Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ezt komolyan megteheti anyám?...

Ezt komolyan megteheti anyám? Miért csinálja?

Figyelt kérdés

Néha nagyon elviselhetetlen.

Ha ketten megyünk valahová, és engem kérdeznek valamiről, biztos hogy ő válaszol helyettem, pedig szerintem én tudom jobban hogy megy a suli, milyen a kollégium, stb.. És amikor mondom hogy akkor most engem kérdeztek, én szeretnék válaszolni, akkor megsértődik, és nem szól hozzám (egyébként mindig ezt csinálja ha valami baja van, bedurcázik és nem szól hozzám, mint egy óvodás). Miért? Mit tehetek ellene?

A másik pedig, ami felettébb idegesítő, hogy legyünk a nap bármely szakaszában, legyen nálam bármilyen vendég, ő beront a szobámba, elveszi a drága parfümömet (amit csak különleges alkalmakra használok, és nem is a ő pénzéből vettem hanem kaptam) és magára fújja a felét, mert 'neki kifogyott'. Mást is kérdés nélkül elvesz, felvesz, és ez engem zavar, mivel én nem nyúlok hozzá se az ő, se a más dolgához kérdés nélkül, főleg nem kutatok.. Régen sem vettem el semmijét, nem értem miért nem lehet egy 800 Ft-os parfümöt megvenni a Rossmannba, mikor tudja hogy nem szeretek osztozkodni ilyeneken (pl. könyv, ruha, ékszer, parfüm, amit nem lehet ténylegesen elosztani).

Ha ketten vagyunk, vagy az ő baráti köreiben ahol hasonló gondolkodásúak az emberek, biztos olyan témát hoz fel amiben nekem ellenkező a nézetem (pl vallás, tanulás, magánélet, stb..), akkor engem is megkérdez, majd miután elmondom, elkezd velem vitatkozni ezen, és persze ő roppant büszke, neki lesz igaza, ezáltal én egy erkölcstelen, semmirekellő, bűnös ember vagyok. :/

Sokkal fontosabbak neki a kapcsolatai, az hogy a külvilág mit lát abból aminek ő mutatja magát (erkölcsös, vallásos, közösségi vezető, mindenki ismeri) mint az, hogy velem programokat szervezzen, kiránduljon, és ne múzeumokat meg könyveket bújjon, én ezekből látok eleget nap mint nap, ha érdekel be is megyek, vagy ami érdekel azt elolvasom (a polcomon ott van egy sornyi elolvasandó könyv).

Már nagyon rossz, olyan mintha idegenek lennénk.



2014. máj. 3. 08:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
64%
Ne add oda! Védd meg a holmidat! Vedd ki a kezéből, told ki őt a szobádból!
2014. máj. 3. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
csak az anyám, ő nevel, tisztelet van bennem iránta..
2014. máj. 3. 08:23
 3/12 anonim ***** válasza:
51%

Anyukáddal kezdeni nem fogsz tudni semmit, az ilyen embereket nem lehet megváltoztatni (saját tapasztalat), valószínűleg ő is szilárdan meg van róla győződve, hogy amit ő gondol/mond/tesz, az az egyedüli helyes, és nem érti, hogy neked mi ezzel a bajod. Ezt csak kibírni tudod, amíg együtt élsz vele, ha külön költözöl, ő akkor sem fog megváltozni, de téged már nem fog tudni annyira uralni, mint most.


Azért az elég fura nekem, hogy úgy beszélsz a múzeumokról meg a könyvekről, mintha veszélyes fertőző betegségek lennének...

2014. máj. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
0%
Na látod kedves kérdező pont ezért ne fogadd meg az első válaszló tanácsát. Tehát ha tényleg szereted az Édesanyádat akkor fogdmeg magad pont jó az időzités holnap anyáknapja összedobsz korán reggel egy finom reggelit kávé izé meg minden. Beszerzel egy szép ajándékot mondjuk egy parfümöt :) és reggel oda adod neki és azt mondod hogy: nagyon szereted jobb kapcsolatot szeretnél vele kiépiteni és megbeszélitek a problémátokat szeretném anyukám ha ez meg ez máskép lenne mert én ez nem szeretem neked mi lenne a jó stb. Nekeljen mident lépésről lépésre leírni minnél udvariasabban, stb. mond el a problémádat. Szerintem ez az egyik legjobb megoldás. Ha tényleg szereted.
2014. máj. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
71%

4-es, aranyos vagy, de az ilyen ötletek csak a hozzád hasonlóan aranyos Disney családi filmekben válnak be, a valóságban nem.

A kérdező anyja nem fogja egy csésze kávé és egy csokor virág hatására könnyes szemmel belátni, hogy igen, tényleg a kérdezőnek van igaza, ez mesevilág, a valódi élet nem így működik.

2014. máj. 3. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
0%
Pedig ismerősöm ezt a szemem láttára játszottal el és ott komolyabb volt némileg a helyzet de mondjuk talán még közre játszott az is hogy jól tud manipulálni + jó emberismerő és hamar eléri amit a fejébe vesz de azt mondta azért sikerült ilyen jól mert "tudta hogy szereti a figyelmességet, szereti ha nekinvan igaza és sokszor a helyzeteket túl bonyolítják pedig könnyen kilehet játszani, és csak látszólag vesztett és nem neki lett igaza de valójában ő győzött." -és igaza volt mert elérte amit akart.
2014. máj. 3. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

köszönöm mindenkinek!

3-as! Ne érts félre, semmi bajom a múzeumokkal, se a könyvekkel, de nekem az nem jó kapcsolatépítő program, olvasni egy könyvet úgy szeretek, hogyha egyedül és nyugiban vagyok, különben nem tudom beleélni magam. A múzeumokban meg nem igazán lehet beszélgetni, egymást megismerni.

És 5-ös, sajnos ez így van, pedig szép is lenne. :)

Még egyszer köszönöm mindenkinek!

2014. máj. 3. 09:05
 8/12 anonim ***** válasza:
46%

A 4-esssel értek egyet, de ennek nem csak egyetlen alakalommal kellene elhangzania, hanem az élet minden aktuális pillanatában újra és újra meg kell vívni a harcot. Minden helyzetben meg kell erősíteni, hogy neked más a véleményed és te már önálló ember vagy, nem gyerek.


Tényleg, nem is írtad hány éves vagy.

Gondolom most lehetsz 14-16 körül.

Ilyenkor másoknál is lehetnek hasonló "megvívandó harcok".


Lehet, hogy még nem szokta meg, hogy nem vagy már gyerek és önálló életed van. Ezt mindenképp tudatosítani kellene benne, hogy tiszteled az ő véleményét de ős is fogadja el, amit te másképp szeretnél a saját életedben.


Amikor valamin vitáztok, akkor nyilván elfogadod, hogy arról a dologról neki van egy véleménye mint független embernek. Viszont neked is lehet arról a dologról saját véleményed, ami nem kell, hogy egyezzen az övével.

ilyenkor el lehet mondani, hogy az a te véleményed édesanyám, ezt én viszont így látom.


Nem kell az ebet kötni a karóhoz, hogy ez "csak így a helyes". Ezt én így gondolom, így látom. Esetleg alá lehet támasztani ha tényleg biztos vagy a dologban.


Vannak szubjektív dolgok, amit lehet így is és úgy is látni. Abban lehet mindenkinek más véleménye és akár mindenki alá is tudja támasztani és szinte levezetni a helyességét és ő is hasonlóan el tudná mondani, hogy mitől van az úgy.


Szóval sokszor nem kell arra törekedni, hogy mindig mindenben igazunk legen. Viszont meg kell adni a lehetőségét, hogy z ő szemszögéből is és a tiédből is lehet igaz a dolog, ez csak nézőpont kérdése.



Aztán..

Pl. Te sem rontasz be az ő szobájába amikor éppen valakivel bizalmasan beszélget bármiről.


Ezekkel kellene szembe állítani, gondolja el ha ő lenne a helyzetedbe és te mennél oda, hogy bármilyen holmiját csak úgy elvidd, vagy bármiképp rá erőltesd az akaratod..



Eleinte kicsit rosszban lesztek de lassan (ha minden alkalommal nyomatékosítod) majd rá kell jöjjön, hogy nem teheti meg azt, amit kicsi korodban megszokott.

Mondd meg neki (ha kell százszor) te már külön felnőtt ember, önálló nő lettél, akit így is el kell fogadni a felnőtt korra kialakult igényekkel, szokásokkal együtt.


-


Engem részben a nagymama nevelt.

Emlékszem, még tizen..néhány éves koromig amikor valamiben ellent mondtam neki, akkor mindig összehúzta a szemét szűkre és szúrósan nézett de nem szólt hozzám egy jó ideig. Nem akart hozzám szólni, csak olyan szúrós összehúzott szemmel nézett, aztán durcásan elfordult. Semmire nem válaszolt, csak hallgatott.


Később, amikor már nagyobb lettem (12-14-15 éves), akkor egyszer csak nem ijedtem meg a szúrós összehúzott szemű durcás-mérges nézéstől, hanem szemtelenül megkérdeztem tőle, mi történt, valami a szemedbe ment? Mi ment bele, segítsek kiszedni?


Lényeg, hogy kicsúfoltam és nem vettem komolyan. Akkor rájött, hogy felnőttem és már nem hat a régi szúrós szemű durciság. Végül elnevette magát és elfogadott felnőttnek.

A váltás után lehetett neki ellentmondani.


Amikor volt utána valami nézet különbség, akkor mindig elmondtam én is mit hogyan gondolok és lassan megtanulta, megszokta, hogy nekem bizony külön véleményem van sok mindenben, nem úgy mint gyerek koromban.


Ebben az időszakban sokaknál van hasonló probléma.

Aztán van aki ki tudja harcolni az önállóságot és van aki örök uralom alatt marad. Sőt olyan is van akinek megkeseríti az életét és mindig bele szól az életébe. Ebből lesz a férjeknek olyan anyósa, akit a sárkányhoz hasonlítanak a anyós történetekben, legendákban.


Remélem, hogy 18 éves korod után már el fog engedni és elfogadja, hogy független önálló ember vagy.


Nem tudom az életkorod, de szerintem 13-17 éves kor között szokott ilyesmi előfordulni.

2014. máj. 4. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt! :)

17 eves vagyok.

2014. máj. 5. 09:00
 10/12 anonim ***** válasza:

Köszönöm.

igen, akkor itt az udvarias, átgondolt de mindenképp szükséges harc időszaka, mert huszonévesen, de 18 évesen se, már nagyon nem jó az ilyen szülő uralom. Sőt, ha azt nézzük, hogy 18 éves kor a hivatalosan meghúzott határ, amikor már függetlenné válik a fiatal, így valamiképp finoman és udvariasan el kell érni, hogy önálló emberként kezeljen és ne gyerekként, mert az már (gyorsan elmúlik, sőt) az már szinte már elmúlt, ha azt nézzük, hogy a legszebb női kor kezdete a 17 év, ha nem a hivatalods álláspontot nézzük.


Mondom, meg kell mondani adott helyzetben a mamának, anyu,képzeld magad az én helyzetembe. mit szólnál ha én mint anyád ezt tenném veled és elmondani szemléletesen, mint egy történetként amit kívülről láthat, hogy ne közvetlenül a ti kettőtök problémájára asszociáljon, mert abba erősen elfogultként ítélne.


Szembesítsd azzal ahogy megéled a dolgokat. Mint egy élményszerűen megírt történetben, hogy ő érezze a kiszolgáltatott helyzetet kívülállóként, mint amikor valaki könyvet olvas és átéli egyik-másik szereplő életét, bele éli maghát a helyzetébe és azt mondja, "én nem csinálnék ilyent". Ugye ez ismerős.. Azért javaslom, mert ez hatásos lehet. Persze ehhez olyan beszélgetést kell vele kezdeni, ahol elfogadja azt, hogy kötetlenül beszáélgetek és nem durcizik be közben.


Most ő nem akarja elveszteni a "gyereket" akit eddig pólyázott és oviba majd suliba vitt, akit eddig nevelgetett és aztán már lassan el kéne engedni, pedig az idő már ezt sürgeti, hiába nem akarja anyukád ezt elfogadni.


persze csak finoman de rámenősen meg kell beszélni vele ezeket a dolgokat. Szembe kell állítani olyan hasonló helyzetekel, amiben em ő a szereplő. Akkor hjoban meglátja a dolgokat, függetlenül attól, hogy te még az ő "kislánya" vagy, sőt leszel is még amíg él. Ez nagyon jó dolog, viszont ezt a szoros anya-kisgyermekszerű kapcsolatot mindenképp át kell alakítani hatalmas szeretetté és (kölcsönös!!) tiszteletté.

2014. máj. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!