Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Ha volt nálatok ilyen, hogy...

Ha volt nálatok ilyen, hogy éltétek ezt meg?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


84 éves nagypapám demens. Világ életemben kifejezetten jó kapcsolatom volt a nagyszüleimmel, minden nap (suli után, most meg munka után) beugrottam hozzájuk pár órára beszélgetni stb. Bármikor barmiben számíthattam rájuk, nagyon szeretem őket. Nagypapám világ életében nagydumás volt, folyamatosan viccelődött, mesélt, nevetett. Most teljesen az ellentéte. Ha megyek hozzájuk, akkor sokszor nem is köszön, nem örül nekem, ha meglát, elfordul. Nem lehet már vele kommunikálni, fel sem fogja hogy mit mondok és ha mégis, válaszolni már nem válaszol. Én is kérdezgetem néha, de arra sem válaszol, csak néz rám, aztán elfordul. Ha viszek neki valami ennivalót amit tudom hogy szeret akkor közli, hogy egyem meg én, neki nem kell. Mindennel így van.

Kérdeztem, hogy van-e velem valami baja...azt mondta, hogy neki mindennel baja van és mindenkit utál (sosem volt ilyen). Tudom, hogy beteg és ez a viselkedés nem nekem szól, próbálom nem magamra venni. Mégis nagyon rosszul esik, sokszor sérteget vagy semmibe vesz. Ha odaülök mellé akkor bekapcsolja a tévét és rám sem néz.


Valószínűleg ez már így marad amíg él, próbálom elfogadni, hogy többet nem tudok vele beszélgetni, nevetni, sétálni vagy akár kertet ásni...de nagyon nehéz megemészteni. Sokszor rosszul is érzem magam, mert bánom, hogy nem beszélgettem vele még többet amikor lehetett volna. Most meg már mindegy. Megyek továbbra is rendszeresen, de minden alkalommal úgy jövök el, hogy görcsben van a gyomrom, és nagyon rosszul érzem magam miatta. Mamám is nehezen viseli, azt is nagyon rossz látnom.


Ti hogy birkóztatok meg ezzel a helyzettel?


2018. ápr. 7. 16:27
 1/9 anonim ***** válasza:
98%
Ismerős helyzet. Én úgy tudtam elfogadni ezt az egészet, hogy mamám mondogatta, hogy papának vannak ép pillanatai amikor pontosan tudja, hogy az unokák ott voltak, és beszéltek hozzá. Mindig az vigasztalt, hogy néha-néha láttam, hogy a betegsége ellenére örült nekünk. Sajnos nem sokáig élt így.. Drága mamám is hiányzik.. Amióta nincsenek nem a papa betegségére gondolok, hanem azokra a dolgokra amit vele tölthettem el, és milyen jókat nevettünk..A szép emlékek maradtak meg. Legyél hálás azért, hogy neked is vannak szép emlékeid.
2018. ápr. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%
Az én mamám az alkoholizmus miatt lett teljesen más ember. Ezzel nem lehet sehogy megbirkózni. El kell fogadni, hogy "meghalt", az már nem ő, aki ott van.
2018. ápr. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
70%

Miután otthonba adtuk, egész jól, 100%-ban könnyebb lett az életünk.


Addig?


Én majdnem megbuktam a suliban, apa fogyott 15 kilót. Éjszakákon át virrasztottunk, sokat sírtunk, és féltónk, mikor tesz magában vagy másban súlyosan kárt.


Apának nekiment, és ekkor mondtam neki, hogy vagy beadjuk papát otthonba, vagy én elmegyek hazulról, mert ha egyszer rám támad, mit csinálok 50 kilós lányként?

2018. ápr. 7. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nálunk az otthon nem opció, 2 hónapja fogadtunk mellé egy ápolót aki segít és jön ha kell. Szerencsére ő nem agresszív, csak zizi és utálatos.


Vannak jobb pillanatai, amikor mosolyog ha meglát, aztán kérdezi, hogy mikor jön az unokája látogatóba...

2018. ápr. 7. 16:54
 5/9 anonim ***** válasza:
92%
Az egyetlen amit tehetsz, hogy elfogadod őt olyannak amilyen! És élsz az emlékekből, amikor még jó volt együtt vele! Az kedves, hgy látogatod, de szerintem iyenkor hagyd őt, csak légy ott! A törődésed biztos vagyok benne nem felesleges!
2018. ápr. 7. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
80%
Az én nagyapám Alzheimer kóros volt.... Agresszív, gusztustalan...Csak úgy lehetett kibírni, hogy a szépre gondoltunk, amikor valami olyat csinált vagy mondott
2018. ápr. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
90%

Az én dédnagymamám a 3. stroke-ja után változott meg, 86 évesen (túlélte mind a 3-at minden féle jelentős maradványtünet nélkül!), plusz agyérelmeszesedése is volt.

Furán viselkedett, azt hitte, meg akarjuk mérgezni és mindig gyanúsítgatott, kicserélte az italokat, hogy biztos ne az övé legyen a mérgezett. Ezen kívül mindig azt hitte, valamit dugdosunk előle, folyton "meg kellett mutatni, mit dugtunk el tőle". Sosem hitt nekünk ez ügyekben, így sokszor haragos volt és elutasító. Ez így ment több, mint 1 évig, fokozatosan romlott, a végén járásképtelen lett, és fel sem ismert minket, simán azt hitte, hogy XYZ néni vagyok a szomszédból, mikor én akkor egy 13 éves kisfiú voltam.

Gyerekként picit viccesen fogtam fel az egészet, de persze rosszul esett az állandó gyanúsítgatás, és hogy dédi már nem a régi.

Hogy bírkóztam meg ezzel? Gyerekként nem volt nehéz, nem tudtam felfogni a helyzet súlyát, ma már sokkal nehezebb lenne. Szóval az életkoromból fakadó éretlenség segített. Ma már nem tudom mi lenne, egészségügyis vagyok, pontosan tudnám, minek mi aa végkimenetele és felkészülnék rá.

Nekem csak szép emlékek maradtak meg a "valódi dédiről" és tudtam, hogy a beteg dédi már nem önmaga.

2018. ápr. 7. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Sajnos az én Nagyimmal is ez volt, nem könnyű elfogadni, hogy megváltozott, és teljesen természetes, hogy veszteségként éled meg, és még beszélgetnél, időt töltenél a régi önmagával. Ezen már nem éehet változtatni, viszont Tényleg probáld meg a mostani rossz élményeket félretenni és a betegségének tüneteként elfogadni, és inkább arra koncentrálj mindennek ellenére, hogy amíg közöttetek van, látogasd, szeresd, kedves legyél vele. Probálj meg vidám lenni előtte, hátha kicsit ezzel kimozdítod a rossz kedvéből, hívjad levegőzni, sétálgassatok egy kicsit ebben a napos időben, amikor csak rá tudod venni.
2018. ápr. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. :)

Sajnos eljött az a pont, hogy menni sem tud már. Nem tudja hogy kell, nem működik nála semmi reflexszerűen. Szerdára kaptunk időpontot az orvoshoz aki kivizsgálja és majd konzultálunk vele, hogy szerinte elegendő-e ha jár hozzá naponta egy ápoló vagy be kellene adni valami otthonba, ahol 24 órában tudnak rá figyelni.

Már nem mindig ismer meg, és sajnos jó kedve sincs. Leginkább csak beszél magában össze-vissza és sérteget.

2018. ápr. 12. 13:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!