Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Jogos lenne a mama kérése,...

Jogos lenne a mama kérése, vagy ez csak érzelmi zsarolás? Nem tudom, mit mondhatnék erre.

Figyelt kérdés

Amióta együtt vagyok a férjemmel, mindig is vita, hogy hol töltsük a karácsonyt, azon belül is a szent estét. Az elején még külön töltöttük, mindenki otthon a családjával, aztán eljegyzés után együtt, felváltva a szülőknél. Anyósom elvált, ezért nem nála, hanem vele együtt az ő szüleinél (férjem nagyszüleinél).

De bármelyik szülőnél is voltunk együtt, a másik rögtön besértődött, hogy nem ő a fontosabb. Így amikor végleg összeköltöztünk, kijelentettük, hogy a szent estét kettesben, otthon töltjük.. Volt belőle nagy veszekedés, de nem engedtünk az érzelmi zsarolásnak, és szép lassan belenyugodtak a szülők.

Éveken keresztül jó volt ez így.

Tavaly férjem papája nagyon beteg lett. A szent estét otthon akartuk kettesben tölteni, de felhívták, hogy romlott az állapota. Javasoltam a férjemnek, hogy mivel a vacsora már kész van, ugorjunk el a nagyszülőkhöz ebéd után, vacsizni pedig hazajövünk. Kb fél óra autóval. Ki is mentünk, viszont mielőtt elindulhattunk volna vissza, férjem papája meghalt.


Nem rég tudtam meg, hogy babát várok, november végére vagyok kiírva.

Összehívtuk a szülőket, nagyszülőket és elmondtuk a jó hírt (első unoka minden oldalról), és elkezdtünk beszélgetni. Valahogy szóba került a karácsony. Nem emlékszem már hogyan, de férjem mondott valamit, talán, hogy idén már rakunk égőket is a fárra, mert a baba majd élvezni fogja a látványt.

Férjem mamája erre nagyon kikelt magából. Elkezdett sírni, hogy ő úgy gondolta, hogy akkor mostantól mindig vele leszünk szent este, hogy gyászolni tudjuk a papát, de így nem tudunk az éjféli misére elmenni.

Igaz, eddig sosem voltunk, de majd most mondanak pár szót a papa lelkéért, és muszáj mindenkinek ott lennie.

Ezen az én szüleim akadtak ki, hogy mi már külön család, vagyunk, főleg ha már meglesz a pici is, és sajnálják a történteket, de a szent estének a halál eset miatt még nem a gyászról kellene szólni, meg egy pár hetes csecsemőt nem éjféli misére kellene vinni.


A végén sikerült megakadályozni, hogy nagy veszekedés legyen. Azóta beszéltünk a mamával, de másról hallani sem akar, csak arról, hogy egész szent este, és másnap is ott legyünk nála a babával együtt. Azt nem fogadja el, hogy napközben pár órára kiugorjunk hozzá.


Tudom, hogy a karácsony még messze van, de szerintetek jogos a kérése, vagy ez csak érzelmi zsarolás, esetleg még a gyász beszél belőle?

Szeretném minél előbb lezárni a vitát, de nem nagyon tudom, erre mit lehet mondani.


2014. máj. 27. 09:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A nagymama gyásza is érthető de várni kell hogy az idő megoldja egyben nem szabad engedni neki mer akkor később másban is próbál majd irányítani,max szent este előtt elmentek vele mécsest égetni a papáért a templomba és ennyi de semmi több mert ti már külön család vagytok,már az is szép hogy a papa kedvéért elmentetek oda szent este...
2014. máj. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Valóban külön család vagytok.

Ezt illene mindenkinek tiszteletben is tartani.


Arról nem is beszélve, hogy ha te novemberben szülsz (akár a végén is)- akkor az 1-1,5 hónapos babával nem biztos, hogy idegen helyen akarsz majd gyermekágyasan tölteni napokat vagy a pici mellől vagy vele együtt éjféli misére menni- ezt meg kell(ene) értenie a rokonságnak is.


Egyébként még ne agyalj ezen túlságosan.

Én azt tenném, hogy a férjemmel alakítanék ki közös álláspontot és azt közösen, minden rokoni sírás-rívás ellenére is kitartóan képviselném.


Sajnálatos a nagypapa halála- de azért egy pár hetes újszülöttet mozgatni emiatt lehet, hogy kicsit túllihegett lenne...

2014. máj. 27. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
szent este az önálló családé, másnap lehet menni a szülőkhöz ... ezt a mama nem fogja megérteni, ne reménykedj ... sír, zokog, veszekszik ... ez van ... ti meg ragaszkodtok az álláspontotokhoz
2014. máj. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Halottakról hallottak napján szokás megemlékezni. A karácsony a 325-ös nikaiai zsinat értelmében az OTTHON ünnepe is, keresztény szokások szerint a szentestét házas, családos emberek saját otthonukban szokták ünnepelni.


karácsony: "Jézus Krisztus földi születésének emléknapja: az öröm és békesség, a család és gyermekség, az otthon és szülőföld ünnepe"

2014. máj. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

én maradnék otthon idén tuti, kb 1 hónapos gyereket nem a templomba kell rángatni, hátha jól megfázik.

férjed ha tud/akar menjen el a misére, aztán jöjjön haza. hozzátok. ti vagytok már egy család.

vagy a mama menjen át hozzátok.

ha aannyira egyedül van, akkor megy, ha meg nem, akkor csak zsarolgat

2014. máj. 27. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

Anyukaként majd meglátod hogy nem lesz annyi időd kolbászolni mindenfelé mint eddig. A mama egy érzelmi zsaroló. Egyszerűen csak nem szeretné magányosan tölteni a szent estét. Ennyi. Ez az igény van mindenféle indokba becsomagolva.

Ne vállalj előre olyan programot amit majd anyaként nem tudsz betartani. Benned most fejlődik az a szépséges élet ami majd ha megszületik a legkedvesebb lesz számodra. Azt akarod majd hogy neki a legjobb legyen. Egy -két évesen már nem kényszerítenéd bele hogy a Jézuska- Csilingelés- ajándékok- Karácsonyfa csodáját egy halott Ükpapára emlékezve kelljen töltenie. Az a Nap az övé lesz. Majd meglátod. Ha most engedsz az érzelmi zsarolásnak később rosszabb lesz, mert a mama látni fogja hogy hisztivel miket ér el. Érdemes elmondani neki hogy most már hogy saját családotok lesz Karácsonykor az Életet fogjátok ünnepelni és nem a halált. A Karácsony csodáját minden szépségével szeretnéd ha a te gyermeked is meg tudná élni. Kiskarácsony-Nagykarácsonnyal és minden csodájával. A mamának fel lehet ajánlani a választási lehetőséget: Ha nem szeretne otthon magányoskodni akkor jöhet hozzátok Karácsonyra ha akar és részt vehet benne ahogy egy gyermek átéli ezt a csodás napot. De a gyereknek nem a gyászról kell szólnia és a templomban ácsorgásról. Egyébként két három év és a gyerek maga közli hogy nem kér az éjféli programból még, vagy visítani kezd a mise közben. Több elrángatott kisgyerek fejezi így ki a nemtetszését az éjféli misén.

2014. máj. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
A ti elgondolásotok a helyes, külön család vagytok, jogotok van a saját hagyományaitokat, szokásaitok megteremteni és kialakítani. Ha most engedsz, soha nem lesz saját ünnepetek. Mi pont így csináltunk, mint ti. Először mindenki otthon ünnepelt, majd mikor jegyesek lettünk, akkor felváltva a két szülőpárnál, amikor megszületett a kisfiunk, akkor pedig megmondtuk mindenkinek, hogy a szent estét a saját otthonunkban töltjük és csak másnap utazunk a szülőkhöz. Első éven picit furán néztek, de elfogadták, most volt a második alkalom, és már mindenki természetesnek vette. Én igenis akarok saját fát állítani, díszíteni, saját karácsonyi vacsorát főzni a férjemnek és a gyermekünknek (lassan már gyermekeinknek) és ha emiatt bárki is megsértődik, akkor magára vessen. Az meg, hogy mostantól minden szent este a elhunyt emlékéről szóljon, teljesen irreális elvárás.
2014. máj. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

nincs más aki a mamával legyen karácsonykor?? esetleg a mama jön?


ez így nagyon zsarolós... meg a mama nagyszülő (dédi lesz ha jólértem )az ő gyerekei hol vannak??

2014. máj. 27. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Másfél hónapos babát télvíz idején hurcolni ide-oda, főleg hideg templomba... maradjatok otthon!
2014. máj. 27. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
A te családod a férjed és leendő gyereked. Innentől kezdve mindenki bekaphatja a méterest. :)
2014. máj. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!