Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Csak én fujom fel, vagy...

Csak én fujom fel, vagy tényleg mérgezi a lelkem?

Figyelt kérdés

Anyámról van szó. Közeleg a karácsony és hamarosan vendégségbe jön hozzánk (felnőtt vagyok mar, anyuka magam is) és elég ellentétes érzések kavarognak bennem.

Gyerekkent egyedül nevelt, igaz, a nagyszüleim rengeteget segítették, de mégis csak maga volt, nem mondom hogy nem lehetett nehéz neki. Mindent próbált ez mellett megadni és valahol értem, hogy magasra tette a lécet: tanulásban viselkedésben is, ugyanakkor szociálisan nagyon gyengének érzem magamat, sajnos rossz példát mutatott: mindenkivel folyton összeveszik, folyton megsértődik, többnyire mindent támadásnak vesz ha szólnak neki valamiért, szinte csak kritizál, nem képes meglatni az élet apró szépségeit, a negatívat viszont bőségesen megtalálja. Mindig van egy olyan szomszédja, akit egy kanál vízbe meg tudna folytani, és válogatott cifra kifejezésekkel illet (én meg hallgathatom legalábbis amig meg nem unom és rárakom a telefont). Barátai nincsenek is,mert azokra is rég megsértődött valamiért, nem jár sehova, csak a szűk családi körben mozog.

Szóval ebben a szellemben nevelkedtem, amit én próbálok felnőttként magam nem elkövetni, az ellenkezője lenni. De akár egy telefon beszélgetés (mert persze azt elvárja, hogy minden nap jelentkezzek be) is rettenetesen leszívja az energiámat, amikor épp olyan napja van.

Legutóbb pl. meséltem neki, hogy kislányom szülinapjára meghivtam a férjem rokonait, és sokfős ebéddel készültem még a torta és sütemények mellett, amiért én nagyon büszke voltam magamra, gyerek mellett, munka és házimunka után, félig betegen még volt mindenre erőm... Kérdezi, mi volt az ebéd, mondtam, hogy egybe sült fasírozot, erre ő, hogy jaj hát az nem valami laktató, főleg nem a férfiaknak.

Most 3-4 napot lesz nalunk de az ilyen és ehhez hasonló beszólásaira nagyon vissza kell fognom magamat, hogy ne ugorjak.

Közben meg totál hálátlannak érzem magamat, várom is hogy jöjjön meg nem is...

Dilemma...


2019. dec. 19. 09:39
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Még csak annyi, hogy az önbizalmam is elég kevés, ami a mznkahelyi és baráti kapcsolataimban is hátráltat úgy érzem.

Egyre jobban azt gondolom, hogy ha már ő nem változik, akkor nekem kéne pstichológushoz fordulnom? Segítene?


Elnézést hogy ilyen hosszú lett, de ez most kibukott belőlem.

2019. dec. 19. 09:43
 2/11 anonim ***** válasza:
83%

Mérgezi a lelked, jó régóta. Mentegeted, pedig nem kéne. Régen pszichológusnál kéne lenned ilyen gondolkkal, ha már legalább addig eljutottál, hogy felismered, mekkora baj van és anyád mennyire mérgező emberke.


Sajnálatos, hogy neki milyen sorsa volt, de nem mentség arra, hogy ezt rajtad verje le.


Te ott tartasz, hogy hol mentségeket keresel neki, hol pedálozol neki, hol frászt kapsz tőle és emellett lelkesen bizonygatod a világnak, hogy a szöges ellentéte akarsz lenni. (Az elég nehéz ám, és nagyon spec. emebrek kell lenni, nagyon korán elé kell szakadni anyukától és nem kis ára van).


A megoldás: pszichológus és nem kell háromnapos anyukázást bevállalni. Még karácsony ürügyén sem. Sőt akkor a legkevésbé! A karácsony a Szeretet ünnepe, nem a legális lelki terroré, "kötelező vagy nagyon illendő szülői és családi szeretet" címén.


A beszólásaira nem ugorni kell, hanem kihívni az ünnepi cécóból (ahol éppen a beszólásaival is csak megalázni akar téged), egy üres külön szobába, alaposan leteremteni, hogy mit művel és ügyeljen a szavaira. Ne félj tőle! Már nem vagy 5 éves. Aztán szépen visszaülni az ünnepi asztalhoz. Ha újabb cirkuszt próbál csinálni, akkor szépen összepakolni és feltenni az első járatra, ami hazaviszi. Szó nélkül.


Felnőtt emberként nem vagy köteles eltűrni azt, hogy megalázzon, úgy bánjon veled, mint egy taknyos kétévessel, hogy beszólogasson stb. Köszönöd, hogy felnevelt, de nem köszönöd, hogy verbálagresszor és egyéb módon mérgező szülő.


Javaslom: az új éved kezdődjön egy jó szaki megkeressével - azt, amit te foldolgozol magadban ebből a szeméthegyből, amit magadban cipelsz, már nem adod tovább a gyerekednek. Már jobb anya leszel, mint aki a tiéd volt.


Sok sikert!

2019. dec. 19. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%
2-essel értek egyet. Felnőtt vagy, ne engedd meg neki a bunkózást!
2019. dec. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
42%
Kedves Kérdező, ha te az én okos válaszomat 71%-ra tartod helyesnek, akkor szerintem ne menj sehova. Késő. Ha más volt, akkor kegyen kedves akkor pontozgatni, ha tudja, hogy miről van szó. Az anyák nem szentek, sőt.
2019. dec. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
77%

"Kérdezi, mi volt az ebéd, mondtam, hogy egybe sült fasírozot, erre ő, hogy jaj hát az nem valami laktató, főleg nem a férfiaknak."


Mondjuk pont ebben a mondatban én nem érzek rosszindulatot. Persze a hangsúly is számít.


Az is lehet, hogy te már ugrasz olyan mondatokra, amik kívülről hallgatva nem tűnnek sértőnek. Pont azért ugrasz, mert már évtizedek óta idegel anyád. Emiatt a pszichológus biztos jót tenne neked, mert megtanítana arra, hogyan NE élesítsd ki a figyelmedet arra, hogy pont most mivel bánt meg. Egy kicsi lazulj el. A te életed úgyis olyan az év 360 napján, amilyennek te akarod. Abban az 5 napban bármit mond, attól nem fog változni semmi.

Tippként annyit mondanék, hogy próbálj semleges témákat kitalálni, pl. időjárás, karácsonyfa kinézete, díszek stb. Azt talán nem kritizálja.

2019. dec. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
58%
#5 alap, hogy vendégségben nem kritizáljuk a kaját. és a hús miért is ne lenne laktató?
2019. dec. 19. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
52%
Nem kell "hálát" érezned, a szülőnek az a "dolga", hogy felnevelje a gyerekét. Az már más kérdés, hogy vannak emberek, akik képtelenek megteremteni saját maguk számára a boldog életet. Ők még nem jöttek rá, hogy a boldogságot nem várni kell kívülről, hanem mindenkinek magának kell megtalálnia az életben, társsal vagy nélküle.
2019. dec. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
6-os, miről beszélsz? Nem anyuka volt vendégségben, őneki csak elmesélte a lánya (a kérdező), hogy mit készített a vendégeinek.
2019. dec. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
42%

De ki a bánatot érdekel, hogy szerinte a fasírozott nem túl laktató, főleg nem férfiaknak? Amúgy meg volt süti és torta is, sőt lehet leves is.

Szóval feltehetőleg senki nem maradt éhes, vagy ha igen, max. szedett kétszer.

De ez hogy itt látatlanban fikázzuk a másik főztjét, hogy jó jó, de biztos nem volt elég laktató, az nagyon visszatetsző, pláne ha az emberrel a saját anyja csinálja ezt!

2019. dec. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Tartottál a lányodnak születésnapot, amire meghívtad a férjed rokonait. Anyádat nem...... és csodálkozol, hogy beszól.


Te még most sem váltál le anyádról.


Húznod kellene egyet a válladon, vagy visszaszólni. A fasírtos beszólására a következő mehetett volna válasznak: anya, honnan is tudhatnám, hiszen anno nem nagyon tartottunk ilyesmiket. Ezzel odaszúrsz, hogy vegye magát észre.


Próbáltál vele ezekről beszélni?


Egyébként az én anyám kísértetiesen hasonlít a tiedre. Mindig a rosszat látja mindenben. Ilyenkor rávilágítok neki arra, hogy bizony bizony lehetne rosszabb is. Ilyenkor aztán magába száll.Meg kell tanulnod kezelni, vagy ritkítani vele a beszélgetéseket. Megváltoztatni nem tudod.

2019. dec. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!