Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet felkészülni erre...

Hogyan lehet felkészülni erre a helyzetre? Ti hogy éltétek meg ezt az időszakot?

Figyelt kérdés

19 éves vagyok, idén érettségizem. Már most azon gondolkozom, hogy milyen jegyet fogok rá kapni, egyáltalán sikerülni fog e. Egyébként 4-es tanuló vagyok, általában mindenből sikerül a 4-est kihoznom, na meg el is várják. Nagyon sokat veszekszik velem anya, kedves szót nem nagyon hallok tőle, csak ennyit: Semmit nem tudsz megcsinálni, az érettségi se fog sikerülni. Nagyon ellenséges velem, pedig én mindig próbálok beszélgetni vele, de úgy nehéz ha kérdezek valamit és olyan mintha meg se hallaná. Van amikor elvagyunk, de az elég ritka. De már beletörődtem, tudom hogy a maga módján szeret csak felidegesítik a munkahelyén és ez rajtam csattan. Apa pedig MINIMUM 4-est vár az érettségin. Ha a bizonyítványomban egy 3-as van, akkor 1-2 napig nem is szól hozzám.

Na de visszatérve az érettségire: Nincs semmi önbizalmam, ezt a tanárok is tudják, ha kihívnak a táblához és valaminél megakadok már rögtön az ugrik be, hogy semmi sem sikerül és elkezdek sírni. Lelkileg eléggé érzékeny vagyok, kiskoromban amikor viccből azt mondták hogy buta vagyok elkezdtem zokogni. Most ugye szóbelin nem egy tanár előtt kell beszélnem, hanem több tanár is bent lesz. Félek hogy majd annyira leblokkolok hogy nem fogok tudni semmit mondani, még azt sem amit tudok. Az írásbeli részről meg ne is beszéljünk.. Nem tudom hogy mi lesz benne és félek hogy hozzá sem tudok kezdeni. Egészségügyis vagyok, tehát ezen a téren akarok továbbtanulni, egyetremre szeretnék menni. De attól is félek, hogy nem vesznek fel oda.:( ezért megkérdezem majd a tanárok véleményét hogy érdemes e megpróbálnom emelt szinten az egészségügyi érettségit. Egyébként én töltögettem már ki emeltszintűt és 65 pontot értem el. Nem tudom hogy ez mennyire lenne elég. Volt valaki, aki így félt? Végül hányas lett?

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet erre felkészülni egy amúgy is lelkileg érzékeny lánynak? Hogyan "erősödjek" meg? Mert mire odajutok össze fogok roppani.:/ ( Vannak ilyen kisérettségi vizsgáim, most is lesz és az előtt is reszketek, félek, sírok. ) Köszönöm aki válaszol :)


2014. szept. 2. 09:21
 1/7 anonim ***** válasza:

Ne idegesítsd magad. Ha 4-es tanuló vagy, akkor nincs okod aggodalomra.

Az érettségi írásbeli részéhez biztosan hozzá fogsz tudni szólni, hisz nem kérdeznek olyat, amit ne tanultál volna.

A szóbeli részére gyakorolhatsz! Van olyan barátnőd, akivel együtt szoktál tanulni? Ha igen, gyakorolj vele! Mondj fel neki 1-1 tételt, és képzeld azt, hogy nem egyedül hallgat, hanem mondjuk több tanár is ott ül mellette.

Nincs önbizalmad és ezt a tanárok is tudják? Tegyél ellene! Rajtad kívül ezen senki más nem tud változtatni, csak te! Ha elakadsz valamin, kerek-perec mondd meg a tanárnak, hogy egy kis segítséget szeretnél kapni, hogy hogyan lépj tovább. Segíteni fog, mert az a dolga. Ne szégyelld és ne stresszelj, ha elakadsz, mert az nem szégyen! A sírással semmit nem oldasz meg. Ha sírás helyett segítséget kérsz, és a tanár látja rajtad az elszántságot, és nem a sírást, akkor meg fog változni a szemében a rólad kialakított kép és nem fog önbizalomhiányosnak látni.

Ne haragudj, de ha azon zokogni kezdesz, hogy valaki azt mondja rád, hogy buta vagy, akkor meg is érdemled. Okos ember nem zokog ilyeneken... és nem bántani akarlak ezzel, csak a szemedet felnyitni! Ha tudod magadról, hogy nem vagy buta (és a 4-es átlag is ezt bizonyítja), akkor miért sírsz és miért hiszed el valakinek azt, hogy buta vagy?! Gondolkozz már, ne csak sajnáld magad....


Ha egy kicsit is elhinnéd magadról, hogy értékes vagy és értelmes vagy, akkor sokkal kevesebb gondod lenne. Olyan, mintha saját magadat kergetnéd bele ebbe a lelkileg érzékeny lány szerepbe.

2014. szept. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
ha már mostbezen stresszelsz akkor mi lesz majd ha ott állsz a szóbelin? amúgy szerintem ne izgulj az érettségin a saját tanáraid lesznek egyedül a vizsgabiztos lesz számodra ismeretlen..a tanáraid nyilván azon lesznek hogy téged segítsenek és nyugi nem lesz olyan hogy nem fogsz tudni megszólalni mert a tanáraid ismernek annyira hogy tudják kb mi az amit tudsz hogy mit kérdezzenek ha leblokkolnál...velem az egyik saját tanárom szívózott érdekes természete van annak a tanárnak és a vizsgabiztos állította le,hogy köszi mindent elmondott a diák :D í
2014. szept. 2. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hát az érettségi nem egy nagy etwas. Jóformán csak magolni kell úgyhogy nem kell félni tőle.


Én szüleidben látok annyi hibát, hogy elvárják tőled a jó jegyeket közben pedig azzal nyomasztanak, hogy hülye vagy és úgysem fog sikerülni.


Ez egy helyen jön be, a hadseregnél, ott az alázás arra való, hogy kiszűrjék azokat akik lelkileg nem bírják a megterhelést de hát mondanom sem kell, egy családnak nem úgy kéne működnie mint a hadseregnek.

2014. szept. 2. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Andizsuzsi ***** válasza:

"Az írásbeli részről meg ne is beszéljünk.. Nem tudom hogy mi lesz benne"


[link]

2014. szept. 2. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem először fusd át a kérdéseket, ha stabil négyes vagy, a legtöbbje úgyis ismerős lesz, utána adj magadnak egy pár percet, hogy megnyugodj, hogy "menni fog" :)

Csinálj minél több tesztet, és látni fogod, hogy egyre jobb eredményeid lesznek, ebből is meríthetsz önbizalmat.

Szóbelin szerintem segítőkészek lesznek a tanárok (az ismeretlenek is), ha látják, hogy izgulsz (meg azt is, hogy tényleg tudod az anyagot, csak ideges vagy).


Ami anyukádat illeti, szerintem mutass rá, hogy stabil négyes vagy, miért ne sikerülne az érettségi, és a családodtól igazán elvárhatod, hogy támogassanak, ne pedig elbizonytalanítsanak. Azt is nyugodtan megmondhatod neki, hogy ne téged "bántson", mert mások felidegesítették. Lehet, hogy először dühös lesz, amiért "visszaszólsz", de hosszabb távon lehet, hogy megváltozik (még ha nem is vallja be nyíltan, hogy van igazság abban, amit mondasz)


Nem értek a mostani felvételi rendszerhez, nem tudom, mennyinek kell lennie egy emelt szintű érettséginek, hogy felvegyenek, de szerintem több helyről érdeklődj, ne fogadd el vakon a tanárod véleményét - egyáltalán soha, senkinek a tanácsát ne fogadd el vakon, mindig több véleményt kérj és több szempontból vizsgáld meg a dolgokat. A te életedről van szó, mindig neked kell döntened és neked kell vállalnod a következményeket is.

2014. szept. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%
Szia! Csak annyit mondok: ne félj! Tényleg nem kell, pláne nem az érettségitől - nem véletlen mondják, hogy könnyű, tényleg az (csak egy példa: osztálytársam megkérdezte az érettségi megtekintésen, hogy az 56 pontos matek írásbeli az hány százalék, ugye jelzem a matek írásbeli 100 pontos... Na, és ő ilyen gondolkodással simán hármast írt :DD)! A szüleiddel ne törődj, én a helyedben valami messzi egyetemre mennék, hogy kicsit kikerüljek a mérgező légkörükből, mert azok! Mérgezik az életedet a valószínűsíthetően saját kudarcélményeiket vetítve ki rád! Ezt ne hagyd! A sírás miatt pedig szintén ne aggódj, én ugyanilyen vagyok, de tényleg úgy kell elképzelni, hogy valami hirtelen nem sikerül, vagy beleütközöm egy kis problémába, és már érzem, ahogyan szorítja a sírás a torkomat, vékonyodik el a hangom, nagyon gáz :DD. De túl lehet élni, annyi kell, hogy kikerülj a saját komfortzónádból, és kicsit önállósodj, megerősödj. Sok sikert hozzá!
2014. szept. 2. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy percig nem aggódtam az érettségimen, 3 éve volt. Az írásbelikre semmit nem készültem, a szóbelire volt 80 tétel, mindet elolvastam egyszer. 3,8-as átlagom volt gimiben 4 éven keresztül úgy, hogy szinte soha nem tanultam. Matekból rossz voltam, utáltam is, nem is érdekelt, a kettesem mindig megvolt, erre hajtottam. A többiből 4-5 voltam, de volt 3-asom is mindig, ez általában amiatt, mert az adott tanárokkal nem jöttünk ki épp túl jól, és ezek után a tantárgyuk is hidegen hagyott.


Az érettségin a matekom a jól bevált kettes lett, biológia és töri 4-es, magyar és emelt angol 5-ös. Szóbeliken improvizáltam a kiosztott tételekből, hozzátettem azt, ami rémlett az elmúlt 4 évből, és az egyszer elolvasott tételekből, és a végén általában halálra dícsértek, hogy mennyire szépen feleltem. Próbaérettségiket otthon előre soha nem csináltam, suliban se csináltattak velünk, nem is tudtam az érettségi napjáig, hogy fog kinézni az írásbeli. Az írásbelik után elkezdtem a nyárimunkát, heti 3-5 nap dolgoztam 12 órában, sokkal jobban érdekelt az, hogy pénzt keressek, mint az, hogy tanuljak. Ahhoz képest mégis jó lett az érettségim, szülők boldgok voltak, egyetemre felvettek, lassan végzek, van munkatapasztalatom is, stb.


Soha nem értettem ezt az őrületet az érettségi körül. Nekem tanulás nélkül sikerült így. Ha kicsit odatettem volna magam a 4 év alatt, vagy akár a véghajrában, és halálra magolom a szóbeli tételeket, vagy neadjisten még matektanárhoz is járok korrepetációra, akkor kitűnő is lehettem volna. Az érettségi baromi könnyű, egy vicc kategória igazából. Viszont neked az életben is sok gondod lesz, ha ilyen parázós vagy. Nem csak az érettségin fogsz leblokkolni, hanem naponta 5-ször, akkor is, a hozzádszól a pénztáros a boltban.

2014. szept. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!