Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Miért mond ilyeneket a nagymamám?

Miért mond ilyeneket a nagymamám?

Figyelt kérdés
Kemény élete volt, nem tanulhatott, kiskorától fogva dolgoznia kell. Mindig mondta, hogy mi tanuljunk, hogy nekünk jobb legyen. De mostanra felnőttek az unokák, és most meg pont az a baja, hogy tanulunk és dolgozunk. Egyre többször mond olyanokat, hogy például a mai nők olyan hisztisek, hogy mindenért elvárnak, mi bezzeg tűrtük, ha megcsaltak minket vagy a mai gyerekek olyan elkényesztetettek, mert a szüleik mindenért orvoshoz cipelik őket, az ő idejében bezzeg nem rohangáltak orvoshoz, sőt őt mezítláb küldték ki a hóban, mondván ha meghal, így járt, még volt négy másik gyerek, akinek enni kellett adni. Most velem kezdett el kötözködni, hogy ha lenne fiútestvéred, ő kapná a jó dolgokat, meg ha lenne testvérem, nem élhettem volna ilyen kényelemben. Meg az a baja, hogy még nem mentem férjhez és nem szültem gyereket, de ha azt csináltam volna, akkor az lenne a baja, hogy mégis mire szültem én azt a gyereket, ha szüleimtől kaptam volna lakást meg segítséget, akkor azért szólna be, hogy neked bezzeg könnyű, ha a szüleid mindent alád tolnak.
2018. szept. 24. 10:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%
Rájött arra, amit valószínű eddig is tudott, csak most, hogy megöregedett, csapta szembe a valóság: rossz, kemény élete volt. Főleg összehasonlítva a fiatalabb generációkéval. Igazságtalannak érzi ezt, emiatt most össze van zuhanva, meg van keseredve.
2018. szept. 24. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
65%
Más világban nőtt fel, mint te. Ennyi a történet, sőt egész biztos vagyok benne hogy túloz is nem egy kicsit a nagyid. Tűrték azt, hogy megcsalták őket? Hagyjuk már... Én nem ismerek olyan nőt aki csak úgy szemet huny ebben a szituációban. Egyszerűen csak furcsa neki a mai világ. Ez is olyan dolog mint amikor ajándékba adnál nekik egy okostelefont, akkor kétségbe esnek hogy nem tudják hogyan kell használni, pedig csak gombok helyett a kijelzőt kell nyomogatni. :) Legyél türelmes vele, még akkor is, ha nem fogadja el azt hogy a világ azóta sokat változott.
2018. szept. 24. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
44%
Hát bizony a világ nagyon megváltozott és az idősebb ember erős értetlenkedéssel fogadja a szokások változását, az önellátási képességek erős csökkenését. Én is elcsodálkozom, hogy mennyire képtelenek az emberek bármit megjavítani a családjukban, háztartásukban, inkább eldobják, újat vesznek (amit aztán szintén eldobnak), kiment a "divatból", hogy a fiatalabb testvérek a nagyobbaktól "örökölt" ruhadarabokat hordják, megvarrni vagy megstoppolni meg már az én családomban is csak én szoktam (74 évesen).
2018. szept. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Más az, amit gondolataiban elhatároz, és más az, amit érez.

Bármennyire is jót akarnak a szülők a gyerekeknek, sokszor nehéz nekik elviselni, ha csak kicsit is könnyebb a gyerekeknek, mint nekik volt: amit az 1. válaszoló is mondott, azért.

Ami a gyerekekkel történik, az az életszakasz feleleveníti a saját akkori életét. Amikor gyereke születik valakinek, átéli, hogy őt bántották, mikor kicsi volt. Ez egy törvényszerű pszichés folyamat.

Esetleg ezt megértve mondhatod neki: sajnálom, nagymama, hogy ez neked sokkal nehezebb volt!

2018. szept. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
55%

Különben érdemes megkérdezget ni arról, hogy azok a dolgok pontosan hogyan történtek. Mert a sors öröklődik, és Te is könnyen belefuthatsz pont ugyanazokba a nehézségekbe, mint ő. Amellett, hogy neked már van lehetőséged másképp dönteni és elmenekülni a rossz férfi elől, még nem biztos, hogy megspórolod magadnak, hogy találkozz és kapcsolatba kerülj vele.

Az ő élettapasztalatával viszont könnyebben felismerheted és megoldhatod ezt.


Egyébként érdekelne, mikori időkről beszél a nagymamád, mert a mai nagymamák a 70-es években mentek férjhez, és nem értem, mi tartotta őket vissza akkor a válástól.. Az én környezetemben a 70-es években 2 éven belül elvált a házaspárok 75%-a...

És ez nem az első válós generáció volt, és önálló egzisztenciája volt akkor már a nőknek legalább 300 éve...

2018. szept. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
A nagymamám 1962-ben ment férjhez, 18 évesen. Az anyósához költöztek, akitől félt (kb. megfelelt a szigorú, beszólogatós anyós sztereotípiába), és kb. mindent közösen építettek fel a papámmal, külön-külön semmijük se volt
2018. szept. 24. 10:57
 7/12 anonim ***** válasza:
70%

.. az előző gondolatmenetemet végiggonndolva kétlem is, hogy külső kényszerítő körülmény miatt nem léphetett ki nagymamád egy rossz házasságból. Ezt inkább csak a saját töketlenségének köszönheti szerintem, és most látva, hogy ti milyen bátran oldjátok meg a hasonló helyzeteket, győzködi magát, hogy erre neki lehetősége nem volt, nem pedig bátorsága. És ehhez muszáj rossznak gondolni a "hisztizést" és jónak a tűrést.

Pedig hát ez nem így van!

Annál jobban nem is árthat magának és a gyerekeinek egy ember, mint hogy tűri a rosszat.

2018. szept. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

6: Hát például már ez is egy oltári rossz döntés volt.

Senki nem fogott fegyvert 1962-ben egy 18 éves lány fejéhez, hogy menjen férjhez. Dolgozott, el tudta tartani magát. Nem kellett neki a saját szüleitől egy másik ember szüleihez költöznie, hogy ott rettegjen.

2018. szept. 24. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Miert lenne az a baja hogy tanultok e dolgoztok? Ezeket pont nem irtad, hogy mondta volna. A tanulashoz es munkahoz ugyanis az altalad peldakent ritaknak semmi koze. A mai nok hisztisek es mindenert elvalnak: biutos sok sztarpletykat olvas/nezi a tevet stb. hall iylet a szomszedoktol. Sajnos valo igaz tobb a valas, mint mondjuk 20-40 akarhany eve. Regen leneztek azokat akik elvaltak, ezert is es az anyagiak miatt is (a noket a munkahelseken nem becsuktek annira es aranyaiban ugyanolyan beosztasban is kevesebbet kerestek es a gyerekneveles majdhogynem 100 %osan rajuk harult) nagon nem pattogtak. Nagymamam peldaul vegul elvalt, de ot aztan egesz hazassaga alatt fuvel-faval csalta a nagyapam es lam turte...hova ment volna ket pici babaval az 50-es evekben?

Ma meg igen a nok hamarabb "behisztiznek" (ha mar o igy fogalmazott) es kikerik maguknak a tobb tiszteletet. Hamarabb ugy dontenek jobb egyedul mint egy rossz kenyszer kapcsolatban. Nagymamad ezt nem feltezlenul erti, de beszelgethetsz vele errol arra jo lehet, hogy az o fiatalkorarol tobbet tudj meg (mar ha erdekel eza tema, engem erdekelt nekem mindig tanulsagos volt az akkori vilag).

A szuleik mindenert orvsohoz cipelikre: ezt jol latja, de nyilvan ennekis van olyan resze, hogy javult az egeszsegugyi ellatas es van tobb penze az embereknek, aki teheti igenis viszi kivizsgaltatja a gyereket ha ugy latja beteg. Es igen nagymamanak abban igaza lehet, hogy sokszor mar egy kis orrfolyassal is ultrahangot ker egynemelyik szulo, de ez azert nem kenyeztetes, hanem a szuko hilyesege :-) Regen a szegenyek valoban csak a csodanak koszonhetoen maradtak meg. Nagypapamat 3 evesen a sajat anyja kirakta a lepcsohazba telen...egy szal kisingben. Csoda hogy nem kapott tjdogyulladast. Mindezt azert, mert jott az anyjanak a baratja aludni...na ehhez kepest ma azert ilyen nem tortenik. Es oruljunk neki.


Meg irod "meg az a baja nem mentem ferjhez es nem szultem meg gyereket": hat sajnos ebben lassan a lo tuloldalara esunk at. Ez max akkor jogos emlegetni, ha elvegezted az egyetemet idore begejezted 23 evesen es most 33 vagy es még eszedbe se jut a csaldalapitas gondolati szinten se. Ez ijeszto az idoseknek, akik pontosan tudjak a gyerekek nem 1 hanem 18 ev alatt nonek fol es igen ha felsooktatasba mennek akkor még kesobb es utana egzisztenciat is kell teremteni stb. es lathatjak, hogy az eleg nyakatekert egy vilag most, hogy 40 evesen szulnek sokan elso gyereket es kigyozo sorok vannak a meddosegi kozpontok elott.


A tobbit meg kepzeled nem ő mondta :-).

Szoval ne aggodj ez egy tok mas vilag. Nekik nagyon mas volt es nehez volt, mas lett az ertekrendje is az embereknek es ezt az idosek furcsalljak. Sokszor jogos a kritikajuk, de amikor nemaz, akkor nem kell rajuk haragudni, csak meg kell oket hallgatn es megerteni.

2018. szept. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ha a nagyid 1962-ben ment férjhez, akkor valóban a saját tökéletlensége, hogy nem változtathatott. Nem igaz, hogy tűrték a megcsalást, nagymamám is elvált, aki kb. annyi idős lehet, mint a tied. Ja, és semmilyen szempontból nem vislekedik így, és a többi idős rokon sem. A nagyid véletlen nem egy kis faluban élt, ahol jobban számított a hagyomány és a "falu szája"?
2018. szept. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!