Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tegyek, ha a családom is...

Mit tegyek, ha a családom is kihasznál és zsarol? 29/F

Figyelt kérdés

Megpróbálom röviden összefoglalni a dolgokat, bár nem könnyű. A lényeg az, hogy itthon élek (tudom, hogy ez nem feltétlenül "egészséges" ilyen idősen, de ez hosszú történet), testvérem nincs, egyedül én tudok vezetni, így gyakran megszívom, általában rám marad sok minden.

Tavaly kezdődtek a problémák a nagyszülőkkel, nagyapám gyakorlatilag kétnaponta telefonált, hogy nagyanyám rosszul van (a szomszéd faluban laknak), anyám meg rögtön pánikolt, így azonnal mennünk kellett, akár reggel volt, akár este. Közben dolgoztam is, és már kezdtem szégyellni, hogy mindig kéredzkednem kell, és stresszes is volt az egész, hogy mikor csörög a telefon. Volt, amikor keresztanyám hazajött egy időre, hogy segítsen a nagyszülőkkel, sokszor őt is vinnem-hoznom kellett. Utána nagyanyám vagy kétszer bekerült a kórházba, természetesen mentünk látogatni, aztán nálunk lábadozott pár hétig, nagyapám is itt volt, de szinte naponta hazajárt, így sokszor fuvaroztam őt is. Ezt követően anyám lett beteg, akkor már nem dolgoztam, mert felvettek bölcsészdoktori képzésre, és arra próbáltam előkészülni, így heteken át őt hordtam tornára, masszázsra, kutyafülére. (Volt olyan, hogy minden reggel fel kellett kelnem, pedig pihenhettem volna, de nem szóltam semmit.) Sok dolgot el tudtunk volna intézni mondjuk délután is, de nem lehetett, mert apám nem áldozta fel magát, mert templomba kellett mennie, de az nem számított, hogy én hányszor áldoztam fel a reggeleimet meg a napjaimat, és ha szóltam, akkor én voltam a hibás, mert semmit nem lehet veszekedés nélkül elintézni. (Bezzeg azt a sok alkalmat nem vették figyelembe, amikor szó nélkül mentem.)

Amikor szeptemberben elkezdtem a tanulmányaimat, közöltem a családommal, hogy nekem többé nem lesz ennyi időm, ezt vegyék tudomásul, mert tanulnom kell, kutatnom kell stb. Ehhez képest semmi sem változott. Amikor bejelentettem, hogy nem bírom tovább, mert testvérem sincs, akivel legalább meg lehetne osztani a feladatokat, és hogy elegem van már abból, hogy mindenkinek ki kell nyalni a p*csáját, és mások el tudják intézni a dolgaikat anélkül is, hogy ráakaszkodnának a gyerekükre, anyám közölte, hogy más nem beteg (!), meg hogy örüljek, hogy segíthetek. Ráadásul a fülem hallatára többször kijelentették, hogy milyen jó, hogy itthon vagyok, mert így legalább ki tudják használni a helyzetet. Egyszerűen képtelen vagyok bármit is tervezni, mert mindig közbeszólnak, és legtöbbször előző este közlik, hogy másnap mi lenne a program. A levéltári kutatáshoz is jó lenne kb. 3 nappal előre bejelentkezni, de nem tudok mikorra, mert tuti, hogy bekavarnának, a jegyeket is be kellene íratnom az egyetemen, de még ott sem tudom az időpontokat. Egyszerűen nem bírom már, hogy mindig mások óhaját kell lesnem, és másokhoz kell alkalmazkodnom, másokat kell kiszolgálnom. Anyámnak mondtam, hogy szeretném végre a saját életemet élni, erre közölte, hogy ő se éli/élte a sajátját. És ezzel minden meg is van oldva. Sajnos komoly veszekedések is előfordulnak, amikor már tényleg kiakadok, és megpróbálok fellépni a kihasználás ellen. Fogalmam sincs, mi lenne a legjobb megoldás. Gondoltam a költözésre, de nincs hová mennem, és nem szívesen adnék ki súlyos tízezreket azért, hogy mást gazdagítsak egy albérletben, max. akkor mennék el végleg, ha találnék egy lányt, akivel összeköltözhetnénk, de nem tudom, lesz-e ilyen. Nem tudom, mit tehetnék, és segítséget szeretnék kérni ebben az ügyben. Megköszönöm mindenkinek, aki végigolvasta (tudom, hogy nem volt rövid, de még így sem írtam le mindent), és aki esetleg tud segíteni valamiben.



2014. jan. 15. 21:35
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
84%
A fö kérdés, hogy ki fizetni a tanulásodat. Amennyiben te, akkor költözz el otthonról. Ha a szülök, akkor reggel felkelsz, bemégy az egyetemre, és csak este jössz haza - ott a könyvtárban tudsz tanulni és le van zárva a dolog, csak aludni jársz haza.
2014. jan. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
19%

29 éves felnött férfi vagy és a szüleid/nagyszüleid tartanak, segítenek, hogy tanulni tud.

Nem tetszik, hogy cserébe segítened kell nekik? Van megoldás: -munka, diákhitel, albérlet, kolesz!!

2014. jan. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
77%

Szia!

Sajnos nekem az a tapasztalatom, hogy az ember nem kaphat meg mindent. Úgy tűnik, te most, ebben az élethelyzetben nem teheted meg, hogy otthon maradsz ÉS nyugalmat is kapsz. Úgy látom, hogy választanod kell: vagy maradsz, és megpróbálod elfogadni a család szabta föltételeket, vagy pedig albérletbe mész, ezzel meg anyagilag nem fogsz jól járni.

(Persze ideális esetben megbeszélhetnéd a dolgot a családdal, és varázsütésre minden megváltozna, de ez általában nem így történik.)

Remélem, segítettem.

2014. jan. 15. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
38%

29 éves vagy és még mindig tanulsz, továbbá eltartanak, ha jól értem.

Biztosan bosszantó a helyzet, de amíg eltartanak, nem vagy önálló, kis túlzással az van amit mondanak. Ha saját lábadra állsz, külön élsz (magadra mosol, vasalsz, takarítasz, főzöl, bevásárolsz...) eltartod magad, akkor már magad ura vagy, ergo nem ugráltathatnak. Ennek ára van, ahogy írtad sok tízezer forint. Egyébként ezt miből fizetnéd ki? Van bevételed? Ha igen, haza adsz valamit ebből?

Lány nem terem csak úgy, és nem költözik rögtön össze senkivel, legalábbis ha esze van. (kivételek vannak tudom). A kapcsolatért is egyébként tenni kell, sokszor önzetlenül, és menni utána, mert ahogy már írtam, tenni kell érte.

2014. jan. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:
#1: Én fizetem. Csak az a gond, hogy nem a szomszédban van az egyetem, és nem csak a nyugalom hiánya a probléma, hanem a család hozzáállása is.
2014. jan. 15. 21:55
 6/32 anonim ***** válasza:
19%

valahol megértelek, mert én is voltam ilyen helyzetben,

kb. 20 éve.


Egyszer befékeztem, egy unokatesót kellett volna este szállítani (nem tudom, minek jött) és gyalog ment el (5 km) máig szégyellem,

egyszer a nagyszülőket próbáltam Pestre vinni, kezdő voltam, ott bénáztam a forgalomban, és velük ingerültködtem, máig szégyellem.


A mai fejemmel teljesen máshogy látom a dolgokat.

Jó, hogy akkor lett kocsink, és anyukámhoz tudtam naponta menni a kórházba, meg a 86 éves nagypapámat is menet közben el tudtam látni, akkor államvizsgáztam, két műszakban dolgoztam mind emellett 40 km-re.

Egyedül vezettem az elejétől fogva.


Ami nekem magas: szólnak, hogy valaki rosszul lett, el kell kéredzkednek a munkahelyedről, odarohantok, és nincsen semmi?

Ezt leállítanám. Ha annyira rosszul van, hívja az orvost, mentőt, ha meg nincs annyira, és van mellette valaki, akkor a műszak végét megvárhatja.

Hány km a másik falu? mert azt tudom, hogy sok helyen rossz a busz közlekedés.

2014. jan. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
73%

Ez egy ördögi körhöz vezet, amit a költözés ellen kifogásként hozol fel.

Otthon laksz, kihasználnak, beosztják az idődet -> emiatt nem lesz barátnőd (mert senkinél sem pluszpont, ha folyton lemondasz programokat, mert "anyám szólt", és valljuk be egy határon túl jogosan zavarja ez a nőt) -> nem lesz kivel különmenni -> otthon maradsz életed végéig.


Szóval határozd el - mondjuk suli alatt ne kelljen vele szórakozni -, hogy júniustól elköltözöl. Addig lesz idő albit találni.


A többivel kapcsolatban meg bejelentkezel szépen ahová kell, megnézed mikorra kell menni jegyeket beíratni, ezt egy excel táblába beleírod (minden más fix elfoglaltságot, szabadidőt is), és kirakod a hűtőre a FENNMARADÓ IDŐKET(nehogy a beosztást írd ki, mert abba belekötnek, hogy biztos nem is kell oda menned), ebből lehet választani, ha valamire meg akarnak kérni.

2014. jan. 15. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
76%
Lehet azt is mondani, hogy mindent megtennék,hogy elmehessek otthonról albérletbe.De vajon igy nyugodt lennél, nem hiszem, mert ott is zaklatnának és ha nem tudnád teljesiteni a kérésüket,akkor neked lenne lelkiismeretfurdalásod.Mondd meg a szüleidnek, hogy most màr te fogod megszabni a programokat, ha nem tetszik nekik,akkor valóban el kell hagyni az otthont és kialakitani az életedet.
2014. jan. 15. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:
#2: Van saját megtakarított pénzem, nem ez a probléma. Inkább az, hogy sokszor hülyének néznek, és rángatnak ide-oda. Amúgy ne gondold azt, hogy nem szoktam itthon vagy bárhol segíteni, csak már egy kissé túlzás, hogy gyakorlatilag szabályozzák az egész életedet, és 60 évesen úgy tesznek, mintha 90 évesek lennének, és ki kell szolgálni mindenkit.
2014. jan. 15. 21:58
 10/32 anonim ***** válasza:
82%
Ha messzebb van az egyetem,akkor kérj kollégiumot és költözz oda.
2014. jan. 15. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!