Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Csak Amerikában (volt) szokás...

Csak Amerikában (volt) szokás az apát uramnak szólítani egyes családokban? Vagy bármely szülőt a ketesztnevén?

Figyelt kérdés
2021. okt. 27. 20:02
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
100%

Olvass pár népmesét, szembe fog jönni jópár olyan szófordulat mint pl "apám uram, megérett rá az idő hogy szerencsét próbáljak".

Nyilván nem csak a mesékben volt meg ez, de a paraszti kultúrában is.

2021. okt. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.
2021. okt. 27. 22:44
 13/31 anonim ***** válasza:
100%
Én is ismerek olyat aki amgázta még apuját.
2021. okt. 27. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:
Nem a magázás volt a kérdés, mielőtt más is ezt írná, köszönöm.
2021. okt. 28. 08:04
 15/31 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem amire gondolsz az amerikaiaknál, az a sir megszólítás. Ez az angoloktól jött, ott az arisztokrata vagy nagyon tehetős családokban a gyerekek már korán sir-nek szólították az apjukat, a fiúgyerekek meg kb születésüktől fogva a "master" megszólítást kapták (pl. Master George), hogy kezdettől fogva jelezzék a rangjukat a családban és ők is tudatában legyenek. Ezekben a családokban dadusok, aztán nevelők töltöttek sok időt a gyerekkel, amíg kb 10 évesen el nem küldték őket egy elit iskolába. Nem volt igazán bensőséges a kapcsolatuk a szüleikkel.


Az alsóbb osztályok jellemzően nem használták az uramozást családon belül.

2021. okt. 28. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:
#15 igen, ezt szokták a filmekben uramnak fordítani... de ezek nem a középkorban játszódnak, hanem akár a 60-as, 70-es években (legalábbis a jelenetek), és nem arisztokrata családokban.
2021. okt. 28. 09:02
 17/31 anonim ***** válasza:
86%
Nagynéném, 45 évesen még mindig magázza a nagymamámat, aki már többször is felajánlotta neki, hogy nyugodtan tegezze :D (Heves megye, falu)
2021. okt. 28. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
100%
Ez ott is inkább a déli államokban (volt) szokás, de a nők felé is, egyfajta tiszteletadás, de valóban kissé távolságtartó. Oké, hogy nem ugyanaz, mint a magázás, de magyarul ha valakit urazol, azt magázod is. A magázás viszont tényleg szokás volt itthon is a házastársak között, falun pl sok nő a férjét is kendezte, ami eleve egyfajta magázás, csak nem a "maga", hanem a "kend" megszólítást használták. Egyébként meg fiamozni is szokás volt, férj a feleségét is, és akár fordítva is, azt is magázva, mondjuk abban már szerintem nem sok tisztelet van.
2021. okt. 28. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:
Nem érdekel a magázás, mint téma, épp az előbb írtam, láttam régi filmeket. Kifejezetten az "uram" volt a kérdés szülő, és nem férj felé, továbbá nem Amerikában, hanem pont máshol. A másik része szóba sem került, mindegy.
2021. okt. 28. 09:25
 20/31 anonim ***** válasza:
100%

Azért uramoztak, mert az angolban így fejezték ki a magázódást.

Tehát a jelenség ugyanaz, de angolban ebből derül ki, hogy tegező vagy magázó viszonyban vagytok.

Ezért szólították angolul Sir-nek az apjukat, ha csak simán "Dad, father" megszólítás lett volna, akkor nem lett volna tiszta, hogy magázza a szülőt.

2021. okt. 28. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!