Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Terhesen elváltam, a házasság...

Terhesen elváltam, a házasság előtt abban állapodtunk meg, hogy ha lesz közös gyerek, akkor mindkettőnk vezetéknevét fogja viselni kötőjellel. De így, hogy elváltam, születendő gyermekem az én vezetéknevemet viselheti-e?

Figyelt kérdés

jan. 12. 22:17
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
32%

Egyes vagyok.

Nem ítélkezés. De attól hogy te épp elválsz, ennek mi köze a gyerekhez? A gyereket együtt csináltátok, így közös. Ha közössen megállapodtatok a nevébe miért változtatnál? Ez nem rólad szól! A vállás az szólhat rólad, de a gyereketek közös! Ha tetszik ha nem.

jan. 12. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy mindig van az ördögnek anonim ügyvédje, csak ez nem válasz a kérdésre, mert a kérdés jellege nem filozófiai vagy etikai jellegű, hanem jogi/praktikus.
jan. 12. 23:19
 13/54 anonim ***** válasza:
19%

Ok akkor egy jogi/praktikus kérdés.

Együtt készítettétek a gyermeket vagy nem?

jan. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:
84%

Ha házasok lennétek is kaphatná csak a te vezetékneved.

Sőt, ha házasságon kívül születik a gyerek és nincs hivatalosan apa, automatikusan az anya vezetéknevét kapja.

Ha jól tudom azt tudja kicsit bonyolítani a történetet, ha felvetted a (volt) férjed nevét (és nem változtatod meg szülésig), de ezzel kapcsolatban egy anyakönyvvezető tud pontosabban információkat adni.

jan. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
jan. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
100%

14-es vagyok.

Kis kiegészítés: Azaz ha te születtél Kis Ilona néven és házasságkor felvetted a Tóthné Ilona nevet, amit válás után nem változtattál vissza a lánykorira, elvileg a gyereked nem kaphatja meg a "Kis" vezetéknevet.

jan. 12. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:
90%
A tiédtől eltérő nevet nem kaphat a gyerek. Ha te felvetted a férjed nevét, akkor a leánykori nevedet nem kaphatja. Ha nem vetted fel a nevét/visszavetted a sajátodat, akkor kaphatja a te neved.
jan. 13. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:
100%

Saját tapasztalat:

Terhesen váltam, de már jó ideje külön éltünk, volt új párom, ő az apuka.

Az én nevem Kissné Szabó Éva lett a házassággal, és a válás után is ez maradt, egyelőre volt jobb dolgom, mint a változtatást intézni.

A gyerek házasságban fogant papíron, így születésekor csak azt a nevet kaphatta, amit a házasságkötéskor megadtunk, azaz Kiss László lett a volt férjem után.

Ezután jogi úton kellett a vélelmezett apaságot megdönteni, hogy az igazi apuka kerülgessen be a születési anyakönyvi kivonatba, viszont nem akartuk, hogy az apja vezetéknevét kapja, így simán lehetett Szabó László utánam.

Ebből kiindulva szerintem alapjáraton csak a kettőtök nevét kaphatja, ha a volt férjed az apa, mivel házasságban fogant, így a házasságkötéskor tett nyilatkozat a mérvadó. A kórházban nem fogják megkérdezni, hanem kérik a házassági meg válási papírokat, és az alapján kapja a nevét. Utólag lehet kérni szerintem a változtatást, de azt indokolni kell, apának hozzájárulni stb., nem tudom, hogy mennyire necces a helyzetetek, belemegy-e az exed.

(Ha nem ő az apa, akkor is csak utólag tudjátok rendezni, ahogy mi, kivéve ha még a baba születése előtt összeházasodnál az igazi apukával.)

jan. 13. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 anonim ***** válasza:
100%
A gyermek viselheti az apja, anyja nevét, vagy a kettő kombinációját.
jan. 13. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:
25%

"Ahhoz el kell ismerni hogy ő az apuka"


AZ apaság elismerése és a gyermek vezetékneve kettő különböző dolog. Szabó apuka lehet úgyis hivatalosan apja a gyereknek, hogy a gyermeket Kiss Bélának hívják az anyja neve alapján.


Mivel te leszel ott s születésnél, te diktálod be a nevet.

jan. 13. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!