Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tegyek, ha a családom is...

Mit tegyek, ha a családom is kihasznál és zsarol? 29/F

Figyelt kérdés

Megpróbálom röviden összefoglalni a dolgokat, bár nem könnyű. A lényeg az, hogy itthon élek (tudom, hogy ez nem feltétlenül "egészséges" ilyen idősen, de ez hosszú történet), testvérem nincs, egyedül én tudok vezetni, így gyakran megszívom, általában rám marad sok minden.

Tavaly kezdődtek a problémák a nagyszülőkkel, nagyapám gyakorlatilag kétnaponta telefonált, hogy nagyanyám rosszul van (a szomszéd faluban laknak), anyám meg rögtön pánikolt, így azonnal mennünk kellett, akár reggel volt, akár este. Közben dolgoztam is, és már kezdtem szégyellni, hogy mindig kéredzkednem kell, és stresszes is volt az egész, hogy mikor csörög a telefon. Volt, amikor keresztanyám hazajött egy időre, hogy segítsen a nagyszülőkkel, sokszor őt is vinnem-hoznom kellett. Utána nagyanyám vagy kétszer bekerült a kórházba, természetesen mentünk látogatni, aztán nálunk lábadozott pár hétig, nagyapám is itt volt, de szinte naponta hazajárt, így sokszor fuvaroztam őt is. Ezt követően anyám lett beteg, akkor már nem dolgoztam, mert felvettek bölcsészdoktori képzésre, és arra próbáltam előkészülni, így heteken át őt hordtam tornára, masszázsra, kutyafülére. (Volt olyan, hogy minden reggel fel kellett kelnem, pedig pihenhettem volna, de nem szóltam semmit.) Sok dolgot el tudtunk volna intézni mondjuk délután is, de nem lehetett, mert apám nem áldozta fel magát, mert templomba kellett mennie, de az nem számított, hogy én hányszor áldoztam fel a reggeleimet meg a napjaimat, és ha szóltam, akkor én voltam a hibás, mert semmit nem lehet veszekedés nélkül elintézni. (Bezzeg azt a sok alkalmat nem vették figyelembe, amikor szó nélkül mentem.)

Amikor szeptemberben elkezdtem a tanulmányaimat, közöltem a családommal, hogy nekem többé nem lesz ennyi időm, ezt vegyék tudomásul, mert tanulnom kell, kutatnom kell stb. Ehhez képest semmi sem változott. Amikor bejelentettem, hogy nem bírom tovább, mert testvérem sincs, akivel legalább meg lehetne osztani a feladatokat, és hogy elegem van már abból, hogy mindenkinek ki kell nyalni a p*csáját, és mások el tudják intézni a dolgaikat anélkül is, hogy ráakaszkodnának a gyerekükre, anyám közölte, hogy más nem beteg (!), meg hogy örüljek, hogy segíthetek. Ráadásul a fülem hallatára többször kijelentették, hogy milyen jó, hogy itthon vagyok, mert így legalább ki tudják használni a helyzetet. Egyszerűen képtelen vagyok bármit is tervezni, mert mindig közbeszólnak, és legtöbbször előző este közlik, hogy másnap mi lenne a program. A levéltári kutatáshoz is jó lenne kb. 3 nappal előre bejelentkezni, de nem tudok mikorra, mert tuti, hogy bekavarnának, a jegyeket is be kellene íratnom az egyetemen, de még ott sem tudom az időpontokat. Egyszerűen nem bírom már, hogy mindig mások óhaját kell lesnem, és másokhoz kell alkalmazkodnom, másokat kell kiszolgálnom. Anyámnak mondtam, hogy szeretném végre a saját életemet élni, erre közölte, hogy ő se éli/élte a sajátját. És ezzel minden meg is van oldva. Sajnos komoly veszekedések is előfordulnak, amikor már tényleg kiakadok, és megpróbálok fellépni a kihasználás ellen. Fogalmam sincs, mi lenne a legjobb megoldás. Gondoltam a költözésre, de nincs hová mennem, és nem szívesen adnék ki súlyos tízezreket azért, hogy mást gazdagítsak egy albérletben, max. akkor mennék el végleg, ha találnék egy lányt, akivel összeköltözhetnénk, de nem tudom, lesz-e ilyen. Nem tudom, mit tehetnék, és segítséget szeretnék kérni ebben az ügyben. Megköszönöm mindenkinek, aki végigolvasta (tudom, hogy nem volt rövid, de még így sem írtam le mindent), és aki esetleg tud segíteni valamiben.



2014. jan. 15. 21:35
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
61%

Hát ha anyádék is oda fognak költözni albérletbe, ha majd családod lesz, akkor szerintem nem lesz családod. Nincs az a nő, aki ezt elviselje. Majd minden este nálatok lesznek vagy át kell menni, ha gyerek lesz akkor teljesen rátok szállnak majd.

Felejtsd el, talán Ausztráliában elég messze lennél tőlük.


Szerintem menj albiba, aztán ha hívnak ne vedd fel, persze néha igen, de ne engedj az érzelmi zsarolásnak, azt hiszem ez egy fontos pont. Önállósodj és ne légy állandó kapcsolatban velük. Ha sikerül egy kis távolságot tartani, nyugid lesz. Ha nem segít, hogy leülsz velük, és elmondod, hogy hagyjanak nyugtot, akkor lépj. Fölösleges itt kattogni, hogy miért nem értik meg, és hogyan mond el nekik. Már megpróbáltad elmondani, nem használt. Keress egy albit és menj.

2014. jan. 15. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:
#17, #19: Oké, akkor számotokra semmi a félévi tandíj, az utazás stb., amit saját zsebből perkálok ki. Ennyi erővel én is felhánytorgathatnám, hogy járuljanak hozzá a fuvarozgatásukhoz, mert a benzint se sz*rja ki senki.
2014. jan. 15. 22:21
 23/32 anonim ***** válasza:
41%

"Oké, akkor számotokra semmi a félévi tandíj, az utazás stb., amit saját zsebből perkálok ki"


Nem semmi, csak éppen nem hazaadás. Ez a te saját költésed, nyilván te állod, nincs ebben semmi meglepő.

Hazaadás az, amikor anyagilag segíted a szüleidet. A legtöbb 29 éves ember ezt már bőven megteheti.

2014. jan. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
64%
Ne támadjátok már le a kérdezõt, hiszen a szüleinek biztosan nincs szükségük arra, hogy támogassa õket. Kérdezõ azért van ez veled, mert egyke gyerek vagy és nem tudnak meglenni nélküled. Nagyon nehéz helyzetben vagy, de kénytelen leszel megtanitani nekik,hogy megtanuljanak nélküled élni néha!
2014. jan. 15. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 A kérdező kommentje:
#23: Hű, nehogy azt mondd, hogy az összes kortársamat ismered. Jó pár huszon- és harmincéves embert ismerek a környezetemben, akik amellett, hogy dolgoznak (és mondjuk külön élnek vagy partnerrel/családdal), a szülőktől vagy a nagyszülőktől kérnek pénzt. Nem azt mondom, hogy ez a követendő példa, de álomvilág, hogy annyian tudnak hazaadni a szüleiknek, mint amennyit te gondolsz. Főleg azok, akik mondjuk minimálbéren tengődnek. A faluba most költözött haza egy kétgyerekes fiatal házaspár Pestről, hogy közelebb lakjanak a szüleikhez (a feleség gyesen van, a srác dolgozik), egy másik család (ott egy gyerek van) nemrég szintén hazajöttek a szülői házba, hogy meg tudjanak élni, a fiú innen jár dolgozni. Ennyit arról, hogy hányan is tudnak hazaadni. Nyilván van ilyen is, meg olyan is, de amit te írtál, az durva általánosítás, ami nem feltétlenül igaz.
2014. jan. 15. 22:39
 26/32 A kérdező kommentje:
Még annyit az előző mondókámhoz, hogy a szüleim nyugdíjasok, és nem panaszkodhatnak, plusz nekik is van tartalék pénzük. Egyébként meg azt hiszem, a lehetőségekhez mérten igyekszem levenni a terhet a vállukról, nem várom el, hogy mindent ők pénzeljenek.
2014. jan. 15. 22:46
 27/32 A kérdező kommentje:
#24: Sajnos ez a helyzet, egyke vagyok, viszonylag kései gyerek is, gyerekkoromtól kezdve túlféltettek, közben meg b*szogattak, hogy bezzeg mások a jég hátán is megélnek, holott én még az utcára se mehettem ki játszani vagy biciklizni másokkal, nehogy elüssenek. Ha a kertben "tűntem el", akkor meg azért hisztiztek, hogy biztos beleestem a kútba, és meghaltam. És ez még csak a jéghegy csúcsa. Amúgy az a baj, hogy tényleg nekik sincs senkijük, az unokatesómék is tőlünk több száz km-re laknak, max. távolabbi rokonok vannak a közelünkben. Szóval ez valahol kutyaszorító, hiszen én is tudom mindezt, és tudom, hogy mi mindent tettek/tesznek értem, csak sokszor egyszerűen már nem bírom tovább a stresszt, a függő helyzetet. Egyébként tényleg itt vagyok nekik, gyakorlatilag bármikor elérhetnek, de sokszor mintha még ez is kevés lenne. És zavar, hogy pl. egy hétre előre se tudok tervezni, pedig ez nagyjából normális időtartam lenne. Meg hát az is zavar, hogy sokszor az utolsó pillanatban tudom meg, hogy mit is kell csinálnom, mert mondjuk este közlik, hogy reggel ide meg ide kellene menni, én meg csak nézek, hogy mi van, mert nélkülem beszéltek meg mindent, és csak a kész tényekkel szembesítenek.
2014. jan. 15. 22:55
 28/32 anonim ***** válasza:
Szerintem ott lett erontva, hogy soha nem mondtál nemet. Egyszerűen mondj nemet, ha neked éppen nem jó. Természetesen az ember segít a szülőknek/nagyszülőknek, de ne engedd, hogy kihasználjanak. Neked most a suli az első, koncentrálj arra. Csináld amit kell és ha pont olyankor akar nyaggatni a család, akkor megmondod, hogy bocs, most nem jó. Majd máskor. Illetve előre is szólhatsz, hogy x időben programod van, ne is számítsanak rád. Ha nem állsz a sarkadra, egész életedben ez lesz, tök mindegy ha már külön fogsz lakni és lesz saját családod. A munkából hazarángatós meg már mindenen túl megy!
2014. jan. 16. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

29 évesen gáz, hogy még a kollégiumot ajánlgatják itt neked...vicc az egész...


Sajnálom egyébként kérdező, hogy ilyen sz/*r helyzetben vagy,de költözés nélkül sosem lesz nyugtod.


A beletörődésen kívül nem tudsz mást csinálni, hiszen nem mész el másik városba dolgozni, és nem rakod félre a tanulmányaidat sem a jobb élet reményében.


Nyugodtan halaszthatnál,kereshetnél több lóvét távolabb a szüleidtől.

2014. jan. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
En egyet ajánlok neked, hogy készitsél egy heti vagy havi programot és tedd az asztalra, hogy olvassák el. Az meg már valóban felháboritó, hogy a munkából is rohannod kell.Arra nem gondolnak, hogy ki is rughatnak.Nem értem az ilyen szülõket.
2014. jan. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!