Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szüleim hozzáállásához...

A szüleim hozzáállásához vezethető vissza a nulla önbizalmam?

Figyelt kérdés

Amióta az eszemet tudom a szüleim másokkal mindig elnézőbbek voltak, mint velem. Folyamatosan úgy állítják be az eseményeket, mintha én lennék mindig a negatív szereplő, aki elront mindent. Legutóbb történt, hogy az egyik unokatestvéremnek születésnapja volt és én kategorikusan kijelentettem, hogy nem köszöntöm meg, mert ő évek óta sz.rik a fejemre, annyit nem bírt egyszer sem írni, hogy isten éltessen. Erre jön a nagy okosság a szülők részéről, hogy én mindig mindenkit leépítek magam körül és amúgy is nekem is biztos “jól” esne, ha az unokatestvérem nem köszöntene meg. Mondtam, hogy igen, pont ez a problémám, hogy ő se köszönt engem, de ezt se értették meg, én vagyok a rossz.

Következő eset, távoli rokonnak összejött egy párkapcsolat és anyukám ódákat zengett vendégségben róla, hogy egy ilyen szép lány, mint a rokon hogy is nem talált eddig párt, meg milyen gyönyörű. Ezzel szemben nekem olyanokat hajtogat, hogy nézzek már magamra, meg örüljek, ha majd valaki szóba áll velem.

Másokra olyan büszkék tudnak lenni a szüleik, engem meg mindig alábecsülnek, aminek úgy érzem meg is van az eredménye, mert nagyjából dupla nulla az önbizalmam, sosem érzem azt, hogy elég lennék vagy elég lenne az, amit csinálok. Szinte sóvárgok azután, hogy valaki őszintén megdicsérjen engem, de ha meg is esik, akkor sem hiszem el igazán, hogy engem tényleg meg lehet őszintén dicsérni. Mit gondoltok?

/Azt azért hozzáfűzném még, hogy egy teljesen normális ember vagyok, nem valami lezüllött, akire emiatt mérgesek a szülei/ Mindig az ért valamit, amit más csinált, amit én csináltam, az olyan természetes volt.



2022. márc. 14. 21:45
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
90%

Én nem szeretem ezt a frázist pufogtatni, de ebben az esetben elköltöznék, és vagy megszakítanám a kapcsolatot velük, vagy ahogy itt írta valaki, max. sátoros ünnepeken mennék haza pár óra hosszára.

Igen, jó helyen tapogatózol, ez az oka az önbizalom hiányodnak. Nekem erre huszonvalahány év kellett, kb. 40 éves korom körül jöttem rá. Ha már a szülői házból elkerülve pszichológushoz mentem volna, ennyivel előrébb lettem volna.

Undorító az ilyen szülő.

2022. márc. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
43%
Megszakitani teljesen nem kell azért.
2022. márc. 15. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem mindenkinek adatott meg, hogy normális szülei legyenek. Ezzel sajnos nem lehet mit tenni.

Viszont a helyzeteddel igen.

Egyrészt: amint lehet, függetlenedj tőlük! Ez egy mérgező közeg, és minél több időt töltesi ott, annál rosszabb lesz.

Másrészt: próbáld meg objektíven szemlélni az eseményeket!

Harmadrészt: ne csak a negatívumokra figyelj fel! Sokakkal pont az a baj, hogy egyetlen negatív vélemény ezerszer jobban számít, mint akármennyi, akár több száz pozitív. Ez pedig amellett, hogy nagyon káros, képes eltaszítani tőled azokat, akik értékelnek valamire. Több ilyen ismerősöm, barátom is volt. Nagyon lehangoló tud lenni, amikor valaki egy random idegen beszólogatását többre tartja, mint egy (elméletileg) jó barátja őszinte dicséretét. Ezzel sokszor tönkre lehet tenni egy emberi kapcsolatot, mert azt érezteted, hogy az ő véleménye semmit nem ér. De őszintén szólva: egyszer még egy randit is lemondtam ilyen hozzáállás miatt. Egy internetnen megismert lánnyal hónapokon át ismerkedtünk, kedvesnek, értelmesnek tűnt, és bár oké, nem azt mondom, hogy ő volt a legszebb a világon, de tetszett, és simán összejöttem volna vele. (Egyébként sem a külső a lényeg.) De olyan mesteri szintre emelte önmaga szidalmazását, hogy a végén már elment a kedvel tőle. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor mondtam neki, hogy már várom, hogy találkozzunk. A reakció: "Mit vársz ezen? Miért várod? Ilyen lánnyal senki nem várhatja a találkozót, nincs bennem semmi, ami miatt egy találkozó jó lenne." Ezután tényleg lemondtam a találkozót. Egyszerűen kiábrándító volt. Mint ahogy egyik exem is az volt, neki konkrétan semmi jót nem szabadott mondani, mert egyből ráfogta, hogy hazudok. Nem is tartott soká az a kapcsolat sem. A tanulság: tanuld meg értékelni, ha valaki értékel! A rosszat sokszor nem reális indokból mondják az emberek. A jót viszont általában azért, mert tényleg úgy gondolják. Persze, kivétel akad, amikor valaki érdekből mond csak jót, de mindent összegezve még mindig ott tartunk, hogy egy dícséret több, mint valószínű, hogy őszinte, és meg alapozott. Egy szidalmazás meg legtöbbször csak egy sérült ember szánalmas próbálkozása a saját sikertelenségének az elfedésére.

Negyedrészt: tanuld meg értékelni, amiket elértél! Nem az alapján, amit mások gondolnak róla, hanem objektív szempontok alapján!

Kezdjük ott: értelmes, tanult embernek tűnsz az írásod alapján. Nézz körül itt a kérdésekben! Sokaknak az nem megy, hogy aránylag helyesen, és érthetően egy pár mondatos kérdést megfogalmazzanak. Te képes vagy helyesen írni, érthetően fogalmazni, amivel már több vagy országos szinten százezreknél. Több mindent nem tudok rólad, de biztos vagyok benne, hogy ennyiben nem merülnek ki a pozitívumok, amik elmondhatók rólad. :) Tessék ezeket számba venni, és ezeket is hozzávenni önmagad értékeléséhez!

2022. ápr. 26. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:
Hú, #23! Ez most nagyon kellett! Köszönöm.
2022. ápr. 26. 21:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!