Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szerintetek undorító, amit...

Szerintetek undorító, amit csinálok vagy rendben van?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok, egyetemista és még legalább két évig egyetemre fogok járni, de igazából szívesen továbbtanulnék az alapszak után is. Jelenleg a szüleim tartanak el teljes mértékben. Ez azt jelenti, hogy tényleg minden költségemet ők fizetik és én csupán olyanokra költök, mint pl. hobbi, szórakozás vagy egy sokadik cipő (de sokszor ezeket is kifizetik utólag). Dolgozni eddig nem tudtam elmenni és nem tudom, hogy majd ez hogyan alakul a jövőben, viszont mivel a szüleim támogatnak ezért csak akkor szeretnék munkát vállalni, ha az valóban nem megy a tanulás rovására. Szeretném kipróbálni magam, ugyanakkor úgy vagyok vele, hogy most megtehetem, hogy a tanulásra koncentráljak és ezt ki is szeretném használni. Amíg nem vagyok kényszerhelyzetben, addig nem fogok azzal játszani, hogy most melyik tárgyból hány hiányzásom van meg mit mikor tudnék ellógni, hogyan puskázzak, kitől kunyeráljak jegyzetet stb., mert nekem ennél többet jelent az egyetem és szeretném normálisan csinálni, ha már vállaltam. A szüleimnek ez szerencsére nem okoz gondot, ez volt a kezdeti megállapodás, hogy ők mindenben támogatnak. Ugyanakkor a nővérem már nem az első alkalommal esik nekem, hogy szerinte túlzás, amit csinálok és én csak hülyének nézem a szüleimet és ez szerinte undorító pofátlanság és úgy egyáltalán mégis mit képzelek magamról, hogy képes vagyok ennyi pénzt felemészteni, elkölteni hülyeségekre, telhetetlen vagyok és inkább spórolnom kellene stb. Sőt azt is mondta, hogy szerinte ez főként azért is gusztustalan, mert nem olyan jó a kapcsolatom a szüleimmel és így szerinte csak szimplán kihasználom őket.

Most éppen az volt a kiváltó ok, hogy voltam külföldön egy nyári egyetemen és már előre tervezem, hogy még milyen programokon szeretnék részt venni a jövőben, viszont ennél kisebb kiadásoknál is volt már rá példa, hogy kiakadt. Én is tisztában vagyok vele, hogy a szüleim sok pénzt költenek rám és azt is tudom, hogy az alapokon felül is költenek rám bőven. Ugyanakkor úgy érzem, hogy én soha nem követelőzöm és soha nem hisztizek ki magamnak semmit (ahogyan ő fogalmazott). A nagyobb kiadásoknál és az úgymond "plusz" dolgoknál (pl. külföldi programok, telefon, számítógép, szokásosnál drágább ruhadarab) mindig felajánlom, hogy kifizetem magamnak vagy beszállok a költségekbe és ezzel a szüleim vagy élnek és elfogadják vagy visszautasítják és magukra vállalják. Meg szoktuk tudni beszélni. Én azt gondolom, hogy ez az ő döntésük és nekik kell tudni, hogy mi az amit megengedhetnek maguknak és mi az, amire adnak pénzt. Ők alapvetően tudatos emberek, soha nem volt semmilyen tartozásuk, mindig tettek félre pénzt és soha nem szórták el össze-vissza, így nem gondolnám, hogy az én esetemben meggondolatlan döntéseket hoznának és mondjuk túlvállalnák magukat. Nem érzem azt sem, hogy nekem mondjuk illendőségből vissza kellene utasítanom a segítségüket. Szerintem nem is hülyeségekre költöm a pénzt. Az pedig igaz, hogy a kapcsolatunk lehetne jobb és lenne mit javítani rajta, viszont egyáltalán nem vagyunk rosszban és én nem tudnom, hogy mégis mit kellene tennem ennek érdekében, mert szerintem a tőlem telhetőt azt megteszem.

Szóval nem tudom, hogy miért mondja ezeket a testvérem. Igazából irigységre vagy féltékenységre nincsen oka, de én azt sem érzem, hogy igaza van és ő látja jól a dolgokat. Ti mit gondoltok erről a helyzetről?


2019. júl. 29. 10:42
1 2 3 4
 21/36 Metionin ***** válasza:
81%

Szerintem egy olyan családban, ahol megtehetik anyagilag, normális hogy segítik a gyereket a tanulmányai során. Tapasztalatból tudom, hogy milyen amikor érettségi után pát intenek és mehet az ember gyárba éjszakázni, hogy a koliját fizetni tudja. Jó nagy szívás. Ha a kérdező emellett teljesít is, nyilván látják hogy megéri támogatni. Itt az a kérdés, hogy a nővér vajon miért érzi magát elhanyagoltnak. Őt ugyanúgy támogatták, ugyanúgy kapott mindent mint te, kérdező? Mert valamiért féltékeny, ez tisztán látszik.

Aki pedig azon akad fent hogy honnan van pénze a kérdezőnek ha nem dolgozik, ha jól tanul, akkor kaphat tanulmányi és kutatási ösztöndíjakat, illetve a nyári egyetemek nagy része is ösztöndíjas, legalábbis az útiköltség ára általában visszatérül. Mint írtam, én csóró voltam de 5x voltam ilyenen és legtöbbször még pluszban is jöttem ki.

2019. júl. 29. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
85%

Rád és a szüleidre tartotik

Viszont, legalàbb nyáron kellene dolgoznod, mert elég szarul fog kinézni az önéletrajzod 0 munkatapasztalattal, ráadásul kspcsolatépítésnek is jó lenne

2019. júl. 29. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 A kérdező kommentje:

Nem lehetetlen egyetem mellett dolgozni, de ez mindenképpen ilyen-olyan kompromisszumokkal jár, amiket én el szeretnék kerülni amíg megtehetem (mert az megint más, ha az embernek nincsen más választása). Van pár szaktársam, akik dolgoznak és a nagy részük pont úgy teszi mindezt, hogy nem járnak be vagy fel sem veszik a tárgyakat, bukják a tárgyakat a hiányzások miatt, többek között tőlem kunyerálják a jegyzeteket, nem értenek semmit, puskáznak és néha még úgy sem sikerül a vizsgájuk. Ez sem törvényszerű és biztosan van olyan, akinek abszolút nem okoz gondot a munka és a tanulás összeegyeztetése, viszont én jelenleg nem érzem, hogy nekem is ennyire gördülékenyen és könnyen menne. Mindenkinek mások a lehetőségei és más a teherbírása, szerintem éppen ezért fontos, hogy ezeket az ember felismerje a saját életére vonatkozóan és annak fényében döntsön. Ha majd lesz olyan lehetőség, amit tényleg minden gond nélkül be tudok vállalni és akár még hasznomra is válna, akkor szívesen vállalok munkát, ugyanakkor szerintem most az én helyzetemben nem lenne okos döntés csak azért elmenni dolgozni, hogy elmondhassam magamról, hogy én dolgozom, miközben csak kicsesznék saját magammal. Eddig mindkét félévemben heti 5 nap óráim voltak, egy elég kaotikus órarendben és elég sok órám katalógusos is volt. A hétvégéim szabadok voltak, így olyankor mindig hazamentem és ezekre a napokra időzítettem a családos vagy barátos programokat, ilyenkor tanultam és igen, pihentem is. Ezen a nyáron június végén végeztem az utolsó vizsgámmal, utána már utaztam is külföldre és a napokban értem haza.


Ami nekem nagyon érdekes az a "visszautasítsam-elfogadjam" kérdés. Én nem tartom pofátlanságnak vagy túlzásnak, ha elfogadok valamit, amit a másik önként és szívesen ad. Teljesen átlagos körülmények között élünk, tehát nincsen átlag feletti keresetük a szüleimnek, viszont sosem voltak anyagi gondjaink és tudom, hogy most sem adnának nekem pénzt, ha nem tehetnék meg. Mint mondtam van némi félretett pénzem és fel is szoktam ajánlani, hogy kifizetek ezt-azt vagy legalábbis beszállok ebbe-abba, viszont a szüleim ezeket sokszor visszautasítják és magukra vállalják a költséget. Azt gondolom, hogy ez az ő döntésük. A testvéremnek pedig ebbe szerintem nincsen sok beleszólása.


Szerintem nem szórom a pénzt feleslegesen minden hülyeségre és szerintem nem költekezek ész nélkül. Ez itt nagyon félrement, mert szó nincsen luxusról. Lehetséges, hogy vannak olyan kiadásaim, amik egyesek szemében feleslegesek lehetnek, de szerintem ez egy egyéni kérdés. Például vannak, akik szerint hülyeség elmenni kávézni a barátokkal, mert otthon főzve olcsóbb vagy hülyeség elmenni moziba, mert otthon le tudod tölteni vagy mit tudjam én, de én ezt már túlzásnak érezném. Ha nekem valami fontos vagy úgy érzem, hogy ennyi belefér és megengedhetem magamnak, akkor arra nem sajnálom a pénzt. Így szerintem egy kávé, egy mozi, egy kirándulás, egy új cipő vagy akármi a hobbimhoz belefér időnként és nem számít esztelen költekezésnek. Pláne úgy, hogy alapvetően nem márkás vagy drága cuccokat vásárolok (tök átlag, "plázás" üzletekbe járok, szóval a drága ehhez viszonyítva drága és nem márkás dolgokról van szó), a szórakozásra és kikapcsolódásra sem költök vagyonokat (mert ez megint nem a fesztivál, a drága klubok vagy a külföldi síelés....), könyvtárba járok bolt helyett, az egyetemen sportolok ingyen, szintén ingyenes nyelvórákra járok az egyetemen, otthonról viszek kaját, kolis vagyok, tömegközlekedem és sétálok stb., szóval nem érzem azt, hogy valami óriási nagy előkelő vagy luxus életet élnék. A szórakozásból származó költségek inkább saját zsebből mennek, a szüleim pedig olyanokra szoktak pénzt adni, mint pl. ruhák vagy elektronikai cikkek. Ezt úgy kell elképzelni, hogy megveszem magamnak és utána szólnak, hogy kifizetik nekem, mert ők adtak volna rá pénzt, ha szólok és akkor most tegyem el utólag. Ha pedig valami előre tudható költségről van szó (pl. egy külföldi nyári egyetem - ami amúgy ösztöndíjas volt és szerintem nem felesleges, mert rengeteget tanultam belőle) akkor azt pedig előre megbeszéljük, hogy ki és mennyit fizet. Ebben nem tudom, hogy hol van a követelőzés, mert szerintem szó nincsen róla.


Ünnepekre tinikoromtól kezdve már inkább pénzt kaptam a rokonoktól, mert nem tudták, hogy mit vegyenek nekem és úgy gondolták, hogy akkor így legalább arra költöm amire tényleg szükségem van vagy amire vágyom. Viszont általában nem költöttem el vagy csak nagyon kis részét, mert igazából nem volt mire. Így az évek alatt pedig össze is gyűlt pár forint a szülinapokból, karácsonyokból, ballagásokból, elvétve egy-két versenyen is nyertem pénzt, illetve ebben a félévben már egy kevés ösztöndíjat is kaptam. Úgyhogy innen származik a félretett pénzem, ami nem több millió, de azért pár dologra elég.


A testvérem viselkedését pedig azért nem értem, mert szerintem nincsen semmi oka arra, hogy irigykedjen. Sokkal idősebb nálam és ő egy felnőtt, önálló, diplomás, dolgozó nő, van lakása, kocsija, stabil munkahelye, párkapcsolata, szóval kb. minden, ami így hirtelen eszembe jut és társadalmilag "számít". Lehetséges, hogy számosítva már nem egyenlő mértékű támogatást kaptunk, mert azért eltelt nem kevés idő és mások vagyunk (ő pl. soha nem akart külföldön tanulni, ellenben dolgozni akart már gimiben is és a hobbija révén tudott is pénzt keresni), viszont őt ugyanúgy támogatták a szüleim amikor tanult és a mai napig segítenek neki bármiben, ha éppen szüksége van rá. Szóval a lehetőségei ugyanúgy megvoltak, mint nekem és szerintem ma sincsen oka panaszra. Viszont lehet, hogy valami mégis böki a csőrét, csak nem tudom, hogy mi. Mikor hazajöttem, akkor is csomó mindent tudtam volna mesélni, ajándékot is hoztam neki, de kb. meg sem tudtam szólalni, mert őt kellett hallgatnia mindenkinek és nem is érdekelte, hogy velem mi van.

2019. júl. 29. 14:40
 24/36 anonim ***** válasza:
82%

Elolvastam.


Az a helyzet kislány, hogy te is ugyanolyan teljes értèkű felnőtt vagy, 20 éves(gondolom közelebb vagy a 21hez) mint a nővéred, de amíg ő segítette a szüleit azzal, hogy spórolni tudjanak(többek közt neked is) te nem teszed ezt.


A plázás boltok az 5 ezres telicsizmat és az 50+ezres telicsizmát is árulják.


A nővéred úgy érzi szipolyozod a szüleid, amíg ő segítette őket.


Átlag család vagytok, ezért is furcsa, hogy mindent megkapsz, amit a gazdagabb családok.


Gondolkozz el, jobb telefonod van a szüleidnél? Drágábbak a holmijaid? Többet költesz magadra náluk? Többet fordítasz szórakozásra náluk?


Azt már elismerted, hogy többet kaptál már most, mint a nővéred valaha is, meg is van az első ok.


Gátlástalan vagy, aki nem érzi, hogy nem szabad mindent elfogadni, amit kínálnak(mert vannak jószívű emberek, akik a saját kárukra is adnának)az egyszerűen erkölcstelen.


Gondolom te sosem feleznéd el az utolsó kiflidet, ha éhes emberek közt vagy, mint ahogy azt a szüleid, nővéred és a jóérzésű emberek teszik.


Teszel valamit egyáltalán másokért?


Sajnálom, nem tudom, hol siklott ki a szüleid nevelése

2019. júl. 29. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:

A nővéremet ugyanúgy eltartották amíg munkába nem állt, ebbe pedig ugyanúgy nála is beletartozik minden a kajától kezdve a lakhatáson és az egyetemi költségeken át a közlekedésig, minden. Gyerekkorától kezdve járt fizetős edzésre, hordozták a versenyeire ide-oda szerte az országban, fizették a nyelvtanfolyamait, akkor még nyaralni is járt a család (külföldre, belföldre egyaránt), mindent megkapott amire szüksége volt vagy amire vágyott. Fizették az albérletét is, mert nem akart kollégista lenni. Egyetem után is hazaköltözhetett hozzánk, amíg nem talált megfelelő munkát és se akkor, se később egy fillért nem kellett fizetnie semmiért sem. A mai napig küldenek neki a szüleim kaját, háztartási cikkeket, akár ruhát is, bármit, holott már évek óta külön háztartásban él. Az, hogy ő már korán munkát vállalt az a saját döntése volt és saját magának keresett a szülők támogatásán felül (ugyanúgy a szüleink fedezték mindenét), pénzért edzéseket tartott az egyesületnél ahol tanult. Szerintem ő is kapott elég sok mindent és kap is a mai napig, viszont számszerűsítve nem biztos, hogy azonos a két összeg, mert több mint 10 év van közöttünk és azért változik a világ.

Gondolhatod, hogy nem azért emeltem ki, hogy "plázás" cuccaim vannak, mert 50 ezres cipőket vásárolok... Másrészt pedig még egyszer mondom, hogy szerintem semmi olyat nem kapok, ami gazdag családok kiváltsága lenne. Mégis mi lenne az? Attól, hogy nem két farmerem van vagy nem kell vajas kenyeret ennem reggelire-ebédre-vacsorára, attól még nem vagyunk gazdagok. A szüleimnek ugyanúgy márkás, új telefonja van és nem, nem az enyém a legújabb a családban. A cuccaink is egyformák, ugyanolyan árkategóriában vásárolunk. Ők ugyanúgy költenek magukra pl. hobbi, ruhák, cipők, fodrász, masszázs, körmös. A szórakozás annyiban különbözik, hogy én a koromból adódóan több időt töltök a barátaim társaságában és gyakrabban eljárunk ide-oda, mint ők. Én pedig úgy érzem, hogy teszek másokért, szoktam önkéntes munkát vállalni, ha az időm engedi és azt most nem fogom megemlíteni, hogy pl. a nővérem hányszor tette ezt meg életében.

2019. júl. 29. 16:31
 26/36 anonim ***** válasza:
85%

“Ha nekem valami fontos vagy úgy érzem, hogy ennyi belefér és megengedhetem magamnak, akkor arra nem sajnálom a pénzt.“


Ez úgy lett volna helye, hogy nem sajnálod a szüleid pénzét, és inkább esetleg ők engedhetik meg maguknak nem te. Úgy könnyű spórolni, ha nincs mire költs, mert amúgy mindent megvesznek neked, ha nem akkoris elfogadod, hogy utólagosan kifizessék. Nekem amúgy ezzel van a problémám. Nem szimpatikus egyáltalán, hogy elköltesz x összeget, aki NEKED belefért, mégis hagyod, hogy visszafizessék neked azt az összeget. Én dolgoztam egyetem mellett, és megtaláltam az egyensúlyt a munka és a tanulás között (amúgy ez a titka, hacsak nem orvosira jársz, de gondolom nem), és eszembe se jutott egy forintot se kérni, se elfogadni úgy, hogy közben nekem is volt. És nem, egyáltalán nem kerestem magam szrrá. Pusztán nem volt hozzá pofám. De érdekelne hogy mit tanulsz egyébként...

2019. júl. 29. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 A kérdező kommentje:
Szerintem egyáltalán nem számít, hogy mit tanulok, mert elsősorban nem azért nem érek rá, mert a szak nehézsége megköveteli, hogy minden nap 6 órát görnyedjek a könyvek felett, hanem az órarendem miatt nehéz a dolog. Az órák adottak, nem tudom variálni és, ha minden nap van órám, akkor minden nap van. Ha egy nap reggel 8-tól, este 7-ig bent kell lennem, akkor reggel 8-tól este 7-ig bent kell lennem. Ha két órám között van egy 4 órás szünet, akkor ott van egy 4 órás szünet. Ezzel nem tudok mit csinálni. Lehetséges, hogy a következő félévemben jobb lesz az órarendem, ezt nem lehet előre tudni. Eddig egyedül a hétvégém volt szabad, amit viszont nem szerettem volna munkával tölteni a már fent leírt okok miatt. Amúgy így, munka nélkül is ki tudnám fizetni a szórakozásomra és a "pluszra" fordított pénzeket. Az, hogy ezt a szüleim annyival segítik, hogy ezt-azt kifizetnek, az egy nagy segítség, aminek örülök és amiért hálás vagyok. Ezen lehet gondolkozni, hogy jó vagy rossz dolog, ugyanakkor nekem szerintem nem kellene rosszul éreznem magam amiatt, ha elfogadok egy olyan segítséget, amit szívvel és önként adnak. Nyilván, ha azt látnám, hogy ők ezt erőn felül próbálják megadni nekem vagy ellenvetésük lenne a dologgal kapcsolatban, akkor ez nem működne így. Ugyanakkor nem erről van szó.
2019. júl. 29. 17:01
 28/36 anonim ***** válasza:
70%
Azt, hogy szinte tökéletes a helyesírásod, semmi mást nem tudok a számládra írni. Nincs igazad. Ennyi.
2019. júl. 29. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
75%

“Amúgy így, munka nélkül is ki tudnám fizetni a szórakozásomra és a "pluszra" fordított pénzeket. Az, hogy ezt a szüleim annyival segítik, hogy ezt-azt kifizetnek, az egy nagy segítség, aminek örülök és amiért hálás vagyok.”


Ki tudnád, csak nem akarod. Ezt-azt kifizetnek, a leírásod alapján nem helyes megfogalmazás, mert előbb-utóbb úgyis elfogadod, hogy visszaadják. Szerintem nem vagy korrekt.

2019. júl. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
91%

Akkor az rendben van, hogy a szüleid nem végletekig spórolnak magukon, ha nekik is olyan holmijuk van, mint neked.


Szóval a nővéred albiját fizették, ezt ne felejtsd el megemlíteni neki, ha legközelebb beszól.


Azt viszont nem róhatod fel, hogy kiemelkedő volt valamiben, amiért versenyekre járhatott, ez abszolút nem egyenértékű a külföldi egyetemmel(erasmusra szinte bárkit várnak) vagy a sokadik nadrággal.


Kicsit kevesebbet kapott, ez zavarhatja, esetleg tud valamit, amit te nem, a szüleid anyagi helyzetéről. Gondolom neki nem kellettek a jobb holmik és egyéb programok, inkább a karrierét építette helyette.


Ez a saját döntése, így kb azért szól le, mert nem vagy elég karrierista.


Akkor jó, ha ő is sok mindent kapott, de lehet nem mindent és nem úgy, ahogy te tudod(pl a lakbért szüleid állták, a rezsit ő.. meghát akkoriban milyen olcsó volt már az albizás, már 5 éve is..


Lehet csak a lelkiismeretfurdalást hiányolja belőled, őt biztos gyötörte a bűntudat, amiért felnőttként a szülei így ellátják, ezért dolgozott szórakozás helyett, és ezt a jóérzést hiányolja belőled is.


A leírtak alapján már csak az nem oké, hogy nem érzed rosszul magad a helyzeted miatt, nem próbálsz kitörni belőle, amit a nővéred próbált a gyakorlótanárkodással..


Amúgy az teljesen oké, ha kaját küld a rokonság a felnőttnek, a felnőtt meg majd megy bútort cipelni meg gyümölcsöt szedni cserébe.


Hozd fel a nővérednek, mennyi mindent tettek érte a szüleitek, ha legközelebb piszkál, aztán lehet, hogy kiderül egy két részlet, ami megvilágosít.

2019. júl. 29. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!