Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Baj, ha nincs félretett...

Baj, ha nincs félretett pénzem 21 évesen?

Figyelt kérdés

19 éves korom óta nem élek a szüleimmel. Egy évet csak dolgoztam, úgyhogy sikerült félretennem valamennyit, azt viszont elköltöttem pszichológusra. (Néha azon gondolkozom, hogy nem kellett volna, mert úgy legalább lenne egy kis anyagi biztonságom, de tényleg nagyon fontos volt. Apám egész gyerek- és tinikoromban bántalmazott minket, a pszichológusom segítsége nélkül biztosan nem tartanék ott, ahol most.) A rákövetkező évtől mostanáig elkezdtem tanulni egy nyelvet + emelt érettségit szeretnék tenni, hogy bejussak egy magas ponthatáros egyetemi szakra, ami életem álma. Az egész havi fizetésem elmegy arra, hogy fenntartsam magam és tanárt hívjak, ha elakadtam. Egyedül édesanyámmal és a tesóimmal tartom a kapcsolatot, és mivel anya egyedül neveli a két tesómat, nyilvánvalóan nem szeretnék tőlük kéregetni semmire. Anyukám viszont nehezményezni, hogy miért nem tudok spórolni, miért nincs egyáltalán semmi félretett pénzem (a pszichológusról nem tud). Tudom, hogy csak aggódik, én is szoktam, mert vészhelyzet esetén nincs semmim, de fogalmam sincs, mit tehetnék. Az alap dolgokon kívül csak egy-egy kávét veszek havonta-kéthavonta, amikor a barátnőimmel találkozunk, semmi új ruha, semmi luxuscikk, de még így így maximum egy ezresem marad hó végére.


Szerintetek tényleg szörnyű, hogy nem tudok félretenni? Vagy elvárható lenne? Most tényleg úgy érzem, hogy én csinálok valamit rosszul.

21L



2020. febr. 20. 12:41
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem példaértékű a gondolkodásmódod. Gondolom albérletben laksz amit egyáltalán nem olyan egyszerű egyedül megoldani anyagilag. Az, hogy az egészségedre és a tanulásodra költöd a pénzed kifizetődő lesz hosszú távon meglátod. Egyébként a legtöbb 21 évesnek nincs félretett pénze, rengeteg egyetemista fedezi diákhitelből a tanulmányait és a kiadásait mert nem tudják a szülei finanszírozni. Többek között én is így vagyok de ettől még nincsenek rossz szüleim. Drukkolok neked! Talán érdemes lenne egy papírra levezetned a havi kiadásaidat.
2020. febr. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonymousreview60 ***** válasza:
74%
Nem baj. Eltartod magadat, fejeszted magadat, ami pénzbe kerül. Teljesen reaisztikus (indokolt) hogy ebben a korban és helyzetben nincs megtakarításod.
2020. febr. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
37%
Sztem ne feszulj, bar az teny, hogy jobb ha felretett zseton, mert ha holnap kirugnak nem leszen mit enni.
2020. febr. 20. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
67%
Őszintén ezt a kérdést olvasva kicsit megkönnyebbültem, hogy nem csak én vagyok ilyen helyzetben. Folyamatosan a pénz miatt aggódom, szeretnék majd szeptembertől egyetemre menni, 20 éves vagyok és most épp az emelt történelem érettségire készülök, hogy bekerüljek arra az egyetemre amire igazán szeretnék. Jártam már 1 évet egy szakra ami nem az én világom volt, ezért befejeztem. 1 évet itthon voltam, szerettem volna dolgozni, de egy kis faluból származom és semmi munkalehetőség a közelben. Ha volt is, nem engem vettek fel, pedig jelentkeztem több helyre is a közelben. Van egy kevés megtakarított pénzem, amiből szeretnék majd az egyetemre félretenni egy keveset, viszont nem sok ezért hamar el fog menni. Állandóan azon agyalok miből lesz majd pénzem az egyetemre, a szüleim nem tudnak támogatni, de őszintén ilyenkor eszembe jut, hogy ha más meg tudja csinálni, és más is tud dolgozni egyetem alatt, úgy hogy eltartsa magát, akkor nekem is menni fog, és minden meg lesz oldva. Szóval szerintem ne stresszelj ezen. Van diákhitel, vannak diákmunkák, gyakornoki munkák meg fogod oldani, önmagadba fektettél/fektetsz bele, mi jobb befektetés lehet annál? A legsikeresebb emberek nagyrészt a nulláról kezdték. Szóval sok sikert és kitartás!
2020. febr. 20. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
37%

Az a nagyobb baj, hogy én dupla annyi vagyok mint te, és nekem sincs. :D


Amúgy igen, azt mondják a szakértők, hogy 6–9 havi fizetésednek megfelelő pénzt kell tartalékolti vészhelyzetre (ha nincs mögötted erős szociális háló azaz család, aki segít, ha baj van).

2020. febr. 20. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem tanulásba fektetni a pénzed a világ legjobb döntése. Ha sikerülnek a terveid és felvesznek egy jó egyetemi szakra, amit utána elvégzel, sokkal jobb körülmények között élhetsz majd és nem kell számolgatni a filléreket, de addig sajnos ki kell húzni úgy, ahogy lehet. Nem írtál a munkahelyedről semmit, vagy hogy milyen lehetőségek vannak ott, ahol élsz, de ha van rá lehetőséged, megpróbálhatnál egy olyan munkahelyre váltani, ahol használnod kell a nyelvet is, amit tanulsz. Ezért jobb esetben ugyanis magasabb fizu jár és ráadásul még gyakorlásnak is jó lenne. Vagy próbálj meg valami más kiegészítő keresethez jutni, ha emelt szinten érettségizel valamiből, korrepetálhatnál gyerekeket, ha jó a kézügyességed, varrhatnál vagy ilyesmi, plusz 10-15 ezer ft is nagyon jól jön ilyenkor. Vagy próbálj valahogy a lakhatási költségeiden faragni, költözz össze egy barátnőddel, hogy feleződjön az albérlet ára vagy ilyesmi. Kitartást neked!
2020. febr. 20. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
37%
Nézegess majd olyan munkát ami számodra vállalható és több fizut kapsz. Én is ezt csináltam és én is 19 voltam mikor elköltöztem. Váltogattam a munkahelyet,de utána tudtam félretenni.
2020. febr. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Barát Csaba ***** válasza:
37%
Ha alacsony a fizetésed akkor nem fogsz tudni sokat félretenni!
2020. febr. 20. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
71%

Én idősebb vagyok mint te és nincs megtakarításom, csak diák munkára járom. Viszont mesterszakra járok és hamarosan 2 diplomás mérnök leszek. Remélhetőleg találok könnyen munkát és idővel emelkedni fog a fizetés is. Valószínű könnyebb dolgom lesz félre tenni, mintha suli helyett dolgozni mentem volna rögtön. Nem mindegy, hogy mennyből kell félre tenni.

A tanulás ki fog fizetődni, én úgy gondolom. Persze addig nehéz, amíg csinálod. De mivel úgy néz ki, hogy a mi generációnk 70 éves koráig fog dolgozni minimum, nem mindegy, hogy mit kell addig csinálni.

Szóval szerintem légy büszke magadra

Persze jó, ha van valamennyi félre téve, de nem vagy még elkesve.

2020. febr. 21. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat:) Sokkal jobban érzem magam
2020. febr. 23. 17:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!