy felújítani a házon, utazni akar stb., ezek a nyugdíjából nem valószínű, hogy menni fognak. Nem az ő munkájukat és támogatásukat akarom lebecsülni, mert igenis sokat tesznek értünk, amiért hálásak is vagyunk, de az, hogy pl. kifizetik a kolinkat, buszbérletet, kajánkat stb. azért nem egészen egyenlő az előbb említett összegekkel és azokat a dolgokat sem mi élvezzük elsősorban (pl. én nem utazok, nem kapok veszek drága cipőket a pénzéből vagy ilyesmi, amiket feltételeztek páran), szóval nem tudom, hogy miért én félteném a nem létező "luxust".

2019. máj. 24. 12:55
 39/81 anonim ***** válasza:
97%
Nézd, ez teljesen mindegy. Ez egyedül anyukád és apukád döntése. Senki másnak nincs beleszólása.
2019. máj. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/81 anonim ***** válasza:
88%

Undorító vagy, kérdező. Remélem, téged is majd ATM-nek fog nézni a családod, mikor a megérdemelt pihenés már csak karnyújtásnyira van tőled.

Luxus lesz, hogy otthon ülsz.

2019. máj. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!