Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 17 éves vagyok, erősen gondolk...

17 éves vagyok, erősen gondolkodom rajta, hogy elköltözzek a szüleimtől. Mi a véleményetek? Kérlek olvasd végig, mielőtt ítélkeznél.

Figyelt kérdés

Először is el mondanám, hogy ez nem gyermeki lázongás, nem légből kapott dühös ötlet. 13 éves korom óta csak ezért a célért élek, küzdök a testvéremmel együtt. Szüleimmel tartós rossz viszony miatt, a költözés teljességgel elkerülhetetlen. A kérdés: ELJÖTT-E AZ IDEJE? Én úgy érzem most van szükségem erre a változásra, de érdekelnek a pro-k és a kontrák, amit egy független ember talán jobban láthat.


Egy kicsit a helyzetemről:

Családi háttér:

Az egész elköltözéses elgondolás, 14 éves koromtól indult el nyomokban, bár nem emlékszek pontosan. Mostanra már teljesen kiforrott állapotban van, és közel minden tettem efelé a cél felé irányul. Amikor 14 éves voltam, akkor érettségizett sikeresen a testvérem és felvételt nyert testnevelő egyetemre. Mivel szigorú családban nőttünk fel, a testvéremnek ez jelentette a megváltást, elszakadhat végre attól a neveltetéstől, hogy gyökeresen csak az iskola-diploma-munka, ugyanis a szüleim csak ezt az utat látják, mondhatni "konzervatív" felfogásúak. Én és a testvérem, viszont a mai világban úgy gondoljuk van más mód is a megélhetésre, elkerülve a elértéktelenedő diploma utáni robotolást.(Nem lebecsülve a diplomát, én is szeretnék egyetemen tanulni, igaz nem feltétlenül a diplomáért. Ráadásul lusták is vagyunk gürizni és csak tanulni, azt is amit nem szeretnénk.)Így hát tesóm számomra így utólag szinte megjósolhatóan, egy az egybe elszórakozta az első évét, nem járt be órákra, kocsmák, buli-buli hátán stb. Itt kezdődött az első nagyobb és azóta is tartó konfliktus. A szüleim ugyanis természetesen szégyenként fogták fel a helyzetet, és már nem tudtak úgy nézni a fiukra, ahogy ők elképzelték. Innentől kezdve ment a "Mentél volna orvosira, ahova beerőszakolunk." "Fizesd vissza ezt az elpazarolt évedet!" Nem szeretnék belemenni részletesen. A lényeg, hogy tesóm belekerült egy ellehetetlenült helyzetbe, mivel "megérezte az élet ízét", hogy amitől eddig elvolt tiltva, az milyen jó móka is igazából. Amit más 15-18 éves koráig kiszórakozik azt a testvérem 18-21 éves koráig tette meg. Miközben, nem szerette volna érdemben folytatni az egyetemet, hanem a pénzkeresés érdekelte, hogy minél hamarabb folytathassa ezt az életmódot. Szüleim nem tehetősek, így persze ezt nem finanszírozták neki, átkerült egy közelebbi egyetemre. Itt már én is a képben vagyok, látva, hogy hogy kezelik a szüleim a feketebárányt a családban, én is a pénzkeresési lehetőségeket kerestem, tekintve, hogy engem se csigázott fel igazán az iskola-diploma-munka felfogás, miközben az otthon elfojtják a szociális életemet. Hát ebben az időszakban mindenre rátaláltunk amit nem érdemes kipróbálni, sok tanuló pénzt befizettünk... Kaszinó, rulett, szerencsejáték, spammer üzletek stb. Így hát hosszú és bosszús évek után tesómnak rendes állás után kellett néznie, amit mindenképp elakart volna kerülni, mivel gyermeki álmai voltak a pénzszerzéssel kapcsolatban. Január óta dolgozik, 7 hónapja, ez idő alatt felhalmoztunk egy korrektebb összeget, az én ügyeskedéseimet is hozzáadva. A testvérem persze, már így sem mintagyerek, szóval neki a hónap végén mennie kell, mert eljött az a pillanat, hogy elzavarják a szüleim, ha csak nem kezdi el visszafizetni az "elpazarolt" éveit. Én ezt megtiltottam a testvéremnek, még akkor is ha csak ő megy el. Teljesen értelmetlennek gondolom, hogy belemenjen ebbe a körforgásba.


Iskola:

Idén megyek 12. be, érettségi előtt állok. Szüleim az elmúlt évek során, azt hiszik azonosultam a tesómmal, és én sem akarok majd tanulni. Rám erőszakolják a tanulást, folyamatos vitázás megy rajta, meg a pénzen is apával. Itthon már képtelen vagyok tanulni, mert kiesik a koncentrációm, mikor elkezdődik a vita, mert oda figyelek, hogy mi éppen a helyzet. Inkább nem is kezdem el már, fölösleges időpazarlássá vált. Reggel szoktam tanulni iskolába menet. 45 perces az út, de így is az ország egyik legnevesebb gimnáziumában közel 4 egészet teljesítek. Én még is egy olyan (számomra nagyon fontos)célt tűztem ki magam elé, a továbbtanulás szempontjából, amihez nem elég csupán az ész, de szorgalom is kell hozzá, ami viszont nekem alapból sincs sok, nem hogy ha még a kedvem is elveszik tőlem itthon.

Ezért is szeretnék elköltözni tesómmal, nyugodtabb környezetet biztosítana úgy érzem.


Szerelem:

Hát... Ez is most talált meg... A nagyon elhanyagolt itthoni körülményeknek köszönhetően, nálunk még soha nem volt egy tesóm barátja, barátnője, se egy az én barátaim, barátnőim közül. Anya mindig hatalmas hepajt csapott, ha valaki fel akart jönni, mert akkor ugye hirtelen az egész lakást ki kellett takarítani. Én ebbe inkább nem mentem bele, nekem nem érte meg vitatkozni, inkább elfogadtam ezt a helyzetet, főleg hogy én még kitakarítva is szégyelltem volna egy-két dolgot. Emiatt és a kizárólag a pénzszerzésre való motivációm miatt, nem keresek kapcsolatot 2 éve. Most viszont megtalált, és nem szeretném azt mondani a leendő barátnőmnek, hogy bocsi hozzánk nem lehet feljönni, majd lemegyünk a parkba sétálni. Mindig nem lehet. Tudom, hogy nem ez számít a szerelemben blablabla, de engem ez zavar abban, hogy teljesen magabiztos legyek, amúgy is elszoktam a barátnőzéstől, ahogy említettem.

Ez is egy ok, hogy miért szeretnék elköltözni.


Tervek:

Valamiért, mindig is azt éreztem, hogy valami nagyra kell vinnem, nem tudom miért.(Nem hétköznapi, se nem világszintű csillogásra vágyok, ezt ne értsétek félre. Embereken szeretnék segíteni.) Úgy gondolom genetikailag mindent megkaptam, hogy ezeket meg is tudjam valósítani. Igen ám, de ahogy, csak a pénzre specializálódtam, semmivel nem foglalkoztam amiben egyébként ügyesebb lennék úgy hát megcsappant magamban az önbizalmam. Lehet csak bűnbakot keresek, de valamilyen szinten ezt is a szüleim számlájára is írom, mert soha semmiben nem támogatnak! Akármit elkezdtem volna, vagy megpróbáltam volna; kinevettek; mondták hogy ennek semmi értelme; szarul csinálom; nézd meg a többi gyerek mennyivel jobb; ez csak hobbi stb. Pénzügyileg meg amúgy sem tudtak volna.

Ezeket a céljaimat elakarom érni, és van az a mondás, hogy amit gyakran mondanak rád az úgy is van. Félek, hogy nem fognak sikerülni ezek a vágyaim, ha ők "hátráltatnak" engem benne.

Ezért is el szeretnék költözni.


Úgy gondolom, megteremtettük tesómmal a körülményeket 4 év alatt, hogy eltudjunk költözni, de még egy picivel több idő kellett volna, hogy nyugodtan, minden probléma nélkül megtudjuk tenni ezt a lépést. Azonban az elfajuló helyzet miatt most már én úgy látom nem tudunk tovább haladni az itthoni körülmények mellett.

Mindenképpen megszeretném beszélni a szüleimmel békésen, de nem vagyok benne biztos, hogy pozitív reagálást kapok, hogy a feketebárány tesómmal elköltözzek...:( Anyát közben súlyos családi tragédia érte, így kicsit bele is fáradt az életbe, ezért is agresszívabb, kiszámíthatatlanabb. Apa pedig a fő hangadója tesóm elzavarásának is, így neki fel sem merem hozni a témát, mert abban a pillanatban már kint is vagyok a házból.


Remélem nem lett túl hosszú és köszönöm, ha volt energiád végig olvasni! Ha van valami, amivel segíteni tudnál ez ügyben nagyon szívesen meghallgatom. Mi a véleményed mi lenne a jó döntés? Köszönöm



2013. júl. 26. 02:18
1 2
 1/17 anonim válasza:
Az érzelmeid sose befolyásolják a karriered! Most ha van egy "szerelem", ne érdekeljen. Ha a terv szerint menni kell, akkor menj. Ettől függetlenül a szüleid a szüleid lesznek akkor is ha nem foglalkozol velük, ne adj Isten a haláluk után bűntudatod is lehet, attól függ milyen ember vagy... Ha megteheted menj el, de én az érettségit megvárnám , ha valami nem jól sül el a dologgal kapcsolatban az eléggé kihatással lehet az érettségidre, az érettségid pedig a további életed kialakulására...
2013. júl. 26. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
És miből élnétek? Fizetni kell az albérletet, rezsit, meg mindent, ami a napi megélhetéshez kell, Ezzel mennyire vagytok tisztában?
2013. júl. 26. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
87%

Tudod, hogy mi a baj, kedves kèrdezö?



"Úgy gondoljuk, van más mód is a megèlhetèsre". Elárulom neked , hogy nem nagyon van. Az ország tele van több százezer(!) munkanèlkülivel, javarészükneek csak èrettsègije ès szakmája van, ha nem hiszed el, mézd meg a statisztikákat vagy elfogulatlanul nézz kõrbe. iEgy fatal manapság sehova nem kell diploma nèlkül, maximum nagy nehezen gyárba vagy tescoba havi 70 ezerért. Ebbœl max. akkor élsz meh, ha csak szobát bèrelsz, tartalèkolni nem fogsz belöle, csalâdra sosem telik majd.


Jobban fizetö munkára inkább a tanult, 2-3 nyelvet beszélœ diplomást veszik fel. Tudom, hogy mèg fiatal vagy, ès mennèl màr, föleg ha rosszul jössz ki a csalàdoddal, de ne rontsd el a jövöd. Vagy külföldre menj ki, vagy maradj otthon a fenekeden, különben nagyon bánni fohod. Mindezt nem bántâsból írom, csak tapasztalatból ès jóindulatból.

2013. júl. 26. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Inkább azzal van baj, hogy a kérdező próbálja a munka könnyebbik, gyakran illegális végét megfogni, lásd spammelés stb.


Mi lehet az a stb, netes csalások? Remélem az ilyennek egyszer a körmére néznek.

2013. júl. 26. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

A 4-essel egyetértek.

Az olyasmit, amire a kérdező céloz (bár pontosan nem tudjuk, mi, de a moralitás és a legalitás határán lehet), ahogy másoknál láttam, lehet művelni 5 vagy max 10 évig, de aztán vége. Megváltoznak a körülmények, jön egy nagyobb hal, szigorodnak a szabályok, vagy ha illegális a tevékenység, akkor lecsukják egy időre. A könnyű pénznél is sokan tolonganak, nem csak a munkanélküliek listáján.



"Ezeket a céljaimat elakarom érni, és van az a mondás, hogy amit gyakran mondanak rád az úgy is van. Félek, hogy nem fognak sikerülni ezek a vágyaim, ha ők "hátráltatnak" engem benne. "

Ez viszont teljesen igaz, borzasztó, amikor a szülők hátráltatják a gyereket.

2013. júl. 26. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
81%

A szüleid helyzetébe belegondoltál már? Van 2 gyerekük, az egyik teljesen ellenük fordult már, a másik most kezd. Tesód igenis hatással van rád! Számodra most ő a követendő példa, mert úgymond ugyanazon az oldalon álltok, erősítitek egymást, de én úgy gondolom, hogy rossz úton jár. A szüleidet is hibásnak tartom több dologban. A szabadság korlátozása azért nem jó, mert idővel az elfojtott indulatok felszínre törnek, ellenséges viszony alakul ki két olyan ember közt, akik egyébként szeretik egymást. Mert szeretnek titeket, az biztos. Tudom, elcsépelt szöveg, de ők csak jót akarnak nektek!!!! Az, hogy szakmát kell szerezni, nem hülyeség. Mégis milyen más útja van annak, hogy tisztességesen (!) pénzre tegyél szert, mint a tanulás? Sokszor fárasztónak tűnik, de küzdeni kell!!!!!!! Nagy dolgokat akarsz csinálni? Az itt kezdődik!


Tegyük fel, hogy nem akarsz diplomát. Miért nem? Mit szeretnél csinálni helyette? Hm? Vannak konkrét elképzeléseid? Ezeket össze lehet foglalni, elő lehet adni a szüleidnek normális keretek között. Megtetted már? Szakma nélkül szeretnél dolgozni? Mégis mit?????? Felnőtt emberek több évnyi kemény sulival a hátuk mögött nem tudnak elhelyezkedni, fizetni a számlákat!


Ne haragudj, de nagyon nem vagy még tisztában az élettel. Azt tudom tanácsolni, hogy ne menj a tesód után. Maradj a szüleidnél. Talán abban bíznak ők is, hogy ha ő elmegy, téged még meg tudnak menteni. Most nem a testvéredet akarom megbántani (és téged sem!!!!), de nem jó neked, hogy ott van.


Az, hogy nem támogatták, amit csináltál, talán azért volt mert az élettapasztalatok révén tudják, miből lehet megélni, miből nem. Sajnálom, ha úgy érzed, hogy nem hisznek benned, próbálj erőt meríteni másokból!


Ami a barátnőzést illeti... ha én együtt vagyok valakivel, és szeretjük egymást, akkor elfogadja a helyzetemet olyannak, amilyen. Nem kell szégyellned semmit, a te körülményeid ilyenek, kész.


Tudod, én nem csak a levegőbe beszélek. Anyám, apám egy szar alak, intézetben nőttem fel. Érettségiztem, nyelvvizsgákat tettem, szakmát tanultam, egyetemre járok. És suli mellett is dolgozom, mert az albérletet fizetni kell. Ilyen az élet. Nem kell azt tanulnod az egyetemen, amit ők mondanak, jól átgondolt érvekkel meggyőzheted őket arról (ha vannak), hogy miért választanál másik szakot.


Írtad, hogy anyukádat bánat érte. Inkább támogatnod kellene őt, nem ilyeneket fontolgatni a háta mögött. A helyedben nem szúrnám el ezt a kapcsolatot, mert csak egy anyád, egy apád van...

2013. júl. 26. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
*...talán azért volt, mert az élettapasztalatuk révén...
2013. júl. 26. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
83%

1. A testvéred az egyetem helyett lzüllött, sem tanulni, sem dolgozni nem képes. Elég szomorú, hogy még téged is lehúzott, elötted is ez a jövö áll.


2. Ha már most is félillegális dolgokkkal szereztek pénzt, akkor csak rövid idö, mire bünözök lesztek. Lehet, hogy így híres, ismert valaki leszel, de semmiképpen sem pozitiv értelemben.


3. Egyelöre semmi anyagi forrásod sincs,amiböl meg tudnál élni, már most sem tanulsz, egyetmre semmi esélyed. Pár év múlva te is ot állsz majd, ahol a testvéred, hogy pár hónap után minden munkahelyröl kirúgnak, és rövidesen hajléktalan leszel te is meg a testvéred is.


4. Eleve 18 éves korodig nem költözhetsz el, mert a rendörség visszavisz.

2013. júl. 26. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Én a helyedben otthon maradnék, leérettségiznék, jelentkeznék felsőoktatásba, és ha a szüleid nem tudnak támogatni, munkát se kapsz (ami sajnos könnyen előfordul), még mindig ott a diákhitel. Tanulj sokat, most az a legfontosabb.
2013. júl. 26. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Egy kérdés.....



Ha el akarsz menni az egyetemre, de nem a diplomárért, akkor mi a fészkes fenéért???

2013. júl. 26. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!