Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Úgy érzem teher ez nekem,...

Úgy érzem teher ez nekem, rossz ember vagyok?

Figyelt kérdés

Fiatal felnőtt vagyok és csak nemrégen kezdett el sínen lenni az életem.

Nem volt túl jó családi hátterünk, anyukám nem dolgozott, csak apám külföldön, majd mikor 12 voltam meghalt. Aztán anyám és nagyiék neveltek, majd anyumnak lett egy élettársa, aki termelő és együtt dolgoztak a vállalkozásában. Tőle kapott pénzt, de sose volt elég, mindig azt hallottam, hogy sosincs elég pénze, persze biztosítás nélkül…

Én közben próbáltam felnőni, valahogy kitörni ebből. Most úgy érzem valamennyire sikerült, lett egy jó szakmám ès a vőlegényemmel együtt dolgozunk, nagyon sokat vagyunk külföldön. Végre keresünk annyit, hogy tudjunk gyűjteni saját házra, de manapság még így is lassan megy. Két havonta jövünk haza, a szülőházamba és ilyenkor úgy érzem anyám teljesen lehúz és ugyanabban a nyomorban vagyok amiben eddig is. Elvárja, hogy több mindent én fizessek, mert ugye mostmár ‘nekem van pénzem’ és kitalálta, hogy jelentsük be, mint általam eltartott személy és mivel én alkalmazott vagyok, majd ő is biztositva lesz általam. Igazából nem tudom, hogy működik ez pontosan, de gondolom a munkáltatóm többet kell így fizessen?!

Örlődöm és bűntudatom van, mert ha felnevelt engem valamiképp viszonoznom kell és sajnálom, mert lábfájós meg rosszul alakult az élete… de másfelől dühös vagyok, mert eddig is abból állt az életem, hogy kitörjek ebből, jobb életszinvonalam legyen és sok próbálkozás után most érzem azt, hogy haladok efelé, de ha még őt is elkell tartanom és ekkora nyomás nehezedik rám , sosem fogok tudni teljes èletet élni.

Most 47 éves, dolgozik az élettàrsának úgymond, de ez azt jelenti nincs fix havi sajàt pénze… házasodni nem akar megint, szóval szerintem nagyon szerencsétlen helyzet, de csinálhatta volna másképp is.


2023. febr. 12. 13:14
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
94%
Dehogy kell fizetned, siman zsarol.
2023. febr. 12. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
81%

Elköltöztél otthonról, van önálló életed, munkád, megoldandó problémáid, feladataid.

Szép dolog hogy mellette gyakran felhívod.

De nem veheted a nyakadba az összes problémáját.

Segítsd amennyire úgy érzed hogy még belefér és nem megterhelő.

Nem Te tartod el. Akkor miért kéne eltartottnak bejelentened?

A jogszabályokat nem ismerem de ki tudja hogy ez még mit vonzana magával.

Ne legyen lelkiismeretfurdalásod!

Kiépítettél egy saját életet a körülmények ellenére.

Ez már elég ok az önbizalomra. Meg tudod ítélni hol az elég.

2023. febr. 12. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
93%

Ha egy szülő toxikus és emiatt negatív érzésed van vele kapcsolatban, az teljesen jogos. ,,De hát az anyám..." ,,De hát felnevelt..." érveknek nincs létjogosultságuk (főleg mert ez a minimum, ha valaki szül egy gyereket és úgy dönt, hogy megtartja), ha te ezeken kívül negatívnak éled meg a kapcsolatotokat, vagy azt érzed, hogy lehúz.

Másrészt az, hogy ilyet kért tőled, felvet néhány erkölcsi kérdést... Semmiképp ne menj bele ebbe! Ez a te életed, ő elrontotta az övét, helyrehozni nem lehet ezzel a szerződéssel sem, de a tiedet elrontani igen.

2023. febr. 12. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
91%
Olvasni is hajmeresztő. Abban viszont biztos vagyok, hogyha van ilyen, mint az az általad eltartott személy dolog hivatalos úton, akkor arról lemondani sem fogsz tudni, csak azért, mert meggondoltad magad. Olyasmi felelősségnek tűnik kb , mint egy szülő felelőssége a kiskorúért. Az a te dolgod, hogyha úgy érzed, támogatod őt időnként. De ezt hivatalos úton jogszabályi háttérrel magadra vállalni... Hát eszembe nem jutna. Legfőképpen azért nem, mert így tűnik téged is a hideg ráz ettől.
2023. febr. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
92%

Az, hogy esetleg most megoldható Romániában, hogy eltartottként legyen rendezett a TB-je, az nem jelenti azt, hogy nyugdíja is lesz, ez csak annyit jelent, hogy betegség esetén ellátná az orvos. Ő most feketén dolgozik és ha még arra sem képes, hogy kifizesse az egészségügyi hozzájárulást, akkor felelőtlen ember. Én elsősorban erre hívnám fel a figyelmét, lehetőleg írásban, hogy legyen nyoma, Te szóltál...


Megírnám neki, hogy ezzel az életformával idős korára semmilyen jövedelemre nem számíthat és ha nem kezd el sürgősen olyan munkát keresni, ahol be is jelentik, akkor nagyon nagy bajban lesz.


Azért kell az ilyen emberrel írásban kommunikálni, mert pont ő lesz az a szülő, aki majd rokontartásért beperel, mert hát szegénynek nincs mit enni, nincs miből kifizetni a rezsit, Te viszont be tudod magad védeni azzal, hogy érdemtelenné vált, hiszen 40-es éveiben sem volt hajlandó elgondolkozni azon, hogy az életformája nem fenntartható.


Az, hogy kb 20 éves korodik neelt, eltartott, nem jogosítja fel őt arra, hogy mostantól még kb 30-40 évig Téged pumpoljon és lehúzzon pézzel.

2023. febr. 12. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat is!


Tudja ő is ezt, hogy kb nyugdíjra sem számíthat ha nem dolgozik rendesen, mégis csak panaszkodik és nem tesz ellene semmit.

Most gondjai vannak a lábával és menne orvoshoz viszont ha nincs tb akkor drága, ezért találta ki, ha hivatalosan én tartanám el, akkor biztosítva lenne az egészségügye és mehetne ingyen.

De ha erre nemet mondok úgy érzem én vagyok a ludas abban, hogy nem jut el orvoshoz, mert ugye magánra nincs pénze. De szívem szerint nem mennék ebbe bele! Akkor fizessem ki az ellátását a kórházban? Nekünk az nagy mínusz lesz, de azt sem akarom hogy én legyek az aki ezután finanszírozza a dolgait :((

Úgy érzem csapdában vagyok. Ha teljesen kizárom az életemből valószínűleg később megbánnám és mindenki szemében én lennék a hálátlan gyerek.

2023. febr. 12. 15:46
 17/24 anonim ***** válasza:
92%

Csak a "bejelentés eltartottként" részéhez szólnék hozzá, de ahhoz is úgy, hogy nem Romániában élek.

Nehezen hiszem, hogy Romániában az eltartottak száma szerint adná a munkáltató a munkabért, így a munkáltatód semmiképpen nem károsodik.

A járulékokat meg vonják a munkabéredből, tehát az a te fizetnivalód.

Ha létezik ez a fajta eltartottként bejelentés, akkor azt tudom elképzelni, hogy esetleg tőled vonnak többet, ...de erre ne vegyél mérget, csak próbálok logikusan gondolkozni.

Egyébként a leírtjaid alapján nem is jár messze az igazságtól az általad eltartottságával, hiszen pont erről szól a kérdésed.

Érdeklődj erről a romániai társadalombiztosítónál, ha neked ez nem kerül semmibe - sőt néhány szociális helyzet elbírálásánál még előny is lehet egy plusz eltartott - akkor jelentsd be! Ha hátrányodra lenne, akkor meg értelemszerűen ne jelentsd be!

2023. febr. 12. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
93%

A párja elnézi hogy fáj a lába és nem tesz semmit? Pedig ott él vele. Látja minden nap hogy szenved.

Ráadásul neki dolgozik.

Jelentse be és mindjárt lesz TB-je.

2023. febr. 12. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
30%

Mért bánnád meg?! Az egyetlen út a boldogságodhoz, hogy felszabadulj alóla!

Ha te képes vagy tönkretenni a saját életedet (és hozzá a barátodét, mert ő fejvesztve fog mellőled száguldani minél messzebbre!) azért, mert rettegsz gonosz félig idegenek - "mindenki" megvetésétől, akkor menthetetlen vagy. Ki az a mindenki, szerintem nincs is senkitek! Dehogy nőttél te fel! Jogod van elrontani az életedet. De akkor ne panaszkodj, azt történt, amit választottál.

2023. febr. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
38%
Most akkor Romániában élsz és dolgozol, vagy külföldön? Hol vagy bejelentve, hova fizetsz járulékot, hol adózol? Mert külföldön nem a román jogszabályok az érvényesek, ahogy Magyarországon sem. Anyád bejelentésével kapcsolatban csak attól az országtól kaphatsz helytálló választ, ahol bejelentve dolgozol.
2023. febr. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!